Sari la conținut

GOLANEALA DE'o ZI pe TRANSALPINA


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 193
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Ati mancat filmuletul, ca eu unu nu il vad :(

este in semnatura mea.....

» Post actualizat in 14 Oct 2014 09:40

 

omul a pus o intrebare simpla,nu inteleg de ce te comporti ca un hater uneori :)

 

Am observat atitudinea asta si pe topicul cu circuitul de la Adancata....

 

Daca tu nu intelegi alte ramuri ale unui sport,sau daca nu le practici,nu trebuie sa arunci cu rah.at in ceilalti ...

 

Eu n-am nici o treaba cu Adancata, dar mi se pare asa, o atitudine de 2 lei sincer...

OMUL nu a PUS o intrebare.....

A FACUT O AFIRMATIE!!!!

"NU PREA STIU SA ABORDEZE VIRAJELE" ....." au multi km adunati dar degeaba"

gasesti in asta O INTREBARE???????

 

AI VAZUT VREODATA UN POST D'AL MEU LA FILMARILE PE CIRCUIT.......UNDE SA COMENTEZ CUM VIREAZA X SI Y????? NU

 

cat despre ADANKAKA ai dreptate sunt partinitor DOAR cu unele ramuri

pentru ca mie unu, imi pare aberant sa DEPIND de o fasie de asfalt sa ma bucur de o motocicleta!!!!!!!!

 

toata nebunia asta cu asteptari de 25 de ani sa avem un circuit, cu mici ROSSI al' de NVS care dintr o filmare iti spune ce ADN ai si disperarea de a scoate un timp cat mai mic in conditiile in care unii vor motociclete la pret de un set de anvelope soft imi pare o prostie

nu discut aici de PROFESIONISTI...... care se respecta si pe strada nici nu merg cu moto

 

problema pe care nu o vezi tu este ca dupa ce da 60-70 euro pe circuit pentru o zi si apoi mai merge o data sau de 2 ori o sa zica ce " "mare scula sunt" nu am 70 euro sa i las la circuit ....bag benzina si merg pe CHEIA unde vaca, tirul si nisipul sunt la ele acasa.....

ii prefer pe baietii RUTIERI din "mures" care SE DAU STRADAL si stiu sa mearga la limita PE SOSEA decat un mic ROSSI de wkend

 

nu poti sa iei VIRAJE pe strada ca si pe circuit ......unii inteleg asta iar altii aduna RIPuri!!!!!

 

ENDURISTUL e constient ca ceea ce face in padure sau pe coclau nu are legatura cu drumurile publice si se bucura in orice conditii de natura nu asteapta ani de zile sa se dea pe un circuit

 

si daca stau bine sa ma gandesc parerea asta idioata pe care o am referitoare la AMKAKART SI ADANKAKA o am mai mult din discutiile si frustararile celor care si au luat moto cu veleitati de circuit si o ard noaptea pe bulevard ca nu au unde sa se dea

 

vei observa o creste accentuata a vanzarilor de PETARDE .....care urmeaza sa fie "preparate"de circuit adica niste anvelope sh, o sarma pe busonul de ulei si ..poate...poate niste placutede frana noi...era sa uit ...si un schimb de ulei in amortizoare

dupa 3-4 zile de circuit cati crezi ca vor putea sa inteleaga ca datul pe circuit nu l faci cu o motocicleta STRADALA si ca daca ai scazut cu ceva sutimi de la un tur la altul ....cazuri rare..... o sa fii mai safe si mai pregatit pe STRADA

 

cei mai destepti merg pe circuit SA SE "RACOREASCA".....

 

in ROMANIA nu ai scoli moto adevarate cu mici EXCEPTII, care dupa ce iei permisul se mai ocupa si de tine, nu ai un grup/scoala de formare a MOTOCICLISMULUI, ne dam dupa ureche, dupa ce vedem pe monitoare sau ne explica cineva la telefon unde gresim cand luam virajele....... esti nebun!!!!!!

