Sari la conținut

Biciclist lovit pe trecere de un motociclist


OfficialBizkit
 Share

Postări Recomandate

Acum 20 de minute cand treceam pe soseaua Antieriana in zona pietei 13 septembrie,am observat un motor negru (Honda parca,ceva touring,neagra) intins pe jos..si la vreo 400-500 de metrii mai in spate langa trecerea de pietoni am observat cum cei de la smurd il urcau pe motociclist in amubulanta iar pe biciclist incercau sa il resusciteze.Din cate am inteles motociclistul cu pasager avea viteza,iar biciclistul traversa PE bicicleta,el nu a apucat sa il vada si s-ar fi aruncat de pe motor,s-a ales cu o mana rupta,biciclistul se afla in stare grava.Martorii mi-au spus ca da avea viteza,si apucat sa franeze,dar nu ineajuns se pare. Mai multe detalii nu am reusit sa aflu..

» Post actualizat in 18 Sep 2014 13:12
Poze

post-68866-0-10622300-1411045863_thumb.jpg

post-68866-0-97118800-1411045884_thumb.jpg

post-68866-0-63967700-1411045899_thumb.jpg

Editat de OfficialBizkit
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 62
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Pacat. Cel de pe motocicleta putea sa aibe si 300 km/h, daca biciclistul a traversat trecerea de pietoni pe bicicleta este vinovat. Sanatate amandurora. Din neatentie o poti festeli foarte usor.

...eu as plusa un pic...cam 350km/h maximum...dupa aia e greu sa feresti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa il frec pe biciclist. Ieri traversa un mos cu viteza luminii stinse si cand am ajuns in dreptul lui, nici jumatate de strada nu traversase, ramanand in centrul strazii si tot bodoganea ca idiotu'. Daca erau din acelasi neam, sper ca biciclistu' sa impinga motorete pe lumea cealalta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pacat. Cel de pe motocicleta putea sa aibe si 300 km/h, daca biciclistul a traversat trecerea de pietoni pe bicicleta este vinovat. Sanatate amandurora. Din neatentie o poti festeli foarte usor.

Nu e chiar asa.

La accidente grave se face expertiza unde viteza conteaza mult in stabilirea vinovatilor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Toti astia cu ochelari de cal, trageti aer in piept si judecati. Viteza conteaza foarte mult atat dpdv moral cat si legal in cazul accidentului.

Doi la mana, in oras si mai ales in zona trecerii de pietoni nu ai ce cauta cu viteza.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Biciclistul nu era pieton, deci a traversat pe propria raspundere. Daca era langa bicicleta da, era pieton si avea prioritate. Asta pentru a fi in concordanta cu prevederile regulamentului.

 

Pe de alta parte: cand te aproprii de o trecere de pietoni, pe 2-4-6-8-x roti, belesti ochii sa nu iti iasa in fata un pieton (care poate fi, eventual, langa bicicleta), pe care sa il lovesti. E de bun simt.

Nu degeaba e restrictie de 30 la trecerile de pietoni pe strazile cu o singura banda pe sens.

 

Biciclistul nu avea prioritate, motociclistul s-a apropiat de trecere fara sa beleasca ochii. A belit altceva...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

fain cauciuc....

 

E ok, am vazut mult mai rau, unuia i se vedea sarma pe mijloc :)

 

Si mie mi s-a intamplat sa imi iasa un biciclist in fata din coloana de masini de pe sensul opus ca sa traverseze strada ilegal. Si cand m-a vazut s-a speriat si a sarit de pe bicicleta, bicicleta ramanand pe banda mea. Si suspans....am evitat-o!! Pentru ca era o motherf*cking bicicleta, nu un tanc... si aveam sub 300km/h.

Editat de jinxy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pacat. Cel de pe motocicleta putea sa aibe si 300 km/h, daca biciclistul a traversat trecerea de pietoni pe bicicleta este vinovat. Sanatate amandurora. Din neatentie o poti festeli foarte usor.

Din punctul cui de vedere al tau, nu ? Din punct de vedere legal, o cam belesti cand se lasa cu victime, si daca lovesti un pieton care traversa strada neregulamentar si daca lovesti un idiot calare pe bicicleta pe trecere si tu nu ai viteza legala si o depasesti cu 10 km peste, este cel mai posibil sa te trezesti cu un dosar penal.

 

Iar acum degeaba acuzam in stanga si in dreapta nu se stie viteza cu care a mers, daca aveam 50 si biciclistul ia sarit in fata normal ca nu la putut evita, ca Tanti Vasilica a vazut ea ca el mergea cu peste 180 km/h nu prea e de crezut.

 

Sa fie bine pentru biciclist si sa nu pateasca nimic motociclistul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Dar aici nu este cazul. In sensul ca nu se poate aprecia cu exactitate din spusele martorilor viteza motociclistului, insa se stie clar ca biciclistul a trecut trecerea pe bicicleta. Vina morala poate fi impartita in cazul de fata, dar cu ce folos? Sanatate amandurora.

Cum nu este cazul? Tu crezi ca viteza se calculeaza pe baza declaratiilor martorilor? Niciodata. Tocmai de aceea se numeste expertiza. Se fac multe calcule pe baza dovezilor fizice.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...