Sari la conținut

Accident in Covasna


razwww
 Share

Postări Recomandate

Urasc cel mai mult sectiunea asta de pe tot forumul, desi o rasfoiesc tot timpul. O urasc pentru ca mi-e teama ca pot citi la un moment dat despre prietenii mei, familia mea ,sau chiar despre mine. Iar ce s-a intamplat cu accidentul asta ...well, iti lasa un nod in gat...Nimeni nu merita o astfel de moarte

 

 

Am citit articolul de mai sus si pur si simplu nu inteleg..cum adica vor sa ii faca "statuie"?!?! Pentru ce? Cui ii va fi de ajutor? Ce se poate rezolva cu o statuie? Mi se pare culmea comunismului :(

depinde ..nu cred ca ii vor pune bustul , fiind cetatean roman de etnie maghiara clar nu-i pun o troita, dar aici nu asta conteaza,cetatenia si originile, a fost un motociclist, prieteni lui pot sa-i construiasca si un mounsoleu daca vor pot si cred ei ca asta merita amintirea lui , nu suntem noi in masura sa judecam asta, dar putem fi alaturi de ei si de celalat care a supravietuit, ca motociclisti..:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,4k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ieri a avut loc o noua intalnire unde cele mai insemnate cluburi de motococlisti din regiune insotiti de membrii unui club din Ungaria s-au intalnit cu autoritatile si localnicii din Sanzieni. Grupul de aprox. 30 de motociclisti au fost primiti de politie si jandarmerie in aproape fiecare localitate din Harghita si Covasna, inclusiv cei 2 membri de club din Ungaria au fost perchezitionati inca la vama Artand. La Cozmeni au aparut si trupele speciale din cadrul politiei. La Sanzieni la ora 9 dimineata erau prezenti 2 autocare MAI, 10 microbuze si autovehicule de interventie cu mai mult de 200 de jandarmi, insotiti de unitati ale politiei si SRI care au filmat fiecare persoana ajuns la locatia accidentului.
S-a discutat cu viceprimarul despre instalarea de camere de supraveghere, despre lansarea unui comunicat in care se ofera recompensa pentru prinderea faptuitorului (dupa cum se stie un bolnav mintal a fost gasit vinovat pana acum), precum si amplasarea unei statui pentru Attila. Viceprimarul a asigurat pe cei prezenti ca se vor face demersuri ....
Printre altele cand s-a discutat cu localnicii din Sanzieni s-a zis deasemenea ca banii care s-au cheltuit ieri pe prezenta inutila a fortelor de ordine s-ar fi putut cheltui si altfel pe alte masuri reale de mentinere a ordinii.

Intradevar o statuie nu va rezolva absolut nimic, in schimb ne va aminti ca in acel loc cineva a fost omorat in bataie dupa ce a suferit un accident, iar celalalt care a incercat sa ajute a fost injunghiat (intepat asa cum scrie in documentele oficiale) in spate si abia a scapat iar doua femei au fost batute fara mila, ne va aminti si ne va asigura de esecul autoritatilor locale de a gestiona problemele pe plan local cu un anumit grup al societatii (aducator de voturi la nevoie), ne va aminti si ne va asigura de posibilul esec al autoritatilor in a rezolva acest caz, ne va aminti de faptul ca acest caz se poate intampla cu oricare dintre noi, oriunde in tara asta unde exista o majoritate a respectivului grup, pe un drum national...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ Peter28 frumos din partea ta ca impartasesti informatii de genu aici, dar iti zic eu ca nu merita.......oricum, daca nu ai filmat totul fara sa fie taiat si nu poti sa dovedesti ca filmarea e originala, chiar si asa pana ce nu dau o declaratie oficiala autoritatile ca asa e, cuvantul tau nu valoreaza nimic.

Editat de Hosszu Toll
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ieri a avut loc o noua intalnire unde cele mai insemnate cluburi de motococlisti din regiune insotiti de membrii unui club din Ungaria s-au intalnit cu autoritatile si localnicii din Sanzieni. Grupul de aprox. 30 de motociclisti au fost primiti de politie si jandarmerie in aproape fiecare localitate din Harghita si Covasna, inclusiv cei 2 membri de club din Ungaria au fost perchezitionati inca la vama Artand. La Cozmeni au aparut si trupele speciale din cadrul politiei. La Sanzieni la ora 9 dimineata erau prezenti 2 autocare MAI, 10 microbuze si autovehicule de interventie cu mai mult de 200 de jandarmi, insotiti de unitati ale politiei si SRI care au filmat fiecare persoana ajuns la locatia accidentului.

