Jump to content
Sign in to follow this  
9fingers

WSBK Magny Cours

Recommended Posts

Am apucat sa vad prima cursa de abia acum. Ordine de echipa la Aprilia, ordine de echipa la Kawasaki.

Si dupa greata pe care o ai cand vezi niste piloti mai rapizi, si mai curajosi, obligati de la standuri, avertizati insistent chiar, sa-si cedeze pozitiile, mai ramai si cu o scarba din cauza comentatorilor.

Niste comentatori care au bombanit in continuu niste piloti pt ca nu vroiau sa-si cedeze pozitiile. De parca mai aveau si obligatia sa fie actori de teatru, sa te faca sa crezi ca asisti la vreo cursa de-adevarat...

Troia ala ar trebui sa comenteze liga lu' Mitica. Acolo si-ar implini vocatia.

Comentatorii aia de la MotoGP acuza si se plang de ordine de echipa cand n-au niciun motiv sa banuiasca asa ceva, si astia de la superbike se simt ei ofensati cand nu sunt respectate acele ordine de echipa.

A ajuns o bataie de joc si WSB, nici nu mai am chef sa vad a doua cursa ori cine mai primeste titlul.

Baz a fost pus (inițial) să cedeze poziția de către comisarii de cursă fiindcă a depășit limitele pistei. Apoi l-au rugat cei de la Kawa să-l lase și pe Sykes :crack:

Cu Melandri e altă poveste. Se negociază un contract cu el de către Aprilia dar nu e chiar așa de simplu. S-a văzut în cursa a doua și poate se va vedea și în ultima etapă :P

Edited by bibi.audiofil

N-am putut sa vad nimic. Ce a facut Robi?

Am vazut ca Melandri a fost semnalizat insistent si in a doua cursa sa-si cedeze pozitia, dar are un strop de Biaggi in el, cat e pe pista. Nonsalanta asta cu care au reactionat echipele mi se pare imprumutata de la F1, eu n-am mai vazut-o la cursele moto.

Si, pt mine cel putin, arunca in derizoriu titlul. Tineam cu Guintoli dar nu mint deloc cand spun ca nici nu ma mai intereseaza cine il "primeste".

Oricum, sa critici atat de urat un pilot (mult) mai rapid pt ca nu-si cedeaza pozitia si nu pune in scena destul de credibil ordinele de echipa, mi se pare de o impertinenta incredibila. Tiberiu Troia ala ar trebui sa comenteze meciurile din liga B.

Avand in vedere ca nu se lupta nici macar pt podium (ma refer strict la Baz) nu vad care este problema..dar parerea mea e ca e valabil si pt Melandri. Adica era ultima mansa, esti in urma cu 1384719641 puncte, la absolut nimic nu te ajuta victoria inafara de orgoliu sau stima de sine sau nici nu stiu, in timp ce coechipierul tau are o sansa la titlu, nu vad de ce nu l-ar lasa in fata. Nu ma intelege gresit, nici eu nu prea is de acord cu ordine de echipa ca la urma urmei toti sunt acolo sa castige, daca ar fi fost obligat acum 3 manse sa cedeze locuri si eu as fi fost scandalizat. Nu vreau sa ma contrazic, ma refer strict la exemplu asta, cand e ultima mansa si nu prea te mai ajuta la nimic, nu mi se pare un lucru chiar atat de gresit. Totusi a terminat pe 2, nu s-a facut de rusine cu nimic ba din contra, toata lumea a vazut ca e mai rapid, Baz iar ca termina pe 4 sau pe 5, eu zic ca e totuna, mai ales ca si pleaca din sbk.

Sa plece cat mai repede!

Papagalul a dat cu Sykes de pamant in Malaesia!

Acolo nu s-a scandalizat nimeni!

Cand iti ia coechipierul cateva puncte bune nu zice nimeni nimic..dar cand ti le da inapoi (cum ar fi normal) toata lumea e indignata!

Sunt zeci de milioane de euro in joc...defapt....nu mai e un joc...e o industrie de facut bani!

Nu va mai indignati asa!

Fiecare stie ca e o industrie!

A trecut era "romantica" in TOATE sporturile...acum e pe bani...si bani seriosi nu 2-3 milioane de lei vechi!

Edited by Sergiu 28

Oricare dintre noi avem niste favoriti. Mie imi place Pedrosa la MotoGP, si nu pot sa-l mai sufar pe Marquez. Dar nu mi-as dori, sincer, ca echipa sa-i semnalizeze lui MM sa cedeze pozitia ca sa castige Pedrosa. N-as mai da doi bani pe victoria lui, m-ar lasa cel mult indiferent. Indiferent de circumstante sau motive, indiferent cu cine as tine, vreau sa castige cel mai bun chiar daca nu imi place. Si ce e valabil la victorii de etapa e valabil si la titlu.

Echipele au interesele lor economice si de imagine, si sunt destule care nu practica ordine de echipa, cel putin in cursele moto.

Si atunci cand o fac, sunt interesele lor mercantile care incheie socotelile. Unii piloti se simt obligati sa se conformeze, altii sa le ignore. Dar asta Nu are nicio legatura cu competitia sportiva. Si nu vad motive pt care niste fani/comentatori ar critica atat de aprig tocmai acei piloti care nu fac loc pe pista, si intr-o maniera credibila ca si cum ne-am uita la vreun film cu Anthony Hopkins, favoritilor la titlu. Comentariul de la ultima cursa a atins nsite cote ionesciene.