 

poate in viitor un fel de AMR impreuna cu un circuit si o scoala moto sa incepa sa faca asa ceva la niste sume pe care orice pasionat sa si le poata permite.....

Ai vazut vreodata la noi organizat un concurs de INDEMANARE in conducerea motocicletei........???? nu ma refer aici al impins butoiul de bere sau luat carnatul in gura din mers.... la brasov se organizeaza MICUL ROSSI unde mai fac un concurs de indemanare mai profi

in rest ......LINIUTE FRATE........

 

Ati mancat filmuletul, ca eu unu nu il vad :(

este in semnatura mea.....filmuletul

pentru ca de ceva vreme nu pot pune link de film .......

 

atat TA cat si TF sunt SUPERBE CA PEISAJE

oamenii insa le URATESC

 

din pct meu de vedere .....

TRANSALPINA

+

mai lung ca traseu deci plimbare mai cu folos

curbe mai largi deci viteza mai mare

zone mai lungi fara POLULATIE

PRIVELISTE MAI LARGA de pe CULMI

urcarea spre JINA si zona de poiana sibiului peisaje superbe

-

toamna spre iarna zone mult mai umbrite cu umezeala si posibila gheata

URATENIA de ranca prin care trebuie sa treci

spre sugag santurile transversale neasfaltate din 200 m in 200m care efectiv te seaca ( sa aiba parte echipa de muncitori de cea mai tare muiere si cand le o veni sa si dea drumul sa zica aia STOPPPP ca am fasolea pe foc si sa i lase asa de zece ori)......

nesimtirea localnicilor de la jina spre sibiu in asi parca masinile si a lua viraje pe contrasens pe "soseaua" de 3 m latime

nesimtirea localnicilor in mizeria de pe carosabil caci tot drumul ala nu mai este asfalt ci o balega continua

si labagii care isi construiesc case si fac betonul in mijlocul strazii in granada de nisip pusa pe carosabil

 

TRANSFAGARASAN

+

mai accesibil ca distanta

imaginea cu soseaua pe care o ai de la balea spre sibiu SUPERBA

BALEA LAC

poti sa sari valea oltului daca ai treaba la sibiu

 

-

drumul de a lungul lacului execrabil de ani de zile

o Multime De idioti care nu au nimic in comun cu sofatul vin in wkend

aglomeratia de sus de la balea si talciocul ala de prost gust

mizeria de la baraj

aaaaa. CURTEA DE ARGES pe acre trebuie sa o iei de la un cap la altul

centura de retur din CURTEA DE ARGES daca vii de la TF spre pitesti

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Plimbare relaxata, tot pe Transalpina, dar fara golaneala :), unul din cei mai fraieri care merg pe la Adancata:

 

 

sincer

nu inteleg nimic pentru ca moto filmata nu e cadru

si care este "fraierul" cel filmat sau cel care filmeaza

 

ai si filmari dupa intersectia spre SUGAG pe curbele de la jina unde nisipul este de 2 sm pe asfalt.... sau "bolidul" nu a ajuns pe acolo

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ai observat bine si ai dreptate partial

adica la categoria batranei insa fara multi km

de aceea nici nu i vedeti incurcandu va pe viraje la ADANKAKA....

dupa cum spune si titlul este o GOLANEALA si nicidecum o CURSA

oamenii si au lasat acasa nevasta, copii, catel si AU PROMIS ca se intorc intregi

nu si au propus sa toceasca scaritele pe TRANSALPINA pentru ca nici nu au skillul" necesar si nici dorinta de a face asta

unul dintre ei a fost la prima intrare pe transalpina iti dai seama ca omul mai vrea sa beleasca si ochii

plus ca le am zis sa nu bea cu o seara inainte..... ceea ce s a si intamplat

cumuland toate cele de mai sus a rezultat o GOLANEALA din zori de zi pana seara de 730km fara incidente si peisaje superbe asa cum ne am dorit

Nici nu ziceam sa toceasca scaritele, nici eu nu tocesc scaritele, daca asta crezi despre mine.

