Sari la conținut

Accident in Covasna


razwww
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 1,4k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Prin faptul ca suntem frecvent atacati la trecerea prin localitatile cu populatie roma ni se ingradeste dreptul la libera circulatie care este garantat de CE .

Pentru a solicitarea garantarii acestui drept trebuie stranse dovezi (acte de la incidente , fotografii , reportaje de la TV , etc ) care impreuna cu o petitie semnata de cat mai multi dintre noi sa fie trimisa cu confirmare de primire Presedintiei Romaniei . Aceasta petitie trebuie sa fie scrisa succint pe maxim o pagina (se pot face propuneri pe un topic special creat pentru continutul acestei Petitii) si sa arate ca organele in drept sunt total depasite (incompetente) de situatie si nu pot garanta acest drept , fiind nevoiti sa ne adresam Presedintiei Romaniei .

In termen de maxim o luna institutia trebuie sa raspunda .

Probabil vom primi asigurari ca se vor lua masuri .

in caz de raspuns nefavorabil vom astepta o jumatate de luna sau un timp pe care il credeti de cuviinta si ne vom adresa presei (de preferinta externa) si CE aratand ca in tara nimeni nu ne poate garanta acest drept punandu-ni-se in pericol viata .

Treptat facand mereu "valuri" va incepe sa se miste ceva intrucat sunt in pericol si cei ce vin sau trec prin Romania .

Haideti sa facem acest lucru legal , caci eu asa am reusit sa fac liniste pe strada (am un interlop care facea scandal si ataca pe oricine).

Ganditi-va ;"Verba volant , scripta manet" (nu stiu latina prea bine) si cu dovezi scrise oricand vei putea ataca .

Este o chestiune de timp pana cand se va repeta (din pacate) .

Legile si organizarea exista , haideti sa le folosim !

:10:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Lasa ,puiu`, dormi tu linistit.Autoritatile vegheaza pentru tine :)

Patru oameni batuti ,unul omorat in bataie altul injunghiat si doar o singura persoana pusa sub invinuire ???(probabil si ala va scapa).Acum pune lucrurile cap la cap.

 

Eu dorm foarte linistit, vad ca pe tine te f*e grija prea mult de ce se face si ce nu se face. Mie mi se pare chiar ca se misca prea natural lucrurile pt judetul ala unde se intampla fff multe si nu se iau masuri. Ca s-au speriat de motociclisti politistii, ca au facut un dus rece, e fix treaba lor. Dar pana acum eu vad lucrurile asa:

1. o persoana injughiata -- leziuni traumatice necesare incadrarii la tentativa de omor --> o persoana arestata preventiv (nu retinuta si sub control judiciar).

2. o persoana decedata in urma unui accident rutier careia acum 4-5 zile rezultatele PRELIMINARII ale autopsiei ii schimba mecanismul de producere al leziunilor --> se schimba incadrarea juridica a faptei. Infractiunea de omor, din cate stiu eu, se afla in cercetarea exclusiva a procurorului criminalist care tine de un tribunal. Deci trebuie declinat dosarul de la judecatoria X la Tribunalul Y de acolo, care o fii el. Asta dureaza nu se face peste noapte. Deci si aici se misca.

3. patru oameni batuti? Care sunt cei patru? Nu s-a vorbit despre ei, nu s-a aratat nimic despre ei, nu s-a povestiti nimic despre cat de grav sunt batuti/maltratati etc. Sau cumva bataia --> loviri sau alte violente <-- se cerceteaza fara plangere prealabila? Ca eu stiu ca atunci cand am sunat la 112 sa reclam o bataie pe strada intre doi tampiti, politistul ala din casca mi-a zis ceva de genu "lasa-i dom`le ca daca vor sa depuna plangere o fac ei dupa aia" ... asa ca despre ce vorbim??

