Sari la conținut

Accident in Covasna


razwww
 Share

Postări Recomandate

Celor care mai sustin ca nu viteza era relevanta le propun un exercitiu de imaginatie:

Tu, Xulescu, mori la Sanzieni, omorat in urma acrosarii unui copil, de catre familia/vecinii lor.

Ajuns in rai, ti se da o a doua sansa, asa ca se reseteaza totul pana la momentul intrarii in localitate.

Ce faci, PRIMUL LUCRU, stiind ce s-a intamplat deja ?

 

Dai telefon la toti cei 5000 de motocilisti sa vina sa ii bata pe tigani, ca sa poti trece linistit cu suta prin sat ?

 

@Altair - Nu am sustinut ce au facut tiganii. Lasa tu caprele, ca nu despre ele e vorba.

Daca te duci tu sa ii rezolvi, cotizez si eu in contul tau. Dar astea sunt doar palavre trantite pe forum. In realitate nu prea ai ce sa faci, decat sa-ti imaginezi ca i-ai taia, rupe, etc.

 

Si cam care ar fi al doilea lucru pe care l-ai face? Cred ca ar fi o donatie celor care te-au omorat prima oara, nu?

 

Imi imaginez ca se poate face dreptate, poate tu ai imaginatii cu linsari de tigani, nu e deloc ceea ce am sugerat. Daca insa autoritatile decid ca tiganii si faptele lor nu sunt una din preocuparile lor, so be it, fair game si unii si altii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,4k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Legat de ciori,cineva ar trebui sa le traduca in romales ca:NECUNOASTEREA LEGILOR NU TE ABSOLVA DE VINA,MO!

Raman la ideea mea ca,e an electoral si totul se va face ca fata de musama,adica se va musamaliza!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca sa lungesti povestea cu ce-o sa faci pe urma, trebuie sa imi raspunzi la prima intrebare. Raspunsul trebuie sa fie corect altfel nu mai mananci branza de chevre.

Cat despre autoritati....sunt prea multe de spus, nimic nou pe pamant.

 

Stiind acum ce s-a intamplat cred ca nu ar fi incercat sa franeze si ar fi tras de gaz cu raspundere ca sa incarce spatele si sa nu piarda directia. Multumit? Si cred ca i-ar fi facut si o vizita medicului legist care i-a intocmit certificatul ala de deces asa la futuimasa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

multa gargara pro/contra :) facem ceva sau nu??

 

Batuti cu armele lor , adica : luat legatura cu Tamas si sotia lui Attila , vazut in ce stadiu sunt cu demersurile . Din partea noastra , ajutor financiar ptr a angaja avocati buni si , eventual , detectiv particular care sa identifice martori . In special batrana care ia spalat pe fata inainte de linsaj ; S-o determine sa depuna marturie .

Dintre aceia care aveti posibilitatea sa mediatizati cazul , s-o faceti pe toate caile , iar cei care aveti legaturi printre oficialitati , incercati sa supuneti cazul unei analize atente .

Daca totul se rezuma la bani , ei bine , haideti sa facem rost de bani

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Batuti cu armele lor , adica : luat legatura cu Tamas si sotia lui Attila , vazut in ce stadiu sunt cu demersurile . Din partea noastra , ajutor financiar ptr a angaja avocati buni si , eventual , detectiv particular care sa identifice martori . In special batrana care ia spalat pe fata inainte de linsaj ; S-o determine sa depuna marturie .

Dintre aceia care aveti posibilitatea sa mediatizati cazul , s-o faceti pe toate caile , iar cei care aveti legaturi printre oficialitati , incercati sa supuneti cazul unei analize atente .

