Sari la conținut

Boului care era sa intre in mine pe contrasens in zona Comarnic..


MadDoC
 Share

Postări Recomandate

Daca activeaza pe forum penibilul care azi, Duminica, in jurul orei 16:00 o ardea racing dinspre Comarnic (impreuna cu alti retarzi)si care a intrat pe contrasens peste 1 m si a trecut razant pe langa un Seat Leon negru care circula, din fericire pentru el, incet si mai inspre marginea drumului pentru ca a vazut cat de tare-i chinuie talentul pe ghertoi, ii transmit multa "stie el ce" si-i doresc sa fie si el macar o data in masina cu fetita de 11 luni si sa vina un teribilist de-asta spre el cu viteza!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multi nebuni si printre motociclisti. Cand mi-am luat A-ul credeam ca lumea moto e Roz, ca toti sunt oameni seriosi si NE-cocalari. La scurt timp m-am lamurit ca nu e chiar asa. Totul tine de individ... Prosti sunt peste tot....indiferent de circumstante. Numai bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Multi nebuni si printre motociclisti. Cand mi-am luat A-ul credeam ca lumea moto e Roz, ca toti sunt oameni seriosi si NE-cocalari. La scurt timp m-am lamurit ca nu e chiar asa. Totul tine de individ... Prosti sunt peste tot....indiferent de circumstante. Numai bine.

bine spus Editat de mytyk
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ciudat e ca nu era o curba foarte stransa si l-am vazut cum s-a inscris in ea si parea pe o trasa corecta..pana la jum curbei cand pur si simplu, fara vreun derapaj sau gest de redresare a venit catre mine. E drept, avea viteza considerabila. Cred ca e un caz de "point fixation" . Chiar si asa, daca eram singur, as fi spus Dumnezeu i-a dat zile eu eram acoperit in conserva. Nu vreau raul nimanui. Se intampla!

Dar cand esti cu bebe in masina vezi lucrurile altfel si pe un astfel de individ il vezi ca pe un criminal.

Editat de MadDoC
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multi nebuni si printre motociclisti. Cand mi-am luat A-ul credeam ca lumea moto e Roz, ca toti sunt oameni seriosi si NE-cocalari. La scurt timp m-am lamurit ca nu e chiar asa. Totul tine de individ... Prosti sunt peste tot....indiferent de circumstante. Numai bine.

comportamentul unui personaj nu prea depinde de mijlocul de deplasare, asa credeam si eu bogdan :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pe soselele de la noi,cred ca numai TAB-urile ne salveaza !

Am avut 4 accidente,unul mai serios cu motorul(pierdere cunostinta,era sa mor,mi-a taiat unul calea si l-am luat din plin,am zburat cca 15 metri peste masina lui),toate din cauza altora, si la mine, in peste 600.000 km cati am cu masina si cu motorul ,riscul sa fac un accident-DIN CAUZA MEA a fost ZERO!

Nu am facut nici o greseala in viata mea la volan,si vin altii de ma omoara!

 

Nu mai spun ca pe Tata l-a calcat unul cu masina pe trotuar si a murit pe loc (la 44 ani !)

 

As impusca si eu vreo cativa teribilisti dinastia,indiferent cu ce vehicul circula!

 

Dar nu avem ce face,trebuie sa patim lucrurile care trebuie sa ni se intample!

 

...destinul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Dar cand esti cu bebe in masina vezi lucrurile altfel si pe un astfel de individ il vezi ca pe un criminal.


-Am vazut destui care fiind cu bebe in masina uita sa semnalizeze plecarea de pe loc, schimbarea directiei prin viraj sau schimbarea benzilor de circulatie.


Afisul pe luneta cu copilul in masina, nu iti garanteaza securitatea daca nu respecti tu regulile de circulatie...Desigur, in cazul tau a fost alta situatie, ceea ce spun nu are legatura cu cazul de fata. Ca ex :acum cativa ani, un tigan cu un copil in masina vireaza stanga odata cu mine pe sos.Giurgiu in Bucuresti intrand pe strada Actiunii strada pe care intri la Dedeman si doreste sa intre pe langa mine si bordura dupa viraj stanga. De fapt dorea sa ma depaseasca pe acolo. Normal, accelerez un pic ca nu m-am tras spre stanga sa intre pe acolo, opresc in fata lui si ii fac semn care e problema...? Foarte nervos ,,ca ii fac deastea cand el era cu coplul in masina'' normal s-a pus pe injurat... Pai invata (cuvant jignitor) sa conduci, nu iti e copilul pavaza si nu ai prioritate prin dreapta mea daca nu te incadrezi bine in viraj (lui acolo...) ! Nu stiu daca a inteles ceva, mai mult ca sigur ca nu. Ca sa intelegeti mai bine, eu eram incadrat langa sinele de tramvai pentru viraj si in viraj ocolind centrul intersectiei cam pe unde era stalpul acela, trasa pe care ma inscrisesem ma ducea langa bordura pe prima banda, normal. El m-a depasit pe banda 1 si a virat ceva mai sus odata cu mine dar nu putea intra pe strada decat daca ma impingea pe mine in lateral stanga. Nu am vrut sa il las, (l-am evitat un pic, ca forta pe acolo) tocmai ca se incadrase prost pentru acel viraj. Pun o schema pentru a intelege mai bine situatia...


