Jump to content

Taxe Vamale

A n d y
 Share

Recommended Posts

Am primit prin posta niste piese moto comandate din Germania. Piesele sunt pentru Aprilia Pegaso 600, deci fabricate in UE. Vamesu' de la oficiul Postal zice ca trebuie sa platesc taxe vamale la ele (~30%), in colet fiind si factura la piesele cu pricina. Inca nu am ridicat coletul, dorind sa cunosc mai in detaliu problematica.

Rugamintea mea e pentru cei care cunosc reglementarile vamale...

trebuie sa platesc taxe vamale la piesele alea sau face vamesu' baza de mine.

Pe cei care cunosc problema ii rog sa-mi spuna si care sunt actele normative (eventual si articolele) care reglementeaza taxele vamale aplicate pieselor moto fabricate in UE.

Merci :peace:

Pot sa-ti spun cu siguranta ca nu face baza de tine. Trebuie sa platesti 100% taxe vamale pe orice colet care are valoare mai mare de o anumita suma stabilita in Codul Vamal Roman(100-200 de euro), daca nu ma insel. Actul normativ in vigoare este Codul Vamal. Dupa 2007 nu vei mai plati taxe vamale pe produsele comandate din Europa.

...

Dupa 2007 nu vei mai plati taxe vamale pe produsele comandate din Europa.

A aparut vreo reglementare (oficial) in sensul asta?

Vin de la oficiul postal numarul 3, unde un carcalac de vames a venit sa caste ochii la coletele primite de mine care contineau ... piese moto. Din fericire pe avizul respectiv rusul care a expediat marfa a trecut niste valori infime. Dupa ce a citit preturile face: aaaa... 10$, 10$, 20$... si a renuntat sa-mi mai ceara bani. Erau trei colete si fiecare ajungea pe la 40$. Teoretic... Nu exista nici o factura in pachete.

M-am uitat mai atent pe avizele rusesti si am remarcat cu placere ca pe ele scrie: cadou... :peace:

Eu concret despre piese moto nu stiu, dar la orice pachet cu valoare de peste 45$ platesti vama. Din cate stiu nu conteza daca sunt electronice sau altceva, vama e dupa valoare. Eu am primit pachete din Hong-Kong si SUA si regula a fost aceeasi. De amandoua ori am rugat expeditorul sa treaca valoarea de 20$, asa ca am scapat. Cand am primit din Olanda ceva insotit de o factura de 95$, chiar au vrut sa ma faca sa platesc vama, insa am avut acte care dovedeau ca am trimis respectivul produs la reparat in garantie. Eu zic ca daca ai si factura, nu vei putea sa sa scapi de vama.

A aparut vreo reglementare (oficial) in sensul asta?

E vorba de libera circulatie intre statele europene. Nu poti plati taxe vamale( ca persoana fizica) atata timp cat nu ai o vama intre cele doua state, nu? :peace:

daca nu e factura in colet ce face?

Exista o lista de coduri( categorii de produse) cu taxe vamale dupa produs si tara de provenienta. Vamesul iti incadreaza produsul la o categorie (in caz ca nu ii propui tu alta, iar el va accepta) si pe baza acestei incadrari vei plati taxa vamala.

E vorba de libera circulatie intre statele europene. Nu poti plati taxe vamale( ca persoana fizica) atata timp cat nu ai o vama intre cele doua state, nu? :wave:

...

Cele 4 libertati fundamentale ale UE (libera circulatie a marfurilor, serviciilor, fortei de munca si capitalului) "functioneaza" DOAR in urma unor intelegeri bilaterale ratificate intre state ale Uniunii. Intrebam daca a fost promovat un act normativ referitor la scutirea taxelor vamale ptr. ca doar in baza acestuia Romania aplica regulile liberei circulatii a marfurilor/bunurilor.

Merci oricum

:peace:

Daca ai avut marele ghinion ca sa ai factura in colet nu mai merge sa faci nimic, iar la valori peste 50 euro taxa vamala este de 30% la care se adauga apoi si 19% tva ... Cu spaga merge mai greu tinand cont de factura dar poti incerca ...

Daca nu aveai factura in cel mai rau caz dadeai o declaratie pe proprie raspundere ca piesele valoreaza sa zicem 40 euro :peace: si gata ...

Data viitoare spune-i vanzatorului sa le declare ca gift sau valoare sub 50 euro ...

ordonanta 59/22 aug 03 spune ca sunt scutite de drepturi de import,adica taxa vamala si tva,coletele postale ce nu depasesc 22 euro ca valoare ,indiferent ce bunuri ai avea. Valoarea bunurilor se stabileste in doua feluri 1 prin factura externa sau daca nu ai 2 prin valoarea de catalog a vamii. deci ca sa scapati de dureri de cap prezantati vamii facturi sub 22 euro. Atentie la parfumuri,alcool,tigari ca astea au alt regim si se taxeaza TOT.

