Sari la conținut

Bucuresti-vitan


geobibicu
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 83
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Bearing setting

The term “setting” indicates a specific amount of end play (axial clearance) or preload in a bearing. Unlike other rollingelement bearings, tapered bearings don’t require close control of shaft or housing fits to obtain an accurate setting. Because they are mounted in pairs, their setting depends mostly on the location of one bearing row relative to the other on the shaft.

Bearings can be set to achieve one of two conditions:

• End play — Axial clearance between bearing rollers and races, which allows axial shaft movement when axial (thrust) force is applied.

• Preload — Axial interference between rollers and races so there is no axial shaft movement.

Generally, a setting ranging from near zero to slight preload maximizes bearing life. Some applications use moderate preload to increase rigidity of highly stressed parts that would otherwise be adversely affected by excessive deflection and misalignment. Excessive preload, though, can drastically reduce bearing fatigue life or cause high temperatures that can quickly lead to bearing damage.

Manual setting

Production-line assembly workers often set bearings manually for equipment that is manufactured in low-tomoderate volume, and where a non-exact and wider-than - normal range of end play is acceptable. No special tools, gages, charts, or fixtures are typically required. In a truck nondriven wheel, for example, manual setting consists of tightening an adjusting nut on the end of the shaft while rotating the wheel until a slight bind is felt. Then the assembler backs off the nut 1/6 to 1/4 turn to the nearest locking hole or enough to let the wheel rotate freely. The adjusting nut is then locked in position.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

”Mestere”... Confunzi asezare cu setare.


» Post actualizat in 04 Oct 2016 10:07

post-882-0-62019500-1475575634_thumb.jpg

 

 

recomand cu incredere si din tot sufletul un mecanic care lucreaza la un motor ca si cum ar fi al lui si are preturi foarte modeste.RAZVAN(0724012375),complex axxa,vitan.

 

 

Salut,

Dupa mult timp mai intru si eu pe forum, dar acum doar sa va spun despre Razvan. Il cunosc foarte bine. A lucrat 12 ani in Italia(Napoli) ca mecanic moto.

 

 

Bine ca exista oameni ca Razvan. Felicitari!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"Bunicule", pai tradu dumneata ce intelegi prin "bed in " in situatia de fata daca nu "asezare"? Daca rulmentii nu tin prestangerea in timp e o problema undeva (piulita se desface, se brineleaza, etc), nu se uzeaza in 500 de mile daca sunt montati ok.

 

  • During the first few miles, new or freshly repacked bearings may bed in slightly and go slack. This is perfectly normal, so be sure to keep your eye on them. Double-check the preload after your first road test and again at the 500-mile mark, readjusting them as necessary.
Editat de einstein1984
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

post-882-0-15850700-1475586257_thumb.jpg

 

”Profesore”... concentreaza-te pe asta: Bearing setting. The term “setting” indicates a specific amount of end play (axial clearance) or preload in a bearing.

 

post-882-0-81875900-1475585976_thumb.gif

Editat de Dan Nastase
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am fost iarasi la Razvan cu Transalpul meu cu probleme la kilometraj. M-a rezolvat pe loc. Credeam ca s-a dus melcul, eram pregatit sa scot iarasi suta din buzunar. Dupa cateva verficari a depistat ca cablul era desurubat din bord. Nu a vrut sa ia niciun ban!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

attachicon.gif64275790.jpg

 

”Profesore”... concentreaza-te pe asta: Bearing setting. The term “setting” indicates a specific amount of end play (axial clearance) or preload in a bearing.

 

attachicon.gifofftopic.gif

concentreaza te pe kerosen. da mi traducerea exacta in 5 cazuri si ai sa vezi ca difera. nu te mai tine atat ca ori cat iti doresti sa fie ca tine nu ai sanse. nu exista reglaj.

Felicitari Razvan, am auzit ca faci treaba buna.

Editat de Florin -v
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Florin, sincer, esti pe un topic unde-i de bonton sa incepi cu prestatiile bune ale mecanicului Razvan, nu sa te bagi in fata ca in piata Moghioros....

Nu stiu de unde crezi tu ca ai capacitatea de a-i sugera unuia ca e slab la semantica... sau altuia sa se concentreze pe apa, zaibar sau kerosen.

Daca te intereseaza, poftim: file:///Users/manue.labulat/Downloads/STEMCO.BearingAdjust.571-2902.r1%20(1).pdf

Dar eu totusi insist sa ramanem on-topic la... Razvan, am auzit ca faci treaba buna.

E cea mai buna formula pentru noi.

Editat de Dan Nastase
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

poti sa sun si pe el sa intreb! dar intresazete si tu cat costa chitul!


» Post actualizat in 17 Oct 2016 08:05
Chitul de lanti pentru suzuki gsr este la 480 lei did daca te intresaze! Si 70 lei manopera!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 7 months later...

Bai frate, eu nu il recomand ma pe acest Razvan. Tot timpul amabil cu clientii, iti raspunde la intrebari tehnice fara interese financiare, mereu politicos la telefon, preturi vai de mama lor, va zic sincer, de-a dreptul enervant.... ba eu nu il recomand ma ca dupa aia nu mai are timp de motocicleta mea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Bai frate, eu nu il recomand ma pe acest Razvan. Tot timpul amabil cu clientii, iti raspunde la intrebari tehnice fara interese financiare, mereu politicos la telefon, preturi vai de mama lor, va zic sincer, de-a dreptul enervant.... ba eu nu il recomand ma ca dupa aia nu mai are timp de motocicleta mea.

cred ca in afara de bogdan padure si tng nu are adversar ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 months later...

Se dovedeste o data in plus in relatia motociclist-service... ca benefica este ingineria... nu alte speculatii.

 

Din punct de vedere ”mecanica moto al lucrului bine facut”... ce bine ca exista oameni ca Razvan. Felicitari!

 

post-882-0-87164800-1510488697_thumb.jpg Ma mandresc cu prietenia lui, un adevarat caracter, doctor chirurg in motociclete.

 

La multi kilometri frumosi!

Editat de Dan Nastase
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 9 months later...

numarul nu mai este valabil? Stie cineva un alt numar? Sau o alta recomandare?

Am un zx6r care sare din treapta 2a :(

E in concediu !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

habar n-avem ma programu...de pe la 8-9 pana pe la 19-20...pune mana si suna-l 0724012375.

Editat de Ribo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

. . Mă, faptul ca ti a dat Dumnezeu bavarez k1200s nu te scuteste de o minima buna cuviinta .

Si eu am de un car de ani RGS1200 si mai nou un GT 1600 6 cilindri in ograda personala si nu ma simt cu mult mai falos de asta

Nu s a mai actualizat ce am intrebat despre Razvan aici si cine stie ar face un mare bine comunitatii moto indiferent ce mobra are fitecine . .

Hai pa!

 

Rog aici pe forum actualizare . .

Program lucru, adresa, nr telefon

Multumiri .

Editat de Dan Olaru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Doamne, nu te pisdifica acum stai linistit.

Lucrurile astea sunt deja cunoscute , mai putin programul care e flexibil.

Credeam ca ai nevoie mura-n gura.

 

O sa actualizez buna cuviinta cu tine ca sa nu te mai superi nextime.

 

MA, nene MA !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...