Sari la conținut

Accident Ghermanesti 05.09.2014


emanuelniculescu
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 156
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Pe multe canale se spune ca avea pasager, sincer nu cred ca e posibil cu pasager sa te dai pe o roata la peste 200km/h si plus de asta pasagerul la o cazatura nu ar fi avut nici o sansa

Pacat de cei de pe margine( desi daca erau prieteni cu cel in cauza sigur l-au mai vazut facand asta si trebuiau sa-l tempereze)

Cred ca e important sa luati atitudine cand vedeti ca prietenii vostri risca aiurea, cred ca asa le aratati ca le sunteti prieteni si in nici un caz sa-i incurajati sa aveti cu ce va lauda ( bai sa-l vezi pe un tovaras cum se da printre masini la peste 200 pe o roata, cat de tare e omul)... nu cred ca puteti invata de la unul ca asta..,

Rip pentru cei morti

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cind stai gura casca linga motociclete care se dau blana, merg si pe-o roata la greu, frine, stopies, esti pe barba ta, daca mori secerat, asta e, s-a intimplat, dar sa nu dea vina cineva pe motociclist ca ai murit din cauza lui.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Televizorul va retardeaza? Ce ac de vitezometru? Nu mai exista asa ceva de cand eram eu mic...ma asteptam ca voi,adevaratii motociclisti, sa fiti atenti la detaliul asta.

Mai mult decat atat...ma asteptam ca reactiile sa fie altele, cam cum a fost a lui Jagi, in schimb voi bateti apa in piua...adica o luati la laba cu marsurile de constientizare unde va iau soferii in ras si injura coloanele ce ii fac sa intarzie in drum spre destinatie.

 

 

Cand te duci la curse...asa e...se mai da lumea intr-o roata, exista pericole mari, de aia nu se sta langa strada, pe vremuri se stia asta...acum se duc toti taranii sa beleasca ochii la liniute. As fi curios...oare nu s-a vazut dinainte ca baietasu de db o sa piarda mobra?

Postul asta nu e unul denigrator, intentia mea este cu totul alta. Condoleante familiilor celor decedati!

» Post actualizat in 07 Sep 2014 09:06

Televizorul va retardeaza? Ce ac de vitezometru? Nu mai exista asa ceva de cand eram eu mic...ma asteptam ca voi,adevaratii motociclisti, sa fiti atenti la detaliul asta.

Mai mult decat atat...ma asteptam ca reactiile sa fie altele, cam cum a fost a lui Jagi, in schimb voi bateti apa in piua...adica o luati la laba cu marsurile de constientizare unde va iau soferii in ras si injura coloanele ce ii fac sa intarzie in drum spre destinatie.

 

 

Cand te duci la curse...asa e...se mai da lumea intr-o roata, exista pericole mari, de aia nu se sta langa strada, pe vremuri se stia asta...acum se duc toti taranii sa beleasca ochii la liniute. As fi curios...oare nu s-a vazut dinainte ca baietasu de db o sa piarda mobra?

Postul asta nu e unul denigrator, intentia mea este cu totul alta. Condoleante familiilor celor decedati!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vineri seara, in centru in Tgv, am vazut in trecere un grup de 5-6 motoare de viteza stationate, sa zic ca era si unul alb..nu am retinut marca sau nr, eram pe motor. Dupa o jumatate de ora, i-am vazut ca se intreptau care iesirea spre Bucuresti, eu veneam in sens opus..Posibil sa fie unul din acel grup, cel care a provocat accidentul nu confirm ...Poate fi motorul de DB, cumparat de aici si cel care a condus din Bucuresti, depinde variante sunt multe. Chiar nu am auzit nimic in tgv pana acum ... Imi pare rau de ce s-a intamplat, dupa tragedia din Constanta cu automobilul, a urmat aceasta cu motorul..Au murit oameni nevinovati, din cauza unui inconstient. Nu cred ca a avut 240 mers pe o roata, sunt putini cei pot face acest lucru si riscul este enorm poti pirde controlul rapid, la 250 pe doua roti, si deja intri pe pista ,,negara". Cine face nu risca in public in acele conditii..posibil ceva la 120 pe roata din spate, si la revenire a accelerat pentru fantezie, aici a pierdut controlul. Cum sa mergi cu 240 si pasager in spate... Condoleante familiilor celor decedati!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Televizorul va retardeaza? Ce ac de vitezometru? Nu mai exista asa ceva de cand eram eu mic...ma asteptam ca voi,adevaratii motociclisti, sa fiti atenti la detaliul asta.

 

 

 

 

 

 

Erai asa mic in 2008+? post-85058-0-51329000-1410087056_thumb.jpg

Editat de Quetzalcoatl
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oameni nevinovati?Pai nu erau spectatori la curse ilegale?si-au asumat riscul.

