Sari la conținut

Accident in Covasna


razwww
 Share

Postări Recomandate

yo4hgx, on 23 Aug 2014 - 09:19, said:

Galen,

 

In primul rand, felicitari pentru atitudinea adoptata, este singura permisa din pozitia de moderator. Putini inteleg ca aceasta nu presupune privilegiul de a spune ce te taie capul fara teama repercursiunilor ci obliga la echidistanta si temperarea spiritelor, chiar si cand opinia personala este diferita. Ceva insa imi spune ca in cazul tau cele doua coincid...

 

Pe de alta parta eu unul, ca simplu membru, imi permit luxul opiniilor personale. Desi in principiu impartasim aceeasi viziune generala, in cazul de fata suntem in conflict, cel putin ideologic. Si ca sa nu ma intelegi gresit si sa imi muti postul la "social si politica", mentionez ca putin ma intereseaza problema tiganilor la modul general. Dealtfel, si asta se adauga la lunga lista de motive pentru care am plecat. Nu m-am rupt insa definitiv de tara si tocmai pentru asta nici nu am vandut batranul meu FZR cu care fac cate un tur national ori de cate ori reusesc sa ajung "acasa". In trecut am avut multe neplaceri cu tiganii, atat in mers cand am fost folosit pe post de tinta cat si parcat, cand am fost "atacat" de puradeii cersetori care erau foarte bine instruiti sa devina extrem de agasanti astfel ca "supraveghetorii" sa poata interveni din umbra imediat cand ti-ai permis sa ii bruschezi, oricat de usor. Tiganii sunt organizati, oriunde si oricand, nimic nu se petrece la intamplare. Toata lumea o stie insa toti se prefac ca nu vad, sperand ca nu ei vor fi cei luati in colimator.

 

Nu am instigat niciodata la violenta gratuita, de altfel in cazul de fata ar fi imposibil sa il gasesti pe cel sau pe cei vinovati sau macar implicati in eveniment ca sa-i "pedepsesti". Pe de alta parte insa nici nu pot sa accept lipsa oricarei pozitii si asteptarea in liniste a rezolvarii cazului de catre autoritati Care autoritati? Politaii de sat, si nu numai, sunt o gluma proasta iar asa-zisele autoritati sunt politizate pana la cel mai inalt nivel. In cazul tiganilor politicienii nu au nici un interes sa-i deranjeze deoarece sunt multi, usor de manipulat si vin la vot in masa.

 

Ce vreau eu sa spun este ca atunci cand sunt pe motor in rromania, vreau sa stiu ca tie, sau oricarui alt motociclist, nu-i va fi frica sa opreasca sa ma ajute in caz de necaz. Si nici ca o plimbare cu sotia pe motocicleta se poate transforma orincand intr-un "thriller" ori de cate ori ajung in zone necunoscute. Vreau sa stiu ca MACAR motociclistii inspira teama tiganilor, pentru ca tiganii nu asculta de altceva. Iar teama nu se insufla prin lamentari de domnisoara de pension ci printr-o atitudine clara, ferma.

 

Nu in ultimul rand, o sa iti atrag atentia ca ceva este putred rau de tot in toata povestea asta. Adica tiganii au intepat (chiar si termenul in sine folosit evidentiaza intentia de musamalizare, te intepi cu acul de cusut, cu cutitul se cheama injunghiere) un motociclist perforandu-i un plaman, a carui singura "vina" era ca a trecut prin zona si a oprit... si nu s-au atins de cel direct implicat in accident? Dar ce au facut, i-au acordat primul ajutor?! Pe bune, nici macar tu nu poti crede asa ceva...

 

» Post actualizat in 23 Aug 2014 06:30

Later edit: http://themetapicture.com/why-you-should-never-judge-someone-based-on-appearance/

Ai partial dreptate in cele ce scrii, in primul rand cand afirmi ca este total in neregula ce s-a intamplat acolo! La fel ai dreptate cand afirmi ca solutionarea legala a cazului este singura optiune.La fel si cand spui ca trebuie sa inspiram respect macar, mai degraba decat teama, respect!. Inclusiv prin modul in care ne comportam "in teren" sau ne manifestam opiniile. Nu putem sfarsi prin a ne confunda ca agresivitate cu etnia incriminata, chiar daca este vorba de o agresivitate de claviatura. Chiar daca avem si noi extremistii nostri, in mod majoritar, cu toata mania, gandim echilibrat.