Doar ca trasele alese de ei sunt aiurea si nesigure, dar fiecare merge pana la urma cum stie. Eu trageam doar un semnal ca ar fi bine sa studieze abordarea virajelor.

 

Treaba cu Adnacata, curse, nevasta, copii nu are nici o treaba cu discutia de fata.

 

Cat despre plimbare si peisaje, va urez la cat mai multe! Si fara incidente!

» Post actualizat in 14 Oct 2014 15:29

Iar in postul ala lung nu stiu cum de ai dedus tu ca am motoreta de circuit si ca ma dau ca Rossi pe Adancata. Dar vad ca te-ai aprins prea mult, eu doar am facut o observatie reala si nu am zis o prostie...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nici nu ziceam sa toceasca scaritele, nici eu nu tocesc scaritele, daca asta crezi despre mine.

Doar ca trasele alese de ei sunt aiurea si nesigure, dar fiecare merge pana la urma cum stie. Eu trageam doar un semnal ca ar fi bine sa studieze abordarea virajelor.

 

Treaba cu Adnacata, curse, nevasta, copii nu are nici o treaba cu discutia de fata.

 

Cat despre plimbare si peisaje, va urez la cat mai multe! Si fara incidente!» Post actualizat in 14 Oct 2014 15:29Iar in postul ala lung nu stiu cum de ai dedus tu ca am motoreta de circuit si ca ma dau ca Rossi pe Adancata. Dar vad ca te-ai aprins prea mult, eu doar am facut o observatie reala si nu am zis o prostie...

"Fara suparare, dar din filmare se vede ca "batraneii" nu prea stiu sa abordeze virajele. Probabil o sa-mi spui ca au multi km adunati, dar degeaba..."

 

din ceea ce ai scris mai sus ......pare mai MULT o OBSERVATIE de OM care STIE.......

nu pot sa stabilesc ca o trasa" este AIUREA SI NESIGURA dupa o filmare facuta cu camera pe casca unuia care merge in picioare pe mototocicleta!!!!!!

 

poti sa definesti o trasa" perfecta pe un drum care la fiecare secunda se poate modifica de catre factori externi??????? NU CRED

 

a, daca discutam despre un circuit SIGUR unde factori externi care tin de urmarirea unei trase perfecte nu influenteaza cu nimic este ALTA MANCARE DE PESTE

 

POTI SA ATRAGI atentia unui motociclist, asa cum am facut eu cand ne opream pentru ca unul dintre motivele acestei golaneli a fost sa i filmez si sa vada ce si cum fac astfel in cat sa si imbunatateasca stilul, in momentul in care esti in spatele lui si l vezi ce face, stii de cand merge si ai idee despre starea lui in acel moment

 

de curiozitate

poti sa te dai cu parerea si despre mosii astia...

 

pune in fata http

://youtu.be/0bmqWQ3BULo

Editat de ianachim
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Adrian

este in semnatura mea.....

» Post actualizat in 14 Oct 2014 09:40

 

OMUL nu a PUS o intrebare.....

A FACUT O AFIRMATIE!!!!

"NU PREA STIU SA ABORDEZE VIRAJELE" ....." au multi km adunati dar degeaba"

gasesti in asta O INTREBARE???????

 

AI VAZUT VREODATA UN POST D'AL MEU LA FILMARILE PE CIRCUIT.......UNDE SA COMENTEZ CUM VIREAZA X SI Y????? NU

 

cat despre ADANKAKA ai dreptate sunt partinitor DOAR cu unele ramuri

pentru ca mie unu, imi pare aberant sa DEPIND de o fasie de asfalt sa ma bucur de o motocicleta!!!!!!!!

