Sari la conținut

SANZIENI 20 SEPTEMBRIE COMEMORARE


stefoctav
 Share

Postări Recomandate

Actiunea a fost buna, pacat de motivul care a generat-o. Intr-o tara cu oameni care gandesc in felul urmator,iar principala "meserie" a romanului este cum sa-l arda pe altu' sau sa-l calaresca, de cele mai multe ori fara sens, mai este mult pana departe:

 

"promit ca va cumpar eu lumanari, cate vreti, daca mai sucombati cativa apciupalitici d-astia cu motociclete.

sa crapati pe rand pana veti invata ca drumul public nu este circuit de motocros.

 

nu pot sa te vad altfel, motociclistule, atata timp cat tu, inconstient, circuli cu 240 km/h cu muierea pe saua din spate, pe o roata si intri intr-un grup de oameni de pe marginea drumului. nemernicul de la ghermanesti va reprezinta si sa nu spuneti ca la sanzieni au fost alte circumstante. fiecare participant la trafic trebuie sa fie constinet de riscurile fiecarei manevre si trebuie sa faca putina preventie. daca ar fi acceptat ca si el este obligat sa circule cu 50/h in localitate poate astazi vanzatorii de lumanari nu s-ar fi umplut de bani si protagonistii accidentului s-ar fi amuzat de mazgaliturile facute de prieteni pe ghipsuri.

 

eu unul iti promit ca daca te vad in paralel cu mine intre doua dungi albe, in interiorul aceleasi benzi te fac poster.

de ce ? pentru ca am 40 de tone ! ;)"

 

...sunt zeci de astfel de posturi in media ale "judecatorilor".. :mellow:

agarici tari in gura ii gasesti pe sosea ,cand te duci la ei nu stiu cum sa sune la 112 mai repede :))

» Post actualizat in 21 Sep 2014 13:24

Cei care au fost acolo pot sa confirme ca ala nu e drum de mers cu viteza prea mare. In nici un caz 200 km/h, cum au "vazut" tiganii aia de pe margine, de dadea declaratii la tv.

In plus, asa cum am zis de la inceput ca se vedea in poze, casele sunt mult sub nivelul drumului, in unele locuri acoperisul e chiar la nivel, deci nici macar nu trebuie sa "decolezi", doar sa mergi drept cu 40-50 km/h.

Referitor la astia de comenteaza "din cabina tirului" si din spatele monitorului, mai bine nu va bateti capul... e doar gura de ei. Daca e sa cauti idioti, gasesti in toate categoriile... si printre tiristi, si printre automobilisti, si printre motociclisti...

Una peste alta, s-au strans destul de multi oameni ieri, a fost ceva impresionant si bine organizat (felicitari organizatorilor si Adminului Doberscu pt ajutorul oferit)... sa speram doar ca nu va trece timpul si lumea va uita, iar autoritatile vor "ingropa" cazul.

trebuie sa avem grije de asta , problema nu este ca "am preluat initiativa, ci cum o pastrezi " pt asta nu avem nevoie de inca un motiv , ci doar de raspundere asumata si continuitate, sa trecem peste micile orgolii vanitati ,stam focalizati si punem presiune pe ei , cred ca ne putem rupe 1 ora in fiecare wek.end la o ora decent stabilita in care sa cerem rezultate, si rapoarte autoritatiilor, pt avem dreptul si obligatia :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 333
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

....Referitor la astia de comenteaza "din cabina tirului" si din spatele monitorului, mai bine nu va bateti capul... e doar gura de ei. Daca e sa cauti idioti, gasesti in toate categoriile... si printre tiristi, si printre automobilisti, si printre motociclisti...

 

 

....agarici tari in gura ii gasesti pe sosea ,cand te duci la ei nu stiu cum sa sune la 112 mai repede :))

 

Din pacate agaricii astia exista, iar faptul ca ei sunt foarte multi este trist si descurajant.

Gandirea asta demna de Evul Mediu, nu are ce cauta in vremurile acestea. Si cu toate astea, este aici, prezenta in fiecare zi.

Acestia sunt oamenii care nu au respect fata de viata nimanui, nu este vorba despre motociclisti sau zidari, au propriul lor sistem de justitie si de a judeca lucrurile.

De la ei dorim schimbarea unei atitudini si respect. Se poate oare ?

Eu cred ca, doar dupa ani buni si dupa multe actiuni, pana atunci calaritul motocicletei are o componenta mare de ruleta rusesca.