 

Fiecare dintre noi a judecat evenimentele prin prisma personalitatii individuale si a cunostintelor de ansamblu privind problematica tiganilor si subiectul concret al accidentului. Pot insa sa te asigur ca pe acest forum, moderarea este libera. Adminul a ales doar echipa de moderare si a statutat directivele de moderare de ansamblu (comune majoritatii forumurilor)fara a exercita ulterior ingerinte in aceasta activitate, directive punctuale sau presiuni.Inclusiv in acest caz.

 

Personal incerc sa ierarhizez cat mai corect elementele. Disociez problema accidentului de circulatie de contextul particular a locatiei in care s-a produs si care a determinat evolutiile ulterioare. Din acest punct de vedere, accidentarea unui copil lipsit partial de discernamant intr-o localitate rurala in contextul vitezei excesive este o drama in sine. Si obiectiv vorbind, o culpa comuna a motociclistului, a copilului si a parintilor acestuia, care nu l-au instruit/supravegheat corespunzator.Din pacate nici primul nici ultimul caz de acest fel.

 

Daca lucrurile se opreau aici legea si-ar fi spus ca in atatea alte situatii cuvantul. Stabilind raspunderile si gradul de vinovatie a tuturor partilor implicate conform legislatiei in vigoare.Deoarece rezultatele preliminare ale anchetei exclud de la inceput o alta cauza a decesului motociclistului decat accidentul, daca nu vor exista rasturnari majore de situatie in raportul anatomopatologic final,putem considera aceasta parte a dramei partial elucidata.Mai ramane sa vedem ce se intampla cu pasagera motociclistului si daca leziunile suferite sunt provocate exclusiv in urma accidentului.

 

Ceea ce a urmat insa, frizeaza orice limita a bunului simt. Tentativa inadmisibila de omor comisa asupra unui om nu numai total nevinovat, dar si binevoitor(oprise sa ajute)mai ales in contextul general al inmultirii la nivel national a cazurilor similare (agresarea repetata si neprovocata de catre reprezentanti ai etniei tiganesti a unor cetateni romani sau straini)trebuie tratata cu toleranta 0. Indiferent de contextul emotional asa ceva se intampla doar in salbaticie, cu participarea unor salbatici. Dar noi ne aflam intr-un stat apartinand UE, nu in jungla. Si noi motociclistii nu suntem salbatici. Sau cel putin asa cred si stiu eu si a demonstrat reactia civilizata din teren.

 

Se poate anticipa ce va urma si in ancheta penala vizand infractiunea de tentativa de omor, se va stabili raspundere fiecarei din cele 4 persoane de etnie tiganeasca anchetate.Vom afla si daca infractiunea s-a extins si asupra celor doua femei pasagere. Se vor da pedepsele prescrise de catre codul penal si se va inchide si acest capitol. Va determina acest caz coroborat cu altele similare o reconsiderare a politicii autoritatilor fata de etnia tiganeasca? Vom vedea. Nu suntem domnisoare de pension si nu dorim sa uitam, consider ca va trebui sa urmarim acest caz pana la finalizare si putem organiza noi actiuni de protest (clare si ferme dar nu violente)daca vom considera oportun pentru a contribui la rezolvarea globala a problemei agresivitatii si salbaticiei clanurilor tiganesti, pentru ca astfel de intamplari sa nu se mai repete. Dar trebuie sa intelegem ca putem doar presa pentru aducerea problemei in atentia autoritatilor, nu ne putem face singuri dreptate fara a ne cobori la nivelul faptuitorilor.

