Sari la conținut

GSXR 06/07 sau Kawa 636 05/06


cr1s71
 Share

Postări Recomandate

Salut,

De ceva timp caut sa-mi cumpar o noua motocicleta.

Prima optiune a fost si ramane Kawasaki 636 05/06, dar nu prea am fost multumit de ce am gasit prin Bucuresti, asa ca m-am mai reorientat spre GSXR 06/07.
Despre Kawasaki stiu destul de multe lucruri, datorita unor prieteni dupa forum care s-au oferit sa imi faca un mic review live al acestui model.
Problema ramane faptul ca despre GSXR nu stiu foarte multe, de aceea apelez la sfatul vostru, eventual cineva care a avut "contact" cu ambele modele.
Ce plusuri/minusuri are GSXR fata de 636 ? Am citit pe diferite site-uri straine ca GSXR-ul, chiar daca este model mai nou, este sub Kawa. Merita sa mai astept cateva luni ?

Nu in ultimul rand bugetul este undeva la 3200 euro si as mai putea sa imprumut vreo 100-150 in cazul in care imi place foarte mult motorul.

Multumesc,
Cristi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator darcocbr

Eu as alege 636`le fara nici un fel de dubiu. La 600 este cel mai bun, din toate punctele de vedere, parerea mea. Iar ca si look kawasaki e no.1 , tot parerea mea.

Dintre toate japonezele, ori 600, ori 1000, clar as opta pt kawasaki. Mai bine nu te arunca sa iei ceva si sa nu ti placa, ai putina rabdare. Noroc ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc frumos pentru opinie.
Din cate am inteles Kawasaki nu sunt la fel de problematice ca Suzuki 600 06/07.
Am auzit MULTE afirmatii ale posesorilor de Kawa de genul: am avut-o de 3-4 sezoane si nu am avut nicio problema cu ea, am schimbat doar consumabile.
Oare se poate spune asta si despre suzuki ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator darcocbr

Nu pot sa fac afirmatii despre suzuki, dar nu cred sa fie un motor nereusit. Insa NU se compara cu rivalul sau, putin mai mare ce-i drept :).

Am calarit un 636 2007 si mi-a placut mult de tot. De atunci am spus ca urmatorul motor este kawasaki. Fara drept de apel din partea concurentilor.

Deci in locul tau m-as hotari pe loc , doar ca as avea putina rabdare pana sa gasesc unul f bun. Noroc ,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La tot, mai putin aspect sa zicem, aici tine mai mult de subiectivitate.

 

Banditer ai dreptate, ma grabeam si am gresit. Se intampla. Iti multumesc pentru ca m-ai corectat, cu toate ca nu sunt sigur ca esti in masura sa o faci.

Multumesc !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si suzi arata bine nu mai are spatele ala rotund, parca l-au schimbat dupa 03.Pe care te simti mai bine, diferenta de cai e irelevanta.Ca nu avut probleme, irelevant, daca ai tu ghinion asta nu inseamna ca toata seria e proasta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sincer ce nu mi-a placut la Kawa a fost calitatea plasticelor. Pare cam fragila. Vechiul F4i era un tanc pe langa ea, chiar daca stateai 2 ore sa dai carenele jos, parea mult mai solida.

Kawa, daca nu ma insel ar avea ca dezavantaj consumabilele putin mai scumpe, mai ales placutele de frana. Dar 200 lei in plus la 2 sezoane nu e mare paguba.


» Post actualizat in 21 Oct 2014 12:22
kawazaki merci pentru parere, dar din spusele unor posesori, sau a unor mecanici precum TNG, la Suzuki chiar se intampla sa pice destul de des statorul si are binecunoscutele probleme cu pompa de frana fata.
» Post actualizat in 21 Oct 2014 12:23

La kawa nu am auzit de probleme de genul. Sa aiba vreo piese care sa pice cu o frecvent mai mare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Kawa, daca nu ma insel ar avea ca dezavantaj consumabilele putin mai scumpe, mai ales placutele de frana. Dar 200 lei in plus la 2 sezoane nu e mare paguba.

Am avut si honda,suzuki placutele toate au fost prin jurul sumei de 1mil si la asta 9r tot acolo e pretul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu pot sa fac afirmatii despre suzuki, dar nu cred sa fie un motor nereusit. Insa NU se compara cu rivalul sau, putin mai mare ce-i drept :).

Am calarit un 636 2007 si mi-a placut mult de tot. De atunci am spus ca urmatorul motor este kawasaki. Fara drept de apel din partea concurentilor.

Deci in locul tau m-as hotari pe loc , doar ca as avea putina rabdare pana sa gasesc unul f bun. Noroc ,

 

Daca tot trisam la cilindree, de ce nu un GSXR750?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator darcocbr

Deci eu i-am raspuns omului strict la subiect. Puteam sa-l aduc in discutii si pe zx10r, daca tot aduci vb de cilindree in plus. 636 e una, 750 e alta !

Si stim cu totii cine e zx10`le mai ales 2008 + ;) Dar frumos este sa nu poluam cu off`uri. servus

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator darcocbr

Nu e nici o poluare, decat un 600 lesinat in ture joase si cu pasager, mai ales pe urcare, mai bine un 750 vanos.

 

Vrei sa-ti mai scriu in vre-o limba sau sa-ti desenez ?

Am scris : 636 E UNA, 750 E ALTA !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iti recomand gsxr, am ambele modele de cativa ani, le folosesc pe pista, este mult mai manevrabil, usor de pilotat, mai fiabil fata de 636. Puterea este comparativa, acei 6cp, nu fac diferenta, 636 poate se simte putin mai puternic din cauza rapoartelor, care sunt mai scurte. Incearca sa mergi cu amandoua sa vezi pe care te simti mai bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am vazut ca s-a discutat despre GSXR de 750.
Problema nu este capacitatea, ci pretul la care acesta se gaseste.
Avand doar 3200-3500, optiunile sunt GSXR de 600 si Ninja 636.

 

Cataaa chiar nu ma asteptam sa intalnesc pe cineva care sa aiba ambele modele.
Iti multumesc foarte mult pentru opinie, dar am o mica nelamurire: de ce spui ca GSXR-ul este mai fiabil ca 636 ?
Ce probleme intampina in general aceste motociclete ? Din cate am auzit de la posesori, 636 nu are probleme de fiabilitate, precum GSXR-ul la care pica mai des, cel putin dupa spusele lui TNG, care fiind mecanic, si unul foarte bun chiar, a spus ca a intalnit la acest model probleme cu pompa frana fata, alternatorul, releul si STV-ul.

 

Multumesc !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am avut 3 ani de zile k6 600. Singura problema a fost releul de incarcare. Este o motocicleta super de oras. Singura problema ca la toate modelele de 600 este ca tragi mult de ea... dupa 8k ture este super... pana in 8k te iei de par. Eu iti recomand suzuki.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...