 

Sincer m-am cam saturat sa sar de c*r in sus dupa fiecare asa zisa tentativa de musamalizare din partea autoritatilor ca lui X si lui Y i se pare. Au mai fost cateva din astea si prin Bucale anii trecuti, cazuri celebre care au strans aici pe forum zeci de pagini. Pana la urma s-a dovedit ca tot noi suntem prostii care au aruncat cu (cuvant urat) in ceva ce oricum s-a facut numa` din prisma faptului ca suntem romani si avem impresia ca ni se cuvine sa stim totul. Politia si Parchetul nu vor face publice niciodata lucruri din ancheta pana la finalizarea ei intrucat este secreta. Asa ca putem sa ne zbatem pana raspoimaine ca in afara de 2-3 comunicate de presa puerile altceva in afara de marsuri de comemorare nu avem ce sa facem.

 

Mai demult mi-a zis mie un veteran de acii -- "Pustiule, daca nu-ti convine muta-te din Romania!" Nu intelegeam atunci de ce era atat de linistit, acum, dupa ani si ani, inteleg perfect. Si ghici ce... eu ma zbateam atunci pt fi-su care a fost omorat de o masina pe trecerea de pietoni si ala si baut si permis suspendat. Dupa 5 ani omu a luat 3,6 ani cu executare si sincer si acum imi dau palme cand ma gandesc cat ne-am agitat eu si inca multi, cu presa cu alea alea, ta-su a stat linistit, iar ala a fost condamnat INDEPENDENT de agitatia noastra.

 

Asa ca mai bine hai sa stabilim cum facem cu 20 septembrie.... puiule!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu dorm foarte linistit, vad ca pe tine te f*e grija prea mult de ce se face si ce nu se face. Mie mi se pare chiar ca se misca prea natural lucrurile pt judetul ala unde se intampla fff multe si nu se iau masuri. Ca s-au speriat de motociclisti politistii, ca au facut un dus rece, e fix treaba lor. Dar pana acum eu vad lucrurile asa:

1. o persoana injughiata -- leziuni traumatice necesare incadrarii la tentativa de omor --> o persoana arestata preventiv (nu retinuta si sub control judiciar).

2. o persoana decedata in urma unui accident rutier careia acum 4-5 zile rezultatele PRELIMINARII ale autopsiei ii schimba mecanismul de producere al leziunilor --> se schimba incadrarea juridica a faptei. Infractiunea de omor, din cate stiu eu, se afla in cercetarea exclusiva a procurorului criminalist care tine de un tribunal. Deci trebuie declinat dosarul de la judecatoria X la Tribunalul Y de acolo, care o fii el. Asta dureaza nu se face peste noapte. Deci si aici se misca.

3. patru oameni batuti? Care sunt cei patru? Nu s-a vorbit despre ei, nu s-a aratat nimic despre ei, nu s-a povestiti nimic despre cat de grav sunt batuti/maltratati etc. Sau cumva bataia --> loviri sau alte violente <-- se cerceteaza fara plangere prealabila? Ca eu stiu ca atunci cand am sunat la 112 sa reclam o bataie pe strada intre doi tampiti, politistul ala din casca mi-a zis ceva de genu "lasa-i dom`le ca daca vor sa depuna plangere o fac ei dupa aia" ... asa ca despre ce vorbim??

 

Sincer m-am cam saturat sa sar de c*r in sus dupa fiecare asa zisa tentativa de musamalizare din partea autoritatilor ca lui X si lui Y i se pare. Au mai fost cateva din astea si prin Bucale anii trecuti, cazuri celebre care au strans aici pe forum zeci de pagini. Pana la urma s-a dovedit ca tot noi suntem prostii care au aruncat cu (cuvant urat) in ceva ce oricum s-a facut numa` din prisma faptului ca suntem romani si avem impresia ca ni se cuvine sa stim totul. Politia si Parchetul nu vor face publice niciodata lucruri din ancheta pana la finalizarea ei intrucat este secreta. Asa ca putem sa ne zbatem pana raspoimaine ca in afara de 2-3 comunicate de presa puerile altceva in afara de marsuri de comemorare nu avem ce sa facem.