» Post actualizat in 06 Oct 2014 13:32

Sa plece cat mai repede!

Papagalul a dat cu Sykes de pamant in Malaesia!

Pleaca la MotoGP, nu acasa.

Si daca o sa-i ia locul Rea sau alt pilot de calibru, n-o sa mai pupe Sykes vreo victorie decat conjunctural.

Edited by 9fingers

Oricare dintre noi avem niste favoriti. Mie imi place Pedrosa la MotoGP, si nu pot sa-l mai sufar pe Marquez. Dar nu mi-as dori, sincer, ca echipa sa-i semnalizeze lui MM sa cedeze pozitia ca sa castige Pedrosa. N-as mai da doi bani pe victoria lui, m-ar lasa cel mult indiferent. Indiferent de circumstante sau motive, indiferent cu cine as tine, vreau sa castige cel mai bun chiar daca nu imi place. Si ce e valabil la victorii de etapa e valabil si la titlu.

Echipele au interesele lor economice si de imagine, si sunt destule care nu practica ordine de echipa, cel putin in cursele moto.

Si atunci cand o fac, sunt interesele lor mercantile care incheie socotelile. Unii piloti se simt obligati sa se conformeze, altii sa le ignore. Dar asta Nu are nicio legatura cu competitia sportiva. Si nu vad motive pt care niste fani/comentatori ar critica atat de aprig tocmai acei piloti care nu fac loc pe pista, si intr-o maniera credibila ca si cum ne-am uita la vreun film cu Anthony Hopkins, favoritilor la titlu. Comentariul de la ultima cursa a atins nsite cote ionesciene.

» Post actualizat in 06 Oct 2014 13:32

Si daca o sa-i ia locul Rea sau alt pilot de calibru, n-o sa mai pupe Sykes vreo victorie decat conjunctural.

Personal, sunt fan Melandri inca de cand era la 125. Ce am vazut ieri m-a enervat la culme!! (inteleg foarte bine background-ul si motivele)

Ce m-a deranjat si mai tare, a fost atitudinea lui Tibi. Chiar aveam o parere relativ buna despre el, dar a scazut la capitolu respect in fata mea cu acele critici...nu-l inteleg. :(

p.s. daca ar castiga Melandri asa o cursa, as sterge-o foarte repede din memorie, clar!

p.s.s. de ce "nu-l mai suferi " pe MM?

Dar nu vă mai uitați, fraților, pe posturi românești ! :D Eu am vizionat cursa pe Esp UK și am avut parte de un comentariu absolut excelent :D

Edited by bibi.audiofil

Sa vina unu in locul lui care sa castige toate cursele!

Ma doare la banana de Sykes...ma intereseaza Kawasaki!

In alta ordine de idei Kawasaki a pierdut titlul mondial la STK 1000 in ultimul tur cand a cazut Savadori de pe primul loc!

Ala da ghinion!

Pe eurosport se poate schimba comentariul pe inglish.

Pe eurosport se poate schimba comentariul pe inglish.

Nu se poate. Anul trecut era disponibil si canalul original de sunet pe eurosport, dar nu si pe eurosport2. Acum sunt ambele canale disponibile pe eurosport2, dar nu mai sunt pe eurosport. Si la cat ametesc cursele intre cele doua canale, e inevitabil ca din cand in cand sa te lovesti de comentariul romanesc. Celalat comentator e "OK", dar Troia parca ar comenta in bucatarie la el cu vecinu' de palier.

Avand in vedere ca nu se lupta nici macar pt podium (ma refer strict la Baz) nu vad care este problema...

E o problema de principii si de credinta. Mare problema.

Dar nu vă mai uitați, fraților, pe posturi românești ! :D Eu am vizionat cursa pe Esp UK și am avut parte de un comentariu absolut excelent :D

Subscriu, cursele au fost chiar misto la engleji, dupa amiaza le voi urca aici pentru a fi vizionate si poate urcate in noua locatie administrata de catre vampiria :)

fanii se uita la intreceri intre sportivi, nu iau la bani marunti contabilitatea constructorilor. e ok sa explici prioritatile echipelor si interesul lor financiar in cadrul competitiilor, dar nu e ok sa blamezi comportamentul unui pilot care a ajuns acolo prin munca si care banuiesc ca simte frustrare maxima cand este obligat sa 'cada in ultima runda'. nu ma asteptam sa blameze lipsa de onoare si de fairplay a 'samurailor' si a 'romanilor' (pentru ca banii), dar sa mergi mai departe si sa te iei de aia care nu fura cu ei sau ca nu fura elegant, este intr-adevar cam mult. pe de alta parte, daca regulule competitiei permit asa ceva, comentariul nu este deplasat, fiind in ton cu ce se intampla in WSBK. pacat, pana nu demult, era un campionat frumos in toate aspectele lui. recent si aici consacratii nu mai pot de cacati..

Eu sunt putin confuz, pe site-ul oficial in calendar apare ca mai este o cursa, cea din Qatar. Eu credeam ca aceasta a fost ultima din sezon, deobicei nu la Magny cours se termina sezonul? :rusinica: