Jump to content
Sign in to follow this  
IonitaDaniel

Saptamana pe Moto

Recommended Posts

adevarat dar si riscul mai mare :)) sincer sa fiu si pe 90cc am emotii cateodata cand cineva imi intra brusc in fata, chiar daca merg cu maxim 1000km/h

eu merg pe doua roti de 5 luni de zile, pana prind sa am experienta ca unii dintre voi mai am multe de invatat. Multumesc de sfaturi

Cel mai mult imi place comentariul "moldoveni".

Edited by Baxxter

Per total nu mergi chiar rau, mai trebuie sa te temperezi in anumite situatii si sa intelegi ca pe cretini nu ii schimbi nici cu bataia. Place casa! (cel putin partea care se vede) Si interesant faptul ca acea camera chiar filmeaza decent, adica intelegi cat de cat ceva. Am avut ceva de genul pe bicicleta de frica sa nu sparg una mai calumea, dar imi tot sareau bateriile din ea :crack:

merci :D apreciez

Per total nu mergi chiar rau, mai trebuie sa te temperezi in anumite situatii si sa intelegi ca pe cretini nu ii schimbi nici cu bataia. Place casa! (cel putin partea care se vede) Si interesant faptul ca acea camera chiar filmeaza decent, adica intelegi cat de cat ceva. Am avut ceva de genul pe bicicleta de frica sa nu sparg una mai calumea, dar imi tot sareau bateriile din ea :crack:

» Post actualizat in 15 Oct 2014 16:44

pai unii soferi chiar ma vedeau si poate imi faceau putin spatiu, dar el ori nu a vrut sa ma lase ori era chior de nu ma vedea ca am si claxonat si degeaba. daca vorbea la telefon mai ziceam... :))

pai unii soferi chiar ma vedeau si poate imi faceau putin spatiu, dar el ori nu a vrut sa ma lase ori era chior de nu ma vedea ca am si claxonat si degeaba. daca vorbea la telefon mai ziceam... :))

Cel cu passatu gri? L-a durut la basca de tine ca el era setat sa ocoleasca hurdughia parcata cu curu in strada, iar dupa si-o fi facut ambitz. La noi e ura asta fata de cel care e mai mic si se strecoara, chiar daca nu face nimic ilegal si nu incomodeaza, are acelasi statut ca un coclar care depaseste coloana si se baga fortat. Mentalitate pe care unii o depasesc, dovada ca ti se si face loc unde se poate, iar unii nu. Corect era sa il fi lasat dinainte, stateai in spate iar dupa daca era loc depaseai, dar statea cam pe mijloc oricum... Dar asa e, unora le-a luat masa strada...

Edited by Banzay

acum o saptamana tot un moldovean cu un jeep m.a vazut ca merg pe centru si mi-a deschis usa brusc sa ma intrebe pe ce parte se face depasirea si ce caut eu pe acolo. Pacat dar mare PACAT ca nu am avut atunci camera pusa pe casca.

Ai subscribe de la mine...Foarte tare initiativa de motovloger in stil RoyalJordanian (motovloger din UK).

Cu privire la experianta uite si exemplul meu...am carnet din luna mai 2014 si deja 5000+ km facuti in acest sezon. (inclusiv Transalpina si Transfagarasan)

Ca si daily rider eu zic ca te vei plicitisi repede de Aprilia din pacate...posibil deja sa iei in considerare achizitia de ceva cu cilindree mai mare. Sa nu iti fie frica sa te gandesti la ceva de 600. te inveti repede cu ea :)

merci. apreciez. Oricum vreau sa-mi iau ceva de 600 in viitorul apropiat

Ai subscribe de la mine...Foarte tare initiativa de motovloger in stil RoyalJordanian (motovloger din UK).

Cu privire la experianta uite si exemplul meu...am carnet din luna mai 2014 si deja 5000+ km facuti in acest sezon. (inclusiv Transalpina si Transfagarasan)

Ca si daily rider eu zic ca te vei plicitisi repede de Aprilia din pacate...posibil deja sa iei in considerare achizitia de ceva cu cilindree mai mare. Sa nu iti fie frica sa te gandesti la ceva de 600. te inveti repede cu ea :)

Buzau represent :grinbandit:

Unele chestii ar fi mers taiate, ca par cam in plus (cum ar fi acordarea prioritatii pe trecerea de pietoni). In rest, ai grija la bizoni :)

Nu mai pleca ca din tun cand se face semaforul verde. Poate in buzau o fi altfel, dar in bucuresti sigur gasesti 2-3 meseriasi care forteaza rosu... la fiecare intersectie. Si foloseste claxonul cu incredere cand te strecori printre coloane... Mai bine sa ii stresezi decat sa zica dupa ca nu te-au vazut...

Stima

merci de sfaturi. respect

Nu mai pleca ca din tun cand se face semaforul verde. Poate in buzau o fi altfel, dar in bucuresti sigur gasesti 2-3 meseriasi care forteaza rosu... la fiecare intersectie. Si foloseste claxonul cu incredere cand te strecori printre coloane... Mai bine sa ii stresezi decat sa zica dupa ca nu te-au vazut...

Stima

N-am vazut tot , ci doar pe sarite, dar suficient pentru a-ti atrage atentia ca in cateva cazuri bati campii:

* un mos pe zebra cu semafor de care te iei ca "e pe rosu" . Plecase pe verde, se vede dupa masinile care treceau perpendicular pe sensul tau. Si batranilor e e mai greu sa grabeasca pasul cand ii prinde rosu la mijloc. Ai sau ai avut si tu bunici, nu?