Editat de TARKA 2
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Paduchii ies in frunte. Oamenii de treaba au prea mult bun simt sa iasa ca paduchele in frunte.

 

Ieri am vazut cateva mii de oameni cu bun simt adunandu-se sa comemoreze uciderea unui coleg de pasiune. Poate "autoritatili" care au adunat vreo 500 de jandarmi in comuna aia au inteles mesajul. Poate nu.

Vedem. Bunul simt, spre deosebire de bani, valoare si borfaseala, nu se toceste in timp.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din pacate agaricii astia exista, iar faptul ca ei sunt foarte multi este trist si descurajant.

Gandirea asta demna de Evul Mediu, nu are ce cauta in vremurile acestea. Si cu toate astea, este aici, prezenta in fiecare zi.

Acestia sunt oamenii care nu au respect fata de viata nimanui, nu este vorba despre motociclisti sau zidari, au propriul lor sistem de justitie si de a judeca lucrurile.

De la ei dorim schimbarea unei atitudini si respect. Se poate oare ?

Eu cred ca, doar dupa ani buni si dupa multe actiuni, pana atunci calaritul motocicletei are o componenta mare de ruleta rusesca.

merg la munca cu motorul cam in fiecare zi, daca le accepti intimidarea" da daca nu lasi loc, se cam cufuresc pe ei.dar in ultima perioada sau imputinat bizoni", maj iti ofera respect , problema au ramas culmea pensionari si unele domnisoare care nu inteleg ca motocicletele nu mai sunt obligate sa mearga pe partea dreapta , ca nu tre sa ocupi doua benzi ca tre sa semnalizezi intai si dupa ce te asiguri faci manevra..ca si motocicleta ori scuteru are dreptul la prioritate :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

merg la munca cu motorul cam in fiecare zi, daca le accepti intimidarea" da daca nu lasi loc, se cam cufuresc pe ei.dar in ultima perioada sau imputinat bizoni", maj iti ofera respect , problema au ramas culmea pensionari si unele domnisoare care nu inteleg ca motocicletele nu mai sunt obligate sa mearga pe partea dreapta , ca nu tre sa ocupi doua benzi ca tre sa semnalizezi intai si dupa ce te asiguri faci manevra..ca si motocicleta ori scuteru are dreptul la prioritate :)

Eu as spune ca este mai degraba o treaba de mentalitate si mai putin de upgrade al Codului Rutier si nu are legatura in mod special cu motociclistii.

Boala asta, de care pare a nu ne mai vindeca vreodata, de a fi mai smecher ca altul intr-un mod prostesc si fara sens, de a fi "primul" la stop sau a nu te lasa "depasit" calcandu-i pe altii pe cap de cand te dai jos din pat pana te culci.... Indiferent de situatie, sens, daca ai ceva sau nu de castigat, daca esti implicat sau nu, daca te-a afectat sau nu. Important este sa fii "judecator"

Boala grea, asta.

Ce pretentii poti sa mai ai de la niste tigani care reactioneaza ca in Comuna Primitiva impotriva unui pradator care le-a furat copilul din pestera, daca oameni care au edicatie sau pretind asta gandesc si actioneaza asa cum stim cu totii ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pt. viteji de astia din cutii de metal am gasit solutia, dati-va jos numa' sau mai simplu, parbrizul ala de 3 pe 2 ii o tinta asa de buna ... sapt. trecute l-am facut pe unul sa mearga ca mielutu' cu cele 25 de tone, doar este 112 si cand ne sicaneaza la noi acasa ... mirosea a maro dupa tirul ala .... RESPECT pt. ce a fost azi la Sanzieni, luati atitudine, nu riscati nici cu legea nici cu prostii dar daca simtiti ca se poate, 'tu-le mama lor ...

» Post actualizat in 21 Sep 2014 15:48

» Post actualizat in 21 Sep 2014 15:49

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca pericolul resimtit de autoritati este chiar exemplul uniunii noastre...exemplu ce ar trebui urmat si de alte comunitati... Ei ne vor dezbinati, dar cu cat se ridica mai multe voci in societate, indiferent de cauza, cu atat mai bine. Momentan societatea civila e fara reactie, anemica. Toata lumea asteapta ca altii, sa le rezolve problemele...chiar si unii dintre noi. In cazul acesta trebuie sa ne gandim la urmatoarea miscare de pe acum, daca nu se face lumina si dreptate. Chiar as fi curios care ar fi urmatorul demers, in caz ca nu se doreste a fi o surpriza...

