Sari la conținut

Problema Aprilia Leonardo 150


nitrospeed
 Share

Postări Recomandate

Salut, dupa cum spune si titlul am probleme cu scuterul meu si anume: imi da ulei cam mult pe la epuratorul de gaze, si nu sunt convins 100% ca aceasta problema vine de la segmenti. Motorul are circa 40500 de km, am cumparat-o la 18300 de km, de cand am cumparat-o am schimbat uleiul numai la 2000 de km si am folosit numai ulei motul 5100 ester 10 w 40. Faza e ca imi da foarte mult ulei atunci cand il ard mai tare la drum intins. M-am documentat pe net si am inteles faptul ca exista o oarecare uzura la segmenti, si din aceasta cauza in imi scapa pe langa ei o parte din gazele rezultate in urma exploziei in baia de ulei, eliminand si o parte din ulei pe epurator. Problema la aceste motoare este si faptul ca nu sunt dotate cu un oil catcher, furtunul intrand direct in galeria de admisie ce duce la carburator. Daca cineva imi poate da un sfat, o idee sau chiar o parere despre ce as putea face, il rog sa posteze aici. Trebuie sa mentionez faptul ca motorul nu a fost desfacut, si nu scoate fum deloc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

S-a mai discutat problema, cineva a montat o conducta care capteaza gazele de ulei si a pus teava metalica, face condens si le transforma in picaturi de ulei. Apoi ele curg in baie, la loc, circuitul apei in natura. Cauta aici pe forum...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc mult de tot, o sa incep sa caut, si sper sa rezolv problema


» Post actualizat in 06 Oct 2014 14:39

Daca din intamplare mai stiti sectiunea unde s-a discutat, sau aveti idee care era titlul topicului, mi-ati usura si cautarile, multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 years later...
La 06.10.2014 la 14:02, megamotoreta a spus:

S-a mai discutat problema, cineva a montat o conducta care capteaza gazele de ulei si a pus teava metalica, face condens si le transforma in picaturi de ulei. Apoi ele curg in baie, la loc, circuitul apei in natura. Cauta aici pe forum...

Salut. Am si eu o problema la Leonardo 125 tot legata de ulei/gaze. Faza e ca se formeaza foarte mult condens in furtunul care merge de la capacul de chiuloasa la admisie de aer si se formeaza picaturi de apa ceea ce duce la innecarea motorului dar NUMAI cand ploua..in rest functioneaza perfect nici nu baga ulei in filtru numai foarte putin dar nu asa cum am vazut la unio pe forum. Mai are cineva problema cu condensul?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...