Sari la conținut

GOLANEALA DE'o ZI pe TRANSALPINA


Postări Recomandate

NVS, on 15 Oct 2014 - 14:26, said:

"Parerea mea este aceeasi - cei doi nu stiu sa mearga pe motocicleta corect."

DEFINESTE ....SA MEARGA PE MOTOCICLETA ...CORECT!!!!!!!!!

nu de alta dar, in drumurile mele asa pe MAGHERU.... nici eu nu cred ca stiu sa merg CORECT

ASTEPT SA MI ARATI

multumesc

 

"De acord cu parerea ta!

Ianachime, inteleg tovarasia cu baietii, da'recunoaste ca te-au cam tinut pe loc... Nu-i cunosc pe ei, dar ala nu e ritmul tau obisnuit deloc..."

 

man

singurul la drum cu care ma pot DESTRABALA in stilul meu este DURACELL

asta ce inseamna oare ca nu mai pot iesi la plimbare daca nu am companie PERFORMANTA

am stiut de la inceput cum se dau batraneii si asa cum am spus o NU AU KM la bord, oamenii chiar si au dorit o GOLANEALA de relax,

avand in vedere starea anvelopei spate de la mobra mea chiar mi a convenit ca m au tinut in loc de la prostii

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 193
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

.......

 

ștrengăríre, ștrengăríri, s.f. 1. (înv.) vagabondare, hoinăreală, golăneală. 2. (pop.) comportament care denotă neastâmpăr, vioiciune și umor, pozne și ghidușii.

Sursa: DAR (2002) | Adăugată de blaurb | Semnalează o greșeală | Permalink

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma uit cateodata la stilul de mers agresiv al BMW-istilor prin tara si imi dau seama ca ajung sa mearga asa din cauza motocicletei. Toate sistemele alea ii ajuta sa traiasca, cei mai bine investiti 15,000Euro, ABS si toate alea.

 

Daca le dai un cazan japonez de 1500Euro pe mana se imprastie la prima frana pe linia de vopsea sau alte "surface hazards" :) Chiar imi aduc aminte de un fost posesor de K1200R care a facut schimb cu un SV650 si s-a imprastiat in primul viraj.

Aia a fost din cauza ebonitelor cu care era incaltat SV-ul. ;)

 

Insa da, rahaturile alea de sisteme ajuta! Si inclin sa cred ca asta nu-i un lucru rau. Pana la urma nu-i un concurs de mers cat mai bine pe un utilaj cat mai rudimentar. Important e sa ajungi intreg unde ti-ai propus si eventual sa te si distrezi nitel pe drum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

the mentalist, on 15 Oct 2014 - 10:16, said:

Ma uit cateodata la stilul de mers agresiv al BMW-istilor prin tara si imi dau seama ca ajung sa mearga asa din cauza motocicletei. Toate sistemele alea ii ajuta sa traiasca, cei mai bine investiti 15,000Euro, ABS si toate alea.

 

Daca le dai un cazan japonez de 1500Euro pe mana se imprastie la prima frana pe linia de vopsea sau alte "surface hazards" Chiar imi aduc aminte de un fost posesor de K1200R care a facut schimb cu un SV650 si s-a imprastiat in primul viraj.

Aia a fost din cauza ebonitelor cu care era incaltat SV-ul.

 

Insa da, rahaturile alea de sisteme ajuta! Si inclin sa cred ca asta nu-i un lucru rau. Pana la urma nu-i un concurs de mers cat mai bine pe un utilaj cat mai rudimentar. Important e sa ajungi intreg unde ti-ai propus si eventual sa te si distrezi nitel pe drum.

 

NICO esti un om care NU intra pe pista cu un JUNGHI de motocicleta......si tu ti ai permis sa investesti in pasiunea asta mai mult decat majoritatea care abereaza pe forum ....de ce nu te dai cu niste PETARDE de anvelope,cu un sistem de franare stoc, cu amorizoare la mana a 2 a???????