S-a discutat cu viceprimarul despre instalarea de camere de supraveghere, despre lansarea unui comunicat in care se ofera recompensa pentru prinderea faptuitorului (dupa cum se stie un bolnav mintal a fost gasit vinovat pana acum), precum si amplasarea unei statui pentru Attila. Viceprimarul a asigurat pe cei prezenti ca se vor face demersuri ....

Printre altele cand s-a discutat cu localnicii din Sanzieni s-a zis deasemenea ca banii care s-au cheltuit ieri pe prezenta inutila a fortelor de ordine s-ar fi putut cheltui si altfel pe alte masuri reale de mentinere a ordinii.

 

Intradevar o statuie nu va rezolva absolut nimic, in schimb ne va aminti ca in acel loc cineva a fost omorat in bataie dupa ce a suferit un accident, iar celalalt care a incercat sa ajute a fost injunghiat (intepat asa cum scrie in documentele oficiale) in spate si abia a scapat iar doua femei au fost batute fara mila, ne va aminti si ne va asigura de esecul autoritatilor locale de a gestiona problemele pe plan local cu un anumit grup al societatii (aducator de voturi la nevoie), ne va aminti si ne va asigura de posibilul esec al autoritatilor in a rezolva acest caz, ne va aminti de faptul ca acest caz se poate intampla cu oricare dintre noi, oriunde in tara asta unde exista o majoritate a respectivului grup, pe un drum national...

:10:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Peter28, on 28 Aug 2014 - 09:21, said:

Intr-adevar o statuie nu va rezolva absolut nimic, in schimb ne va aminti ca in acel loc cineva a fost omorat in bataie dupa ce a suferit un accident, iar celalalt care a incercat sa ajute a fost injunghiat (intepat asa cum scrie in documentele oficiale) in spate si abia a scapat iar doua femei au fost batute fara mila, ne va aminti si ne va asigura de esecul autoritatilor locale de a gestiona problemele pe plan local cu un anumit grup al societatii (aducator de voturi la nevoie), ne va aminti si ne va asigura de posibilul esec al autoritatilor in a rezolva acest caz, ne va aminti de faptul ca acest caz se poate intampla cu oricare dintre noi, oriunde in tara asta unde exista o majoritate a respectivului grup, pe un drum national...

- Un asemenea caz nu cred ca a mai fost in Romania si cred ca nici in lume nu sunt multe. Nu e prea des intalnit si tocmai de aceea merita urmarit si popularizat in toate zarile...prin toate mijloacele posibile. Frumos raspuns, frumos mod de a actiona, sunteti un exemplu pentru restul comunitatii. Mai putine vorbe, mai multa actiune. Bravo si din partea mea!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

a, ala de a fost arestat nu e responsabil de faptele lui? :))))

o desfasurare impresionanta de forte ( de ordine ) care altfel nu fac prea mare lucru, pardon, fac exact ce li se spune.

statuia aia sa nu o faceti din bronz sau din fier.

 

dar unde e galen, sa aduca corectiile necesare,sa ne lumineze si sa ne faca mai obiectivi ? nu mai "monitorizeaza" ? :)

Editat de xander
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cei din zona, apropiati celor 2 motociclisti... poate ma lamuriti si pe mine, ca nu am inteles: care sunt cele 2 femei? Cine e femeia care a fost batuta si e in stare grava, si despre care s-a speculat ca era insarcinata? Ca sotia lui Attila sigur nu era, a dat interviu la antena si nici n-a fost acolo...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Unii dintre voi, bateti campii grav si total pe langa subiect. Va dati cu presupusul, uneori intr-un mod destul de eronat. Am mai spus-o si repet: eu am avut parte de un accident similar, in zona. Si circulam cu o viteza de 30 km/h. Pur si simplu, o pustoaica cam tot de 11/12 ani, a sarit in fata masinii. NU, NU SUNT FABULATII, ci chiar se practica asta acolo. Am aflat-o chiar de la politie, care presupun ca fiind in cunostinta de cauza, avusesera multe astfel de accidente. Ce masuri au luat? NICIUNA! In cazul nostru, le-au dat tiganilor o amenda, pe care, presupun ca nu au platit-o niciodata. In reportajul PROTV se afirma: "Rudele copilului sustin ca intreaga vina este a motociclistului, care aproape zbura". Pai pentru ca asta au invatat ei: imi arunc copilul in strada, apoi dau vina pe sofer ca avea viteza. Nu s-a luat nicio masura, de catre autoritati, pe langa acele amenzi ramase forever neplatite. Nu i-au adus la sediul politiei pentru a-i instrui periodic, privitor la drepturile/obligatiile pietonului si a conduitei rutiere. Nu s-au amplasat camere de supraveghere, nu au fost desemnate patrule, care sa monitorizeze zona. Desi, repet, politia cunoaste ce se intampla acolo.