Nu spun toate astea pentru tine, dar poate se mai destupa unii ce baga ochiul pe aici...cum e cu copiii la bord. Cand esti cu copilul in masina, in primul rand tu trebuie sa conduci incet, cu atentie, preventiv, sa te asiguri de 3 ori inainte de a incepe o manevra, tocmai asa iti protejezi copilul printr-o atitudine defensiva, nu te bazezi pe altii si faci fel de fel de nebunii !


post-19651-0-73954100-1410702388_thumb.jpg

Editat de fast_arrow
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@oare ce cauta refularea asta la accidente?


- Omul vrea sa atraga atentia asupra cauzei unui posibil accident, banuiesc.


Acum de ma gandesc, cati boi intra peste noi zilnic pe soselele patriei...Cati schimba banda peste noi, cati ne intorc in fata, cati nu stiu ce e ala semnal, cati depasesc in fata pe contrasens si vin ca niste idioti pe banda noastra...si cu toate astea cred ca cineva l-a stanjenit si omul s-a simtit in pericol,e posibil. Avem si noi uscaturile noastre...Le-am vazut si eu in trafic.


Editat de fast_arrow
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sunt perfect de acord;dar daca as sta sa scriu de fiecare data cand am fost in pericol din cauza neatentiei sau prostiei unor soferi ,s-ar termina cerneala...il inteleg pe colegul, dar nu a fost totusi accident.seara buna !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fetita sta in scaunul ei, un scaun considerat a fi foarte bun de la Cybex fara centuri dar cu o perna in fata. Asa este conceput scaunul. Multumesc asemeni daca este cazul! :)

Legat de postarile de mai sus, ori unii sunt avizi de subiecte tari si poate simt o dezamagire cand nu citesc in aceasta arie de vreun accident, ori sufera de plictiseala crunt de tot si simt nevoia sa se bage in seama.

Cat de tampit sa fi sa spui ca as cauta compatimire? Eu ca nu l-am daramat pe-ala si am anticipat o situatie periculoasa mergand mult in dreapta si incet, ceea ce probabil i-a salvat viata? Cu riscul de a fi avertizat/sanctionat esti idiot rau amice! SI tara e plina de alti multi ca tine!

Unde trebuia sa scriu? Macar unul care citeste daca a inteles ceva de aici si tot e un castig. Poate cel care a facut un rahat la ghidon , ca pilotat ala sigur nu era, a citit aici si poate, doar poate data viitoare isi apreciaza mai corect limitele proprii cat si cele ale motorului.

Altul scria pe fb ca ma laud ca am Leon. :)) Atat a inteles saracul..

Editat de MadDoC
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu e bine, copilul trebuie sa fie tinut de ceva in caz de accident. Eu nu mai am vazut scaun pentru copil fara centura, in afara ce cele pentru copii mari la care care se foloseste centura masinii.

Noi am tinut-o pe prima intr-un scaun cu spate spre sens de mers, in caz de coliziune e mai safe la astia mici, au capul cam mare relativ cu gat.

Acuma la 4 ani juma ne roage pe noi s-o legam bine bine.

 

Eu cred ca ar fi bine sa faci ceva cu acel scaun. Sau poate nu am inteles eu bine conceptul :)

Editat de Falkenberg
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa nu fim rai...e atat de usor...Omul o fi avut intentii bune...doar sa atraga atentia cred ca asupra vitezei...si nu e rau. Topicul se poate muta undeva sau sterge, ce e asa o tragedie, ati fi vrut chiar sa fie un accident ? Era mai bine daca motociclistul intra in masina sau stergea masina astuia. ? Si eu in curbe ma trag mai spre dreapta desi firesc imi plac curbele, uneori cand nu e vizibilitate reduc viteza, ca nu stiu ce vine din fata. E mai bine sa fii pe axa drumului, eu zic ca nu !? Credeti ca toti sunt fantastic de buni, mai sunt si incepatori , mai si gresim uneori...fiecare are strategia lui de drum si un comportament preventiv nu strica. Ca ex. accidentul din Reghin cu fata de 18 ani, unde s-a intamplat ceva asemanator sau identic !

Editat de fast_arrow
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...