Editat de fast_arrow
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am facut-o si pe asta...si am fost multi care am facut-o....foarte multi.

Cum am facut-o?!Sa fim seriosi, la ce te poti astepta de la niste satanisti ,violatori de babe, donatori de organe? Din pacate cred ca i-am dezamagit pe unii, pentru ca am facut-o in liniste (cu foarte foarte putin exceptii).

Eu personal nu cred ca imi gasesc cuvintele potrivite pentru a descrie ce a fost...trebuia sa fi fost acolo, sa fi vazut cu ochii tai cati s-au strans pentru un ideal..dreptatea. Si trebuia sa fi acolo sa vezi/simti reactia localnicilor, de la cei mici care iti faceau cu mana (care poate nu constientizau de ce am fost acolo),trecand la adultii care zambeau si sigur stiau pentru ce suntem acolo, si terminand cu cei cativa batrani pe care i-am vazut stand drepti si cu mana la inima.

 

post-2998-0-99152100-1411323691_thumb.jpgpost-2998-0-88891200-1411323707_thumb.jpgpost-2998-0-39809500-1411323748_thumb.jpg

Cainele era singurul locatar al locuintei cu pricina...saracul era atat de speriat ca statea doar cu nasul in gardul din fundul curtii si nu se misca deloc.

post-2998-0-25125100-1411323760_thumb.jpgpost-2998-0-20521700-1411323772_thumb.jpg

post-2998-0-91797400-1411323849_thumb.jpgpost-2998-0-01969500-1411323896_thumb.jpgpost-2998-0-27176200-1411323955_thumb.jpgpost-2998-0-83474400-1411324131_thumb.jpg

Se poate observa diferenta de nivel dintre case si strada...practic acoperisul casei cu pricina incepe aproape de la nivelul strazii.

post-2998-0-49520000-1411324200_thumb.jpgpost-2998-0-94330200-1411324599_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca pericolul resimtit de autoritati este chiar exemplul uniunii noastre...exemplu ce ar trebui urmat si de alte comunitati... Ei ne vor dezbinati, dar cu cat se ridica mai multe voci in societate, indiferent de cauza, cu atat mai bine. Momentan societatea civila e fara reactie, anemica. Toata lumea asteapta ca altii, sa le rezolve problemele...chiar si unii dintre noi. In cazul acesta trebuie sa ne gandim la urmatoarea miscare de pe acum, daca nu se face lumina si dreptate. Chiar as fi curios care ar fi urmatorul demers, in caz ca nu se doreste a fi o surpriza...

autoritatiile ne vor duce cu lugu lugu ,,,asta daca-i lasam :) au vazut ca suntem . ca suntem si linistiti. dar suntem inca" tineri si nervosi "" si la o adica pica , gard, casa,primar :)) acum totul depinde de cei din zona, ma refer la comunitatea locala, noi aici ii putem sustine, si ma refer aici la toata tara :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca pericolul resimtit de autoritati este chiar exemplul uniunii noastre...exemplu ce ar trebui urmat si de alte comunitati... Ei ne vor dezbinati, dar cu cat se ridica mai multe voci in societate, indiferent de cauza, cu atat mai bine. Momentan societatea civila e fara reactie, anemica. Toata lumea asteapta ca altii, sa le rezolve problemele...chiar si unii dintre noi. In cazul acesta trebuie sa ne gandim la urmatoarea miscare de pe acum, daca nu se face lumina si dreptate. Chiar as fi curios care ar fi urmatorul demers, in caz ca nu se doreste a fi o surpriza...

 

In mod normal urmatorul demers daca nu se face lumina in acest caz si nu sunt arestati cel putin 10 cioroi ar trebui sa fie o demonstratie de forta: case de tigani incendiate, tigani batuti si alungati din acel sat, masini de politie si jandarmerie incendiate, samd.

 

Prea departe s-a ajuns in tara asta, oamenii cinstiti sunt haituiti de autoritati iar tiganii sunt paziti de jandarmi si politie. Pe banii nostri!

 

Adunarea de ieri a fost una civilizata, daca autoritatile nu tin cont de ea atunci inseamna ca trebuie sa recurgem la violenta iar orice politist sau jandarm care se va opune va trebui batut bine.

Editat de CrazyCat
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pozele si filmarile trunchiate nu spun mare lucru. Poate doar o filmare cu drona ar prezenta realitatea de acolo, cati am fost.