 

asa si FARIERII astia de BMWisti...au aruncat" 15000 de euro pe confort si siguranta .......PANA LA URMA toti tindem spre ceva mai BUN MAI PERFORMANT care sa ne perimta sa ne BUCURAM cat mai mult de jucaria de sub c.or

 

de ce ar trebui sa mi incerc VALENTELE pe un cazan de 1500 euro.....asa dovedesti tu ca esti mai bun ......te dai cu cazane???? NU CRED

tu compari directia si stabilitatea unui k1200r cu un sv650?????? pai ESTE LOGIC ca dupa ce te obisnuiesti cu CALITATILE unui K1200R cand te dai pe un SV 650 sa nu mai intelegi NIMIC.......

 

cum ar fi pe strada ca toti care se dau in jeep uri de 80000 euro cu 5 -6 sisteme de control sa mearga cu dacia 1300....... TOTI AR FI PRIN COPACI!!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

the mentalist, on 15 Oct 2014 - 10:16, said:

Ma uit cateodata la stilul de mers agresiv al BMW-istilor prin tara si imi dau seama ca ajung sa mearga asa din cauza motocicletei. Toate sistemele alea ii ajuta sa traiasca, cei mai bine investiti 15,000Euro, ABS si toate alea.

 

Daca le dai un cazan japonez de 1500Euro pe mana se imprastie la prima frana pe linia de vopsea sau alte "surface hazards" Chiar imi aduc aminte de un fost posesor de K1200R care a facut schimb cu un SV650 si s-a imprastiat in primul viraj.

Aia a fost din cauza ebonitelor cu care era incaltat SV-ul.

 

Insa da, rahaturile alea de sisteme ajuta! Si inclin sa cred ca asta nu-i un lucru rau. Pana la urma nu-i un concurs de mers cat mai bine pe un utilaj cat mai rudimentar. Important e sa ajungi intreg unde ti-ai propus si eventual sa te si distrezi nitel pe drum.

 

NICO esti un om care NU intra pe pista cu un JUNGHI de motocicleta......si tu ti ai permis sa investesti in pasiunea asta mai mult decat majoritatea care abereaza pe forum ....de ce nu te dai cu niste PETARDE de anvelope,cu un sistem de franare stoc, cu amorizoare la mana a 2 a???????

 

asa si FARIERII astia de BMWisti...au aruncat" 15000 de euro pe confort si siguranta .......PANA LA URMA toti tindem spre ceva mai BUN MAI PERFORMANT care sa ne perimta sa ne BUCURAM cat mai mult de jucaria de sub c.or

 

de ce ar trebui sa mi incerc VALENTELE pe un cazan de 1500 euro.....asa dovedesti tu ca esti mai bun ......te dai cu cazane???? NU CRED

tu compari directia si stabilitatea unui k1200r cu un sv650?????? pai ESTE LOGIC ca dupa ce te obisnuiesti cu CALITATILE unui K1200R cand te dai pe un SV 650 sa nu mai intelegi NIMIC.......

 

cum ar fi pe strada ca toti care se dau in jeep uri de 80000 euro cu 5 -6 sisteme de control sa mearga cu dacia 1300....... TOTI AR FI PRIN COPACI!!!!!

Ma dau cu placere si pe strada si cand prind si pe pista. Incerc sa-mi tin motorul in parametri cat mai buni. Imi plac cam toate motoarele si ma inteleg bine cu marea majoritate a motociclistilor fata in fata. Pe forum mai exista derapaje.

 

Daca dupa primul atac la adresa plimbarii voastre, care nu stiu daca a fost facut de vreunii care merg pe piste, chiar imi aduc aminte ca primul meu post a fost admirativ la adresa zilei frumoase pe care ati prins-o pe traseu, tu ai inceput cu misto-ul cu pseudo-racerii care se dau pe circuite.

Si atunci daca tot facem misto facem si noi misto de ce avem la indemana, cuvantul "golaneala", filmuletul prezentat, etc.