 

toata nebunia asta cu asteptari de 25 de ani sa avem un circuit, cu mici ROSSI al' de NVS care dintr o filmare iti spune ce ADN ai si disperarea de a scoate un timp cat mai mic in conditiile in care unii vor motociclete la pret de un set de anvelope soft imi pare o prostie

nu discut aici de PROFESIONISTI...... care se respecta si pe strada nici nu merg cu moto

 

problema pe care nu o vezi tu este ca dupa ce da 60-70 euro pe circuit pentru o zi si apoi mai merge o data sau de 2 ori o sa zica ce " "mare scula sunt" nu am 70 euro sa i las la circuit ....bag benzina si merg pe CHEIA unde vaca, tirul si nisipul sunt la ele acasa.....

ii prefer pe baietii RUTIERI din "mures" care SE DAU STRADAL si stiu sa mearga la limita PE SOSEA decat un mic ROSSI de wkend

 

nu poti sa iei VIRAJE pe strada ca si pe circuit ......unii inteleg asta iar altii aduna RIPuri!!!!!

 

ENDURISTUL e constient ca ceea ce face in padure sau pe coclau nu are legatura cu drumurile publice si se bucura in orice conditii de natura nu asteapta ani de zile sa se dea pe un circuit

 

si daca stau bine sa ma gandesc parerea asta idioata pe care o am referitoare la AMKAKART SI ADANKAKA o am mai mult din discutiile si frustararile celor care si au luat moto cu veleitati de circuit si o ard noaptea pe bulevard ca nu au unde sa se dea

 

vei observa o creste accentuata a vanzarilor de PETARDE .....care urmeaza sa fie "preparate"de circuit adica niste anvelope sh, o sarma pe busonul de ulei si ..poate...poate niste placutede frana noi...era sa uit ...si un schimb de ulei in amortizoare

dupa 3-4 zile de circuit cati crezi ca vor putea sa inteleaga ca datul pe circuit nu l faci cu o motocicleta STRADALA si ca daca ai scazut cu ceva sutimi de la un tur la altul ....cazuri rare..... o sa fii mai safe si mai pregatit pe STRADA

 

cei mai destepti merg pe circuit SA SE "RACOREASCA".....

 

in ROMANIA nu ai scoli moto adevarate cu mici EXCEPTII, care dupa ce iei permisul se mai ocupa si de tine, nu ai un grup/scoala de formare a MOTOCICLISMULUI, ne dam dupa ureche, dupa ce vedem pe monitoare sau ne explica cineva la telefon unde gresim cand luam virajele....... esti nebun!!!!!!

 

poate in viitor un fel de AMR impreuna cu un circuit si o scoala moto sa incepa sa faca asa ceva la niste sume pe care orice pasionat sa si le poata permite.....

Ai vazut vreodata la noi organizat un concurs de INDEMANARE in conducerea motocicletei........???? nu ma refer aici al impins butoiul de bere sau luat carnatul in gura din mers.... la brasov se organizeaza MICUL ROSSI unde mai fac un concurs de indemanare mai profi

in rest ......LINIUTE FRATE........

 

 

 

trecand peste contrele noastre de pe forum, as putea zice ca-mi pareai un om pe care-l duce capul.

 

acum sunt in dubii.

 

Sa lasam tam-tam ul cu semantica si ca de fapt era afirmatie si ca nu era intrebare.... Sa nu ne agatam de detalii care nu au nici o valoare ..

 

Tu doar ai niste idei preconcepute vis a vis de datul pe circuit sau ce inseamna pasiunea pt motoarele de viteza. E dreptul tau sa ai idei preconcepute, cu totii avem,insa tu parca prea tii sa le faci cunoscute peste tot,oriunde (si mai ales ca-s neargumentate, dar in final, de aia is idei preconcepute,nu?)

 

Nu inteleg de ce-l ataci asa tare pe NVS,de parca ti-a jignit de moarte tovarasii cu care ai iesit tu la plimbarea vietii.. Ok, si-a dat si el cu parerea, si intr-un mod decent, fara sa-i jigneasca. Daca ne uitam cum se exprima unii pe forum, as putea spune chiar ca nu a sarit cu nimic calul in ceea ce-a spus. Ca are sau nu dreptate, asta-i alta poveste si tine de mai multi factori.

 

Perceptia ta fata de mersul pe pista e foarte foarte distorsionata si e atat de inradacinata in mintea ta,incat nu cred ca are sens sa-ti explice cineva ce si cum,ca oricum vezi doar ce vrei sa vezi..