Am o intrebare legata de acelasi subiect: daca primesc coletul care este declarat ca gift, dar valoarea este mare (sa zicem $500), ma taxeaza vamesul?

Il desface in fatza ta, shi daca este peste 50€ plateshti taxe vamale (30% + 19% TVA). Nu conteaza daca e sau nu cadou.

Edited by rockygratiano

Dupa 2007 nu vei mai plati taxe vamale pe produsele comandate din Europa.

Nu, o sa platim "taxa de mediu" cum platim acum la acumulatori auto si deja e planificata pentru mobila si electronice. Ar fi un miracol sa scape ceva fara sa bage bani "in mediu". Mai tineti minte placutele lui Base pe marginea drumurilor pline de transee cu mesajul "aici sunt banii dumneavoastra!"? S-ar putea ca in curand sa puna niste baloane imense sa pluteasca deasupra combinatelor gen Rompetrol cu acelasi mesaj. :bow:

Il desface in fatza ta, shi daca este peste 50€ plateshti taxe vamale (30% + 19% TVA). Nu conteaza daca e sau nu cadou.

Corect. Daca e factura in colet si valoarea e mai mare decat in catalogul vamesului se face vamuirea dupa factura, daca nu are factura sau valoarea de catalog e mai mare atunci vamuirea se face dupa catalog.

Treaba cu cadoul e frectie.

Edited by Adam

ai putea astepta pina dupa data de 01 ian, ca daca nu ai cf EUR1 pt originea europeana altfel,asta este- tr sa platesti cei 30% si îți mai creÂşte Âşi tva pt că se calculează la val de factură adunată cu taxele de 30 procente aplicate pe aceasta.

Mai cere de afară o factură în copie, pe care să treacă un text privind declarația de origine,că sub o anumită valoare se ia în considerare Âşi aceasta, valabilă ca Âşi EUR1.

Oricare comisionar vamal Âştie formularea exactă a acestui bla-bla ce trebuie să apară pe factură.Oricum, dacă ai mult de plătit atunci nu ai decît să pui banul, ceri retroactiv certificatul(în caz că nu au luat în considerare mențiunea) Âşi în interiorul unui termen de Âşase luni poți solicita recalcularea drepturilor , ca să primeÂşti înapoi ce ți-au luat mai mult decît trebuia.

Sper ca aceste informații să îți fie de folos.

Am primit prin posta niste piese moto comandate din Germania. Piesele sunt pentru Aprilia Pegaso 600, deci fabricate in UE. Vamesu' de la oficiul Postal zice ca trebuie sa platesc taxe vamale la ele (~30%), in colet fiind si factura la piesele cu pricina. Inca nu am ridicat coletul, dorind sa cunosc mai in detaliu problematica.

Rugamintea mea e pentru cei care cunosc reglementarile vamale...

trebuie sa platesc taxe vamale la piesele alea sau face vamesu' baza de mine.

Pe cei care cunosc problema ii rog sa-mi spuna si care sunt actele normative (eventual si articolele) care reglementeaza taxele vamale aplicate pieselor moto fabricate in UE.

Merci :bow:

Nu, o sa platim "taxa de mediu" cum platim acum la acumulatori auto si deja e planificata pentru mobila si electronice. Ar fi un miracol sa scape ceva fara sa bage bani "in mediu".

Si care e legatura dintre taxa de mediu si taxa vamala? Taxa de mediu de care zici tu probabil ca vi inclusa in pretul de vanzare la magazin, ca altfel nu vad o alta modalitate de colectare.

• 2 weeks later...

Am o intrebare legata de acelasi subiect: daca primesc coletul care este declarat ca gift, dar valoarea este mare (sa zicem $500), ma taxeaza vamesul?

Eu am primit acum doua luni colet din Americi in valoare de 560 de dolari, dar am avut grija sa ajunga mai intai la un amic de acolo care l-a imopachetat mai "neprofi", si a bagat in colet un invoice (factura) care specifica suma de 49 de dolari ca valoare a coletului, si pe cutie bifat "gift".

Urmare: vamesul a deschis coletul in fata mea, a aruncat un ochi (doar a ridicat capacul cutiei 10 cm), si vazand cureaua de transmisie de deasupra (in colet mai erau si doua pinioane mari, si doua leviere cu pretul pe ele) a conchis "aaa, curele". Si am plecat acasa fericit.

De urmat!