Sari la conținut

Recomandare traseu buc - ?


Yaho0o
 Share

Postări Recomandate

Poate cineva sa imi recomande un traseu de incepatori de aproximativ 150 km (dus) cu plecare din buc. Sa fie drumul bun cu ceva curbe si cat de cat sa nu fie aglomerat de preferat si cu ceva priveliste.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Un traseu pe care l-am facut si eu la inceput si imi place si acum ar fi urmatorul: Buc-Calugareni inspre Giurgiu, cind ajungi la rondul mare inainte de Daia faci la stanga, Baneasa-Prundu-Greaca-Chirnogi-Oltenita si retur inspre Bucuresti, Curcani-Budesti-Frumusani.

Bucuresti inspre Giurgiu drum lat, cam neinteresant, dar alterneaza drumul drept cu virajele largi, apoi de la Daia inspre Oltenita drumul serpuieste frumos si pe plat si in urcare sau coborare, fiind destul de tehnic, dar avand avantajul privelistii frumoase si faptului ca nu este circulat..de la Oltenita inspre Bucuresti deasemenea drum virajat, frumos.

Editat de l.u.v
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buc-Targoviste-Dambovicioara, mi-a placut mult zona dinspre Dambovicioara, curbe multe, pe urcare si coborare, nu f grele, asfaltul bunicel si bun.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

plecare vineri dimineata

nu e o alegere prea buna, mai lasa o zi. Am impresia ca e zi libera si iese lumea la gratare, sa vezi atunci soferi dubiosi pe strazi...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Atunci mare grija, nervii in buzunarul de la spate sa nu te atingi de ei indiferent de situatie (vezi topicul cu tampitul care a vrut sa dea peste un motociclist de-al nostru de aici) si sa nu te grabesti in mod nejustificat, chiar daca te preseaza vreunul din spate, lasi usor loc si faci semn cu mana sa treaca. Dar nici sa dormi pe sosea sa incurci inutil traficul :) Drum bun!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mergi pe traseul recomandat de luv. Am impresia ca pe zona respectiva, nefiind nici catre munte, nici catre mare, nici catre o alta zona turistica, e posibil sa fie riscurile si aglomeratia mai mici

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut.Buc-Calugareni inspre Giurgiu, cind ajungi la rondul mare inainte de Daia faci la stanga, Baneasa-Prundu-Greaca-Chirnogi-Oltenita si retur inspre Bucuresti, Curcani-Budesti-Frumusani..un traseu foarte frumos,l-am parcurs de cateva ori.nu o sa-ti para rau.data viitoare anunta din timp si facem o tura.asfalt uscat.

Editat de goe_46
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un traseu pe care l-am facut si eu la inceput si imi place si acum ar fi urmatorul: Buc-Calugareni inspre Giurgiu, cind ajungi la rondul mare inainte de Daia faci la stanga, Baneasa-Prundu-Greaca-Chirnogi-Oltenita si retur inspre Bucuresti, Curcani-Budesti-Frumusani.

Bucuresti inspre Giurgiu drum lat, cam neinteresant, dar alterneaza drumul drept cu virajele largi, apoi de la Daia inspre Oltenita drumul serpuieste frumos si pe plat si in urcare sau coborare, fiind destul de tehnic, dar avand avantajul privelistii frumoase si faptului ca nu este circulat..de la Oltenita inspre Bucuresti deasemenea drum virajat, frumos.

 

E ok traseul asta ca si peisaj, dar atentie mare la colorati pe sosea in Budesti.

Intre Frumusani si Bucuresti se circula EXTREM de tare, mai ales la ore de varf asa ca ochii in patru, mai ales ca asfaltul este destul de valurit spre margini.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca esti incepator e mai bine sa mergi singur si linistit . Fereste-te de companie cat poti de mult pana incepi sa -ti dai seama care e treaba cu motocicletele .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ehh...e mai bine sa aiba pe cineva acolo...pentru orice eventualitate...Doamne fereste de acea eventualitate. Hai ca vb cu un coleg biker si poate te insotim si noi...desi am fi preferat sa ne indreptam spre munte, unde e racoare. In schimb, ne potrivim cu ziua; noi tot vineri aveam cum sa iesim(pe mine ma mai batea gandul si la iesirea cu Banzay, la Dalboka, dar cred ca o sa imi dedic weekendul familiei. Vorbim...

