Sari la conținut

Honda cbr 1000 vs kawasaki zx10r?


Herrmann
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 69
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Salut la toată lumea,sunt indecis intre astea doua. Ambele modele sunt din 2004.as vrea sa știu pro e contro, fiabilitate. Va mulțumesc anticipat pentru răspunsuri. Asfalt uscat tuturor!!!!

Din punct de vedere al fiabilității, sunt de părere că Honda CBR 1000 e mai bună.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai bine zi cine esti,ce vant te aduce pe aici, esti clona cu chef de distractie sau nu, ce motorete ai mai avut , experienta, etc.

 

Cum zicea in Filantropica, "Mana intinsa care nu spune o poveste nu primeste pomana!".

 

Sa auzim o poveste frumoasa, apoi mai vedem! :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acu nah,ca sa nu fim total pe langa subiect, poate omul nu a apucat sa se dezmeticeasca despre cum e treaba cu profilul,etc....nu sariti chiar ca lupii (sau nah, traditionalele....roackeri satanisti violatori de babe samd)

1000 rr mi s-a parut oarecum agila in treceri stanga dreapta dar a dracu de greoaie in acceleratie si nici franele nu m-au impresionat. Pe zx10 nu am mers.. Dar de ce te-ai rezumat doar la astea 2?

 

Iar ca si fiabilitate...toate sunt motorete sport,nu dau pe afara cu fiabilitatea, tre sa ai grija sa le intretii corepunzator ca sa nu ai surprize neplacute grave.

Parerea mea....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aceeasi dilema o am si eu acum , eu vreau sa aleg intre cbr 1000 rr 2006-2007 si zx10 2006-2007

 

 

inainte de astea am mai avut - Yamaha r1 2005 , gsxr 1000 2006 , kawasaki zx10-r 2004 (ultimele 3 )

 

 

Intrebarea mea e ... ce sa aleg intre cele doua mentionate sus ? Astept niste argumente pro si contra .


» Post actualizat in 22 Oct 2014 18:41

Pentru colegu de mai sus - zx10 2004 este un motor care are un loc special in inima pentru mine , este foarte brutal in acceleratie , este mic ca si dimensiune pentru un 1000.

 

Marea problema care am avut`o la el a fost ca vobla foarte repede fiind usor , se inclina relativ greoi .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mie zx10 2007 mi s-a parut destul de greoi in inclinat pe curbe dar odata ajuns acolo unde trebuie este foarte stabil (cum l-a descris si un prieten,e ca o locomotiva pe traiectorie).

Honda 1000 rr 2006-2007 mi-a creat aceeasi impresie ca si 2005 (agila dar fara suflet sportiv).

Editat de manu_vvu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Herrman daca esti din zona clujului iti fac o tura cu zx10r 04 ca sa vezi cum e. Eventual daca ma convingi ca sti ce faci ma incumet sa tio las pe mana 20 minute sa vezi cum e. Aceeasi dilema am avut-o si eu cbr1000rr sau zx10r 04 si nu am avut cum sa le testez pe ambele,am ales cu inima :D. Zx10 parare: brutala rau, usoara, ridica repede botu si powerslide destul de repede, da impresia ca e greoaie pe sicane. Daca te ajuta as mai alegeo o data daca ar trebui sa fac din nou alegerea. (Acum mai sunt o luna in Buzau si am mobra cu mine daca te ajuta...)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acu nah,ca sa nu fim total pe langa subiect, poate omul nu a apucat sa se dezmeticeasca despre cum e treaba cu profilul,etc....nu sariti chiar ca lupii (sau nah, traditionalele....roackeri satanisti violatori de babe samd)

1000 rr mi s-a parut oarecum agila in treceri stanga dreapta dar a dracu de greoaie in acceleratie si nici franele nu m-au impresionat. Pe zx10 nu am mers.. Dar de ce te-ai rezumat doar la astea 2?

 

Iar ca si fiabilitate...toate sunt motorete sport,nu dau pe afara cu fiabilitatea, tre sa ai grija sa le intretii corepunzator ca sa nu ai surprize neplacute grave.

Parerea mea....

M-am rezumat la aceste 2 pentru ca imi plac foarte mult,nu imi cumpar motor ca sa il schimb peste 2 ani(am obisnuinta sa ma atasez de lucrurile personale si sa am grija de ele in mod maniacal),deci in concluzie vreau ceva care sa ma multumeasca si peste ceva timp cand o sa devin mai experimentat decat sunt acum.

