Jump to content

Produse Alpinestars.. unde?(pantalon Andes drystar)

Recommended Posts

Ma intereseaza sa cumpar un pantalon Alpinestars Andes si vreau sa stiu daca exista vre-un magazin unde sa pot si proba produsul inainte de achizitionare.
Sau poate are cineva si il pot proba sa-mi fac o idee despre modul cum cade pe mine si ce masura sa comand.

Ma intereseaza in principal magazinele din Bucuresti.

Edited by zu1u

magazinele de la noi au ajuns doar cabine de proba...daca il gasesti in bucuresti, dc nu`l cumperi?

1. Pentru ca nu gaseste.

2. Pentru ca (de obicei) sunt mai ieftine afara.

Nu vreau sa mai port discutia asta, e capitalism.. da? Cumparam de unde e mai ieftin, nu te aliniezi preturilor, mori de foame cu marfa de 7 ani pe raft.

Magazinele din romania pot sa scoata bani si vanzand servicii de cabine de proba, daca asta se cere, insa sunt prea incuiati la cap unii ca sa priceapa asta.

Deci sa rezumam discutia la nevoile exprimate initial. Avem sau nu produse Alpinestars pe stoc in bucucresti? Unde?
Il si cumpar daca pretul nu este umflat, stiu cat costa initial produsul nou fara reducere si ofer diferenta pana la cel mai ieftin magazin online ca taxa de cabina de proba.

Edited by zu1u

tie ca proprietar de magazin sau vanzator ti`ar conveni sa vina lumea sa probeze si sa plece cu punga goala?

spor la cautat...verifica la dual motors cred...in bd pipera langa politie, acolo parca au astars

Tot cu strainezul o sa o rezolv pana la urma, o sa trimit mailuri sa vad care sunt politicile de returnare si iau 'din afara'.

Administratorii magazinelor de la noi nu investesc in stocuri (pacat).

De aceea se intampla sa iei magazine la rand pentru o pereche de manusi sau cizme (cand sti ce cauti) si sa ajungi sa le iei de pe situri din alte tari chiar si SUA (unde cu tot cu transport iti ajunge mai ieftin ca la noi..)

Exista si exceptii, Scorpio din Bucuresti (P) care au HJC-urile, echipament de la RST si altele care au preturi mai mici chiar si fata de consacratele situri cu echipament moto din Eu.

Tine de mentalitatea si calitatea de "manager" a fiecarui posesor de astfel de magazine.

Zu1u.. tu esti departe de granita de vest, dar daca intentionezi la un moment dat sa iti cumperi echipament complet plus tot felu de alte treburi din domeniu asta (ca sa se justifce trambalarea) poti sa mergi la Viena unde ai cel putin doua magazine (Louis si Hein Gericke) la 500 m unu de alta.

E rai acolo, fata de ce magazine avem noi, alea sunt un fel de Metro..
Plus asa vezi oferte din magazin ce nu apar pe net si daca iei mai multe poti sa si negociezi un pic.

Cu ocazia asta mai faci si o plimbare.

Bafta

Eu pana acum am luat echipament numai din occident, nou din magazin, pe probate.
Insa nu am timp si nici resurse financiare sa ma intretin cu echipament la zi sezon de sezon, si mai trag un an doi de o geaca, casca, pantalon.
Acum sunt nevoit sa schimb mai multe elemente, dintre care m-am gandit ca pantalonii ar fi prioritatea nr.1, pt ca a venit frigul si nu pot merge cu pantalonii vechi care nu ma mai incap, de-aia graba sa cumpar local.
Ajung periodic mult mai la vest si am de unde sa aleg echipamente de top la un pret mai mic decat la Viena, si nu louis sau hein gerica, problema e ca as avea nevoie acum, dar cum am spus, o sa ma masor de 5 ori si o sa comand online cu livrare gratuita si pe urma rezolv problemele contra cost daca e cazul.
Eu nu ma supar pe managerii sau patronii de magazine moto de la noi, pt ca nu le spun cum sa-si faca planul de business, vinzi ce vrei tu si ce ai, la ce pret vrei, si eu cumpar ce vreau si la ce pret vreau, dar nu vreau sa aud tot felul de ineptii derivate dintr-o moralitate capitalista falsa, care sa fiu sincer este caracteristica romanilor.