 

Ai dreptate din nou, nimic nu e intamplator. Am reactivat compensatoriu discutiile de pe topicul "Tiganii" de la subforumul social/politic ca sa intelegem de ce s-a ajuns aici.Si dincolo de cazul mai mult sau mai putin punctual, sa inteleaga cat mai multa lume care sunt cauzele profunde, de sistem. Consider ca nu violenta de claviatura, nereprezentativa de altminteri pentru majoritatea motociclistilor este solutia problemei,de aceea personal voi modera atitudinile extremiste si le voi sprijini pe cele constructive, indiferent daca convin sau nu autoritatilor. Daca gresesc asta e, dar personal asa gandesc.

» Post actualizat in 23 Aug 2014 14:08

CrazyCat, on 23 Aug 2014 - 16:51, said:

Avem frica relativ legitima a autoritatilor din Romania de a pierde controlul acestui conflict mocnit dintre romani si tigani. Astfel, imediat ce cineva incearca sa ia atitudine impotriva tiganilor statul se sesizeaza imediat si opreste orice astfel de incercare. Mai grav este ca pana si presa evita sa prezinte astfel de actiuni, multi nu stiu dar in Romania se intampla in mod constant ca locuitorii dintr-o localitate sa ia tiganii la omor. Din pacate statul este foarte vigilent cand se intampla astfel de lucruri si triit repede politia si jandarmii pt a linisti lucrurile.

 

Problema e ca nu sunt la fel de vigilenti in ceea ce priveste chestiunea tiganeasca, caci da, avem o problema la nivel national pe care o putem numi chestiunea tiganeasca. Aceasta etnie care nu aduce nici un aport in societate se inmulteste in mod exponential si ne paraziteaza in mod constant. Daca tiganii omoara un roman nu-i problema dar daca romanii omoara un tigan atunci crima este catalogata rapid ca fiind hate crime si toate ONG-urile care sifoneaza bani de la bugetul de stat si de la UE sar in sus.

Statul roman a luat din directivele europene doar discriminarea pozitiva fata de etnia tiganeasca, fara sa impuna in acelasi timp o stricta respectare a legii din partea acestora. Si categoric fara discriminare pozitiva in acest domeniu! Editat de Galen
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,4k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

iar viteza excesiva? de unde scoti asta? de unde stii ce viteza avea motociclistul ala? in conditiile in care nimeni nu a pomenit ceva de viteza ( cu exceptia ta ) si nu s-a incheiat nicio expertiza ??? de unde ? de ce tot incerci sa deviezi subiectul si sa faci o "culpa comuna" ? eu imi mentin parerea cu privire la tine :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Personal incerc sa ierarhizez cat mai corect elementele. Disociez problema accidentului de circulatie de contextul particular a locatiei in care s-a produs si care a determinat evolutiile ulterioare.

 

 

Nu disociezi nimic pentru ca daca disociai acest topic era de mult la "Social si Politica" asa cumam sugerat de mult.

Din acest punct de vedere, accidentarea unui copil lipsit partial de discernamant intr-o localitate rurala in contextul vitezei excesive este o drama in sine. Si obiectiv vorbind, o culpa comuna a motociclistului, a copilului si a parintilor acestuia, care nu l-au instruit/supravegheat corespunzator.Din pacate nici primul nici ultimul caz de acest fel.

 

Iti place sa vorbesti mult doar ca sa te auzi pentru ca inafara de zgomot nu produci nimic. De unde dracu scoti convingerile astea nu pot sa inteleg.

 

 

Daca lucrurile se opreau aici legea si-ar fi spus ca in atatea alte situatii cuvantul. Stabilind raspunderile si gradul de vinovatie a tuturor partilor implicate conform legislatiei in vigoare.Deoarece rezultatele preliminare ale anchetei exclud de la inceput o alta cauza a decesului motociclistului decat accidentul, daca nu vor exista rasturnari majore de situatie in raportul anatomopatologic final,putem considera aceasta parte a dramei partial elucidata.Mai ramane sa vedem ce se intampla cu pasagera motociclistului si daca leziunile suferite sunt provocate exclusiv in urma accidentului.

 

 

Serios? Habar n-ai in cate cazuri este scos mortul vinovat pe motiv ca si-asa a murit, ce rost are sa mai distrugem o viata si trebuie sa mananca si gura avocatului, a expertului si a judecatorului ceva. Aduceti-va aminte de pustiul ala care a fugit de politie baut fiind si a omorat oameni nevinovati, n-a facut o zi de parnaie.