 

Mai demult mi-a zis mie un veteran de acii -- "Pustiule, daca nu-ti convine muta-te din Romania!" Nu intelegeam atunci de ce era atat de linistit, acum, dupa ani si ani, inteleg perfect. Si ghici ce... eu ma zbateam atunci pt fi-su care a fost omorat de o masina pe trecerea de pietoni si ala si baut si permis suspendat. Dupa 5 ani omu a luat 3,6 ani cu executare si sincer si acum imi dau palme cand ma gandesc cat ne-am agitat eu si inca multi, cu presa cu alea alea, ta-su a stat linistit, iar ala a fost condamnat INDEPENDENT de agitatia noastra.

 

Asa ca mai bine hai sa stabilim cum facem cu 20 septembrie...

» Post actualizat in 30 Aug 2014 21:29

cred ca nu este bine sa ne contram . macar de" ochii lumi""sa lasam dezbaterea cum de ce ...ci sa urmam pentru ce si de ce, pt ca avem motive ,nu motiv ,

Editat de deceneu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@DarkRyder

superb. stii ce ai zis?

sa stam linistiti si calmi...

are grija statu' de noi...

ne-o mai baga-n dos, mai ne da la muita... asa e insa 'traditional' romaneste si ori inghitim ori emigram...

uite... pentru ca unii gandesc ca tine se intampla violurile de mai sus.

 

cat ne mai 'tine' rabdarea?

 

pe 20 sept ar fi bine sa fim atat de multi acolo incat sa se trimita un mesaj clar.

do not fuck with us or else!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri


» Post actualizat in 31 Aug 2014 16:27


:D cred ca altundeva trebuia postat dar... merge si aici.

Editat de high_dive_eagle
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pannoniachopper, on 29 Aug 2014 - 16:30, said:

Nu demult am vazut o poza despre cadavrul lui Attila pe telefonul unui prieten. Nu este publicata, din motive de respect. Poza era facuta exact dupa evenimente. Baiatul zacea pe spate, intr-o balta de sange. Nu avea casca, si pe fata avea rani HORIBILE. Nu detaliez, din respect fata de el. Ce pot zice cu siguranta, si cu aproape 20 de ani de experienta, ca biker (si ce a zis si tatal meu, medic primar): e IMPOSIBIL ca cineva sa aiba leziuni ca cele vazute, cu casca pe cap in momentul impactului. El avea casca pe cap, iar casca nu era sparta. Deci, mie nu imi mai trebuie nici un fel ''dovada oficiala''. Am vazut ce am vazut. R.I.P.

Au fost prea multe variante, prea multe scenarii, prea mare foamea de senzational. Si prea multa ura directionata EXCLUSIV fata de niste oameni care nu au iesit inca din comuna primitiva si a caror reactie era previzibila. Pe de alta parte sunt implicati si albi cu diplome "grele" procurori, medici. Sunt si martori, personal nu am vazut nicaieri (exceptand profesionistii in manipulare de la antene)in flamanda "mass medie" declaratii care sa sune ca si scenariile tale, sau sa le confirme. Eu zic ca daca ai amintit de poza respectiva, ar fi bine sa o publici, daca aceasta exista, personal eu ma indoiesc. Sperjurul este pedepsit de catre lege. Inca ceva, casca era sparta/rupta. Eu sunt convins ca vom afla intreg adevarul dupa ce se va incheia ancheta, doar sa nu uitam ce urmarim.

 

Este mai mult decat probabil ca lesul motociclistului sa fi fost profanat dupa deces,dar asta nu schimba incadrarea, personal am incredere in incadrarea oficiala de moarte prin accident si la fel am incredere ca daca raportul medico legal final va indica omucidere,incadrarea initiala va fi schimbata si vom afla. Profesionistii reali nu pot fi cumparati/intimidati. Sunt si prea multi martori. Asa s-a intamplat si in cazul Rosia Montana, pana la urma adevarul a erupt, dincolo de "zgomotul de fond" si interese.

