Sari la conținut

Accident mortal motociclist polonez


Obed
 Share

Postări Recomandate

Banuiesc ca alea nu sunt imagini de la locul intamplarii, pentru ca ce se vede in imagini e mai mult o vale decat rapa.

Odihneasca-se in pace.

Posibil sa fi fost in locul asta, acolo unde dupa o prapastie apare in versant ceva ca o gura de leu. Un loc superb, dar f periculos,(motorul trebuie tinut ca lumea din frana pe panta ) o vale superba, izvoarele Cernei, unul dintre cele mai frumoase locuri din Romania. A murit fericit, RIP!

post-4028-0-92513900-1411113949_thumb.jpg

post-4028-0-59591500-1411113968_thumb.jpg

post-4028-0-25153300-1411113982_thumb.jpg

post-4028-0-12078700-1411114004_thumb.jpg

post-4028-0-73601100-1411114024_thumb.jpg

post-4028-0-87125200-1411114036_thumb.jpg

post-4028-0-14293800-1411114056_thumb.jpg

post-4028-0-60282800-1411114072_thumb.jpg

Editat de Galen
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta cu fericirea,Galen,a tinut pana motorul a luat-o catre rapa..Stupida moarte..

Pur si simplu se intampla, o clipa de neatentie cand "te fura" peisajul. Da, e stupid sa mori cand esti fericit,indiferent daca e de la peisaj sau adrenalina, da asta e!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"motorul trebuie tinut ca lumea din frana pe panta" ..

 

 

Am trecut prin zona de vreo 3-4 ori. Nu e o zona mai "speciala". Nu iti trebuie abilitati deosebite pt a face acest drum. Daca este intr-adevar locul asta, tot ce este posibil sa se fi oprit pt panorama deosebita si sa fi alunecat in rapa. Drumul nu este stabil pe margine...

post-64115-0-33276600-1411118785_thumb.jpg

Editat de Mihutz77
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"motorul trebuie tinut ca lumea din frana pe panta" ..

 

 

Am trecut prin zona de vreo 3-4 ori. Nu e o zona mai "speciala". Nu iti trebuie abilitati deosebite pt a face acest drum. Daca este intr-adevar locul asta, tot ce este posibil sa se fi oprit pt panorama deosebita si sa fi alunecat in rapa. Drumul nu este stabil pe margine...

Daca esti cu AT da, e un macadam relativ oarecare. :)

 

Vad ca acum au largit drumul, de cand e poza?

Nu e acelasi loc! Leul il vezi la capatul unei pante abrupte pe drum cu bolovani mobili, inainte de o curba stransa spre stanga. Am bagat si eu motorul cu roata pana pe buza ca sa fac poza. Retin ca a trebuit sa ma dau jos de pe el ca sa-l trag inapoi din cauza pantei si bolovanilor.

 

Dar totul e o ipoteza, poate ca nu vom sti exact unde s-a intamplat.

Editat de Galen
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Anul trecut prin octombrie, veneam de la o intrunire AT de pe Valea Cernei.

Ale mele acum doi si 3 ani.

Traseul este obiectiv destul de greu, mai ales pentru cei cu motoare neenduro o adevarata experienta de viata :). Nu facem pe grozavii aici si nu ne batem cu pumnii in piept,noi astia cu AT-uri, mi se parea doar ca zona aceea se preta la necaz, tocmai datorita tentatiei de a face poze spectaculoase pe un drum instabil. Si mai ales locul se potriveste cu descrierea, la granita intre judete. Oricum undeva pe acolo a fost, ca mai incolo traseul se lipeste de valea superioara a Cernei, iar de la izvoare incolo se isca abia trasee enduro de dificultate spre cheile Sohodolului sau spre Valea Mare -Closani.

 

Pana la izvoare daca nu cumva a iesit de pe drum in "hard enduro party" , cam acela e locul cel mai periculos.

Saracul de el, motorul pare ceva gs de 650 Dakar, o scula performanta.