 

Ceea ce a urmat insa, frizeaza orice limita a bunului simt. Tentativa inadmisibila de omor comisa asupra unui om nu numai total nevinovat, dar si binevoitor(oprise sa ajute)mai ales in contextul general al inmultirii la nivel national a cazurilor similare (agresarea repetata si neprovocata de catre reprezentanti ai etniei tiganesti a unor cetateni romani sau straini)trebuie tratata cu toleranta 0. Indiferent de contextul emotional asa ceva se intampla doar in salbaticie, cu participarea unor salbatici. Dar noi ne aflam intr-un stat apartinand UE, nu in jungla. Si noi motociclistii nu suntem salbatici. Sau cel putin asa cred si stiu eu si a demonstrat reactia civilizata din teren.

 

 

Deci pana aici totul a fost acceptabil si de aici "frizeaza bunul simt", nu cred ca ai proprietatea termenilor!

 

Se poate anticipa ce va urma si in ancheta penala vizand infractiunea de tentativa de omor, se va stabili raspundere fiecarei din cele 4 persoane de etnie tiganeasca anchetate.Vom afla si daca infractiunea s-a extins si asupra celor doua femei pasagere. Se vor da pedepsele prescrise de catre codul penal si se va inchide si acest capitol. Va determina acest caz coroborat cu altele similare o reconsiderare a politicii autoritatilor fata de etnia tiganeasca? Vom vedea. Nu suntem domnisoare de pension si nu dorim sa uitam, consider ca va trebui sa urmarim acest caz pana la finalizare si putem organiza noi actiuni de protest (clare si ferme dar nu violente)daca vom considera oportun pentru a contribui la rezolvarea globala a problemei agresivitatii si salbaticiei clanurilor tiganesti, pentru ca astfel de intamplari sa nu se mai repete. Dar trebuie sa intelegem ca putem doar presa pentru aducerea problemei in atentia autoritatilor, nu ne putem face singuri dreptate fara a ne cobori la nivelul faptuitorilor.

 

 

Sigur ca se poate, va fi impins unul in fata care sa "take one for the team" in timp ce ailalti vor avea grija de familia lui din .... furturi si talharii.

 

 

Ai dreptate din nou, nimic nu e intamplator. Am reactivat compensatoriu discutiile de pe topicul "Tiganii" de la subforumul social/politic ca sa intelegem de ce s-a ajuns aici.Si dincolo de cazul mai mult sau mai putin punctual, sa inteleaga cat mai multa lume care sunt cauzele profunde, de sistem. Consider ca nu violenta de claviatura, nereprezentativa de altminteri pentru majoritatea motociclistilor este solutia problemei,de aceea personal voi modera atitudinile extremiste si le voi sprijini pe cele constructive, indiferent daca convin sau nu autoritatilor. Daca gresesc asta e, dar personal asa gandesc.

 

Ai activat compensatoriu cu discutii din care nimeni nu intelege nimic. Era mai interesant sa spui cum vezi tu ca a influentat idolul tau basescu atitudinea autoritatilor fata de tigani, cam ce valoare crezi ca are exemplul personal.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

iar viteza excesiva? de unde scoti asta? de unde stii ce viteza avea motociclistul ala? in conditiile in care nimeni nu a pomenit ceva de viteza ( cu exceptia ta ) si nu s-a incheiat nicio expertiza ??? de unde ? de ce tot incerci sa deviezi subiectul si sa faci o "culpa comuna" ? eu imi mentin parerea cu privire la tine :)

La fel si eu in privinta obiectivitatii voastre. :)
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vorbim cu totii vorbe, daca tot facem asta sa spunem ca tiganii sunt 5-6% din populatia votanta, o masa inculta, usor de manevrat, cu nevoi relativ usor de multumit, exact ce are nevoie candidatul perfect.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Exact atitudinea pe care o prefera tiganii din partea noastra: pacifista, "civilizata" ... ca sa poata sa-ti dea in cap in timp ce tu bati campii cu integrare, dragoste si prietenie. Din toate astea el intelege ca poate sa bage cutitul in tine ca nu pateste nimic. Tiganul nu te respecta, tiganul respecta cutitul si pe cineva mai "smecher" decat el.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Statul roman a luat din directivele europene doar discriminarea pozitiva fata de etnia tiganeasca, fara sa impuna in acelasi timp o stricta respectare a legii din partea acestora. Si categoric fara discriminare pozitiva in acest domeniu!