Vinovati...de ce ? ca se aflau acolo la initiatiava unor inconstienti ! Pot fi si copii de 14 ani care casca gura la o motocicleta care se misca cu 150, poate nu au vazut niciodata in realitate ... Vinovatii sunt cei care organizeaza/participa, iar ceilalti care dispar prin simpla prezenta, ne-am invatat sa-i numim ,,victime colaterale" dar nu este corect !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e f naspa si reprobabil ce s-a intamplat, dar de aici si pana a spune ca motociclistii sunt ....... si aici puneti ce vreti voi, e prea mult. cate acc de masina se intampla zilnic? cate victime? cati pusti iau masina parintilor si se opresc in primul stalp? cate liniute facute de idiotii cu cate un bmw inmatriculat in bulgaria cu 250000 km? oricum, fac pariu ca o "comenteaza" badea pe asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cind stai gura casca linga motociclete care se dau blana, merg si pe-o roata la greu, frine, stopies, esti pe barba ta, daca mori secerat, asta e, s-a intimplat, dar sa nu dea vina cineva pe motociclist ca ai murit din cauza lui.

Aoleoooo...pe asta de unde ai scos-o? Daca scapa cu viata motociclistul, sa vezi ce-l mai scotea nevinovat procuratura dupa ce citea postul tau.

De unde te-ai inspirat? Din faptul ca pasagerii unei linii aeriene sunt vinovati daca se prabuseste avionul, pentru ca na, e avion , zboara la mii de m altitudine si se mai intampla sa si cada, ca doar vorba ceea, e mai greu decat aerul...doar ce-i viata omului si omul insusi, o frunza-n vant...

Pana la urma vina e a celor care n-au avut alta treaba si s-au apucat sa construiasca motociclete.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aoleoooo...pe asta de unde ai scos-o? Daca scapa cu viata motociclistul, sa vezi ce-l mai scotea nevinovat procuratura dupa ce citea postul tau.

De unde te-ai inspirat? Din faptul ca pasagerii unei linii aeriene sunt vinovati daca se prabuseste avionul, pentru ca na, e avion , zboara la mii de m altitudine si se mai intampla sa si cada, ca doar vorba ceea, e mai greu decat aerul...doar ce-i viata omului si omul insusi, o frunza-n vant...

Pana la urma vina e a celor care n-au avut alta treaba si s-au apucat sa construiasca motociclete.

Interesanta deductie logica...De acord :peace:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Este o ''vorba''...din batrani...daca te bagi in albie te mananca porcii

De aici intelegi ce vrei

Pacat de tineretea lor....si mai pacat de suferinta lasata in urma....

Incredibil le ce aberatii s-a ajuns din partea unora cu aceasta solidaritate prost inteleasa!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aoleoooo...pe asta de unde ai scos-o? Daca scapa cu viata motociclistul, sa vezi ce-l mai scotea nevinovat procuratura dupa ce citea postul tau.

De unde te-ai inspirat? Din faptul ca pasagerii unei linii aeriene sunt vinovati daca se prabuseste avionul, pentru ca na, e avion , zboara la mii de m altitudine si se mai intampla sa si cada, ca doar vorba ceea, e mai greu decat aerul...doar ce-i viata omului si omul insusi, o frunza-n vant...

Pana la urma vina e a celor care n-au avut alta treaba si s-au apucat sa construiasca motociclete.

Cand te duci la curse ilegale,iti asumi anumite riscuri, pentru ca acolo nu sunt piloti profesionisti si poate sa participe orice novice.Nu este nimic amenajat pentru piloti si spectatori.Cred ca din cauza asta sunt ILEGALE.\

Asocierea ta cu liniile aeriene e deplasata.Acolo sunt niste profesionisti care urmeaza niste reguli

Editat de EarthFish
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aoleoooo...pe asta de unde ai scos-o? Daca scapa cu viata motociclistul, sa vezi ce-l mai scotea nevinovat procuratura dupa ce citea postul tau.

De unde te-ai inspirat? Din faptul ca pasagerii unei linii aeriene sunt vinovati daca se prabuseste avionul, pentru ca na, e avion , zboara la mii de m altitudine si se mai intampla sa si cada, ca doar vorba ceea, e mai greu decat aerul...doar ce-i viata omului si omul insusi, o frunza-n vant...

Pana la urma vina e a celor care n-au avut alta treaba si s-au apucat sa construiasca motociclete.

