Sari la conținut

Vreau sa-mi curat pistoanele ca aici


Postări Recomandate

Exista vreun magazin unde are Chem-Dip in Bucuresti? Sau ceva echivalent, dar SAFE ?

 

La carburatoare am bagat Decarburol si perie la greu si tot a ramas jeg, mai mult ca sigur n-o sa mearga la pistoane.

 

Editat de adovis77
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si unde nu are depuneri o sa ii atace direct aluminiul ...

Sunt solutii pentru curatat depunerile de genul asta, mergi si intreaba prin magazine, e imposibil sa nu gasesti ...

 

 

 

E oarecum amuzant, esti al nu stiu catelea ametit care vrea sa cumpere exact acelasi produs care il vede pe net prin america sau mai stiu pe unde dar nu a incercat sa caute produse similare in magazinele de pe la noi ...

Editat de ThunderByte
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

baie cu ultrasunete, se foloseste la carburatoare-injectoare, cum pistonul nu e o piesa extrem de sensibila poti sa le lasi peste noapte in benzina si calamina se va muia sigur, apoi poti incerca o curatare mecanica ;)

daca esti maniac ti le fac la ultrasunete, dar dai banii degeaba ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si unde nu are depuneri o sa ii atace direct aluminiul ...

Sunt solutii pentru curatat depunerile de genul asta, mergi si intreaba prin magazine, e imposibil sa nu gasesti ...

 

 

 

E oarecum amuzant, esti al nu stiu catelea ametit care vrea sa cumpere exact acelasi produs care il vede pe net prin america sau mai stiu pe unde dar nu a incercat sa caute produse similare in magazinele de pe la noi ...

 

Zi tu nene un produs bun ca si Chem-Dep (si care curata pistoanele ca mai sus ) ca m-am saturat sa dau prin magazine si sa ma lovesc de tot felul de destepti.

 

Pls, man, pls !

» Post actualizat in 20 Aug 2014 19:30

baie cu ultrasunete, se foloseste la carburatoare-injectoare, cum pistonul nu e o piesa extrem de sensibila poti sa le lasi peste noapte in benzina si calamina se va muia sigur, apoi poti incerca o curatare mecanica ;)

daca esti maniac ti le fac la ultrasunete, dar dai banii degeaba ;)

 

Da multam, aveam nevoie pentru cilindri (/index.php?/topic/716780-ultrasunete-curatare-cilindrii/). Cat costa 2 cilindri + 2 pistoane?

Editat de adovis77
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

SODA CAUSTICA + aluminiu:

 

https://www.youtube.com/watch?v=gihAT6eXaoc

Experimentul e semificativ in cazul de fata, cu folia dar nu se preteaza la pistoane. Curatam la comuniste pistoanele cu aceasta metoda si de doua ori pe an si nu aveau nicio problema. Poate astea capitaliste or avea. Concentratia de apa+fulgi de soda caustica si-o face fiecare cum crede de cuviinta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Experimentul e semificativ in cazul de fata, cu folia dar nu se preteaza la pistoane. Curatam la comuniste pistoanele cu aceasta metoda si de doua ori pe an si nu aveau nicio problema. Poate astea capitaliste or avea. Concentratia de apa+fulgi de soda caustica si-o face fiecare cum crede de cuviinta.

 

Nu neg ca merge si amestec de apa + soda dar nu am experienta suficienta sa risc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

http://www.bizoo.ro/firma/starchemicals2007/vanzare/141638/degresant-curatare-calamina

http://www.clubvespa.ro/articole-vespa/produs-curatare-calamina

 

Asta asa la o prima cautare ... sincer iti zic ca nici eu nu am foarte multa experienta in curatarea calaminei dar nu mi se pare asa o problema mare incat sa faci un topic pe tema asta ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

calamina aia in josul segmentilor indica pierderi de compresie deci inainte sa cureti efectul, rezolva defectul. Daca nu e oval cilindrul de uzura, o honuire, un set de segmenti noi si o procedura de rodaj pot face minuni.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

calamina aia in josul segmentilor indica pierderi de compresie deci inainte sa cureti efectul, rezolva defectul. Daca nu e oval cilindrul de uzura, o honuire, un set de segmenti noi si o procedura de rodaj pot face minuni.

 

dar unde ai vazut tu cum arata pistoanele lui? :huh:

» Post actualizat in 22 Aug 2014 20:42

eu am reusit sa curat odata pistoanele cu o substanta de curatat prin baie, se numea "power cleaner" = am gasit-o intamplator prin baie, nu era cumparata de mine.

am si frecat un pic cu un burete de vase si partea dura de la burete sar substanta aia a inmuiat calumea calamina.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am aceeasi problema cu un carb care -spune mecanicul- se incapataneaza sa functioneze. Dupa 8 magazine de piese auto si moto vizitate In Bv, am gasit in cele din urma o chestie numita Carbusol (sau ceva pe acolo). Bidonul nu era nici macar etans, iar cand s-a scurs pe maini, nu am simtit nici macar sa piste. Cred ca pana si otetul alimentar ar fi fost mai coroziv. Parerea mea: ce gasim prin magazinele noastre sunt facaturi. Dar, ca sa nu ramana la stadiul de pareri, revin cu rezultatele de la mecanic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oricum daca dai pistoanele jos si le cureti dar nu faci segmentarea , eu personal cred ca este o mare prostie...

Este ca si cum dai o chiulasa de la masina jos si nu schimbi garnitura...

Sau schimbi cutia de la masina cu una noua dar nu schimbi ambreajul care te mai duce 1000 km...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oricum daca dai pistoanele jos si le cureti dar nu faci segmentarea , eu personal cred ca este o mare prostie...

Este ca si cum dai o chiulasa de la masina jos si nu schimbi garnitura...

Sau schimbi cutia de la masina cu una noua dar nu schimbi ambreajul care te mai duce 1000 km...

 

sunt o gramada de situatii in care repari chestii mai importante si dai pistoanele jos fara sa faci "segmentarea"..

"segmentarea" in sine e o operatiune simpla, nu dificultatea ei ii retine pe multi, ci pretul segmentilor, care daca sunt in cote nu are rost sa fie schimbati..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Zici tu ca sunt curate si afumate un pic doar pe calota? Nu cred ca mai deschidea topic.

 

Zici tu ca sunt curate si afumate un pic doar pe calota? Nu cred ca mai deschidea topic.

 

Arata ca alea din video. Deci, trebuie curatate, zic eu...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...