Sari la conținut

Honda Hornet


hestianaugustin
 Share

Postări Recomandate

Ea este Honda mea.Desi am de mult permis categoria A.Abea acum am reusit sa-mi indeplinesc un vis sau mai bine zis capriciu.

Este din anul 2001

Azi m-ma suit prima data pe ea,si m-a cam speriat,dar am stiut unde ma bag cand am achizitionat-o.

Tin sa precizez ca nu am mai condus nici scuter nici motocicleta.Am reusit sa plec cu ea de pe loc insa doar cativa metri,si decat din ambreaj,fara sa accelerez.

Ce ma sfatuiti?

post-39300-0-78131800-1409064827_thumb.jpg

post-39300-0-91403600-1409064854_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In primul rand, felicitari!

Cauta o parcare sau un poligon si mergi de exerseaza un pic, obisnuieste-te cu motorul.

Pana nu reusesti sa mergi cat de cat eu zic sa eviti traficul, ar fi pacat sa-ti strici bucuria asa repede.

Succes!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sfatul de mai sus

1) husa

2) alarma + lant cant mai grossi de firma , special antifurt ( nu lant de vaca luat din Dedeman cum zicea un coleg prin topicuri)

3) nu te grabi, nu baga mana in gaz aiurea, super motorisca horneata

multa bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sfatul de mai sus

1) husa

2) alarma + lant cant mai grossi de firma , special antifurt ( nu lant de vaca luat din Dedeman cum zicea un coleg prin topicuri)

3) nu te grabi, nu baga mana in gaz aiurea, super motorisca horneata

multa bafta

Din fericire detin un garaj unde o pot "adaposti"

Nu ma grabesc de aceeia am si ales sa ma invat mai intai sa plec din ambreaj.

» Post actualizat in 26 Aug 2014 15:36

Cauciucurile cum sunt pe mobra?Ma refer la vechimea lor si la gradul de uzura.

Hmmmm,parerea mea este ca le mai pot 'forta' sezonul asta o sa fac niste poze maine.Sa imi spui si parerea ta.

» Post actualizat in 26 Aug 2014 15:41

In primul rand, felicitari!

Cauta o parcare sau un poligon si mergi de exerseaza un pic, obisnuieste-te cu motorul.

Pana nu reusesti sa mergi cat de cat eu zic sa eviti traficul, ar fi pacat sa-ti strici bucuria asa repede.

Succes!

Asta am si facut astazi...in parcarea unui bloc....Sincer eu ma gandeam sa merg in parcarea unor supermarketuri de pai aici.Sincer iti spun ca mi-a zis cineva azi ca imi va fii greu sa ma invat/obisnuiesc cu el

Cat despre trafic nici nu ma gandesc,iese total din calcul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Felicitari! Foarte frumoasa! Imi aduc aminte ca si eu am facut la fel dupa ce am luat permisul, m-am plimbat singur o perioada destul de lunga si am incercat sa ma obișnuiesc cu jucăria. Exerseaza frâna de motor foarte mult, Imaginația trebuie sa iti meargă bine ca sa iti poti face rost de evenimente neplăcute... Dupa ce te decizi sa ieși in trafic evita sa mergi cu altii pt o perioada. Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut! Felicitări pt motor!..

de unde esti? Eu am acelasi model si e primul sezon, dupa carnet am condus o vitezana cativa km doar si apoi mi.am luat viespea....a fost un soc....."eu nu pot conduce asa ceva"....insa acu am 3500km si majoritatea in oras si localitati rurale...plus ceva drum intins... te pot ajuta cu sfaturi insa trebuie sa stii ca e cea mai potrivită zic eu...pana la 5000 ture e linistita si iarta greselile de tip gaz mult brusc...apoi dupa 5000 ofera senzații misto....plus ca are ciclistica f buna si prin oras e minunata...garda jos sa pui piciorul jos lejer la semafoare...ee faina tare..fii mandru de ea si uita de emoții, nu e nici BAC si nici prima partida de sex..so succes!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Frumoasa achizitia :10:

Ca sfat, Poligon Ilioara ( 5 lei intrarea) daca esti din Bucuresti si ture de uichend ( de preferat duminica dimineata ) cand traficul este foarte redus.

P.S. : redus pentru inca 2 saptamani ca dupa 15 septembrie :rusinica:

Editat de Pan_Ku
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum ai facut rost de permis?

Am dat examen.

» Post actualizat in 26 Aug 2014 18:57

Felicitari! Foarte frumoasa! Imi aduc aminte ca si eu am facut la fel dupa ce am luat permisul, m-am plimbat singur o perioada destul de lunga si am incercat sa ma obișnuiesc cu jucăria. Exerseaza frâna de motor foarte mult, Imaginația trebuie sa iti meargă bine ca sa iti poti face rost de evenimente neplăcute... Dupa ce te decizi sa ieși in trafic evita sa mergi cu altii pt o perioada. Bafta!

Pai asta cred ca voi face Nici nu ma gandesc sa ies in trafic cu ea pana nu o voi putea stapanii relativ decent.Si eu o sa ma plimb singur,pt ca am mai citit pe cateva siteu-ri si in cateva toppicuri ca ar fii cel mai indicat sa te plinbi singur,mai plimbandu-te cu cineva instinctiv ve-i vrea sa o dai dupa el si in ideeia ca este si mai experimentat decat tine,riscul unui accident se sporeste.