 

Sa nu ma zicem despre mega-subiectul "BMW vs celelalte motociclete = miez". Poti sa te uiti pe alte topicuri despre S1000RR sa vezi ca mereu l-am laudat, am mers mai nou si pe S1000R care iar mi-a placut maxim. Am mers si cu K1300 dar ala nu mi-a placut prea tare.

Singurii posesori de BMW care ma enerveaza sunt cei care au cate un junghi de monocilindru de 650, habar nu au sa mearga nici cu ala, dar se uita superior inspre motorete de 180 de cai japoneze ale unora care chiar se dau.

 

Faptul ca eu si altii m-am sesizat cand te-ai luat tu de cei care se dau la Adancata este pentru noi pierdem vremea aici pe forum, crezi ca nu mai poate Mistode ca e unu' pe care nu-l intereseaza sa mearga pe circuite si care face misto pe forumuri de aia care intra pe acolo?

Nu,baietii care chiar se dau foarte tare au treaba, noi o ardem pe forum, deci dintre noi s-au sesizat unii, ce voiai acum, sa scapi? :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

junghi de monocilindru de 650 [...] dar se uita superior inspre motorete de 180 de cai japoneze

 

mwhahhahahahahha... hahaha. pai omule... se uita - in anumite conditii. de exemplu pe TA se pot uita linistiti de pe varful ala de se vede din Muntinu la orice de 180 cai ;)

Editat de b374
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Uite Ianachime atitudine la "baiatul" asta... cum sa nu comentezi cand motocicleta lui merge pe unde vrea ea dar se ofuscheaza cand ii atrage lumea atentie.

 

 

@Ian man, pune filmuletul la loc in semnatura sa mai scrie "expertii" 15 pagini ca nu s-a mers la rupere si nici pe trasa ideala.

 

p.s. a nu se intelege ca vorbesc de cei care au aratat ca stiu sa se dea. am tot respectul pentru ei si vin cu carnetul de notite.

Controlul motociclei amice, NU-L ai, ai cumparat-o si reusesti sa te tii de ea , atat!

 

Eu inteleg ca toti am fost invatati prost, practic scoala moto e o gluma sinistra dar atitudinea asta te face sa nu avansezi in controlul motocicletei.

 

Poti sa te ataci in continuare sau poti sa primesti o critica cum trebuie, e pentru binele tau.

 

p.s. eu am avut mai multe motociclete pana mi-am dat seama ca habar n-am sa le stapanesc, poti sa inveti ceva numai dupa ce realizezi ca esti praf.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mwhahhahahahahha... hahaha. pai omule... se uita - in anumite conditii. de exemplu pe TA se pot uita linistiti de pe varful ala de se vede din Muntinu la orice de 180 cai ;)

 

uite, de pe unde se duce drumul ala pt care taie ianachim bilete in poza asta:

 

IMG_7710.jpg

» Post actualizat in 18 Oct 2014 13:56

Uite Ianachime atitudine la "baiatul" asta... cum sa nu comentezi cand motocicleta lui merge pe unde vrea ea dar se ofuscheaza cand ii atrage lumea atentie.

 

 

Controlul motociclei amice, NU-L ai, ai cumparat-o si reusesti sa te tii de ea , atat!

 

Eu inteleg ca toti am fost invatati prost, practic scoala moto e o gluma sinistra dar atitudinea asta te face sa nu avansezi in controlul motocicletei.

 

Poti sa te ataci in continuare sau poti sa primesti o critica cum trebuie, e pentru binele tau.

 

p.s. eu am avut mai multe motociclete pana mi-am dat seama ca habar n-am sa le stapanesc, poti sa inveti ceva numai dupa ce realizezi ca esti praf.

 

Si ianachim se face vinovat de d-astea ;)

 

IMG_7733.jpg

Editat de b374
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma dau cu placere si pe strada si cand prind si pe pista. Incerc sa-mi tin motorul in parametri cat mai buni. Imi plac cam toate motoarele si ma inteleg bine cu marea majoritate a motociclistilor fata in fata. Pe forum mai exista derapaje.