» Post actualizat in 12 Aug 2014 22:38

Eu de la Oltenita as lua-o pe la Manastirea, Frasinet, Gurbanesti, Fundulea,Buc. E mirific drumul...aproape tot timpul in apropierea salbei de lacuri. Foarte bine virajat...chiar fun.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Este bun drumul pe acolo, Frasinet-Gurbanesti-Fundulea?

De retinut traseul..

Excelent drumul. Pe la jumatatea lui exista, pe malul unui lac, un foisor facut pentru public,cu bancute si o masa, destul de curatel. Te poti opri sa iei putin aer si sa admiri peisajul.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un traseu pe care l-am facut si eu la inceput si imi place si acum ar fi urmatorul: Buc-Calugareni inspre Giurgiu, cind ajungi la rondul mare inainte de Daia faci la stanga, Baneasa-Prundu-Greaca-Chirnogi-Oltenita si retur inspre Bucuresti, Curcani-Budesti-Frumusani.

Bucuresti inspre Giurgiu drum lat, cam neinteresant, dar alterneaza drumul drept cu virajele largi, apoi de la Daia inspre Oltenita drumul serpuieste frumos si pe plat si in urcare sau coborare, fiind destul de tehnic, dar avand avantajul privelistii frumoase si faptului ca nu este circulat..de la Oltenita inspre Bucuresti deasemenea drum virajat, frumos.

+1,si eu am facut drumul asta de mai multe ori doar de placere,trafic ceva mai redus,drum bun!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe Frasinet este si foarte liber (dezavantajele fiind cele obisnuite: lumea nu e prea obisnuita cu traficul si, mai ales prin sate, trebuie foarte multa atentie, iar dupa perioade ploioase, sunt zone cu pamant pe sosea, de la carutele care ies in drum de pe camp, pe care traficul redus nu le curata). E mult mai sigur pe aici, fata de varianta prin Frumusani, unde parca se aduna toti nebunii pe sosea, mai ales la inceput/sfarsit de saptamana.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dap, dar prea putine situatii de gen ca sa merite luate in considerare. E liber, asfalt perfect, drum foarte pitoresc.

Normal ca exista si lucruri aberante...ca deh...in 2014, desi putem sa ne luam o masina si cu 1500 lei(sa ii zicem masina, la banii astia...asa pt exceptie), ai nostri ca brazii inca se dau cu carutele pe DN1.

 

Dar, asta este alta poveste, noi trebuie sa ne bucuram de ce avem.

 

Cred ca bag si eu Vineri plimbarea asta... Stiu si un loc in Oltenita unde se mananca foarte bine, la pret decent...asa...ca poate a plecat cineva nemancat la drum. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ehh...e mai bine sa aiba pe cineva acolo...pentru orice eventualitate...Doamne fereste de acea eventualitate. Hai ca vb cu un coleg biker si poate te insotim si noi...desi am fi preferat sa ne indreptam spre munte, unde e racoare. In schimb, ne potrivim cu ziua; noi tot vineri aveam cum sa iesim(pe mine ma mai batea gandul si la iesirea cu Banzay, la Dalboka, dar cred ca o sa imi dedic weekendul familiei. Vorbim...

» Post actualizat in 12 Aug 2014 22:38

Eu de la Oltenita as lua-o pe la Manastirea, Frasinet, Gurbanesti, Fundulea,Buc. E mirific drumul...aproape tot timpul in apropierea salbei de lacuri. Foarte bine virajat...chiar fun.

eu am motor de 2 ani dar tot incepator ma simt. iesirea asta este mai mult pentru un prieten care are de 1 luna motorul si pana acum s-a plimbat doar in oras. Ar fi frumos daca ati veni.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator little wayne

In 2010 pe traseul ala am ratat un viraj si am iesit pe contrasens.Daca are de o luna permis lasa l sa mearga in fata,in ritmul lui

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...