* unu cu o masina argintie face dreapta si nu-ti convine ca la jumatea virajului iti franeaza in fata. Dadea prioritate pietonilor angajati in traversare. Ai fi vrut sa dea peste ei?!

* taximetrist prins i8n mijlocul intersectiei care se misca chiar cand tu intri in intersectie. Un gabor s-ar putea sa-i dea dreptate, e un articol de lege care te obliga sa-l lasi sa elibereze intersectia chiar daca tu vii pe prioritate. Ce-ai vrea, sa ramana acolo si sa-ncurce toata circulatia?!

In general am impresia ca esti incepator. Cu timpul o sa inveti sa anticipezi chestii de genul asta, sa ti se para banale, ba chiar sa nu ti le mai amintesti peste zece minute.

am scris mai sus ca sunt incepator(incepator pe 2roti) carnetul il am de 3. merci de sfaturi

N-am vazut tot , ci doar pe sarite, dar suficient pentru a-ti atrage atentia ca in cateva cazuri bati campii:

* un mos pe zebra cu semafor de care te iei ca "e pe rosu" . Plecase pe verde, se vede dupa masinile care treceau perpendicular pe sensul tau. Si batranilor e e mai greu sa grabeasca pasul cand ii prinde rosu la mijloc. Ai sau ai avut si tu bunici, nu?

* unu cu o masina argintie face dreapta si nu-ti convine ca la jumatea virajului iti franeaza in fata. Dadea prioritate pietonilor angajati in traversare. Ai fi vrut sa dea peste ei?!

* taximetrist prins i8n mijlocul intersectiei care se misca chiar cand tu intri in intersectie. Un gabor s-ar putea sa-i dea dreptate, e un articol de lege care te obliga sa-l lasi sa elibereze intersectia chiar daca tu vii pe prioritate. Ce-ai vrea, sa ramana acolo si sa-ncurce toata circulatia?!

In general am impresia ca esti incepator. Cu timpul o sa inveti sa anticipezi chestii de genul asta, sa ti se para banale, ba chiar sa nu ti le mai amintesti peste zece minute.

Edited by IonitaDaniel

am scris mai sus ca sunt incepator(incepator pe 2roti) carnetul il am de 3. merci de sfaturi

Scuze, mi-a scapat. Sa traiesti!

In unele cazuri esti exagerat. La majoritatea fazelor, tu esti vinovatul. Fiind incepator, ai grija sa nu te obisnuiesti asa. Drumuri bune :)

:cheers:

@ initiator, ti s-a mai spus si mai sus, nu fac decat sa repet : Lasa-o mai moale! ....faci greseli , apreciezi situatiile si o faci destul de gresit....in schimb spun bravo pentru curaj, ai grija sa scada curajul si sa creasca rabdarea, odata cu ea vine si experienta, fi mai rabdator ca nu te ajuta nici drumjba prea tare...

Ride safe!

Foarte tare initiativa , felicitari .

Soferii din buzau nu sunt deloc obisnuiti cu motociclistii . Spun asta tot asa , din proprie experienta . Cel putin odata pe zi ies cu motorul si aproape ca nu e intersectie in care sa nu-mi fie taiata calea si sa fiu obligat sa franez violent , in cele mai multe cazuri . Inainte de accident si eu eram destul de haotic in trafic , insa acum am mult mai multa rabdare .

De rs o sa te plictisesti relativ repede .

Felicitari inca odata pentru initiativa !

merci mult ! poate iesim odata cu totii ( categoria mobrelor din buzau )

Foarte tare initiativa , felicitari .

Soferii din buzau nu sunt deloc obisnuiti cu motociclistii . Spun asta tot asa , din proprie experienta . Cel putin odata pe zi ies cu motorul si aproape ca nu e intersectie in care sa nu-mi fie taiata calea si sa fiu obligat sa franez violent , in cele mai multe cazuri . Inainte de accident si eu eram destul de haotic in trafic , insa acum am mult mai multa rabdare .

De rs o sa te plictisesti relativ repede .

Felicitari inca odata pentru initiativa !

» Post actualizat in 19 Oct 2014 16:19

EPISODUL 2 ! SPER SĂ VĂ PLACA !

LIKE SHARE SUBSCRIBE !

Dragute filmuletele.

Totusi, parerea mea - esti cam impulsiv. E de inteles la 20 de ani :). Ia-o mai usor, pe motor esti mult mai expus, deci si sansele sa dai de belea sunt mai mari.

Dar din ce am vazut din filmulete, traficul e parfum fata de Bucuresti (unde imi macin nervii zilnic). Sunt nevoit sa ies cu masina in fiecare zi si, pana acum, in niste zeci de mii de km facuti, m-as fi incaierat cu sute de soferi daca nu lasam de la mine. Vei invata in timp ca uneori e mult mai bine sa pari tu cel "mototol" (nu intotdeuna, clar).

In curand o sa ies si eu pe doua roti si sper sa n-am belele aplicand aceleasi strategii de pana acum :).

Spor in continuare si ai grija. Nesimtiti si ghiolbani sunt peste tot, nici nu trebuie sa depui eforturi sa-i cauti.

Asfalt uscat.