 

Daca dupa primul atac la adresa plimbarii voastre, care nu stiu daca a fost facut de vreunii care merg pe piste, chiar imi aduc aminte ca primul meu post a fost admirativ la adresa zilei frumoase pe care ati prins-o pe traseu, tu ai inceput cu misto-ul cu pseudo-racerii care se dau pe circuite.

Si atunci daca tot facem misto facem si noi misto de ce avem la indemana, cuvantul "golaneala", filmuletul prezentat, etc.

 

problema e ca CEI care se dau pe circuit LA PARAMETRI DE CIRCUIT nu stau sa comenteze o iesire pe TRANSALPINA a 3 BATRANEI... insa MOTOCICLISTUL de tastatura compara FILMARILE si comenteaza!!!!!!!

 

Sa nu ma zicem despre mega-subiectul "BMW vs celelalte motociclete = miez". Poti sa te uiti pe alte topicuri despre S1000RR sa vezi ca mereu l-am laudat, am mers mai nou si pe S1000R care iar mi-a placut maxim. Am mers si cu K1300 dar ala nu mi-a placut prea tare.

Singurii posesori de BMW care ma enerveaza sunt cei care au cate un junghi de monocilindru de 650, habar nu au sa mearga nici cu ala, dar se uita superior inspre motorete de 180 de cai japoneze ale unora care chiar se dau.

 

FAZA CU BMW vs MOTOCICLETE e NOTORIE si ma amuza permanent!!!!!!

 

Faptul ca eu si altii m-am sesizat cand te-ai luat tu de cei care se dau la Adancata este pentru noi pierdem vremea aici pe forum, crezi ca nu mai poate Mistode ca e unu' pe care nu-l intereseaza sa mearga pe circuite si care face misto pe forumuri de aia care intra pe acolo?

Nu,baietii care chiar se dau foarte tare au treaba, noi o ardem pe forum, deci dintre noi s-au sesizat unii, ce voiai acum, sa scapi?

:D

 

PAREREA MEA DESPRE CIRCUIT ......O AI IN CLIPUL DE MAI JOS!!!!!

berea o dau eu ca sigur mi o fur pe circuit de la tine cu 0.5 sutimi.......

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Adrian

imi plac ''bisericutele'' astea care se formeaza intre cativa membri , atunci cand vine vorba de un ''cunoscut'' de-al lor.

 

Se gasesc 20 de motive si cauze pt ca s-a varsat ala, cumva sa se induca ideea ca era normal sa se verse si ca nu e vina lui, l-a batut Dumnezeu :)

 

Dar in rest, ianachim nu scapa nici o ocazie sa albeasca pe altii cu tot felul de comparatii si jigniri .

 

Eu daca as posta (si am postat de fapt) ca m-am varsat de la nisip, sar automat ''bisericutele'' sa-si dea cu parerea ca niste experti in dinamica accidentelor ..

 

Am observat ca pe forumul asta este o greseala sa admiti cand si daca esti prost,pentru ca ulterior va fi perceptu ca un fel de semn de slabiciune, pt ca in final, pe forum sunt doar experti si rideri desavarsiti, iar cum plm sa recunosti tu ca ai fost prost o data, de 2 sau 3 ori....

 

Ala ce recunoaste ca a gresit cand vine vorba de motociclist e un prost. Cei care nu spun cand cad sau cand gresesc, aia sunt adevaratii smecheri ai motociclismului :))

 



Si apropos Ianachime,daca tot nu pricepi de ce se dau baietii pe Adancata si-si masoara...milisecundele,atunci probabil n-ai inteles nici de ce atunci cand erai mic,si poate jucai fotbal, se tinea scoru... Nu era mai simplu sa jucati asa ca gusterii , fara sa se tine scoru si sa inscrieti goluri doar asa, de dragul fizicii ? :)

 

Uneori ma mir cat de penibil o poti arde cu niste subiecte care nu le accepti si nu vrei sa le intelegi. Daca nu e cum spui tu sau daca nu e cum iti place tie, automat e gresit

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu ati inteles nimic :))
acest topic e mai mult decat comic. Chiar e foarte comic.