 

Sa stii omule,ca se poate merge pe pista relaxat,cu motocicleta de strada,cu platforma, te poti simti bine,vii inapoi intreg acasa, motocicleta intreaga.

 

Ce profesionisti ? crezi ca doar daca ai in spate un constructor sau o ditamai firma poti face performanta? Si in primul rand majoritatea care se duc pe pista NU vor performanta, se duc sa se dea sportiv, se duc sa se dea intr-un fel in care strazile din RO nu le permit si cum nici nu e legal pe strazi.

 

N-ai nevoie de o echipa de 30 de oameni si fonduri nelimitate ca sa gusti putin din placerea de a te da pe circuit... chiar asa,cu motoare de 2-3 mii de euro,si cu gume SH si cu sarme la busoanele de ulei.

 

E mai de apreciat cand cineva face asta pe pista,decat sa o faca pe strada...

 

Nu stiu cum poti sa aberezi si sa-i ridici in slavi pe reisarii stradali,cand tocmai EI sunt problema si ei sunt in ilegalitate. Si asa, ca pt cultura ta generala,majoritatea care se dau tare/bine pe strada, au fost pe circuit. NU poti sa ajungi sa te dai tare pe STRADA, fara sa fi cochetat putin cu pista inainte. Asta poate sa ti-o confirme cei care se dau tare. Circuitul te ajuta sa evoluezi intr-un ritm ametitor,fata de evolutia pe strada (evolutie care se poate solda cu accidentari grave sau mortale).

 

Iar paralela aia cu enduristul, de fapt acolo zace problema si frustrarea ta.... Nu inteleg de ce faci paralele inexistente intre endurist si racer...

 

Sa stii ca sunt foarte multi omuleti care au mobre preparate pt pista, in tara la noi,si care o ard si pe coclauri.

 

Sunt omuleti care au facut touring pe sport-touring-urile lor sau pe vitezanele lor. Viata nu e asa alb/negru cum vrei tu sa o vezi,are foarte multe nuante de gri (pe care tu nu vrei sa le percepi probabil).

 

Imi pare rau ca am fost accidentat. Mi-ar fi placut sa ma combin cu inca 2-3 baieti din Iasi, sa mergem cu platforma pe Secuiesc sau Adancata, sa ne dam cu motocicletele de placere, la categoria "amatori''. Mi se pare mult mai inteligent sa-i dau in gura acolo,unde nu am ca.cat pe asfalt si gropi,iar in rest, pe drumurile publice sa merg mai precaut ,sportiv in limita sigurantei.

 

Mersu pe circuit iti ascute simturile si reflexele. Cine este (cuvant urat),va fi (cuvant urat) indiferent ca-i pe pista sau pe strada... Cine are cap, va maximiza avantajele pe care i le ofera mersul pe circuit (reflexe, franare, pozitie pe mobra, etc)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

dupa ce am vazut la 0:59 mai sus, sunt curios daca inainte de plimbarea "relaxata" s-a facut o urcare de recunoastere, sau

s-a spus doar rugaciunea :

 

"Doamne, daca ma iubesti fa sa nu intalnesc nisip sau vaci in nici un viraj ca eu vreau sa ma dau pe TA cu genunchiul jos"

Si btw, am gasit eu una si mai "relaxata". Propun celor ce se cred speedy sa-l provoace pe Ghilli, evident pe circuit.

 

 

 

 

Plimbare relaxata, tot pe Transalpina, dar fara golaneala :), unul din cei mai fraieri care merg pe la Adancata:

 

Editat de FBogdan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A spune ca te poti da pe circuit (fie si doar ca sa gusti putin placerea ) cu motoare de 2-3 mii de euro,si cu gume SH

e ca si cum ai povesti ca ti-ai materializat (putin) fantasmele cu o curva de 50 ron in capul autostrazii.