Daca totul se rezuma la bani , ei bine , haideti sa facem rost de bani

 

O idee buna!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...

haideti sa facem rost de bani

Haideti sa strangem bani!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Toată povestea asta nu are de-a face cu țiganii, neapărat. Dincolo de viteză și de traversarea prin loc nepermis (ordinea e dată de factorul temporal în ecuație - viteza a fost prima, traversarea a doua) ceea ce s-a întâmplat are legătură cu nivelul de (in)cultură din țară. Sunt sate, nenorocite, prin regiuni sărace din țară în care consecințele accidentului ar fi fost similare sau aproape.

Până la urmă, e doar o reacție animalică la o stare de stres, indusă de pericolul la care a fost supus un membru al comunității. Cu cât animalul e mai aproape de suprafață, cu atât reacția e mai viscerală.

 

Fără o analiză prea sofisticată, reacția unora din membrii comunității moto a fost similară: să mergem peste ei, cu bâte și topoare, napalm și/sau altele asemenea. Cu ce ne deosebim de ei, în cazul ăsta?

 

Iar dacă încerc să mă pun în pielea unui părinte al cărui copil ar păți așa ceva (am copii acasă, așa că pot intui destul de bune ceea ce aș simți!) înaintea vinovăției mele (...că nu am vegheat mai aproape asupra copilului) și a copilului (...care a traversat prin loc nepermis, deși i-am spus de nenumărate ori asta!) ar fi vinovăția celui care a circulat cu o viteză pe care nu a putut-o controla încât să evite accidentul sau cel puțin să nu îl facă prea grav. Mai ales că avea obligația să o facă!

Iar dacă aș vedea că starea copilului e gravă - agravată de viteză, nu aș putea garanta ”gradul de civilizație” cu care l-aș gratula pe vinovat. Mai ales în contextul justiției de la noi...

 

Mah si mie mi-au mai sarit puradei in fata. Din fericire am avut noroc si o viteza pe care am putut-o controla (sau numai noroc).

Bun, dupa o astfel de intamplare ce ar fi trebuit sa imi spuna instinctul meu de convservare? Sa ma duc sa prind puradelul, sa-l bat pana il las lat pe jos, apoi sa ii caut parintii, sa bag cutitul in ei, sa ma duc si pe la vecini cu o canistra de benzina si un chibrit ...doar viata mea a fost pusa in pericol, nu?

Pot sa inteleg si eu instinctul matern / patern, dragostea pentru propria odrasla si in general cred ca pot sa inteleg destul de multe. Dar pur si simplu in cazul asta (ma refer la Sanzieni) nu se pot da explicatii nu se pot gasi scuze.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

S-a mai zis ca au venit din Ungaria cu bani sa angajeze cel mai tare avocat dar din cate înțeleg nu au făcut nici măcar amărâtă aia de plângere penala. Pentru ce sa strângem bani dacă rudele nu comunica nimic? Poate au alte planuri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bun, vad ca s-a tradus declaratia din filmulet. Cineva trebuia totusi sa va atraga atentia. Din aia 2500 de oameni care au fost acolo si sunt intersati de caz sunt multi romani.

Asa ca ma asteptam ca oricare dintre voi care stie ambele limbi sa-si rupa 10 minute si sa puna traducerea. Ceea ce vad ca pana la urma s-a intamplat.

 

Asa e normal.

:cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

S-a mai zis ca au venit din Ungaria cu bani sa angajeze cel mai tare avocat dar din cate înțeleg nu au făcut nici măcar amărâtă aia de plângere penala. Pentru ce sa strângem bani dacă rudele nu comunica nimic? Poate au alte planuri.

 

Nu mai insistati pe aceeasi prostie, a zis-o unul si o repeta mai multi acum... actiunea penala se demareaza din oficiu in cazurile astea, nu e nevoie de plangere. Actiune penala insemnand, momentan, cercetare penala... adica declaratii, poze, expertize etc. Fix ceea ce se intampla acum. Daca procurorul considera ca e cazul si sunt dovezi suficiente, se incepe urmarirea penala a lui X sau Y, se face un dosar complet si se aduce in fata judecatorului cu acuze.