Sa va fac un rezumat la ce am inteles eu si evident sa va spun si parerile mele.

 

Cineva pune un film cu prietenii si denumeste topicu golaneala. Pt varsta riderilor golaneala inseamna cu totul altceva fata de ce inseamna pt varsta bikerilor. De aici incepe flame ul. Rideri vs Bikeri. Tineri vs batrani. Numai dezabat ca s-a tot explicat diferenta termenului.

 

Vine unu si zice, bai tu ala cu filmu la semnatura veci ca aia 2 din film nu merg bine. Au imbtranit degeaba. Ca nu stiu ce si cum. Hai ba, cum sa spui asaceva din 3 minute de film? Cand mergi 5-700 de km intr-o zi parca ai chef sa iei fiecare viraj ca si nu stiu ce racer si sa ajungi acasa fara scarite. Apoi mai zic unii alti de nu stiu ce si defapt unii nu au motor. Si cel mai important unii dintre ei nu au fost in viata lor pe TA. Cum sa te numesti mare biker si sa nu fi fost cel putin o data pe TA.

 

Apoi vin ironiile pe care unii nu le inteleg. Vine rideru si zice: prietene ca sa te plimbi ai nevoie de un motor cat de cat ok, suma irelevanta, si echip de protectie. La care vine bikeru si zice nui adevarat domle, cu 2 mii de euro te si echipezi si iti iei si motor si il si intretii......... oare cine are dreptate, batranu rider, sau bikeru tanar .... fiecare intelege ce vrea

 

Apoi vine tot pe tema circuitelor lansate de bikeri, vine rideru si spune. Eu nu ma duc la Adankaka. De aici devine interesant. Pai sa vedem de ce tre inregistrat acest brand la osim. Pai are site cirucitul asta ? nu. Are regulament si lista de preturi si calendar afisate la un loc cum are hungaroringu? nu. Pai si atunci ce are? niste reclame prin presa si un site pe FB. Cam atat.
Apoi vin bikerii atatacti de numa si zic cum iti permiti sa te iei de meka cirucuitelor? La care incearca rideru sa le explice, strada, curbe, sute de km. Bikerii tot nu pricep. Rideriu face misto si schimba semnatura cu un soarec intro farfurie ce se invarte in cerc. Bikerii nu se prind de ironie. Rideru ca sa argunemnteze numele pt osim mai invoca bermudele. Bikerii tot nu pricep. Nu stiu de unde a dedus riderul ca pe adancata/kaka nu ai voie cu cordura, care ala nui echipament de protectie, numai costumu de piele integral e. Probabil s-a inspirat de la regulamentu de la Hungaroring sau alte circuite de pe dincolo. Nu stiu daca toti pricep ironia :)

 

Mai sunt cateva ironii pe acest topic, dar nu mi le aduc aminte si cel mai trist e ca unii chiar nu se prind de ele: )

 

Concluzia mea finala:

- tot nu stiu unde e "cheia" asta, meka curbelor luate cu 200 la ora si a motoarelor de peste 180 de cai, probabil eu cu enduro touringul meu prapadit si de jucarie nu prea am ce face acolo

- unii nu au fost niciodata pe TA si mai mult ca sigur pe inca zeci de drumuri montane din aceasta tara, sau din afara tarii. Pur si simplu pe altii nu ii intereseaza.

- altii nu au fost niciodata pe un circuit. Pur si simplu pe unii nu ii intereseaza.

- pt unii viata inseamna sutimi pe tur, iar pt altii km pe zi sau luna sau chiar viata. Fiecare face ce vrea si nu e treaba nimanui sa il judece pe celalalt.

- fiecare isi cumpara ce motor isi permite, ce motor vrea, si din nou nu e treaba lui ce motor are altu.

 

Probabil unii s-au prins ca eu sunt un rider, si nu un biker si asta pt ca "I ride, I don't bike!" Desi am mai vazut pe aici unii numinduse rideri desi poate ei in adancul sufletului sunt niste piloti care inca nu avut norocul sa se afirme.

