Sari la conținut

Marauder VZ250-800


sorinavram
 Share

Postări Recomandate

eu am pus tot semisynth la VN,valvoline sau castrol 10w40(iarna) si/sau 20w50(vara),compatibil cu abreiaj umed....ca altfel patina.

il schimbam cam la 10.000km....ala mineral,il schimbam la 5000km.

la porc ii dau numa mineral20w50 valvoline....

 

 

B.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 499
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Uleiul sintetic e cel mai bun indiferent ce masinarie ai. Pe la noi nu se aduc insda decat numai anumite gradatii de sintetic si ti se pare la unele ca sunt prea fluide. De fapt, ele nu sunt mai fluide decat unul mineral la 80 de grade si-si fac treaba mult mai bine.

Black, chiar si la HD, fiind motor racit cu aer, nu cred ca i-ar strica ceva mai de buna calitate.

Uitati-va de curiozitate pe site-ul Amsoil, probabil cel mai bun ulei sintetic din lume.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am pus Motorex full sintetic la vn750 si am fo foarte multumit de el (dar si 40 de lei litrul), acum am bagat Motul 10w40 semisintetic si e ok. Cred ca totusi il dau jos si ii bag ceva 15w50, ca il chinuii prin Bucuresti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am pus Motorex full sintetic la vn750 si am fo foarte multumit de el (dar si 40 de lei litrul), acum am bagat Motul 10w40 semisintetic si e ok. Cred ca totusi il dau jos si ii bag ceva 15w50, ca il chinuii prin Bucuresti.

 

Mda.. asta e partea naspa aici, Eu folosesc numai Motul semisintetic 10W40 de vreo 2 ani si is foarte multumit dar cand e vorba de mers prin traficul asta de toata scarba probabil ca ar trebui bagat un W50.

 

ASFALT USCAT!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Uleiul sintetic e cel mai bun indiferent ce masinarie ai. Pe la noi nu se aduc insda decat numai anumite gradatii de sintetic si ti se pare la unele ca sunt prea fluide. De fapt, ele nu sunt mai fluide decat unul mineral la 80 de grade si-si fac treaba mult mai bine.

Black, chiar si la HD, fiind motor racit cu aer, nu cred ca i-ar strica ceva mai de buna calitate.

Uitati-va de curiozitate pe site-ul Amsoil, probabil cel mai bun ulei sintetic din lume.

 

De acord ca uleiul sintetic e cel mai bun pt orice masinarie, dar oare merita sa cheltuiesti 750.000/litru de sintetic? Avand in vedere ca il schimbi tot la 5 - 6 mii de km? Eu zic ca nu pentru ca in atatia km si un ulei semisintetic isi face treaba la fel de bine.

Bine spui tu cu studiul site-ului AMSOIL, de acolo am gasit si eu un pdf in care se comparau mai multe tipuri de ulei si in care spunea ca MOTUL e al doilea dupa AMSOIL. Era pe undeva pus de mine pdf-ul ala...

Black, chiar asta e dat in carte sa pui? Ulei mineral ?

Asfalt Uscat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da,porcul meu e model vechi si merge cu mineral din ala gros....

B.

 

Asta imi aduce aminte de dacie... tot ulei de-ala gros merge si la masina aia(daca o putem cataloga asa)... dar daca asa zice la carte inseamna ca asa trebe pus.

Din ce an e modelul tau?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

porcul meu e din 1980.

apropos de uleiuri,motoarele de chopper in V nu au turatii mari,asa ca poti pune orice ulei....numai sa fie compatibil cu ambreiajul.

mineralul il schimbam la 5000km,iar semisynth la 10.000km.

 

 

B.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

porcul meu e din 1980.

apropos de uleiuri,motoarele de chopper in V nu au turatii mari,asa ca poti pune orice ulei....numai sa fie compatibil cu ambreiajul.

mineralul il schimbam la 5000km,iar semisynth la 10.000km.

B.

 

Valeu! 10.000km pt un semisintetic e cam mult, dar daca fabricantu asa zice....

Eu pun la VN ulei motul 10W40 semisintetic si il schimb la 6000km, exact ca in cartea tehnica. Ce-i drept in carte nu spune daca sa fie 10W40 semisintetic sau sintetic. Oricum din cate stiu, e posibil sa ma insel, tot ulei mineral are la baza... asa ca atata timp cat nu ii scot pistoanele afara merge brici.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Va rog daca cunoasteti,

 

Astazi am achizitionat un Suzuki VZ 800 Marauder.

Am scaritele de spate blocate pe pozitia "ridicat" si nu se pot deschide oricat ai trage de ele. Nu sunt indoite si nu prezinta nici alte urme de fortare. Langa scarita de spate dreapta exista un lacas de cheie care nu stiu la ce foloseste, mai ales ca cheia nu poate fi introdusa chiar datorita pozitiei scaritilor "ridicat"

 

 

Va multumesc anticipat.

post-4061-1181573977_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Va rog daca cunoasteti,

 

Astazi am achizitionat un Suzuki VZ 800 Marauder.

Am scaritele de spate blocate pe pozitia "ridicat" si nu se pot deschide oricat ai trage de ele. Nu sunt indoite si nu prezinta nici alte urme de fortare. Langa scarita de spate dreapta exista un lacas de cheie care nu stiu la ce foloseste, mai ales ca cheia nu poate fi introdusa chiar datorita pozitiei scaritilor "ridicat"

Va multumesc anticipat.

Locasul de cheie este pentru a descuia saua sub care se afla un loc (o tava de plastic pe care eu nu o mai am) pentru diverse iar sub el bateria.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 9 months later...

dupa vanzarea motorului (un bandit de 400 ) am hotarat sa imi iau ceva mai mare si am ajuns la doua variante .........prima nu conteaza pt ca nu face parte din categoria chopper dar a doua varianta este suzuki vz 800 despre care va rog sa imi dati si mie detalii privind fiabilitatea manevrabilitate , putere , etc. Pt mine e vorba de o schimbare de stil (pt ca e timpulsa ma fac tatic cuminte si sa nu dau un exempu prost copiilor) pe care nu as vrea sa o regret ............va multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca as fi avut cascaval m-as fi aruncat la intruderul de 1800 ....imi place la nebunie , dar astea sunt doar vise

pana una alta vreau sa aflu pareri despre marauder inainte sa merg la un test.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca as fi avut cascaval m-as fi aruncat la intruderul de 1800 ....imi place la nebunie , dar astea sunt doar vise

pana una alta vreau sa aflu pareri despre marauder inainte sa merg la un test.....

 

Eu am avut, dar nu am fost foarte multumit de el...Modelul standard are ghidonul prea ingust pt mine, iar in viraje mi s-a parut cam greu de manevrat ( probabil tot din cauza ghidonului ). Nu mi-a placut forma aripii din spate si faptul ca este din plastic + jantele de aliaj ( eu fiind fan "spite" :cheers: ). In rest nu am ce sa-i reprosez! Eu nu l-am avut decat o luna...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

frumos specimen......dar dupa ce am vazut pozitia de mers cred ca o sa-mi sara vertebrele din coloana :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...