 

Eu sunt de parerea lui Merca, indiferent de etnie suntem bazal la fel, diferenta o face doar educatia. Prostia naste prostie, violenta naste violenta, violenta a fost mereu refugiul neputintei.

Si stiu ca nu ne putem face singuri dreptate. Daca dorim sa imbunatim sistemul, trebuie sa mergem la cauze, o putem face doar la nivel global, avand grija ca in toate parghiile puterii sa ajunga oameni de calitate, a caror probitate profesionala sa fie dincolo de orice dubiu. Dar oare vrem asta? Pana acum nu rezulta! Furam banii de autostrazi, nu scoatem drumurile din localitati, circulam ca bezmeticii si unde se poate si unde nu. Un lucru este sigur, avem ce meritam. Scandal perpetuu cu care pare ca unii ne nutrim :(

Editat de Galen
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Galen, parca nu suna bine les (LEȘ1, leșuri, s. n. Cadavru, hoit, stârv.), nu stiu dar m-a zgariat pe timpan... Cred ca ar fi fost mai potrivit ,trupul neinsufletit',

@ Furam banii de autostrazi

- O dam in diverse...Rau! Nu noi.. furam. Ei fura, cei ce au si au avut parghiile puterii, cei ce si-au impartit contractele...Puteau sa faca ordine in 25 de ani, asa cum puteau sa ii scoata din epoca de piatra pana acum. Nu mai da vina pe toata populatia, gresesti. Oamenii au fost creduli si nu au avut de ales, asa cum nu au nici acum!

Esti prezent pe 20 septembrie la comemorare?

Daca exista acea imagine, faceti cumva sa o vada si Galen.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

circulam ca bezmeticii zici...bine mai Galen, am inteles...

si chiar daca omul era in soc cardio-respirator, poate il resuscita colegul care a oprit sa-l ajute sau smurdul. daca aia nu au permis asta si i-au tras si pari in cap, dupa mine tot e crima, chiar daca nu-i mai batea inima, indiferent de eufemismele tale de "incadrare".

foarte bine ca se mai misca unii si angajeaza un avocat valoros, caci cu oameni blazati, indiferenti sau care chiar invinuiesc motociclistul fara a avea nici macar dovezi sau argumente, lucrurile se desfasoara exact pe "incadrari" favorabile lenii si intereselor autoritatii, cu deznodamantul clasic romanesc: mortul e de vina, condamnare minima sau cu suspendare sau nici macar atat, pentru ca faptuitorul este bolnav mintal.

si vinovati nu sunt cei ce au parghiile puterii, ci utc-istii de frunte si oamenii de nadejde din popor, aia lipsiti de educatie si de valori morale reale...lor sa le multumim pentru romania de azi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu cat de bun profesionist este, o fi..., dar cu siguranta de cand lucreaza dumnealui acolo adica de 28 de ani, totul a fost asa...un vis frumos...Totul a fost facut ca la carte! CA LA CARTE sa fie si acum domnule Comandant IPJ, mai ales ca urmarim cu totii : motociclisti, jurnalisti, posesori ai altor categorii de permise, alegatori, romani, cum decurg lucrurile.! In acest caz inteleg ca nu ramane asa...apartinatorii lupta in justitie pentru dreptate si daune materiale si au sustinerea noastra a celor de mai sus.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Povestea are si alte conotatii, direct legate de stabilirea celor intamplate la Sanzieni.

 

1. Daca se face publica informatia ca tiganii au linsat un om (circumstantele nu preau au relevanta), consecinta este negativa asupra grupului pe care il reprezinta acestia: ”romii” votanti.

Orice asociere a unei formatiuni politice cu indivizi care, in comunitate, si-au asumat dreptul de a ucide un om (acelasi om care, de fapt, si-a pus in pericol viata pentru a salva un copil al comunitatii, care a traversat in mod neregulamentar o sosea) si, in plus, au injunghiat un altul oprit sa ajute si, bonus, au batut/agresat alti oameni, este pasibila de oprobriu.

Deci, mai putine voturi pentru politicienii in cauza.