 

Pana la urma, e cineva care tine legatura cu oamenii direct implicati? Adica cu Tamas sau cu sotia lui Attila... sau cu prieteni implicati.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pana la urma, e cineva care tine legatura cu oamenii direct implicati? Adica cu Tamas sau cu sotia lui Attila... sau cu prieteni implicati.

 

Userul @Stefoctav scrie pe celalalt topic :

 

"Asa cum v-am spus si in posturile anterioare, nu am lasat lucrurile sa "moara". Imediat ce vom avea noutati, va vom tine la curent. Atat Pal Tamas cat si Agnes Sebestyen au tinut legatura cu noi si lucram la documente."

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

primul vinovat ar fi fost cel care trebuia sa aibe grija ca rata, gasca, cainele, vaca, bivolul sa nu SE PLIMBE PE CAROSABIL CA PRIN BATATURA...

daca cainele ar fi fost comunitar.. statul...

poti face accident si la 100 si la 40 la ora. depinde de situatia de la fata locului...

daca un lup manaca oi, paguba o suporta asociatia de vanatori, asa ar trebui sa raspunda asociatiile de "iubitori" de caini maidanezi, iar firmele de asigurare sa se indrepte impotriva lor. In cazul tiganilor, singura solutie viabila pare a fi sterilizarea femelelor, orice alta cheltuiala "de integrare" a fost si va fi inutila. Statul nu este capabil sa eutanasieze maidanezii, cum ar putea gestiona tiganii?. Pana la urma, vor exaspera europa si probabil va fi prima derogare la drepturile omului.

 

PS- indiferent de viteza cu care circula motocicleta, covorul asfaltic a fost platit de acciza si TVAul la benzina din rezervor si nu de tigani, dar dreptul la proprietate este greu de inteles dupa anii de comunism... public ...

 

 

 

Editat de yuk
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poate ca fapta papuasilor din satul ala ar trebui discutata pe un topic separat, nu aici la accidente.

Asa cum comemorarea a avut topicul ei si fapta alora trebuie sa fie separat discutata, ca sa mai intelegem si noi ceva fara a linge patrusutesaptejmii de posturi ale unor plictisit/stresati de se trezesc vorbind ba de viteza, ba de veteranie, ba de credibilitatea unuia s-a altuia, ba de politic, ba ca pe ei ii inerveaza ca au primit limitare la nr de posturi pe unitatea de timp etc. :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Nu mai insistati pe aceeasi prostie, a zis-o unul si o repeta mai multi acum... actiunea penala se demareaza din oficiu in cazurile astea, nu e nevoie de plangere. Actiune penala insemnand, momentan, cercetare penala... adica declaratii, poze, expertize etc. Fix ceea ce se intampla acum. Daca procurorul considera ca e cazul si sunt dovezi suficiente, se incepe urmarirea penala a lui X sau Y, se face un dosar complet si se aduce in fata judecatorului cu acuze.

 

 

Dacă asta credeți considerați cazul închis, rămâne cum s-a stabilit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Omule, tu te superi degeaba... asta e procedura in cazul asta. NU e nevoie de plangere, se autosesizeaza politia si parchetul. Si au facut-o, au demarat o ancheta... ca o fac prost, ca faptele sunt ascunse voit, ca raspunsurile se lasa asteptate... asta e alta mancare de peste, dar repet: nu e nevoie de plangere

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Omule, tu te superi degeaba... asta e procedura in cazul asta. NU e nevoie de plangere, se autosesizeaza politia si parchetul. Si au facut-o, au demarat o ancheta... ca o fac prost, ca faptele sunt ascunse voit, ca raspunsurile se lasa asteptate... asta e alta mancare de peste, dar repet: nu e nevoie de plangere

Tu nu înțelegi, sunt doua (trei cu cel de amenințare al pasagerii lui pal) dosare penale deschise, unul pentru accident soldat cu deces și unul pentru "înțepare".

dacă era sa ia omorul în considerare se deschidea de mult dosar. Unde nu e fapta nu exista nici făptuitori și nici pedeapsa. E adevărat ca în mod normal cercetarea penala se pune în mișcare automat în caz de crima dar ce a fost normal în cazul asta?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intrebari:1. Sotia lui Attila a fost cu el pe motor ? Daca da, a depus plangere penala pentru vatamare corporala sau tentativa de omor ? Pentru ca si ea a fost batuta de ciori.

