Jump to content
Sign in to follow this  
yoosined

Comparatie

Recommended Posts

Salutare tuturor.

Sunt detinator de A2 si as vrea sa imi cumpar o motocicleta. Cochetez cu Aprilia RS 125 sau Kawasaki Ninja 250. Precizez ca Aprilia RS 125 am mai avut cand eram cva mai mic si cand se practica metoda actelor de 49.

Aprilia RS 125 mi-a placut. Mi-a placut puterea ei (ptr un 125), mi-a placut manevrabilitatea, mi-au placut franele si mi-a placut mult felul cum arata. Ce nu mi-a placut? Stim cu totii: sunetul, consumul, fiabilitatea, si grija pe cap de a umble mereu bidonasul magic cu ulei.

Sa trecem la Kawa. Nu stiu nimic despre el :)) Cred ca defapt asta e principala problema.

Nu stiu nimic COMPARATIV cu ceea ce am avut si din aceasta cauza ajung aici si va rog poate exista detinatori sau persoane care au mers cu aman2, sau care cunosc detinatori de astfel de modele, care ar putea sa ma ajute si sa-mi spuna X sau Y.

Criteriul dupa care as vrea sa aleg este puterea (aici nu ma refer intocmai la top speed) , manevrabilitatea , modul in care franeaza si nu in ultimul rand designul ( trecand peste cauciucul spate al lui Kawa - 130 ). Da designul, pentru ca daca nu imi place cum arata degeaba le face pe restul. :D

V-as ruga ( !!! ) , fara chestii la misto, fara 'glumite' rautacioase sau alte chestii de acest gen. Ganditi-va ca si voi ati fost incepatori, ca nu ati stiut foarte multe si ca probabil mai multi sau mai putini au si regretat alegerile facute.

Va multumesc frumos! V-as zice asfalt uscat dar ma gandesc ca doar apas mai tare cutitul in rana. :))

Salut.

Pentru ca vrei o parere, o sa-ti spun o parere, personala evident.

Daca as fi pus in postura ta as lua Ninja, dar depinde si de care model vorbim. Cele din 2008 incoace arata foarte bine. Modelele pana in 2008 sunt putin mai invechite ca si design, nu au postura aceea de sportiva.

Consumul cred ca e mai mic decat la RS sau cel mult egal, desi ma indoiesc. Fiabilitatea mult mai mare pentru Ninja, cel putin la motor - 4 timpi vs 2 timpi. Nu spun ca RS-ul nu ar fi fiabil, dar trebuie ingrijit mult mai mult decat oricare alt motor in 4 timpi.

Si in ultimul rand ... pretul. RS gasesti din 2006-2007-2008 pe la 1200-1300 euro, pe cand un Ninja din 2008 urca pe la 2500 euro.

As lua Kawasaki doar daca mi-ar permite bugetul sau as gasi alte variante mai ieftine (ai cateva posibilitati cu A2).

Greseala mea ma scuzi. Intradevar ma refer la NINJA 2009-2010.

Iti multumesc mult pentru raspuns. Dau o bere :D (Iasi both of us)

Salut ! Tot ninja ti-as recomanda , foarte frumoasa ca aspect si destul de buna din cate am auzit . La aprilia am avut prieteni care s-au plans ca le tot cadea cate ceva ... acum nu stiu , depinde si de norocul fiecaruia :D dar per total Kawasaki 250R sau ... daca mai ai rabdare sa strangi ceva bani , ar fi Ninja 300 care e OZN :rock:

Numai bine si succes !