 

2. De asemenea, lipsa de autoritate a politiei si a jandarmeriei, care a permis, prin lipsa de actiune (preventia fiind aici importanta), derularea unor astfel de evenimente - in zone cunoscute drept fierbinti, ca toate zonele tiganesti - devine foarte evidenta si, mai ales, imputabila. Cauzele sunt aflate la varful acestor structuri, unde incompetenta, efectiv, rage.

(Ca paranteza, azi-noapte la 2.30, la iesirea din Timisoara, pe o portiune de drum european cu restrictie de 70 - din ratiuni de nimeni stiute - pe care poti merge linistit cu 100, fiind o zona industriala si, la acea ora, necirculata, doua echipaje stateau cu radarul la panda. Probabil fusesera eliminate, deja, toate infractiunile rutiere din oras si lichidau ultima reduta a contravenientilor... Penibil!)

 

 

3. In plus, o astfel de informatie adusa in public poate genera si alte consecinte - cu efecte penale, generate de dorinta de razbunare a celor afectati de comportamentul tiganilor. Iar conflictele de acest gen trebuie descurajate, de sistem, prin orice mijloc.

 

 

Toate acestea ma fac sa cred ca se va tergiversa aflarea adevarului pana la stingerea ecourilor si, mai ales, pana dupa alegeri. Tiganii sunt curtati dintotdeauna pentru supunerea fata de ceea ce dispune staborul/bulibasa cu privire la directia voturilor...

 

Deci, indiferent de adevarul faptelor, vom primi o forma ajustata a acestuia, care sa genereze cat mai putin efecte - sociale, electorale, penale.

Editat de blorin
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am si postat articol(e) din presa locala, pentru a va tine la curent cu materialele ce urmaresc cazul. Asta pentru cei care nu-s din zona si nu au interes pentru cotidianul local(la modul general)

De exemplu presa maghiara acopera/acorda interes cazul(ui) asta, aproape la fel de intens cum o fac cele din Bucuresti in ''cazul'' Badea. sunt o gramada de filmulete pe YouTube de la diverse posturi tv regionale(cred), interesate de cazul Attila. Desi ''sunt'' din zona nu vorbesc limba si nu prea pricep. In schimb am vazut ca baietii(tiganii/cigány) sunt pregatiti pentru masini, bikeri, etc intre min.1:05 - 1:20, altfel nu-mi explic

 

https://www.youtube.com/watch?v=gbFOdv1Swnw

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@

-Eu am si postat articol(e) din presa locala, pentru a va tine la curent cu materialele ce urmaresc cazul. Asta pentru cei care nu-s din zona si nu au interes pentru cotidianul local(la modul general)

-Multumim chubby, tine-ne la curent ! A trimis cineva acea poza lui Galen ? Exista una si cu casca ? Se poate face o expertiza si la casca in caz de e sparta,crapata !?

Din cate am vazut al doilea motociclist pare a fi in stare ,buna' deci ranile au fost usoare nu foarte adanci !? Cum se simte pasagera primului motor, poate povesti ce s-a intamplat !?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In schimb am vazut ca baietii(tiganii/cigány) sunt pregatiti pentru masini, bikeri, etc intre min.1:05 - 1:20, altfel nu-mi explic

Eee si tu acuma...

cu siguranta ca in versiunea oficiala, pietrele cu pricina sunt adunate de pe sosea tocmai pentru ca reprezentau un pericol pentru trafic...

evident, au fost adunate de copii caci parintii `erau la munca` :wacko:

 

post-33250-0-57643900-1409577904_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Care-i faza cu pietrele alea?

 

banuiesc ca sunt mijloacele prin care iti dau " ziua buna" tiganii ordinari ( moarte lor !!! ) din Covasna.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@

-Eu am si postat articol(e) din presa locala, pentru a va tine la curent cu materialele ce urmaresc cazul. Asta pentru cei care nu-s din zona si nu au interes pentru cotidianul local(la modul general)

-Multumim chubby, tine-ne la curent ! A trimis cineva acea poza lui Galen ? Exista una si cu casca ? Se poate face o expertiza si la casca in caz de e sparta,crapata !?