- Aici intervine rolul nostru, al societatii civile, ca sa deschidem ochii acestui stat prin toate mijloacele si sa-l impingem de la spate, sa corecteze greseala... Si nu numai statul roman trebuie presat, situatia asta trebuie aratata tuturor organismelor si organizatiilor internationale care pot sa ne ajute sau sa ia decizii. Sa facem exact ceea ce fac si tiganii... galagie multa dar nu numai in tara!

Acest caz se poate populariza cat mai mult pe siteurile externe, inclusiv ale motociclistilor ? Acestia fiind rugati sa intrebe autoritatile romane dsaca se pot simti in siguranta in romania sau nu si sa le spuna ca sunt solidari cu noi motociclistii romani !?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

iar viteza excesiva? de unde scoti asta? de unde stii ce viteza avea motociclistul ala? in conditiile in care nimeni nu a pomenit ceva de viteza ( cu exceptia ta ) si nu s-a incheiat nicio expertiza ??? de unde ? de ce tot incerci sa deviezi subiectul si sa faci o "culpa comuna" ? eu imi mentin parerea cu privire la tine :)

 

legal nu poti incrimina motociclistul decat in urma unei expertize. care n-are nici un rost

nu poti declara din burta ca avea intre 120 si 180 in momentul impactului fara dovezi

 

practic, mi-e foarte usor sa cred ca la 50km/h, un individ cu experienta pe motocicleta, care vine de pe pista, de 37 de ani, nu accidenteaza un copil si apoi moare din cauza leziunii accidentului provocat de el.

 

deci legal, fetita si parintii ei, vinovati de producerea accidentului

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Astazi urmaream o dezbatere la un post TV si erau invitati Miron Cosma, avocata Iacob Paula, Dan Matei Agaton, si nu am retinut numele si functia un domn, sef al unui sindicat din politie. Ce am retinut...: Miron Cosma ca trebuia sa ii dea drumul sa isi vada mama inainte de inmormantare lui Mondialu ( a murit maicasa)

Agaton ca trebuia sa ii puna gardieni la dispozitie, elicoptere, trupe, etc. sa il insoteasca si sa il pazeasca. Tipul de la Sindicatul Politiei (Toata Stima D-le !) a si avut cea mai pertinenta parere sustinand ca :1. Atata timp cat sefii lor sunt numiti politic nu vor merge treburile bine. 2. Nu au trupe suficiente si mijloace, nu sunt platiti ore suplimentare pentru a se deplasa,si nici resurse suficiente. 3. A spus ca justitia a inceput sa isi faca treaba, dar pentru a nu fi de neatins justitia ar trebui sa se judece cu jurati ca in dreptul engelz. Trageti voi concluziile...eu le-am tras: politia e cu noi si ei vor dreptate si respect ! Nu sunt lasati de catre sefii numiti politic sa actioneze ca la carte. Avocatii din moment ce isi iau banii nu cred ca ii mai intereseaza ce presteaza si pentru cine, desigur pe unii...Pe Agaton ar fi trebuit sa il intrebe cineva, dl politist dar i-a scapat, cum facem dca toti infractorii vor vrea sa merga cu elicopterele la diverse ocazii in familie. Plateste dumnealui Agaton, plateste Cosma. plateste cel ce a intervenit in transmisiune telefonic si nu a uitat sa aduca aminte de dusmanul lui, de Basescu, avocata din studiou, cine plateste aceste deplasari, tot noi fraierii !? Oi fi un pic off topic, dar se leaga...cu cazul nostru si explica multe. Aveti grije cu cine si cum votati totul pleca de la cap, ca la peste...