 

 

 

Condoleante familiei

» Post actualizat in 19 Sep 2014 11:07

Da' stati asa,voi trebuie sa pozati de pe motor? Ce-are daca o priponesti undeva si apoi pozezi? Se vede ca marginea aia,si chiar mai in interior,este relativ stabila..Chiar daca nu-i aia de unde a cazut nefericitul..

E greu sa-i intelegi pe pozasi-specie aparte. Frumusete amestecata uneori si cu adrenalina. Dar exista o tehnica pentru a face poze spectaculoase in siguranta indiferent cat e de inclinat motorul. Il pui in viteza 1, il lasi si in cricul lateral. Un picior e pe jos si sprijina si el motorul, celalalt e pe frana spate. Astfel poti sa-ti folosesti mainile in siguranta ca sa pozezi din ce unghi vrei.

Baiatul o fi incalcat una dintre regulile asigurarii triple sau pur si simplu s-a dus terenul cu el, asta e! Pacat!

Editat de Galen
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Traseul este obiectiv destul de greu, mai ales pentru cei cu motoare neenduro o adevarata experienta de viata :). Nu facem pe grozavii aici si nu ne batem cu pumnii in piept,noi astia cu AT-uri, mi se parea doar ca zona aceea se preta la necaz, tocmai datorita tentatiei de a face poze spectaculoase pe un drum instabil.

 

 

 

 

Pai ori este greu ori nu este greu, trebuie sa te hotarasti!

 

In mod normal, nimeni nu ar trebui sa se bata cu pumnii in piept dupa ce face un traseu forestier de genul asta. Am trecut acel drum insotit de un incepator cu sotia lui pe motor fara nicio problema. Tot atunci am fost insotiti si de doi nemti cu motoare GS cu gume de strada. Categoric nu ai ce cauta cu un SS in zona dar nici sa speriem oamenii cu aberatii de genul asta.

 

Daca te opresti pe marginea soselei sa faci o poza si nu pui piciorul drept unde trebuie, poti sa te duci cu tot cu motor in sant, nu? Nu drumul este de vina in cazul asta...

» Post actualizat in 19 Sep 2014 13:08

Daca esti cu AT da, e un macadam relativ oarecare. :)

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai ori este greu ori nu este greu, trebuie sa te hotarasti!

Nu-mi propun sa ma cert cu tine pe tema asta, in functie de vremea care o prinzi de talentul bikerilor si categoria motorului traseul este mediu sau greu, in nici un caz usor, indiferent de destinatie, Cerna sat, Closani sau valea Sohodolului.

 

Nemtii si incepatorii aceia s-au descurcat numai pt ca au fost cu tine, multumit? :) Gandeste-te ca pentru unii este o performanta sa faca chiar si transalpina. Macadamul si "off"-ul sunt periculoase de felul lor pentru ca traverseaza de regula teren framantat necesita gume ca lumea si echipament cat mai complet de protectie iar greselile in general costa mai mult decat pe asfalt.

 

O sa ne spuna mai devreme sau mai tarziu cineva din zona unde s-a intamplat accidentul, daca e sa ma iau dupa reportaj, a fost totusi portiunea aceea benigna de cativa km unde drumul e sapat in versant deasupra vaii Cernei dar nu mult.

ps. Eu am pus pozele pentru ca:

1. Am in arhiva poze din aproape toata Romania-sunt pasionat de fotografie

2. Sunt indragostit de traseul acela, unul dintre cele mai frumoase din tara noastra.

Pacat ca uite s-a intamplat acolo un accident mortal.

Editat de Galen
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Saracul de el, motorul pare ceva gs de 650 Dakar, o scula performanta.

F800GS

Ceasul rau, pisica neagra. E suficient sa te arunce un bolovan, bustean, de la trasa intr-o zona mai dificila si nu mai poti stapani o mobra de 200kg la care se ajunge greu jos fiind destul de inalta....poate nu avea nici f multa experienta....sarea de pe ea, ceva, nu stiu, greu de dat cu presupusul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...