Si da acri sunt strugurii, depinde in ce tabara sunt strugurii : ) si fiecare are strugurii lui : )

 

Iar acum la unii le place ce am scris, la altii nu. Dupa cate vedeti nu am dat nici un nume pe aici, desi unii sigur se regasesc in ce am povestit, deci va rog nu ma atacati pt ca nu am timp sa ma cert cu nimeni :) dar mi se pare prea comic topicul sa nu comentez si eu un pic.

PS: pt cel care a scris ca batranii au imbtarnit degeaba, ar putea sa isi ceara scuze doar din simplu fapt ca nu stia mai nici un detaliu din acea filmare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

uite, de pe unde se duce drumul ala pt care taie ianachim bilete in poza asta:

 

IMG_7710.jpg

» Post actualizat in 18 Oct 2014 13:56

 

Si ianachim se face vinovat de d-astea ;)

 

IMG_7733.jpg

si de asta....

post-2209-0-69857500-1413642062_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

imi plac ''bisericutele'' astea care se formeaza intre cativa membri , atunci cand vine vorba de un ''cunoscut'' de-al lor.

 

Se gasesc 20 de motive si cauze pt ca s-a varsat ala, cumva sa se induca ideea ca era normal sa se verse si ca nu e vina lui, l-a batut Dumnezeu :)

 

Dar in rest, ianachim nu scapa nici o ocazie sa albeasca pe altii cu tot felul de comparatii si jigniri .

 

Eu daca as posta (si am postat de fapt) ca m-am varsat de la nisip, sar automat ''bisericutele'' sa-si dea cu parerea ca niste experti in dinamica accidentelor ..

 

Am observat ca pe forumul asta este o greseala sa admiti cand si daca esti prost,pentru ca ulterior va fi perceptu ca un fel de semn de slabiciune, pt ca in final, pe forum sunt doar experti si rideri desavarsiti, iar cum plm sa recunosti tu ca ai fost prost o data, de 2 sau 3 ori....

 

Ala ce recunoaste ca a gresit cand vine vorba de motociclist e un prost. Cei care nu spun cand cad sau cand gresesc, aia sunt adevaratii smecheri ai motociclismului :))

 

 

 

Si apropos Ianachime,daca tot nu pricepi de ce se dau baietii pe Adancata si-si masoara...milisecundele,atunci probabil n-ai inteles nici de ce atunci cand erai mic,si poate jucai fotbal, se tinea scoru... Nu era mai simplu sa jucati asa ca gusterii , fara sa se tine scoru si sa inscrieti goluri doar asa, de dragul fizicii ? :)

 

Uneori ma mir cat de penibil o poti arde cu niste subiecte care nu le accepti si nu vrei sa le intelegi. Daca nu e cum spui tu sau daca nu e cum iti place tie, automat e gresit

contra unei cotizatii anuale in bere nefiltrata si a trei "AVE BMW" te primim in bisericuta noastra!!!

» Post actualizat in 18 Oct 2014 16:40

Fly low, fly safe!

:

sa moara BIBI....

chiar ma intrebam cum a aparut CRATERUL ala intre munti.....

MISTER ELUCIDAT

post-2209-0-58811900-1413650410_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu trebe' stampila. Mereti impreuna pe circuit :)))

daca mi pui o stampila pe dovada" si maine dam o tura......

Posted Yesterday, 09:18 PM

Kollar, on 18 Oct 2014 - 21:07, said:snapback.png

 

Aaah, pana la urma noi doi tot n-am reusit sa dam o tura impreuna pe ceva sosele... E, nu s-a terminat timpul...


» Post actualizat in 19 Oct 2014 18:57

Daca ne mai "convorbi" putin, promit ca-mi pun si eu declaratia de avere pe forum candva. Dar relax, nu chiar acum :)

Relax, unora nu le place sa fie vedete de cinema!

 

Tare ideea, mai ales ca e a ta in totalitate. Ma amuza ca de la o plimbare de weekend te duce gandul la Rossi cum cade in timpul unei curse organizate pentru profit.