 

N-ai nevoie de o echipa de 30 de oameni si fonduri nelimitate ca sa gusti putin din placerea de a te da pe circuit... chiar asa,cu motoare de 2-3 mii de euro,si cu gume SH si cu sarme la busoanele de ulei.


» Post actualizat in 14 Oct 2014 18:43

Ai si ceva argumente, in afara de placerea de a baga batul prin gard?

Acum va bateti in filmulete? :)

Ianachime, degeaba te enervezi ca cei doi din fata ta chiar merg aiurea. Probabil ca i-ai intimidat cu camera aia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai nu contoriza. Pune un filmulet cu tine, ca la bagat batul prin gard m-am convins: poti fi seful nostru :)

Am: vazui filmuletul. :)

Nu ma pune sa contorizez, ca n-am niciun chef in momentul asta. :alcy:

Editat de FBogdan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Merg prea incet si nimeni nu vrea sa stea in spatele meu. Nu glumesc.

Pe langa asta, n-am mai folosit camera de o groaza de timp.

Si, nu in ultimul rand: nu stiam ca daca critic stilul de mers al cuiva e musai sa pun un filmulet cu mine si sa demonstrez ca EU merg mai bine.

Editat de Doctor X
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stau eu in spatele tau. Si aduc si camera sa te filmez. Asa vei putea sa te auto-critici ca mergi prea incet, desi ai trasa ideala :)

 

Si da, ca sa critici eu credeam ca trebuie sa si stii, mai putin daca esti critic literar :rusinica:

Merg prea incet si nimeni nu vrea sa stea in spatele meu. Nu glumesc.
Pe langa asta, n-am mai folosit camera de o groaza de timp.
Si, nu in ultimul rand: nu stiam ca daca critic stilul de mers al cuiva e musai sa pun un filmulet cu mine si sa demonstrez ca EU merg mai bine.


» Post actualizat in 14 Oct 2014 19:50

populare de oltenia si o batuta de moldova
pe primavara de vivaldi

primavara in octombrie? domne', si nu s-a observat ca mai era un subiect de bascalie.
haideti tovarasi :) dati cu pietre ca poate se mai astupa gropile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stau eu in spatele tau. Si aduc si camera sa te filmez. Asa vei putea sa te auto-critici ca mergi prea incet, desi ai trasa ideala :)

 

Si da, ca sa critici eu credeam ca trebuie sa si stii, mai putin daca esti critic literar :rusinica:

» Post actualizat in 14 Oct 2014 19:50

 

primavara in octombrie? domne', si nu s-a observat ca mai era un subiect de bascalie.

haideti tovarasi :) dati cu pietre ca poate se mai astupa gropile.

bai da tare te mai ataci....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bai da tare te mai ataci....

Mare dreptate ai. Imi fac autocritica pentru ca trebuia sa citesc printre randuri. Numai pe cei care au apreciat plimbarea si montajul.

Ceilalti trebuie sa mai iasa si ei la o tura. Ca inca e frumos afara si o fi obosit tastatura :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Adrian

A spune ca te poti da pe circuit (fie si doar ca sa gusti putin placerea ) cu motoare de 2-3 mii de euro,si cu gume SH

e ca si cum ai povesti ca ti-ai materializat (putin) fantasmele cu o curva de 50 ron in capul autostrazii.

 

Avand in vedere ca la profil scrie ca ai 2 GS uri (si probabil esti unul dintre protagonistii din acel clip) , din punct de vedere psihologic se pot trage niste concluzii care m-ar indemna puternic sa nu-ti dau replica (dar nu ma pot abtine).

 

Te-as intreba daca te-ai dat vreodata pe motoare de viteza, daca te-ai dat sportiv (pe strada), daca te-ai dat pe pista, ca intr-un final sa poti face comparatii din astea superbe intre mersul pe circuit si mersul la c.urve

 

Foarte usor ti-ar putea spune unul din baietii care merg la Adancata (si care probabil iti invart casca in cap pe orice motor ar urca), ca ceea ce faci tu pe 2 roti, raportat la motociclism si la ce fac ei,este ca mersul la pisoar si scuturarea sculii excesiv , comparat cu a face se.x, dar sunt sigur ca nu ai intelege si ca te-ai simti jignit (insa e ok viceversa ,atunci cand tu faci comparatiile si aduci jigniri altora).