Editat de fast_arrow
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Statul roman a luat din directivele europene doar discriminarea pozitiva fata de etnia tiganeasca, fara sa impuna in acelasi timp o stricta respectare a legii din partea acestora. Si categoric fara discriminare pozitiva in acest domeniu!

- Aici intervine rolul nostru, al societatii civile, ca sa deschidem ochii acestui stat prin toate mijloacele si sa-l impingem de la spate, sa corecteze greseala... Si nu numai statul roman trebuie presat, situatia asta trebuie aratata tuturor organismelor si organizatiilor internationale care pot sa ne ajute sau sa ia decizii. Sa facem exact ceea ce fac si tiganii... galagie multa dar nu numai in tara!

Acest caz se poate populariza cat mai mult pe siteurile externe, inclusiv ale motociclistilor ? Acestia fiind rugati sa intrebe autoritatile romane dsaca se pot simti in siguranta in romania sau nu si sa le spuna ca sunt solidari cu noi motociclistii romani !?

Da, da, da. sa ne plangem la cei din vest, exact aia care nu stiu ce sa faca sa scape de tigani, da, da, da, o sa fie bine si roz si soare, o sa ii doara fix in spate de noi...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Da, da, da. sa ne plangem la cei din vest, exact aia care nu stiu ce sa faca sa scape de tigani, da, da, da, o sa fie bine si roz si soare, o sa ii doara fix in spate de noi...


- Aia stiu bine ce sa faca si vor face la timpul cuvenit...numai ca au reglaje fine...deja au inceput.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu chiar sunt curios daca noi, motociclistii avem si cuaie... sau doar partaim motoarele transpirand in geci de piele inscriptionate cu nu stiu cuvinte gen devil, evil, spermil si cu esarfe pe bot, casti rele etc??? Macar ne admira copiii... in rest suntem niste cacanari figuranti sa se uite mizdele de 13 ani... Bravos!!! V-ati uitat degeaba la Sons of Anarchy... :|

 

Acolo merge tactica tiganeasca... sa se plimbe 3-4 motociclisti si sa-i starneasca, iar de la marginea asezarii sa apara restul de 300... pana apar organele, ii futtem pe toate partile si apoi sa identifice ei care ce si cum...

Editat de Arminwad
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Prezentati-va la vot si puneti stampila pe unul care nu a mai fost la putere. Daca stati acasa, tiganii vor desemna conducerea, si pe urma va lamentati pe toate forumurile , pe 1000 de topicuri.


» Post actualizat in 23 Aug 2014 21:43

Politicienii se preocupa de cei ce voteaza, nu va prezentati, nu va baga-n seama,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Lasand la o parte infantilismele cu miros de sapun sau streang/benzina,lumea este ce este, nu ce vrem noi sa fie. Problemele trebuie rezolvate rational si la nivelul unei natiuni evoluate. Candva acest grup etnic a robit pe mosiile boierilor sau grofilor.N-au venit aici de buna voie si trebuie sa ni-i asumam, cu tot primitivismul tarele si mizeria lor.

 

On topic: Cei care au timp si sunt interesati e bine sa mearga la fata locului sa se convinga cu ochii lor in ce conditii traiesc si sa incearca sa-i inteleaga inainte de "a da cu barda". Se vor intoarce precis mult mai informati si probabil ca vor judeca mai la rece ulterior problema. Concret,putem presa pentru aducerea acestui caz in atentia publica (protest) si mai ales sa punem presiune pentru ca acest caz sa fie anchetat de catre specialisti de elita, fara escamotari/ musalmalizari.Si ulterior autoritatile sa caute la modul foarte serios metode pentru eradicarea mentalitatilor tribale si impunerea respectarii legii de catre toti cetatenii.

 

Animalele si copii nu pot fi invinovatiti deoarece nu au discernamant. Adultii care nu se ocupa de educatia si supravegherea lor insa pot fi trasi la raspundere. Reglementarea vitezei maxime de tranzit prin localitati s-a facut si pentru a asigura protectia pasiva a acestui grup vulnerabil (copii).Si ca sa fiu corect pana la capat, care dintre voi nu a fost pus in situatii limita de indisciplina pietonilor (copii sau nu)? Sau de imprevizibilitatea animalelor vagaboande sau lasate nesupravegheate? Sunt n cazuri analizate si aici la rubrica accidente.Au scapat sau nu cu bine in functie de bafta si indemanare, sau daca au patit-o, consecintele au fost mereu proportionale cu viteza avuta.

