Sari la conținut

Accident la iesirea din tartasesti


Kosh
 Share

Postări Recomandate

JAGI@ ca si paranteza...... in strainatate NU SUNT CARUTE CARE ITI INTORC IN FATA!!!!

pe sosele lumea circula cu limita superioara de viteza admisa nu ca la noi unde ai limita de 70 pe dn1 si dobitoci merg cu 50 ......

 

si cum spuneam REALITATEA DE PE STRADA nu e printre taste si eu merg cu masina sa stii si am ALT STIL fata de moto insa nu i judec pe altii!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 70
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

 

Eu merg zilnic pe strada cu masina. Cu motorul nu merg pe strada tocmai pt ca-mi place sa merg tare si nu-mi permit sa mor. Cu masina ies absolut zilnic, si nu am nici un accident, nici din vina altora, nici din vina mea. E mai simplu sa respecti limita de viteza,

 

 

Sa intelegem ca tie-ti place sa mergi tare cu motorul,dar cu masina respecti viteza legala ? Hai sa fim seriosi ,nu demagogi !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foarte serios, frica ne pazeste cel mai mult, chiar respect limita de viteza. Cu masina oricum nu obtin adrenalina, frica de accidente, amenzi, ca nu am bani sa-mi repar masina, sint suficiente argumente sa conduc preventiv. Nu ca as fi mai catolic ca Papa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Caruta aia e cam subreda, si nu din cauza accidentului. In afara de asta o caruta se dezmembreaza imediat la impact pt ca sistemul de fixare a componentelor unei carute nu rezista la impact. Ca sa nu mai vorbim de faptul ca este interzis accesul carutelor pe DN-uri.

 

In concluzie, de unde stii tu ca nu mergea regulamentar?

Eu judec dupa ceea ce vad (caruta zdrobita), iar "avariile" suferite de rider imi confirma ca avea ceva viteza. In orice caz, asa cum spuneam mai sus, "regulamentar" nu este echivalent cu "preventiv", chiar si la 50 km/h, atunci cand ai de a face cu o intersectie cu drum fara prioritate, in mediul rural, casti bine ochii si sa reduci viteza sub cea "regulamentara" , concomitent cu plasarea mai aproape de axul drumului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu vreau sa ofensez pe nimeni...dar daca ar fi fost mai atent....cu siguranta situatia era alta.....exista si ghinioane ....dar in proportie de 99% toate sunt facute cu manutza noastra.

Tembeli sunt o groaza, betzivi... sunt o groaza, frustrati ...sunt o groaza...datoria ta ca si conducator auto/moto este sa prevezi potentialul pericol din jungla noastra de zi cu zi.

De multe ori remarc ( probabil ca este off topic ) ca se moare cu dreptatea in mana.

Vis-a-vis de accident, din ce vad eu in foto, l-a lovit aproape de axul drumului .....ceva gen target fixation....corelat cu viteza mult prea mare, + ignorat intersectie cu drum fara prioritate .......................

Sa speram totusi ca o sa-si revina ...sanatate riderului si....

 

 

....beliti ochii ca sa nu beliti altceva...

Art.71.

(1) Sunt interzise accesul si deplasarea vehiculelor cu tractiune animala, a animalelor de povara, de tractiune sau de calarie, precum si a animalelor izolate sau în turma pe drumurile nationale, în municipii si pe drumurile la începutul carora exista indicatoare de interzicere a accesului.

(2) În cazurile prevazute la alin.(1), autoritatile administratiei publice locale sunt obligate sa amenajeze drumuri laterale destinate circulatiei acestora, potrivit competentelor stabilite prin lege.

(3) Pentru a circula pe drumurile publice pe care accesul le este permis, animalele, vehiculele trase sau împinse cu mâna, animalele de povara, de tractiune si de calarie vor avea câte un conducator, iar vehiculele cu tractiune animala vor fi echipate si cu mijloace de iluminare si dispozitive reflectorizant-fluorescente, în conformitate cu prevederile regulamentului.

 

DN7 ..... avea caruta voie sa CIRCULE in acea zona?????

NU

isi face politia treaba?

NU

te poti feri la infinit de lucruri care NU ar trebui sa fie pe drumurile publice pentru care cineva este platit?

NU

deci

NE ASUMAM ca circuland legal sau mai putin legal pe strada sa ni se intample DIFERITE insa unele daca se tot repeta nu este ok

 

si pentru cei care circula in conserva si merg legal

aveti grija sezonul rece e aproape, carutasii fura lemne dupa lasarea serii si CIRCULA fara nici un semn de avertizare pe DNuri!!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Art.71.

(1) Sunt interzise accesul si deplasarea vehiculelor cu tractiune animala, a animalelor de povara, de tractiune sau de calarie, precum si a animalelor izolate sau în turma pe drumurile nationale, în municipii si pe drumurile la începutul carora exista indicatoare de interzicere a accesului.

(2) În cazurile prevazute la alin.(1), autoritatile administratiei publice locale sunt obligate sa amenajeze drumuri laterale destinate circulatiei acestora, potrivit competentelor stabilite prin lege.

(3) Pentru a circula pe drumurile publice pe care accesul le este permis, animalele, vehiculele trase sau împinse cu mâna, animalele de povara, de tractiune si de calarie vor avea câte un conducator, iar vehiculele cu tractiune animala vor fi echipate si cu mijloace de iluminare si dispozitive reflectorizant-fluorescente, în conformitate cu prevederile regulamentului.