 

Tu (ca si Ianachim) nu faci diferenta intre a te da de placere pe pista si a face performanta. Performanta, ca in orice sport,mai ales cele motorizate, presupune mult timp dedicat, talent si foarte foarte multi bani.

 

Nu stiu de ce va imaginati ca toti care se duc pe pista (Secuiesc,Adancata, Amkart, etc) se duc cu gandul de a deveni un nou Rossi (ca vad ca doar pe asta il stiti si il dati exemplu). Va este asa greu de crezut/inteles ca unii se duc de placere, sa se dea tare , in siguranta? (cand zic tare ma refer in functie de stilul fiecaruia,pt ca fiecare are un ritm diferit,de aia sunt mai multe clase/categorii).

 

De ce ti se pare asa de incredibil si de necrezut ca daca ai o motocicleta care dpdv tehnic este in regula, si niste cauciucuri aderente (fie ele si SH), te poti duce sa te dai pe pista in voie,si sa te simti bine.

 

Iti spun eu de ce, probabil din aceleasi motive pt care crezi ca a vedea tara asta sau lumea,ai nevoie de 2 BMW R1100/R1200 GS..de aia. Ma intelegi?

 

Doar genul asta de oameni ii judeca pe altii ca au motoare de 2-3 mii euro si ca-si permit sa viseze la circuit...

 

Eu ,in locul tau,as face o petitie prin care as propune interzicerea motocicletelor sub 5000 eur si sa nu aiba dreptul sa viseze careva la motociclism,daca nu-si permite sa cumpere si sa intretina 2 GS uri...

Editat de Adrian
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Avand in vedere ca la profil scrie ca ai 2 GS uri (si probabil esti unul dintre protagonistii din acel clip) , din punct de vedere psihologic se pot trage niste concluzii care m-ar indemna puternic sa nu-ti dau replica (dar nu ma pot abtine).

 

Te-as intreba daca te-ai dat vreodata pe motoare de viteza, daca te-ai dat sportiv (pe strada), daca te-ai dat pe pista, ca intr-un final sa poti face comparatii din astea superbe intre mersul pe circuit si mersul la c.urve

 

Foarte usor ti-ar putea spune unul din baietii care merg la Adancata (si care probabil iti invart casca in cap pe orice motor ar urca), ca ceea ce faci tu pe 2 roti, raportat la motociclism si la ce fac ei,este ca mersul la pisoar si scuturarea sculii excesiv , comparat cu a face se.x, dar sunt sigur ca nu ai intelege si ca te-ai simti jignit (insa e ok viceversa ,atunci cand tu faci comparatiile si aduci jigniri altora).

 

Tu (ca si Ianachim) nu faci diferenta intre a te da de placere pe pista si a face performanta. Performanta, ca in orice sport,mai ales cele motorizate, presupune mult timp dedicat, talent si foarte foarte multi bani.

 

Nu stiu de ce va imaginati ca toti care se duc pe pista (Secuiesc,Adancata, Amkart, etc) se duc cu gandul de a deveni un nou Rossi (ca vad ca doar pe asta il stiti si il dati exemplu). Va este asa greu de crezut/inteles ca unii se duc de placere, sa se dea tare , in siguranta? (cand zic tare ma refer in functie de stilul fiecaruia,pt ca fiecare are un ritm diferit,de aia sunt mai multe clase/categorii).

 

De ce ti se pare asa de incredibil si de necrezut ca daca ai o motocicleta care dpdv tehnic este in regula, si niste cauciucuri aderente (fie ele si SH), te poti duce sa te dai pe pista in voie,si sa te simti bine.

 

Iti spun eu de ce, probabil din aceleasi motive pt care crezi ca a vedea tara asta sau lumea,ai nevoie de 2 BMW R1100/R1200 GS..de aia. Ma intelegi?