2. Militienii care au fost la fata locului si n-au putut stapani situatia mai au uniforme, mai sunt angajati in militie ? Poate ne da un raspuns tov. ministru de resort, care daca stau bine si ma gandesc ar fi trebuit sa-si dea demisia pana acum , in urma celor intamplate la Sanzieni.

Editat de tuti
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Voi sunteti culmea, nu pricepeti ca pt astfel de cazuri politia se autosesizeaza, asa e legea? Au fost chemati la fata locului, au fost obligati de lege sa deschida dosare.

In astfel de cazuri chiar daca ai vrea sa NU deschida dosar ei trebuie sa deschida.

 

De exemplu, iti bati nevasta acasa, ii umfli un ochi si rupi doo coaste, vecinu suna la politie ca aude urlete.

Daca aia au venit si au vazut ce s-a intamplat, chiar daca declara nevasta-ta ca s-a impiedicat de sapun in baie si s-a rezemat cu ochiul in coltul mesei, politistii TOT DESCHID DOSAR PENAL!

 

Si cand cazi ca prostu cu motocicleta si vin la fata locului sunt obligati sa-ti deschida dosar penal pt autovatamare, desi tu nu vrei si le ceri asta.

 

Bine, in cazul de fata, daca toata lumea spune ca militienii din satul ala erau retardati... desi in cazul ala ar fi trebuit sa vina cineva mai competent, de la judet, gen ofiter...

Editat de B.B.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Voi sunteti culmea, nu pricepeti ca pt astfel de cazuri politia se autosesizeaza, asa e legea? Au fost chemati la fata locului, au fost obligati de lege sa deschida dosare.

 

N-am vazut pe nicaieri sa se fi declarat cum ca , s-au deschis dosare si pentru ultraj... OK , poate s-au deschis dosare , dar cu ce incadrari? In cazul de fata,

data fiind gravitatea situatiei , anumite foruri europene n-ar trebui puse in tema?

Oare o asemenea masura ar determina "autoritatile" de la noi sa priveasca acest caz mai serios?

Daca cineva are posibilitatea sa ia legatura cu Tamas , sa-l invite aici , sa vada ca au sustinere si sa stie ca poate merge mai departe

» Post actualizat in 03 Oct 2014 05:56

post-70106-0-59788800-1412315723_thumb.png

...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da unde vroiai sa vezi mai? La observator?

A fost cineva la procuratura din zona sa intrebe ce dosare au deschis?

 

Spaniolule, daca aveai rabdarea sa citesti vedeai ca seful politiei judetene a dat in mai multe randuri declaratii si a spus care sunt incadrarile facute, nici vorba de linsare, omor simplu sau calificat, nimic despre pasagera lui Attila (btw despre ea nu s-a vorbit mai deloc desi se spunea atunci ca a fost batuta atat de rau incat nu se stia daca va supravietui) nimic despre agresarea politistilor, nimic despre omor din culpa, nimic despre vinovatia parintilor pentru neglijenta in supravegherea minorului, etc, etc.

 

De-aia am zis ca marsul trebuia sa se faca la autoritatile care trebuie sa rezolve cazul si nu la poarta tiganilor (luati de autoritati si ascunsi sa nu li se intample doamneferi ceva).

 

Nu-i inteleg pe Pal si pe sotia decedatului, parca ar avea alt plan, nu prea pare ca sunt interesati cu adevarat sa aiba solutionarea justa a dosarului. Poate a preluat vreun ONG tiganesc problema alora si trateaza problema financiar acum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...