 

Privitor la noi motociclistii, in final fiecare procedeaza cum considera si crede de cuvinta. Respecta legea (intocmai sau macar in limitele bunului simt) sau o incalca cu asumarea riscurilor aferente.Inclusiv salbaticia unor grupuri etnice primitive.Sa te bucuri ani indelungati de motociclism sau sa intri aproape sigur in bucluc, ramane la latitudinea fiecaruia.Parerile sunt impartite, de la impunerea unor restrictii drastice, pana la acceptarea selectiei naturale.

 

Raman la opinia ca in acest caz tot ce putem face, e sa ne asiguram ca se va respecta intocmai legea, cu stabilirea obiectiva si consecutiva a vinovatiilor. Si sa speram ca se vor lua masuri corecte (ani grei de puscarie) impotriva celor care si-au permis sa-si faca "dreptate" in legea lor si in dispretul legilor tarii.

 

Insanatosire grabnica celor raniti!

Buna seara ,stiu ca e un pic cam tarziu dar cu tot respectul cred ca trebuie sa recitesti ceva carti de istorie si poate ne prezinti si noua perioada in care persoanele de etnie rroma au muncit in general si in special in contextul amintit de tine!Trec prin localitate datorita jobului de cel putin 10 ori pe luna si peisajul e acelasi (rromi fara griji care beau pe unde apuca nu doar la carciuma nonstop)traiasca ajutorul social platit de noi astia prosti care au copii,hangarale etc si pe linga astea trebuie sa ne intretinem si pasiunea asta relativ costisitoare de a merge cu moto.In alta ordine de idei sunt convins ca si in BRonx au fost mereu oameni intelegatori iar politia a abuzat nu ? R.I.P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tiganii au fost robi din secolul 14 pana in secolul 19, cand robia a fost abolita. Robia nu e totuna cu sclavia - robii puteau sa se rascumpere si sa devina liberi, sclavii nu. Robia era atat de comuna in perioada respectiva incat codul penal din Muntenia secolului 19 continea textul "Toti tiganii sunt nascuti robi". Sclavia, in sensul ei pur, nu a existat la noi.

 

Nu e nevoie sa "recitesti ceva carti de istorie". E suficient sa dai cu google, chestie pe care ai fi putut sa o faci si tu inainte de a posta mesajul ala condescendent...

Editat de Grigore Dolghin
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu e nevoie sa "recitesti ceva carti de istorie". E suficient sa dai cu google...

 

Grigorase... da-o naibii de treaba!!!

» Post actualizat in 24 Aug 2014 04:57

Bravos!!! V-ati uitat degeaba la Sons of Anarchy... :|

 

Alt "ghost rider"...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tiganii ar trebui pusi sa Munceasca!!! Pentru ajutoare sociale ar trebui sa presteze munca in folosul comunitatii(comunitate=prostii aia care isi platesc darile la stat ca sa aiba statul bani sa-i f**ta pe puturosi).

Iar pentru boratii care incalca legea - munca grea! Mina,cariere de piatra,tuneluri etc.

Tiganilor,cel mai frica le e de munca. Pe de alta parte daca ar munci din greu,nici nu ar mai avea timp sa se inmulteasca exponential!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu-i mai denumiti romi, sunt niste tigani borati.

Ok, nu esti singurul care considera ca termenii astia bizari "new entry" rom, rrom sunt abuzivi, dar mai departe uite cum vad eu situatia:

Intr-o zi se scoala leul intr-o dunga si nici una nici alta il cauta pe urs si ii arde cu sete o palma. Ursul se uita urat, urat, dar n-are ce face si inghite.Dar il cauta si el pe lup si-i da palma mai departe. Lupul pe vulpe care scotoceste furioasa toata padurea dupa iepure. Il gaseste si-i muta si acestuia mustata cu o palma rasunatoare. Iepurele se uita disperat in jur, dar in final ridica din umeri si se porneste sa planga. 02-11

 

http://stirileprotv.ro/stiri/actualitate/accident-cu-final-dramatic-intr-un-cartier-de-romi-din-covasna-un-motociclist-si-a-pierdut-viata-dupa-ce-a-acrosat-o-fetita.html

 

Doriti sa analizam aici dinamica accidentului? Sa povestim despre unghiul vizual nesemnificativ care face vizibil supersportul in localitati in medie de la 100m? Ceea ce la viteza legala inseamna cam 6 secunde pentru asigurare? Iar la 150km/h mai putin de 2,5 secunde??