 

Doar genul asta de oameni ii judeca pe altii ca au motoare de 2-3 mii euro si ca-si permit sa viseze la circuit...

 

Eu ,in locul tau,as face o petitie prin care as propune interzicerea motocicletelor sub 5000 eur si sa nu aiba dreptul sa viseze careva la motociclism,daca nu-si permite sa cumpere si sa intretina 2 GS uri...

hihihi

are 3 si isi mai ia unul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chiar nu m-am uitat ce fel de motor ai. Si nici nu stiu daca are importanta.

Credeam ca topicul e pentru apreciat Transalpina si putina caterinca, de principiu si anti-plictiseala.

Asfalt uscat si pe sosea si pe circuit.


Avand in vedere ca la profil scrie ca ai 2 GS uri (si probabil esti unul dintre protagonistii din acel clip) , din punct de vedere psihologic se pot trage niste concluzii care m-ar indemna puternic sa nu-ti dau replica (dar nu ma pot abtine).

 

Te-as intreba daca te-ai dat vreodata pe motoare de viteza, daca te-ai dat sportiv (pe strada), daca te-ai dat pe pista, ca intr-un final sa poti face comparatii din astea superbe intre mersul pe circuit si mersul la c.urve

 

Foarte usor ti-ar putea spune unul din baietii care merg la Adancata (si care probabil iti invart casca in cap pe orice motor ar urca), ca ceea ce faci tu pe 2 roti, raportat la motociclism si la ce fac ei,este ca mersul la pisoar si scuturarea sculii excesiv , comparat cu a face se.x, dar sunt sigur ca nu ai intelege si ca te-ai simti jignit (insa e ok viceversa ,atunci cand tu faci comparatiile si aduci jigniri altora).

 

Tu (ca si Ianachim) nu faci diferenta intre a te da de placere pe pista si a face performanta. Performanta, ca in orice sport,mai ales cele motorizate, presupune mult timp dedicat, talent si foarte foarte multi bani.

Nu stiu de ce va imaginati ca toti care se duc pe pista (Secuiesc,Adancata, Amkart, etc) se duc cu gandul de a deveni un nou Rossi (ca vad ca doar pe asta il stiti si il dati exemplu). Va este asa greu de crezut/inteles ca unii se duc de placere, sa se dea tare , in siguranta? (cand zic tare ma refer in functie de stilul fiecaruia,pt ca fiecare are un ritm diferit,de aia sunt mai multe clase/categorii).

 

De ce ti se pare asa de incredibil si de necrezut ca daca ai o motocicleta care dpdv tehnic este in regula, si niste cauciucuri aderente (fie ele si SH), te poti duce sa te dai pe pista in voie,si sa te simti bine.


Iti spun eu de ce, probabil din aceleasi motive pt care crezi ca a vedea tara asta sau lumea,ai nevoie de 2 BMW R1100/R1200 GS..de aia. Ma intelegi?


Doar genul asta de oameni ii judeca pe altii ca au motoare de 2-3 mii euro si ca-si permit sa viseze la circuit...

Eu ,in locul tau,as face o petitie prin care as propune interzicerea motocicletelor sub 5000 eur si sa nu aiba dreptul sa viseze careva la motociclism,daca nu-si permite sa cumpere si sa intretina 2 GS uri...

Editat de FBogdan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Adrian

Chiar nu m-am uitat ce fel de motor ai. Si nici nu stiu daca are importanta.

Credeam ca topicul e pentru apreciat Transalpina si putina caterinca, de principiu si anti-plictiseala.

Asfalt uscat.

 

Hai sa nu o dam intoarsa acum...

 

Asa si eu credeam ca e de Transalpina si poze...dar primul care s-a atacat a fost ianachim. Iti dai seama usor,dupa lungimea textului scris de el si maniera in care e redactat...

 

Eu acum nu mai am motor, ca m-a busit unul... si nu conta ce motor aveam,pt ca oricum si eu doream sa trec la enduro touring... (de la vitezana)...

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...