Acest accident s-a intamplat EXCLUSIV din vina copilului, care nu avea ce sa caute pe sosea. PUNCT! N-o mai dati in bordura cu circulatia preventiva, bla, bla. Singura "vina" a motociclistului este faptul ca a incercat sa o evite. Dar asta este o reactie spontana si necontrolata. Iar cei care va dati cu parerea despre viteza cu care circula motociclistul, ar fi bine sa va abtineti, daca nu sunteti in cunostinta de cauza si sa ii lasati pe cei ce pot aprecia asta, in mod corect si in urma unor expertize amanuntite. Este surprinzator, cum la fiecare accident, apar din astia cu "radarul in ochi", vorba nu stiu cui, de pe aici. Daca ati fi tatele de pe marginea drumului, v-as acorda credit, ca alea asociaza viteza cu zgomotul tobei de esapament. Dar va pretindeti motociclisti.

Nu sunt adepta vitezei, sa nu intelegeti asta, dar ma revolta teribil astia care le stiu ei pe toate si de fapt nu stiu nimic.

Nu sunt nici adepta violentei, dar ma declar extrem de rasista, cand vine vorba desre tigani. NU, tiganii nu inteleg nimic dintr-o atitudine pacifista. Sau, da, inteleg ca esti slab si este momentul sa iti dea in cap. Nu instig la violenta, ba dimpotriva, va sfatuiesc sa actionati cu calm si ratiune. Desi, daca as fi sigura ca ne-am putea aduna macar 5-6 sute de motociclisti, asa le-as trata tenul tiganilor, cu niste spray cu apa termala H2SO4.

Editat de bea2000
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

http://www.pemotoare.ro/comemorare-la-sanzieni-chopper-academy-m-c-cheama-motociclistii-la-mars/

Se plangea cineva ca nu reactioneaza cluburile, uite ca reactioneaza! Sustin materialul de mai sus. O "stimulare" CIVILIZATA a autoritatilor este oricand binevenita! Dincolo de statui, poate ca ajunge si prroblema de fond pe masa celor ce au painea&cutitul.

 

Comemorare la Sânzieni. Chopper Academy M.C. cheamă motocicliștii la marș

 

"

Tweet

382

 

EmailShare

Chopper Academy M.C. România cheamă motocicliștii și toate cluburile moto din București la o deplasare spre Sânzieni, locul unde un motociclist și-a pierdut viața și un altul a fost înjunghiat.

 

Deplasarea va avea loc pe 20 septembrie. Strângerea se va da la 8.30 – 9.30, în fața Academiei Române. La 9.30 se pleacă pe ruta București-Ploiești-Brașov-Sânzieni.

 

„Scopul deplasării este, în primul rând, acela de a exprima regretul pentru o viață pierdută și, în al doilea rând, pentru a demonstra pentru respectarea vieții și pentru înfăptuirea justiției“, anunță organizatorii pe pagina de Facebook special creată pentru acest eveniment.

 

„În aceste condiții, rugăm participanții să se deplaseze pașnic, să se comporte în mod civilizat, fară a instiga la rasism și la violență. Indiferent de naționalitatea celor vinovați, asemenea întâmplări nu trebuie să repete iar, daca se mai întamplă, să fie sancționate cât se poate de aspru. Numai așa vom putea să privim în ochii familiei și să susținem un punct de vedere respectabil“, mai spun reprezentanții Chopper Academy M.C. România.

 

„În concluzie, mergem să susținem un punct de vedere și nu să facem circ sau să pedepsim pe cineva“, încheie organizatorii.

 

Pe 10 august, în localitatea Sânzieni, Covasna, a avut loc un accident asupra căruia planează încă semne de întrebare. Un motociclist care circula cu viteză a lovit o fetiță care se afla neregulamentar pe mijlocul drumului. Motociclistul a încercat s-o evite, dar a pierdut controlul ghidonului și a murit, iar pasagera acestuia și fetița au fost rănite.

 

La scurt timp, un alt motociclist a oprit la locul accidentului și a fost înjunghiat de rudele fetiței, de etnie romă, fapt ce a stârnit revolta a mii de motocicliști. Totodată, mai mulți apropiați ai motociclistului mort susțin că motociclistul care a accidentat-o pe fetiță nu ar fi murit din cauza accidentului, ci ar fi fost omorât de rudele minorei.

