Sari la conținut

Lant cu o culoare ciudata


kawazaki
 Share

Postări Recomandate

Poate ma ajuta cineva cu ceva explicatii,rezolvari in cazul urmator pentru ca eu nu am mai intalnit asemenea problema.

Lantul il curat/ung pe la 200-300km sau daca am mers pe ploaie cu motorex si acum mai nou motul road+.

Chestia aia maronie nu se duce, decat daca il zgarii cu ceva, am incercat 2 sprayuri de curatat.Se duce in schimb dupa aprox 30-50km sa spunem ( revine la culoarea initiala) iar dupa inca 50 se face la fel.Am desfacut si capacul de pinion fata nu este nimic ruginit prin zona aia, o ringurile sunt ok lantul e la jumate din viata.Am mai intrebat in stanga in dreapta pe la mecanici,amatori dar un raspun clar nu am primit.

post-64324-0-55048500-1413812260_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 55
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Nu sunt blocate, lantul e firma aia cu R.... cel original de cand a fost tricicleta fabricata.


» Post actualizat in 20 Oct 2014 13:48


Ai putea incerca sa il inmoi cu petrol sau motorina, lasat ceva timp apoi frecat cu periuta.

si eu m-am gandit la varianta asta dar, daca sprayu nu curata....

Editat de kawazaki
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

RK.Daca nu sunt probleme nu ar trebui sa iti faci griji.SI eu folosesc acelasi tip de spray de lant de la motorex,si nu am observat vreo culoare pe lant

Cand il vad asa ma stresez :))) si vreau sa mai tina si sezonul viitor sa nu investesc intr-un kit nou.

Am uitat sa precizez nu este colorat pe toate inele, unele au scapat altele sunt doar pe o parte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator r_amonna

Nu sunt blocate, lantul e firma aia cu R.... cel original de cand a fost tricicleta fabricata.

» Post actualizat in 20 Oct 2014 13:48

si eu m-am gandit la varianta asta dar, daca sprayu nu curata....

 

spray-ul ala e cam degeaba, incearca motorina, o sa ramai surprins! ;) si daca tii la lant o sa renunti si la porcariile astea de spray-uri care nu fac decat sa stranga tot nisipul de pe drum si din aer si il tin acolo, lucrand ca un smirghel.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

spray-ul ala e cam degeaba, incearca motorina, o sa ramai surprins! ;) si daca tii la lant o sa renunti si la porcariile astea de spray-uri care nu fac decat sa stranga tot nisipul de pe drum si din aer si il tin acolo, lucrand ca un smirghel.

O sa incerc si cu motorina chiar daca nu am mai dat de ani de zile, in schimb cu motorex si motul nu am avut pana acum probleme de genul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

spray-ul ala e cam degeaba, incearca motorina, o sa ramai surprins! ;) si daca tii la lant o sa renunti si la porcariile astea de spray-uri care nu fac decat sa stranga tot nisipul de pe drum si din aer si il tin acolo, lucrand ca un smirghel.

 

Si ce recomanzi? Ungator automat, gen Scottoiler?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca zici ca e la jumatate,mai duce lejer 7000.

Doamne ajuta :))) .

M-a speriat un mecanic mi-a spus ca zala s-a "decalcificat" nu asta e cuvantul, am un lapsus.Si va f..e pinioane,lant., mai putin si imi spunea ca va exploda tot la modul cum a spus-o.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut .

Nu te stresa man de man .

Cum au mai spus si colegii in posturile anterioare - curata cu motorina - da curata bine si nu cu perie de sarma (Atentie! ) ci cu perie de plastic .

Cureti bucatica cu bucatica lantu ala -

La gresare nu aplica asa de mult maglavais pe el - E prea uns lantu .Dupa ungere ar fi indicat sa-l stergi fugitiv , finut cu o carpa pentru a lua eventualul surplus -

Daca nu deranjeaza in mers - sper ca poti sa-l simti atunci e OK - nu te stresa .

La drumurile din Tarisoara noastra e normal sa ai mizghit , mazgau si guzunoi pe lant ; treaba e ca tre sa cureti mai des :))

Editat de hicea_mihai
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e cumva 520?

da

» Post actualizat in 20 Oct 2014 14:32

Salut .

Nu te stresa man de man .

Cum au mai spus si colegii in posturile anterioare - curata cu motorina - da curata bine si nu cu perie de sarma (Atentie! ) ci cu perie de plastic .

Cureti bucatica cu bucatica lantu ala -

La gresare nu aplica asa de mult maglavais pe el - E prea uns lantu .Dupa ungere ar fi indicat sa-l stergi fugitiv , finut cu o carpa pentru a lua eventualul surplus -

Daca nu deranjeaza in mers - sper ca poti sa-l simti atunci e OK - nu te stresa .

La drumurile din Tarisoara noastra e normal sa ai mizghit , mazgau si guzunoi pe lant ; treaba e ca tre sa cureti mai des :))

Am frecat 3 ore la el si degeaba, nu am vrut sa combin alte substante sa nu atace oringurile, dar incerc si varianta cu motorina.

Editat de kawazaki
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum e drept poate pentru unii e o nimica toata, dar eu sunt mai nebun de fel si cand imi apare o problema de genul, ma chinui sa o rezolv, dar ma si stresez.

Voi incerca si cu motorina,kerosen.

Multumesc pentru raspunsuri.Ma apuc chiar acum :ok:

Editat de kawazaki
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai mare grija unde speli motocicleta. Poate fi de la "spuma activa" care de fapt nu este spuma activa si este ceva care ataca suprafetele lucioase. Asa am reusit sa il fac eu dupa ce am dat cu un degresant f puternic crezand ca scap de spalatul cu motorina :D . Dupa cativa Km a revenit lucios.

Editat de victor_wts
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...