tie ca proprietar de magazin sau vanzator ti`ar conveni sa vina lumea sa probeze si sa plece cu punga goala?

spor la cautat...verifica la dual motors cred...in bd pipera langa politie, acolo parca au astars

Daca ai un magazin care are 3 produse si astepti sa le vinzi pe alea , ca dupa aia sa aduci pe stoc alte 3 produse atunci acolo vei ajunge : Sa inchizi pravalia ! Si asta nu pentru ca oamenii nu vor sa cumpere , problema e ca nu au de unde alege si platesc si mult mai mult . Daca mai ai si un vanzator ''amabil'' sucessul e garantat ! As fi bucuros sa merg pina la Timisoara de exemplu si sa si platesc un pic mai scump decat ceea ce gasesc pe online daca as putea proba ...dar nu am unde, in ceea ce priveste echipamentul moto . Asa ca merg ''afara'' , oricum si iesirile afara costa. Daca s-ar deschide un magazin de 2000mp in Ro cu tot ce tine de moto si la preturi sensibil asemanatoare cu cele din DE , crezi ca lumea ar venii doar sa probeze ?

• 2 weeks later...

Uite, eu sunt interesat de o pereche de manusi Alpinestars: http://www.alpinesta...-leather-gloves dupa ce l-am uzat pe cele din prezent mult peste masura.

In Bucuresti nu gasesc un magazin in care sa le probez si cumpar. Ce imi ramane de facut?

Fc-Moto, au modelul, nu insa si coloritul pe care il doresc (rosu, alb, negru) si nici masura. Le-am dat un e-mail, mi-au raspuns imediat si mi-au comunicat faptul ca din moment ce nu pot face selectia pe coloritul si masura dorita, unu la mana ca nu au pe stoc, doi, nici nu vor mai aduce acel model. Pretul, cu tot cu transport, 475 de lei.

Louis, nu au Alpinestars.

Am gasit un user pe acest forum care poate aduce din Usa, de la Revzilla ori Alpinestars. Pretul, 600 de lei, cu tot cu acel comision perceput de baiatul care le aduce. Timpul de livrare, 6 saptamani.

Drept urmare as fi dispus sa platesc 500 de lei pentru aceste manusi daca as avea un magazin in Bucuresti. N-as merge doar sa probez. Nu am insa aceasta posibilitate.

Si atunci ce este de facut? Ori ma reorientez catre alt model de manusi, ori apelez la oameni care pot aduce din Usa, Uk s.a.m.d.

Cine are livrare gratuită? Poți da exemple?

Motocard

De cumparat o sa cumpar si eu de la ei, dar o sa astept pana la iarna cand intentionez sa ma duc direct in magazin sa si probez, presupunand ca o mai fi pe stoc, daca nu ma reorientez si oricum cumpar de la ei, doar pentru ca acolo ma pot duce in magazin si am de unde sa aleg, sa probez si sa cer sa-mi fie livrate in romania, gratuit, pentru ca la ei se poate.

Sper sa nu se considere ca le fac reclama, doar antireclama magazinelor autohtone cu putine exceptii.

Edited by zu1u

E bine de știut de Motocard.

Doresc să îmi iau echipament textil, dar e cam greu, spre imposibil cu probatul pe la noi, iar de un drum în afară special pentru asta, nu e vremea potrivită.

De asemenea, cu banii pe care îi cheltuiești pentru a proba și cumpăra din țara X, îți mai iei un articol din țară (dacă ai de unde).

Eu ajung periodic in strainatate fara motocicleta, deci nu fac un drum special pentru asta, acum ca ma arde buza nu am ce sa fac, raman fara, dar pe viitor o sa fiu mai atent si cand ajung acolo o sa-mi iau cate ceva.