Din cate am vazut al doilea motociclist pare a fi in stare ,buna' deci ranile au fost usoare nu foarte adanci !? Cum se simte pasagera primului motor, poate povesti ce s-a intamplat !?

Eu am postat aici toate informatiile la care am avut acces. Daca aveti informatii, altele decat povesti si zvonistica gen am auzit de la unul care a auzit .....sau ineptiile fabricate de antene, respectiv dovezi indubitabile (marturii filmate ale martorilor cheie, alte elemente)care sa sustina ideea unei crime, puneti informatiile aici si impartasiti-le si autoritatilor. Eu nu am idei preconcepute, dar momentan pana la publicarea raportului medico legal resintetizez:

 

In localitatea Sanzieni a avut loc un grav accident de circulatie provocat in primul rand de viteza extrema cu care se deplasa motociclistul care din pacate a platit cu viata greseala sa.A pus deasemenea in pericol si viata pasagerei sale. Acesta reusit sa evite partial fetita care traversa neregulamentar, acrosand-o tangential si ranind-o grav.

 

Fiind vorba de un copil, acest accident ar fi provocat indiferent de locatie, un puternic impact emotional. In afara tarelor comunitatii respective pe care cu totii le cunoastem (incultura, agresivitate, primitivism) exista din pacate si un precedent recent tot in acea localitate :

http://www.evz.ro/carnagiu-la-sanzieni-853914.html

Precedent care explica excesul de violenta.

 

In urma accidentului localnicii au devenit extrem de agresivi, molestand si atacand cu cutitul un alt motociclist venit imediat dupa primul si care oprise sa ajute. Acesta a fost injunghiat necesitand internare. Deasemenea pana la obtinerea rezultatului definitiv al analizei histopatologice nu poate fi exclusa nici posibilitatea unui linsaj asupra motociclistului accidentat.Primele constatari medico legale exclud momentan aceasta posibilitate.

 

Ulterior mass media si o parte din comunitatea moto si-au concentrat atentia asupra comportamentului etniei tiganesti, pana aproape de a instiga la pogrom, neglijand celelalte aspecte sau dovezi.

 

Acest comportament grabit de a privi unilateral si din unghi rasist evenimentul, personal il gasesc lipsit de obiectivitate si mai ales interesat. Motivul ar fi abaterea atentiei de la dramele pe care motociclismul de viteza practicat altundeva decat pe circuite le produce in mod constant (mai mult de 3/4 din totalul accidentelor moto, in special cele grave).

 

1. Asa dar daca aveti dovezi puneti-le pe tapet, daca nu terminati cu insinuarile gratuite si asteptati ca si mine rezultatele anchetei celor in drept.

ps. Casca era rupta in fata lateral dreapta, nu stau acum sa caut poza sau filmul in peste 40 de pagini, cautati-o voi.

2. V-am furnizat adresele de contact pentru a obtine informatii la zi. De ce nu le folositi?

Editat de Galen
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Te mai intreb odata, de unde o scoti pe aia cu viteza extrema ? dupa ce? dupa declaratia unui tigan ? dupa un gard rupt ? dupa multa ta experienta?

pai cum ar fi fost fata aia, daca intra in ea cu 50 la ora, de ex? sau ar mai scapat pasagera cu viata? tu chiar nu stii cu ce se mananca asta sau e doar asa... sa faci fum?

oricum e misto declaratia unui "motociclist" care suna ca raportul unui militian :) . si retine, indiferent de viteza motociclistului, accidentul a fost provocat de un fata aia, nesupravegheta sau nu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

In localitatea Sanzieni a avut loc un grav accident de circulatie provocat in primul rand de viteza extrema cu care se deplasa motociclistul care din pacate a platit cu viata greseala sa.A pus deasemenea in pericol si viata pasagerei sale. Acesta reusit sa evite partial fetita care traversa neregulamentar, acrosand-o tangential si ranind-o grav.