 

Cred ca ar trebui facut un monument acolo, in memoria lui Attila si pe care sa scrie mare, clar si frumos cuvintele lui Lostheaven, de ce si pentru ce ne-am adunat.

 

PS: nu inteleg de ce primaria de acolo are nevoie de camere de supraveghere. Camere de supraveghere sa supravegheze ce? Cum se imbata aia la birtul comunal si cum se pisa pe la colturi de ulita?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ete draci...aia cred ca a fost o declaratie de moment, aruncata ca praf in ochi, sa nu zica ca nu se iau masuri.

Mai bine s-ar da banii aia la plata autopsiei, ca sa se stie clar ce s-a intamplat cu Attila

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ete draci...aia cred ca a fost o declaratie de moment, aruncata ca praf in ochi, sa nu zica ca nu se iau masuri.

Mai bine s-ar da banii aia la plata autopsiei, ca sa se stie clar ce s-a intamplat cu Attila

 

Bani pentru efectuarea autopsiei sunt, lipsa banilor este doar un pretext pt a musamaliza cazul. Pentru autoritati acest caz este unul sensibil, daca adevarul iese la iveala exista posibilitatea unui nou Hadareni iar idiotii astia se tem ca dracul de tamaie de conflicte interetnice.

Editat de CrazyCat
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@

PS: nu inteleg de ce primaria de acolo are nevoie de camere de supraveghere. Camere de supraveghere sa supravegheze ce? Cum se imbata aia la birtul comunal si cum se pisa pe la colturi de ulita?

- Camere de supraveghere, ca nu cumva criminalii sa fie agresati de sateni. Imi spunea un domn respectabil (cu lacrimi in ochi) ca si pe timpul lui Ceausescu tiganii prinsi la furat pe camp erau serviti cu un sut in fund, iar romanii si maghiarii erau bagati la puscarie. Nu vi se pare cunoscut scenariul...? Tiganii au avut si au tratament preferential.

Ce imi pare rau, ca nu am discutat si cu jandarmii si politistii prezenti in dispozitiv, sa aflu si parerea lor despre caz. Daca cineva a facut-o sa aflam si noi ce parere aveau. Li se parea just demersul nostru sau nu. Oamenii astia intr-o zi o sa intoarca armele...nu toti sunt ticalosi si o sa inteleaga ca sunt in tabara gresita. Nu li s-a cerut sa fie violenti, nu a fost cazul, dar ar face-o bucurosi sau cu indoiala in suflet ?

Editat de fast_arrow
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bani pentru efectuarea autopsiei sunt, lipsa banilor este doar un pretext pt a musamaliza cazul. Pentru autoritati acest caz este unul sensibil, daca adevarul iese la iveala exista posibilitatea unui nou Hadareni iar idiotii astia se tem ca dracul de tamaie de conflicte interetnice.

stati linistiti, autopsia nu e intarziata din pricina banilor. ea se face oricum, doar ca nu se elibereaza rezultatul pana nu se face plata. am mai auzit cazuri..e penibil, dar e in ton cu ministerul de resort...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ok, s-au adunat multi motociclisti si s-au facut multe poze.

Felicitari tuturor care au participat si celor care s-au ocupat de organizare.

 

Dintr-un punct de vedere este o mare realizare pentru Romania si pentru comunitatea moto din Romania faptul ca au venit atat de multi oameni. Sa nu uitam ca oficial sunt inregistrate mai putin 50.000 de motociclete si scutere... deci teoretic au venit cel putin 5% din motociclistii din Romania la acest eveniment. Daca ar fi sa extrapolam la nivelul intregii populatii asta ar insemna un miting cu 1.000.000 de participanti!!!

 

Ne-am obisnuit sa spunem ca romanii sunt mamaligi, ca nu se implica etc. Adevarul cred ca e altul. Poate cei care isi mai amintesc ultimele zile din 1989 si primele luni din 1990 imi vor da dreptate - romanii au iesit pe strada, s-au batut si au murit pentru dreptate si libertate. Problema e ca de-a lungul timpului am fost mereu mintiti, inselati si in final dezamagiti de liderii politici (si nu numai politici).

Din cand in cand uite ca se mai intampla cate o minune si lumea se mobilizeaza. Din pacate a trebuit sa se intample o tragedie pentru ca aceasta minune sa se intample.

 

Din punctul meu de vedere inca nu se poate vorbi de un succes. Este doar un inceput, dar nu e finalul. Finalul va fi doar atunci cand se va face dreptate.