Amesteci lucrurile,daca tot faci comparatie moto versus avioane fa-o intre curse si mitinguri aviatice!Si daca o sa cauti nitel o sa vezi ca s-au prabusit avioane in spectatori!Chiar de curand a fost ceva de genul asta pe afara!Ideea era ca oricine merge ca spectator la genul asta de cuse,raliu sau miting aviatic risca sa dea atelajul peste el!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cand te duci la curse ilegale,iti asumi anumite riscuri, pentru ca acolo nu sunt piloti profesionisti si poate sa participe orice novice.Nu este nimic amenajat pentru piloti si spectatori.Cred ca din cauza asta sunt ILEGALE.\

Asocierea ta cu liniile aeriene e deplasata.Acolo sunt niste profesionisti care urmeaza niste reguli

Regulile sunt scrise de oameni, cei care analizeaza cauzele accidentelor aeriene petrecute anterior. Dar...poate sa apara ceva nou cu care pilotii nu sunt pregatiti, in plus factorul subiectiv este hotarator la acel moment.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Regulile sunt scrise de oameni, cei care analizeaza cauzele accidentelor aeriene petrecute anterior. Dar...poate sa apara ceva nou cu care pilotii nu sunt pregatiti, in plus factorul subiectiv este hotarator la acel moment.

Eu nu zic nimic special.Cred ca majoritatea sunt constienti de ce spun eu aici,doar ca in cazurile astea,avem tendinta sa tinem cu victimele.Eu iti spun inca o treaba;Motociclismul e costisitor si nu cred ca atelajele ultilizate la curse ilegale sunt 100% pregatite pentru asa ceva.E un lucru care poate sa faca diferenta.O furcaservisata necorespunzator ,putea sa duca la situatia asta

Editat de EarthFish
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aoleoooo...pe asta de unde ai scos-o? Daca scapa cu viata motociclistul, sa vezi ce-l mai scotea nevinovat procuratura dupa ce citea postul tau.

De unde te-ai inspirat? Din faptul ca pasagerii unei linii aeriene sunt vinovati daca se prabuseste avionul, pentru ca na, e avion , zboara la mii de m altitudine si se mai intampla sa si cada, ca doar vorba ceea, e mai greu decat aerul...doar ce-i viata omului si omul insusi, o frunza-n vant...

Pana la urma vina e a celor care n-au avut alta treaba si s-au apucat sa construiasca motociclete.

 

Nu, nu, comparația corectă ar fi fost că a fi spectator la curse ilegale este ca și cum ai zbura cu o linie aeriană care are avioane pilotate de oameni care au licență de zbor pe motodeltaplan și care decolează de pe DN1.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Amesteci lucrurile,daca tot faci comparatie moto versus avioane fa-o intre curse si mitinguri aviatice!Si daca o sa cauti nitel o sa vezi ca s-au prabusit avioane in spectatori!Chiar de curand a fost ceva de genul asta pe afara!Ideea era ca oricine merge ca spectator la genul asta de cuse,raliu sau miting aviatic risca sa dea atelajul peste el!

De aici si pana la a scoate vinovati spectatorii e cale cam lunga. Totul a plecat de la intentia unora de a-l scoate nevinovat pe motociclist,

» Post actualizat in 07 Sep 2014 12:37

@quezacoala : fa un efort si arata-mi o vitezana cu bord analog ! Sport-touring nu se pune.

Sa nu stricam topicul totusi...poate ca unii invata ceva din asta.

Exista cumva specificatia "vitezane" in postul tau anterior?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aoleoooo...pe asta de unde ai scos-o? Daca scapa cu viata motociclistul, sa vezi ce-l mai scotea nevinovat procuratura dupa ce citea postul tau.

nu. i-a fortat nimeni sa se expuna riscurilor prin simpla "vizionare" a reisarilor. era ilegal. deci, nu era voie acolo. daca ii lua de pe trotuar, bulevard, trecerea de pietoni, era strict vina celui ce pilota motocicleta.

gandeste-te ca: daca la furat tu stai la panda, esti sau nu complice la infractiune?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O sa va fac un mic istoric si rezumat al curselor ilegale, nu prea e ca in NFS.

 

In anii 2000 spectatorii stateau si se uitau de la start, exista un respect ce controla multimea, iar cei care participau la cursa in sine nu se dadeau mari pe drumul de intoarcere.

In zilele noastre spectatorii dau dovada de lipsa spiritului de autoconservare, se suie pe delimitarile dintre sensuri sau stau la 20 de centimetri de masinile sau motocicletele ce se intrec, lucru aproape normal tinand cont ca sunt fascinati de ceva ce nu vor avea niciodata, sesizati ironia? Sa nu patam memoria decedatilor...dar asa ceva demonstreaza ca unii chiar nu tin la viata lor, lucru de inteles cand vorbim despre motociclisti, noi riscam la fiecare drum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...