Jump to content
Sign in to follow this  
adrian_moldovan

radar(e)

Recommended Posts

Ciao. Aveti idee dupa cat timp vine amenda de la radarele fixe acasa?? Cred ca am luat cateva radare, desi multe din ele sunt mazgalite cu spray :rusinica:

Asteapta cam 6 luni de acum incolo...

» Post actualizat in 06 Oct 2014 21:38

Adica pana la 6 luni

Asteapta cam 6 luni de acum incolo...

» Post actualizat in 06 Oct 2014 21:38

Adica pana la 6 luni

Am uitat sa mentionez ca ma refeream la radarele fixe din italia...sau e aceeasi legislatie ca a noastra??

Atunci ma abtin, nu am fost eu atent...

Spre exemplu, din Austria mi-a ajuns in max. 2 luni...

Sper sa fi mai norocos

Alea din romania din cate stiu eu nu mai sunt functionale

Acum 20 de minute cand treceam pe soseaua Antieriana in zona pietei 13 septembrie,am observat un motor negru (Honda parca,ceva touring,neagra) intins pe jos..si la vreo 400-500 de metrii mai in spate langa trecerea de pietoni am observat cum cei de la smurd il urcau pe motociclist in amubulanta iar pe biciclist incercau sa il resusciteze.Din cate am inteles motociclistul cu pasager avea viteza,iar biciclistul traversa PE bicicleta,el nu a apucat sa il vada si s-ar fi aruncat de pe motor,s-a ales cu o mana rupta,biciclistul se afla in stare grava.Martorii mi-au spus ca da avea viteza,si apucat sa franeze,dar nu ineajuns se pare. Mai multe detalii nu am reusit sa aflu..

» Post actualizat in 18 Sep 2014 13:12

Poze

Autoritățile italiene au nevoie de 30 zile sa acceseze platforma electronica EUCARIS sa afle datele despre masina,proprietarul etc. După aceea sunt obligați ca în alte 30de zile sa trimita prin posta cu confirmare de primire la proprietarul mașinii, sa fie înștiințat despre fapta comisa. Daca tu ai fost la volan,te duci și plătești amenda,daca nu,trebuie sa comunici la Carabinieri datele persoanei care se afla la volan.

Totuși așteaptă undeva intre 60-120zile sa îți vina acasă, asta depinzând de "cheful de munca" al functionarilor...

Bafta

Un amic o primit amenda de parcare din Italia dupa 1 an jumate :) El sta in Franta . Deci ai de asteptat :)

Austria -am primit io acasa dupa aprox 2 luni . Dar stau in Elvetia.

Depinde de cat de mult dureaza procesarea actelor .

Autoritățile italiene au nevoie de 30 zile sa acceseze platforma electronica EUCARIS sa afle datele despre masina,proprietarul etc.

Depinde de cat de mult dureaza procesarea actelor .

Mobra e inmatriculata in italia, deci nar trebui sa dureze prea mult... poate am noroc si nu vine nimic :D

Edited by adrian_moldovan

Era mai simplu sa ai un gps instalat pe telefon si vedeai toate camerele fixe.

Eu in aproape 5 ani de motociclit prin Italia am luat 2 amenzi in decurs de 1 luna, ambele pentru depasirea vitezei legale (radar fix).160 de E x 2 + 5 puncte (a doua oara nu mi-au luat puncte ...). Nu am depasit cu mult viteza legala (limita 90 km/h eu 101 km/h, limita 70 de km/h eu 92 km/h) dar au venit acasa cam in doua luni si le-am platit ... si eu am motocicleta inmatriculata in Italia si aici nu prea e de joaca daca nu platesti amenzile ...

Deci sa te astepti o surprisa de Craciun si pe viitor sa fii atent ;) .

Eu in aproape 5 ani de motociclit prin Italia am luat 2 amenzi in decurs de 1 luna, ambele pentru depasirea vitezei legale (radar fix).160 de E x 2 + 5 puncte (a doua oara nu mi-au luat puncte ...). Nu am depasit cu mult viteza legala (limita 90 km/h eu 101 km/h, limita 70 de km/h eu 92 km/h) dar au venit acasa cam in doua luni si le-am platit ... si eu am motocicleta inmatriculata in Italia si aici nu prea e de joaca daca nu platesti amenzile ...

Deci sa te astepti o surprisa de Craciun si pe viitor sa fii atent ;) .

In cat timp ti-au venit amenzile acasa?? asta ma macina pe mine..ca nu stiu daca mau luat sau nu

pai nu ai nici un numar de telefon unde pot sa suni? Aici de ex io pot sa sun la militie si sa ii intreb. Asa o facut un preten pe care lo flashuit la rosu. Asa macar stai linistit.:)

Am luat si eu 2 in Italia. Acolo mi-au venit dupa vreo 2 luni ambele. Una de 96 de € nu am platit-o si dupa vreo 5 luni am dat 300. Imi trebuia un act pt motor sa il radiez sa il aduc acasa si am fost nevoit sa platesc. Daca ai motorul inmatriculat in RO nu are nici un rost sa te mai stresezi.

Am luat si eu 2 in Italia. Acolo mi-au venit dupa vreo 2 luni ambele. Una de 96 de € nu am platit-o si dupa vreo 5 luni am dat 300. Imi trebuia un act pt motor sa il radiez sa il aduc acasa si am fost nevoit sa platesc. Daca ai motorul inmatriculat in RO nu are nici un rost sa te mai stresezi.

Bine ca-n America de Nord nu-s din astea (radare fixe, amenzi acasa, etc). Liniste si pace. Te iau cu radarul doar din masini de politie, sau politisti cu "speed gun", si te opresc pe loc. Daca nu te opreste nimeni, inseamna ca esti ok.

Am luat si eu una, am contestat-o, m-am dus la tribunal, politistul nu a venit, judecatorul m-a intrebat, i-am zis ca nu-s guilty, si totul s-a terminat in 60 secunde.

In cat timp ti-au venit amenzile acasa?? asta ma macina pe mine..ca nu stiu daca mau luat sau nu

Nu am mai intrat de cateva zile pe aici. La fel ca si colegul de mai jos, au venit cam la 2 luni dupa.

Si iata ca a venit si prima amenda, dupa doua luni si o saptamana

Am luat-o fix in prima zi. Am cumparat motoru la 9 fix iar la 9 si 15 am luat prima amenda. Superb :peace:

Poti sa dai mai multe detalii despre amenda ? Cat costa, cat era viteza legala si cu cat ai mers tu. Deci sunt 2 luni pana la urma, vezi ... :) .

Poti sa dai mai multe detalii despre amenda ? Cat costa, cat era viteza legala si cu cat ai mers tu. Deci sunt 2 luni pana la urma, vezi ... :) .

Amenda nu era pentru viteza..era pentru ca am intrat intr-o zona istorica...69 de euro daca ii platesc in 5 zile, daca nu vreo 90 si ceva de euro

Revin cu detalii cand vin si celelalte...daca sunt