Deocamdata am o retinere pe tema asta. Inca n-am vazut vre-o declaratie a unui purtator de cuvant al politiei sau al procuraturii care sa spuna ca au inteles mesajul comunitatii moto si care sa promita (cu termene si angajamente nu asa cu praf in ochi) ca vor depune toate eforturile, ca vor face oancheta adevarata care sa stabileasca tot adevarul asa cum a fost si ca cei vinovati vor fi pedepsiti.

 

Sper ca aceasta comemorare sa fie un exemplu pentru ce se poate face si in viitor si sa constientizam toti ca se poate ca si comunitatea moto sa fie o voce auzita

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru a linisti spiritele, nu ar fi posibil ca rezultatul autopsiei sa fie trucat ?

Nu cred. Cine ar semna un raport de autopsie falsificat ar trebui sa fie de-a dreptul idiot. Raportul se arhiveaza si poate fi verificat oricand, prin metode specifice. Daca un medic ar face asa ceva, l-ar paste puscaria urgent. Din fericire, birocratia romaneasca isi gaseste utilitate in astfel de cazuri.

Tocmai de asta se trage de timp. "Sa nu suparam alegatorii, sa voteze cu incredere. Nu le-am trimis jandarmi sa-i apere? Nu le dam ajutoare sociale? Nu au mai multe drepturi decat fraie... adica decat cetatenii platitori de taxe? Dupa alegeri mai vedem ce vor si motociclistii astia, desi in mod sigur vor fi uitat de mult pentru ce s-au adunat in Sanzieni..." Nu citez pe nimeni in mod special, dar, din pacate, citatul s-ar potrivi, cu mici ajustari, oricarui politician din Romania, si in primul rand Statului roman (oricine dreaq o mai fi si asta...).

Eu nu voi uita de ce am fost acolo. Daca as uita, nu as mai merita sa ma numesc motociclist.

Am incredere ca organizatorii acestei reuniuni incredibile nu vor lasa ca drumul nostru la Sanzieni sa fie doar un foc de paie. Am incredere ca vom fi tinuti la curent cu desfasurarea acestui caz pana la final, oricare ar fi acesta. Iar daca va trebui sa ne intoarcem, ne vom intoarce. Poate nu la fel de pasnici ca pe 20 septembrie, dar pentru aceleasi teluri: Respect si Dreptate!

Editat de pasquinel
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred. Cine ar semna un raport de autopsie falsificat ar trebui sa fie de-a dreptul idiot. Raportul se arhiveaza si poate fi verificat oricand, prin metode specifice. Daca un medic ar face asa ceva, l-ar paste puscaria urgent. Din fericire, birocratia romaneasca isi gaseste utilitate in astfel de cazuri.

Tocmai de asta se trage de timp. "Sa nu suparam alegatorii, sa voteze cu incredere. Nu le-am trimis jandarmi sa-i apere? Nu le dam ajutoare sociale? Nu au mai multe drepturi decat fraie... adica decat cetatenii platitori de taxe? Dupa alegeri mai vedem ce vor si motociclistii astia, desi in mod sigur vor fi uitat de mult pentru ce s-au adunat in Sanzieni..." Nu citez pe nimeni in mod special, dar, din pacate, citatul s-ar potrivi, cu mici ajustari, oricarui politician din Romania, si in primul rand Statului roman (oricine dreaq o mai fi si asta...).

Eu nu voi uita de ce am fost acolo. Daca as uita, nu as mai merita sa ma numesc motociclist.

Am incredere ca organizatorii acestei reuniuni incredibile nu vor lasa ca drumul nostru la Sanzieni sa fie doar un foc de paie. Am incredere ca vom fi tinuti la curent cu desfasurarea acestui caz pana la final, oricare ar fi acesta. Iar daca va trebui sa ne intoarcem, ne vom intoarce. Poate nu la fel de pasnici ca pe 20 septembrie, dar pentru aceleasi teluri: Respect si Dreptate!

 

/index.php?/topic/716730-accident-in-covasna/?p=3818159

 

Pai uite ce certificat de deces s-a postat cu saptamani in urma. Treaba parea incheiata pentru "specialista".

 

Din cate observ din reactiile din presa lumea n-are timp sa se ocupe de nimicuri de-astea ca se lanseaza candidaturi si se beau sprituri la centru.

 

Cine a fost acolo din partea prefecturii sau a IPJ Covasna? Anyone?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...