 

Asa cum am mai afirmat reportajul pro-tv a fost destul de obiectiv. In urma primelor constatari ale organelor de ancheta, acest caz se imparte in opinia mea in doua. Dar nu este corect ca a doua parte sa o inghita pe prima oricat de odios a fost comportamentul etniei si oricate probleme de fond are aceasta.

 

Voi remarca doar ca "salbaticele" de la 02-11 n-au folosit apelative. Din acest punct de vedere ramane sa va plasati singuri intr-o ierarhie a bunului simt.Consecintele acestei drame n-au sa escamoteze cauzele, oricat de mult v-ati dori asta.

Editat de Galen
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tiganii se inmultesc pe banii nostrii, iar noi suntem decimati ca-n jungla de aceste animale carora le tot acordam drepturi:

http://www.frontpress.ro/2014/07/inca-un-sportiv-de-performanta-ucis-de-tigani-cu-mai-multe-lovituri-de-cutit.html

Ps. Auzi si imbecilii de la protv, cica motociclistul a provocat accidentul....

» Post actualizat in 24 Aug 2014 08:52

La's ca si noi suntem cel putin prosti, sau aia de au redactat stirea sunt tot tigani.

Editat de xtrblack
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Doriti sa analizam aici dinamica accidentului? Sa povestim despre unghiul vizual nesemnificativ care face vizibil supersportul in localitati in medie de la 100m? Ceea ce la viteza legala inseamna cam 6 secunde pentru asigurare? Iar la 150km/h mai putin de 2,5 secunde??

 

deci fetita a avut 6 secunde sa se asigure si totusi nu a facut-o, omorand astfel (ea insasi, fara ajutorul rudelor, la tanc pentru autoritati si comunitatea din care face parte) un motociclist si ranind grav pasgerul. si la 11 ani ai ei, e cercetata penal. de acord?

sau tu insinuezi ca a avut 2.5 secunde sau mai putin si motocicleta fiind ingusta nici nu prea e observabila (desi farul aprins cred ca este forte observabil, dar ma astept sa zici ca nici asta nu era aprins)...in consecinta, daca ar mai fi trait (se zice ca ar fi avut toate sansele la un moment dat sa se intample asa), motociclistul ar fi trebuit cercetat penal si eventual condamnat pentru vatamare si distrugere?

hai nu te mai 'escamota' si da-o pe bune. asa-i ca-s mai credibili martorii aia (2-11 - rudele fetii si ai presupusilor criminali si agresori) care zic ca avea 'peste 200 de kilometri' decat aia care zic ca baiatul traia, dar i-a fost scoasa casca si a fost batut pana la moarte? zi si argumenteaza, nu te mai invarti in jurul cozii ca iliescu, melescanu si petre roman...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu chiar sunt curios daca noi, motociclistii avem si cuaie... sau doar partaim motoarele transpirand in geci de piele inscriptionate cu nu stiu cuvinte gen devil, evil, spermil si cu esarfe pe bot, casti rele etc??? Macar ne admira copiii... in rest suntem niste cacanari figuranti sa se uite mizdele de 13 ani... Bravos!!! V-ati uitat degeaba la Sons of Anarchy... :|

 

Acolo merge tactica tiganeasca... sa se plimbe 3-4 motociclisti si sa-i starneasca, iar de la marginea asezarii sa apara restul de 300... pana apar organele, ii futtem pe toate partile si apoi sa identifice ei care ce si cum...

:))))inca nu s-o terminat firu de taiat in 4 :))se face 4x4 integral

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...