 

 

...si uite aici se duce dreaq tot obiectivismul tau "proverbial"; in rest nu prea ai tu dreptate tot timpul, dar e bine sa ne respectam opiniile. A si nici experientele mele cu tiganii nu sunt din carti si nici intotdeauna fericite.

Comunitatea maghiara si prietenii din zona faceti tot ce puteti in continuare si felicitari pt asta; nu pentru mediatizarea comunitatii ci pentru constiinta proprie.

 

Editat de sebic
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Te mai intreb odata, de unde o scoti pe aia cu viteza extrema ? dupa ce? dupa declaratia unui tigan ? dupa un gard rupt ? dupa multa ta experienta?

 

am urmarit reportajul de pe pag.40, si in afara de secventa de pe autobahn cu-n XX si un poster cu motorul celui care a oprit sa ajute, imaginile sunt de acolo,adevarate. excavatorul ala a fost folosit pe post de macara.

faptul ca motocicleta se afla in podul casei intrata prin acoperis, ma face sa cred - si cu experienta unui accident moto, ca nu avea 70-80km/h. eu zic sa incetam cu ipocrizia. nimeni nu tine partea tiganilor, dar sa nu facem pe sfintii. avem pretentia doar de raspunderea tiganilor si restul circumstantelor, ne facem ca nici nu exista.

de 10 ani se vorbeste pe aici sa ''fiti paranoici pe moto'', ca-n Ro trebuie sa te pazesti singur.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am urmarit reportajul de pe pag.40, si in afara de secventa de pe autobahn cu-n XX si un poster cu motorul celui care a oprit sa ajute, imaginile sunt de acolo,adevarate. excavatorul ala a fost folosit pe post de macara.

faptul ca motocicleta se afla in podul casei intrata prin acoperis, ma face sa cred - si cu experienta unui accident moto, ca nu avea 70-80km/h. eu zic sa incetam cu ipocrizia. nimeni nu tine partea tiganilor, dar sa nu facem pe sfintii. avem pretentia doar de raspunderea tiganilor si restul circumstantelor, ne facem ca nici nu exista.

de 10 ani se vorbeste pe aici sa ''fiti paranoici pe moto'', ca-n Ro trebuie sa te pazesti singur.

 

Cu malul ala de pamant si acoperisul la nivelul solului nu avea nevoie de mai mult de 20 km/h ca sa aterizeze acolo. Daca avea viteza "extrema" ( ce ne mai plac extremele!) ori se infigea in pamant acolo (nici mari semne n-a lasat) ori trecea pur si simplu prin cocioaba aia. O motocicleta daca o lasi sa cada de la 10 cm trece prin acoperisul ala.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am postat aici toate informatiile la care am avut acces. Daca aveti informatii, altele decat povesti si zvonistica gen am auzit de la unul care a auzit .....sau ineptiile fabricate de antene, respectiv dovezi indubitabile (marturii filmate ale martorilor cheie, alte elemente)care sa sustina ideea unei crime, puneti informatiile aici si impartasiti-le si autoritatilor. Eu nu am idei preconcepute, dar momentan pana la publicarea raportului medico legal resintetizez:

 

In localitatea Sanzieni a avut loc un grav accident de circulatie provocat in primul rand de viteza extrema cu care se deplasa motociclistul care din pacate a platit cu viata greseala sa.A pus deasemenea in pericol si viata pasagerei sale. Acesta reusit sa evite partial fetita care traversa neregulamentar, acrosand-o tangential si ranind-o grav.

 

Fiind vorba de un copil, acest accident ar fi provocat indiferent de locatie, un puternic impact emotional. In afara tarelor comunitatii respective pe care cu totii le cunoastem (incultura, agresivitate, primitivism) exista din pacate si un precedent recent tot in acea localitate :

http://www.evz.ro/carnagiu-la-sanzieni-853914.html

Precedent care explica excesul de violenta.