Offtopic, orice cetatean poate sa-si dea cu parerea daca a cazut Rossi in viraj, dar asta nu-l aduce la nivelul lui Cristian Topescu.

» Post actualizat in 18 Oct 2014 07:31

Deci comentatorii sportivi ar trebui sa-si tina gura, atata timp cat nu pot atinge performantele sportivilor despre care comenteaza. Daca a cazut Rossi intr-un viraj eu n-am voie sa spun ca a facut cutare greseala pana nu ma dau pe virajul respectiv mai tare si mai bine ca el.

Tare idee, ce sa zic...


» Post actualizat in 19 Oct 2014 19:07

Una la mana, cred ca desi aparent e adresat lui Ianachim, raspunsul este foarte serios si-ti multumesc.

Apoi, sunt curios ce ai facut tu cand ai realizat ca erai praf. Cumva ai stat cu carticica de teorie in mana, sau te-ai dat cu motorul?

Uite Ianachime atitudine la "baiatul" asta... cum sa nu comentezi cand motocicleta lui merge pe unde vrea ea dar se ofuscheaza cand ii atrage lumea atentie.

 

 

Controlul motociclei amice, NU-L ai, ai cumparat-o si reusesti sa te tii de ea , atat!

 

Eu inteleg ca toti am fost invatati prost, practic scoala moto e o gluma sinistra dar atitudinea asta te face sa nu avansezi in controlul motocicletei.

 

Poti sa te ataci in continuare sau poti sa primesti o critica cum trebuie, e pentru binele tau.

 

p.s. eu am avut mai multe motociclete pana mi-am dat seama ca habar n-am sa le stapanesc, poti sa inveti ceva numai dupa ce realizezi ca esti praf.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

» Post actualizat in 19 Oct 2014 19:07

 

Una la mana, cred ca desi aparent e adresat lui Ianachim, raspunsul este foarte serios si-ti multumesc.

Apoi, sunt curios ce ai facut tu cand ai realizat ca erai praf. Cumva ai stat cu carticica de teorie in mana, sau te-ai dat cu motorul?

sper ca esti serios si chiar vrei sa inveti.

 

mai intai teorie, apoi practica, apoi iar teorie si iar practica, mers singur 100%, daca se poate doar pe un drum cunoscut (sa nu zic circuit)

atentie la pozitia pe motocicleta la miscari la cum reactioneaza motocicleta in anumite situatii

incepi cu counter-steering teorie si mai ales practica pana faci counter-steering in somn

 

daca doar mergi cu motocicleta crede-ma ca poti face sute de mii de km si tot nu avansezi, s-au scris destul de multe carti despre controlul motocicletei, chiar daca sunt scrise de piloti care folosesc motociclete sport 95% din ce scrie acolo se poate folosi pe orice motocicleta

 

http://www.twistofthewristdvd.com/home.asp

 

tine minte, nu ne intereseaza timpi pe circuit, nu ne intereseaza genunchi pe jos, doar controlul motocicletei, sa poti corecta in viraj sa stii unde sunt limitele motocicletei sa poti merge in siguranta .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce n-am mai inteles eu la unii motociclisti, mergem sute de km ca sa ajungem la niste curbe, iar ajunsi acolo le taie pe contrasens si le largesc,cica ca sa mearga mai tare. Pai nu era fratica vorba sa ne leganam pe curbe, de mers tare putem pana acolo.

 

Nu e mai frumi sa mergi pe banda ta in loc sa tai contrasensul (chiar daca e liber, te inveti prost) si astfel o sa ai nevoie sa te inclini mai mult, deci mai mult fun? :D

Editat de the mentalist
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Adrian

Ce n-am mai inteles eu la unii motociclisti, mergem sute de km ca sa ajungem la niste curbe, iar ajunsi acolo le taie pe contrasens si le largesc,cica ca sa mearga mai tare. Pai nu era fratica vorba sa ne leganam pe curbe, de mers tare putem pana acolo.