 

- See more at: http://www.pemotoare.ro/comemorare-la-sanzieni-chopper-academy-m-c-cheama-motociclistii-la-mars/#sthash.qxYJt23F.dpuf "

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va multumim Chopper Academy MC!

 

Cum a scris si Peter28, un club din Ungaria a fost saptamana asta la Sanzieni, impreuna cu cluburile din Secuime. Poate ca nu stiti, s-a intamplat un astfel de caz si in Ungaria, la Olaszliszka, unde un profesor a fost omorit in fata fiicelor sale, de catre tigani. Si acolo au gasit ca faptas un tigan bolnav mintal, dar - multumit eforturilor clubului care a venit si la Sanzieni -, au prins pe faptasii adevarati, care sunt si pana astazi la parnaie. Clubul respectiv, impreuna cu autoritatile locale si localnicii, a incercat sa gaseasca solutii la problema similara din Sanzieni. Asa se pare, ca sunt si rezultate. In afara de amintite, au venit si cu o donatie de 700.000 forinti (bani donati de bikeri din Ungaria), din care o sa angajeze un avocat renumit pentru a gasi si a obtine condamnarea faptasilor adevarati. Nu prea sunt acum pe forum, dar o sa va scriu toate noutatile in acest caz, unic din toate privintele.


» Post actualizat in 28 Aug 2014 10:48

Articol din presa maghiara despre eveniment. Se poate traduce cu Google Translate. http://www.szekelyhon.ro/vilag/javaslatcsomag-a-motorosoktol


» Post actualizat in 28 Aug 2014 10:53

A, si inca ceva: din cauza evenimentelor, autoritile locale au inceput si o ancheta de a stabili, cine a avut sau are autorizatie de constructie in Sanzieni...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, e baiatul de la cablu ...

In alta ordine de idei am auzit ca primarul a dat bir cu fugitii ,a derogat toate responsabilitatile si negocierile viceprimarului ....oricum e terminat ,scuipat ,injurat din toate partile !

Iar fortele de ordine sau facut de ras ...au venit vreo 10 bikeri GOJ motors Ungaria +cativa bikeri locali....dar ca totul a fost tinut in mare secret ....ma rog ,numarul participantilor.Ca vin ,se stia ca a fost anuntat :D astfel sa intamplat sa vina peste 200 de jandarmi pentru doar 30-40 bikeri +cativa localnici .Dar astea-s doar detalii picante ,bine ca sa facut ceva ,sau strans ceva fonduri pentru avocat asta e cel mai important .

Va urma ...

Editat de Fatal Fury
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

81 nu are nevoie de suport in RO?!

 

probabil ca multi o sa se aprinda de la afirmatia de mai sus, e cam offtopic si nu prea, dar daca au filiala in tara(asa am inteles), mi-ar fi placut sa se implice, pentru ca povestea cazului ajungea la expunere internationala,in randul bikerilor cel putin.


» Post actualizat in 28 Aug 2014 13:14

o sa incerc sa intru cu ei in legatura, aici in Torino. daca vor sa stea de vorba cu mine(desi ma cam indoiesc), cine stie...

Editat de chubby
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sedinta de lucru - audienta la sediul central al Jandarmeriei Romane din Bucuresti.

 

https://www.facebook.com/pages/Asociatia-Motociclistilor-din-Romania-Romanian-Motorcyclists-Association/214844815242729

 

"AMR - Asociatia Motociclistilor din Romania a participat la sedinta de lucru - audienta desfasurate la sediul Jandarmeriei Romane..."

 

Da' a fost toata asociatia? Ati incaput toti in sala? :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

camere pentru ce?! cu ce mai ajuta acum? mai degraba cip-uiti toti tiganii ca pe animale si vazut locatia lu' x,y si z la momentul diverselor incidente suspecte

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

camere pentru ce?! cu ce mai ajuta acum? mai degraba cip-uiti toti tiganii ca pe animale si vazut locatia lu' x,y si z la momentul diverselor incidente suspecte

Din pacate nu mai ajuta motociclistul, dar ca sa nu se mai intample asa ceva in viitor, sa stie ca sunt supravegheati. De ex sa nu mai arunce cu pietre dupa motoare masini etc.

 

In afara de asta sunt si alte probleme acolo....nu e o realizare foarte mare, dar e mai bine decat nimic.

Editat de Hosszu Toll
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@In afara de asta sunt si alte probleme acolo....nu e o realizare foarte mare, dar e mai bine decat nimic.

- Ajuta satenii sa nu mai fie furati si le da macar sentimentul de siguranta. Daca ii ,inteapa' unul au speranta sa fie depistat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...