 

In urma accidentului localnicii au devenit extrem de agresivi, molestand si atacand cu cutitul un alt motociclist venit imediat dupa primul si care oprise sa ajute. Acesta a fost injunghiat necesitand internare. Deasemenea pana la obtinerea rezultatului definitiv al analizei histopatologice nu poate fi exclusa nici posibilitatea unui linsaj asupra motociclistului accidentat.Primele constatari medico legale exclud momentan aceasta posibilitate.

 

Ulterior mass media si o parte din comunitatea moto si-au concentrat atentia asupra comportamentului etniei tiganesti, pana aproape de a instiga la pogrom, neglijand celelalte aspecte sau dovezi.

 

Acest comportament grabit de a privi unilateral si din unghi rasist evenimentul, personal il gasesc lipsit de obiectivitate si mai ales interesat. Motivul ar fi abaterea atentiei de la dramele pe care motociclismul de viteza practicat altundeva decat pe circuite le produce in mod constant (mai mult de 3/4 din totalul accidentelor moto, in special cele grave).

 

1. Asa dar daca aveti dovezi puneti-le pe tapet, daca nu terminati cu insinuarile gratuite si asteptati ca si mine rezultatele anchetei celor in drept.

ps. Casca era rupta in fata lateral dreapta, nu stau acum sa caut poza sau filmul in peste 40 de pagini, cautati-o voi.

2. V-am furnizat adresele de contact pentru a obtine informatii la zi. De ce nu le folositi?

 

MANIPULARE SI NESIMTIRE TOTALA ......RUSINE!!!

» Post actualizat in 01 Sep 2014 17:30

Au fost prea multe variante, prea multe scenarii, prea mare foamea de senzational. Si prea multa ura directionata EXCLUSIV fata de niste oameni care nu au iesit inca din comuna primitiva si a caror reactie era previzibila. Pe de alta parte sunt implicati si albi cu diplome "grele" procurori, medici. Sunt si martori, personal nu am vazut nicaieri (exceptand profesionistii in manipulare de la antene)in flamanda "mass medie" declaratii care sa sune ca si scenariile tale, sau sa le confirme. Eu zic ca daca ai amintit de poza respectiva, ar fi bine sa o publici, daca aceasta exista, personal eu ma indoiesc. Sperjurul este pedepsit de catre lege. Inca ceva, casca era sparta/rupta. Eu sunt convins ca vom afla intreg adevarul dupa ce se va incheia ancheta, doar sa nu uitam ce urmarim.

 

Este mai mult decat probabil ca lesul motociclistului sa fi fost profanat dupa deces,dar asta nu schimba incadrarea, personal am incredere in incadrarea oficiala de moarte prin accident si la fel am incredere ca daca raportul medico legal final va indica omucidere,incadrarea initiala va fi schimbata si vom afla. Profesionistii reali nu pot fi cumparati/intimidati. Sunt si prea multi martori. Asa s-a intamplat si in cazul Rosia Montana, pana la urma adevarul a erupt, dincolo de "zgomotul de fond" si interese.

 

Eu sunt de parerea lui Merca, indiferent de etnie suntem bazal la fel, diferenta o face doar educatia. Prostia naste prostie, violenta naste violenta, violenta a fost mereu refugiul neputintei.

Si stiu ca nu ne putem face singuri dreptate. Daca dorim sa imbunatim sistemul, trebuie sa mergem la cauze, o putem face doar la nivel global, avand grija ca in toate parghiile puterii sa ajunga oameni de calitate, a caror probitate profesionala sa fie dincolo de orice dubiu. Dar oare vrem asta? Pana acum nu rezulta! Furam banii de autostrazi, nu scoatem drumurile din localitati, circulam ca bezmeticii si unde se poate si unde nu. Un lucru este sigur, avem ce meritam. Scandal perpetuu cu care pare ca unii ne nutrim :(

» Post actualizat in 01 Sep 2014 17:30

MANIPULARE SI NESIMTIRE TOTALA ......RUSINE!!!

» Post actualizat in 01 Sep 2014 17:35

E VALABIL PT. TOATE POSTARILE TALE IN ACEST TOPIC

Editat de Hosszu Toll
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...