 

Exista acel drum laterlal? Nu, deci are dreptul sa circule pe sosea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ianachim, ce-ti doresti tu, toti am vrea sa se implineasca, problema, cum spunea si colegul mai sus, trebuie sa ne adaptam, cine nu, devine statistica si este mincat de viermi la 6 feets under.

Editat de JAGI
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chiar azi mi-a taiat si mie calea unu cu caruta , pe drum european ... Dupa ce ca abia revenisem dupa accident il vad ca taie 4 benzi ca sa intre el pe un drum neasfaltat sa arunce niste gunoaie ... Nici bandajele nu am prins sa le schimb ca era sa mai adaug altele ... Pur si simplu mie scarba de ei ...

 

Multa sanatate motociclistului ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am ajuns acolo imediat dupa accident.

Caruta NU circula pe DN, ci a traversat DN-u (ma rog, jumatate din DN, ca atat a apucat...).

E intersectie in cruce: DN 7 cu un drum secundar.

Atat timp cat nu exista pasaj peste DN, caruta avea tot dreptul sa traverseze DN-ul, acordand prioritate vehicolelor care circula pe DN.

Carutasul nu a acordat prioritate si asta e toata povestea.

 

Sanatate celui in suferinta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

carutele trebe interzise, clar! suntem in 2014 in plm! trebe data o lege prin care caii sa nu mai fie folositi decat la agrement: calarie, curse, trasuri romantice etc p,m nu stiu...dar nu la muncile campului!!!!

si oricine "conduce" un cal (birjarii) sa aiba permis B. Gata ca suntem de rasul curcilor in lume cu carutele astea!

Inafara de cativa mosnegi, statistica oricum ii pune pe tigani dupa haturi, care oricum nu se opcupa de munca la camp, deci?

 

si pt aia care folosesc caii la camp: exista mini-tractorase si alte atelaje d-astea mici, cat un ATV de mici, cu care poti sa ari/prasesti/etc plua mea, si care probabil sunt doar putin mai scumpe sau chiar mai ieftine ca un cal+caruta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da... ce idee buna... ai gandit-o mult pe asta, nu? :))

 

carutele trebe interzise, clar! suntem in 2014 in plm! trebe data o lege prin care caii sa nu mai fie folositi decat la agrement: calarie, curse, trasuri romantice etc p,m nu stiu...dar nu la muncile campului!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu frate, am scos-o din puţa gandirii.... dar decat sa se ceara insistent chestia asta, hai sa ne chacam pe noi in continuare ca ne lipim de atelaje medievale incropite de betzivi retardati in fundu curtii, trase de niste animale care n-au nici frane nici OFF, manuite de aceeasi betivi retardati.

plm, repet: au trecut 200 de ani de cand s-a inventat primul tractor si 100 de ani de cand se foloseste tractorul in masa....si noi, ca natie, inca avem destule atelaje cu cai prin tara, si NU, nu e din convingere ca la Amish, ci din prostie, comoditate si "saracie".

dar lasa...ca e misto si asa...avem ce dezbate

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am trecut ieri pe la ora 16 pe acolo, nu era nimic.
In schimb am vazut multi motociclisti pe drum, care veneau spre Pitesti. Eu cand vad o caruta, oriunde ar fi ea, dau 5 cla(n)xoane, cel putin!

N-aveti idee cat de mult atrage atentia un tittitititit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In occident au reintrodus politia pe cai.

Cred ca un cal ar putea sa traverseaza mai rapid un drum decat un tractor mic.

Problema tot ramana la cel care e la comenzi. Amintiti accidentul mortal cu motor vs combina.

Editat de Falkenberg
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din pacate nu ai cum sa mergi sa-i spui la mos Ion ca de maine trebuie sa isi cumpere tractor si sa parcheze martoaga . Da , in Romania , 2014 , inca se mai folosesc (cuvant jignitor) ( cornutele ) la arat , caii la caruta , etc . Sunt oameni amarati , sunt oameni care fara acest animal ar trebui sa care cu spatele . Faptul ca se urca bauti si trag de haturi , nu scuza saracia . Sanatate si recuperare usoara celor implicati .


» Post actualizat in 22 Sep 2014 08:26


De ce este considerat boul ( cornuta ) " cuvant urat " ? :scratch:

Editat de Arthur TM
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Caruta NU circula pe DN, ci a traversat DN-u (ma rog, jumatate din DN, ca atat a apucat...).

E intersectie in cruce: DN 7 cu un drum secundar.

Atat timp cat nu exista pasaj peste DN, caruta avea tot dreptul sa traverseze DN-ul, acordand prioritate vehicolelor care circula pe DN.

Carutasul nu a acordat prioritate si asta e toata povestea.

Dupa logica ta caruta poate sa traverseze si autostrada daca nu are pot peste ea, nu?

 

Indiferent de circumstante daca e interzis cu caruta pe DN e interzis sa il si traversezi, mai putin atunci cand caruta e sanie si caii sunt inlocuiti de reni si zbori pe deasupra.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Este constient, isi poate misca membrele. Abia diseara dupa RMN se va stabili daca va fi operat sau nu la coloana .. etc. Diseara aflam..

Editat de SiD
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa logica ta caruta poate sa traverseze si autostrada daca nu are pot peste ea, nu?

 

Indiferent de circumstante daca e interzis cu caruta pe DN e interzis sa il si traversezi, mai putin atunci cand caruta e sanie si caii sunt inlocuiti de reni si zbori pe deasupra.

Pune mana pe carte si citeste ca o sa dai vina pe altii dupa aia...

 

Pentru linistea ta interioara, autostrada nu permite traversarea ei la nivel (una din deosebirile esentiale intre DN si autostrada).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...