 

Nu e mai frumi sa mergi pe banda ta in loc sa tai contrasensul (chiar daca e liber, te inveti prost) si astfel o sa ai nevoie sa te inclini mai mult, deci mai mult fun? :D

 

Daca ar veni un TIR, n-ar mai taia curba :)

 

E de k.k.t ca o fac si cand vin alti ''colegi'' motociclisti de pe contra sens...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Relax, te crezi Ianachim?! Tocmai ce ziceam ca l-ati tinut pe loc.

man

stiam ce POT batraneii asa ca mi am asumat TINEREA in loc...... dar sa stii ca s a mers mult mai repede decat daca am fi fost 5-6 oamneni care se misca repede

am plecat o data la drum si cu FOXul calare pe un 125 si ne am distrat de minune

cand stiu de la inceput cum merg cei cu care plec la drum nu BAI ......

problema apare cand ma trezesc la plecare cu persoane necunoscute si trebuie sa le vad stilul pe drum si nu mai am ce face asa e mai nasol si daca observi de mult am renuntat sa mai plec cu TABARA la plimbare

oricum le am zis de la bun inceput ca eu merg in stilul meu unde vad curbele si ii astept astfel in cat sa nu le influentez stilul si sa nu i grabesc ..... prefer sa imi stric ritmul decat sa mi stric ziua

singura zona unde am stat in spatele lor a fost de la baia de fier in sus sa i pot filma

 

 

Daca ar veni un TIR, n-ar mai taia curba :)

E de k.k.t ca o fac si cand vin alti ''colegi'' motociclisti de pe contra sens...

 

cand O SA ajungi prima oara pe transapina PILOTAND o motocicleta sa ma suni sa vin sa te filmez .......comentam dupa la o bere

restul sunt povesti la gura SOBEI......din gama .....eu nu merg tare in localitate, eu nu depasec pe linie continua etc

Editat de ianachim
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Relax, te crezi Ianachim?! Tocmai ce ziceam ca l-ati tinut pe loc.

Fiind optimist, o iau ca pe un compliment :)

Si apoi chiar sunt, Ianachim 2.1 cu update la doom (desi inca nu mi s-a spus ce-i aia) :) Oricum mi-a placut ca sunt la versiunea 2 :)

» Post actualizat in 20 Oct 2014 23:02

sper ca esti serios si chiar vrei sa inveti.

 

mai intai teorie, apoi practica, apoi iar teorie si iar practica, mers singur 100%, daca se poate doar pe un drum cunoscut (sa nu zic circuit)

atentie la pozitia pe motocicleta la miscari la cum reactioneaza motocicleta in anumite situatii

incepi cu counter-steering teorie si mai ales practica pana faci counter-steering in somn

 

daca doar mergi cu motocicleta crede-ma ca poti face sute de mii de km si tot nu avansezi, s-au scris destul de multe carti despre controlul motocicletei, chiar daca sunt scrise de piloti care folosesc motociclete sport 95% din ce scrie acolo se poate folosi pe orice motocicleta

 

http://www.twistofthewristdvd.com/home.asp

 

tine minte, nu ne intereseaza timpi pe circuit, nu ne intereseaza genunchi pe jos, doar controlul motocicletei, sa poti corecta in viraj sa stii unde sunt limitele motocicletei sa poti merge in siguranta .

Multumesc de sfat. Chiar vreau sa invat.

Daca nu vroiam, ramaneam cu prima motocicleta care evident ar fi fost cea mai tare. Si la fel eu, m-as fi crezut racer innascut.

Dar e un fapt. Sunt la a 3-a motocicleta, avand cat. A luata acum doi ani.

 

Oricum instructorul de moto, asa bun-rau cum a fost mi-a spus ceva ce mi-a ramas intiparit :

"Mai important decat sa controlezi in detaliu motocicleta este sa cunosti traficul si strada. Daca vrei pur tehnica, da-te numai pe circuit"

 

Mai studiez filmuletul si daca nu e cu suparare, am sa te mai intreb de una-alta, asa cum il mai "stresez" pe Ianachim cand am ocazia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...