» Post actualizat in 26 Aug 2014 19:01

Am eu o super idee....iti dau Hondita mea de 125 pana te obisnuiesti :)

Iti multimesc.Dar cred ca nu-i cu putinta ;) De unde esti?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Frumoasa achizitia :10:

Ca sfat, Poligon Ilioara ( 5 lei intrarea) daca esti din Bucuresti si ture de uichend ( de preferat duminica dimineata ) cand traficul este foarte redus.

P.S. : redus pentru inca 2 saptamani ca dupa 15 septembrie :rusinica:

MUltumesc frumos..........dar nu-s din Bucuresti

 

Salut! Felicitări pt motor!..

de unde esti? Eu am acelasi model si e primul sezon, dupa carnet am condus o vitezana cativa km doar si apoi mi.am luat viespea....a fost un soc....."eu nu pot conduce asa ceva"....insa acu am 3500km si majoritatea in oras si localitati rurale...plus ceva drum intins... te pot ajuta cu sfaturi insa trebuie sa stii ca e cea mai potrivită zic eu...pana la 5000 ture e linistita si iarta greselile de tip gaz mult brusc...apoi dupa 5000 ofera senzații misto....plus ca are ciclistica f buna si prin oras e minunata...garda jos sa pui piciorul jos lejer la semafoare...ee faina tare..fii mandru de ea si uita de emoții, nu e nici BAC si nici prima partida de sex..so succes!!

Sunt din Caras-severin.Dar la amine este o mare problema am de 6-7 ani pernis dar nu am mai rulat pana acum.Deci au trecut ceva aniiiiiii buni de cand am terminat scoala si pana acum.Cred ca ma voi duce sa mai iau cateva ore cam multe cred eu.Si eu am am ACEELAS SOC NU POT CONDUCE ASA CEVA,dar o sa-l elimin

» Post actualizat in 26 Aug 2014 19:13

Ehhh...eu macar am incercat :) din sibiu

Ok....am observat dupa aia caand am citit la tine la profil(ca esti din Sibui)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare!Aceeasi motocicleta o am si eu,difera doar culoarea

Cand am luat o anul trecut la prima tura mi a murit motoru de 3 ori in 100 m:) permisul il am din 2010 si nu m am mai urcat pe moto pana atunci.

Am inceput sa merg pe drumuri foarte putin circulate,apoi asa incet am iesit si in trafic dar nu la ore de varf iar dupa vreo 2000 km am facuta o tura de Transalpina,singur,nu am gasit pe nimeni sa ma insoteasca .

Daca ai rabdare si nu te crezi zmeu totul e ok

Bafta si asfalt uscat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare!Aceeasi motocicleta o am si eu,difera doar culoarea

Cand am luat o anul trecut la prima tura mi a murit motoru de 3 ori in 100 m:) permisul il am din 2010 si nu m am mai urcat pe moto pana atunci.

Am inceput sa merg pe drumuri foarte putin circulate,apoi asa incet am iesit si in trafic dar nu la ore de varf iar dupa vreo 2000 km am facuta o tura de Transalpina,singur,nu am gasit pe nimeni sa ma insoteasca .

Daca ai rabdare si nu te crezi zmeu totul e ok

Bafta si asfalt uscat

Vreau sa cred ca rabdarea-i punctul meu forte.......cat despre iesit in trafic ......cel putin sa invat sa o stapanesc abea dupaia intra in calcul si traficul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

S-o stapanesti sanatos si fara incidente!

 

Toate ca toate, dar teoria-i teorie, practica-i practica. Nu mai bine iesi cu ea? Drum fara trafic nu prea exista, iar in Caras-Severin nu cred ca-i atat de haos precum in Bucuresti...ce naiba?! Mergi incet, mai opresti, continui...asa cum inveti? Doamne fereste daca esti pus in fata unei situatii limita ce faci? Nu ai cum invata decat prin practica. Lasa forumul, da-i cheie si mergi. Asfalt uscat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu ce tot vorbiti voi acolo, mersul pe mobra nu se uita ca inotul sau mersul pe bicicleta (buna era intreabarea cu permisul).

Eu nu mai condusesem de 26 ani cand mutandu-ma la curte si observand ca s-au inmultit motocicletele atat ca aproximativ majoritatea soferilor sa te bage in seama, m-am hotarat sa-mi iau din nou mobra. Nicio problema nu am avut cu adaptarea la ea si integrarea in trafic.Totusi eu apucasem sa merg cu diverse mobre cam 5 ani pana sa intrerup hoinareala pe 2 roti.Acum sunt la a III a de cand m-a reapucat dorinta de a merge pe motocicleta.

Editat de vlad58
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut !

Bun venit in lumea moto !

Ia-ti un prieten tot motociclist cu experienta, el cu mobra lui tu cu hornet-ul, mergeti pe autostrada, maxim 120- 130 ...sa o inveti 'ce poate... doar asa poti sa ii sti calitatile, si bineinteles intr-un poligon... Mai ai mult de invatat, si foarte mare grija in orase mai exact,,, Inafara de circuit nu iti incerca norocul, e periculos... o zic din propia experienta !

Multa bafta si foarte multi kilometrii fara incidente ! :ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...

A cedat simeringul. Se schimba in pereche si manopera e undeva la 200-250+100-150 ron materialele (simeringurile) + altele daca e cazul (cuzinetii, simeringuri de praf etc).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...