 

Herrman daca esti din zona clujului iti fac o tura cu zx10r 04 ca sa vezi cum e. Eventual daca ma convingi ca sti ce faci ma incumet sa tio las pe mana 20 minute sa vezi cum e. Aceeasi dilema am avut-o si eu cbr1000rr sau zx10r 04 si nu am avut cum sa le testez pe ambele,am ales cu inima :D. Zx10 parare: brutala rau, usoara, ridica repede botu si powerslide destul de repede, da impresia ca e greoaie pe sicane. Daca te ajuta as mai alegeo o data daca ar trebui sa fac din nou alegerea. (Acum mai sunt o luna in Buzau si am mobra cu mine daca te ajuta...)

Mi-ar fi placut sa ne putem intalni sa vorbim la o bere dar din pacate eu locuiesc in italia.Intre timp te rog spune-mi,e chiar asa brutala cum vorbeste lumea?Ai mers intre timp cu cbr 1ooo si daca da cum ti s-a parut?

Multumesc frumos.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sincer, nici acum nu am incredere in acceleratia aia :)) (lucru care e tare tare fun pentru mine), depinde ce vrei, daca vrei un mers sportiv dar cat de cat ''linistit'' adica cu cat mai putine sperieturi ia-ti cbr-ul, daca vrei ca motocicleta sa iti mai dea cate o palma ( eventual un pumn) zx-ul. Da e brutala rau, cred ca e ceam mai 'fun' moto pe care am mers, asta daca iti plac senzatiile tari, cbr-ul nu l-am testat, am avut un 919, dar nu se pune. personal cred ca daca nu ai experienta prea mare ar fi recomandat cbr-ul, si pe deasupra tot o opinie persoanala: e mai usor sa mergi tare pe cbr. Tu decizi ce vrei. Ce sa zic bafta in alegere si te astept in romanica la un drum cu vitezanele :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sincer, nici acum nu am incredere in acceleratia aia :)) (lucru care e tare tare fun pentru mine), depinde ce vrei, daca vrei un mers sportiv dar cat de cat ''linistit'' adica cu cat mai putine sperieturi ia-ti cbr-ul, daca vrei ca motocicleta sa iti mai dea cate o palma ( eventual un pumn) zx-ul. Da e brutala rau, cred ca e ceam mai 'fun' moto pe care am mers, asta daca iti plac senzatiile tari, cbr-ul nu l-am testat, am avut un 919, dar nu se pune. personal cred ca daca nu ai experienta prea mare ar fi recomandat cbr-ul, si pe deasupra tot o opinie persoanala: e mai usor sa mergi tare pe cbr. Tu decizi ce vrei. Ce sa zic bafta in alegere si te astept in romanica la un drum cu vitezanele :))

Spre sfârșitul primăverii, după ce o sa o inmatriculez poate ne găsim pe undeva. Apropo e grea treaba cu înmatricularea pe la noi, are cineva idee?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ambele sunt periculoase exact ce as spus si Sorin900 cand bagi mana in gaz deschizi reactorul cel putin asa am avut eu senzatia, honda e putin mai domoala dar nu cu mult asa m-i s-a parut, pe curbe nu am mers, kawa parca e mai manevrabil.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aceeasi dilema o am si eu acum , eu vreau sa aleg intre cbr 1000 rr 2006-2007 si zx10 2006-2007

 

 

inainte de astea am mai avut - Yamaha r1 2005 , gsxr 1000 2006 , kawasaki zx10-r 2004 (ultimele 3 )

 

 

Intrebarea mea e ... ce sa aleg intre cele doua mentionate sus ? Astept niste argumente pro si contra .

» Post actualizat in 22 Oct 2014 18:41

Pentru colegu de mai sus - zx10 2004 este un motor care are un loc special in inima pentru mine , este foarte brutal in acceleratie , este mic ca si dimensiune pentru un 1000.

 

Marea problema care am avut`o la el a fost ca vobla foarte repede fiind usor , se inclina relativ greoi .

pot sa confirm ce zice colegu in legatura cu zx10 2004,nu am avut dar a avut un prieten bun si am vazut cum merge,accelera etc,am mers si eu putin pe el,e ca un mistret turbat gata sa explodeze,de honda nu stiu ce sa zic,respsolul 2005 stiu ca era buna :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De ce nu mergi pe ambele?

 

 

Tu ai putea merge pe amândouă?

 

Jagi probabil s-a referit sa le incerci pe amandoua, nu deodata, normal.

 

Am un prieten care are Kawa 1000 2005 si ar da-o oricand pe gsx-r 1000 2005, el le-a testat pe ambele. Plus ca sunt mai scumpe consumabile la Kawa (daca acest lucru conteaza pentru tine).

De 1000rr nu comentez, am mers foarte putin la viteze mici, nu mi-am format o parere conturata. Dar sigur arata mai bine decat Kawa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

954 nu te-ar tenta?

Nu spun, pt ca am una de vanzare (probabil ca sunt f multe si in Italia), ci pentru ca e referinta la clasa si ani ei la agilitate si fun factor, cel putin asa se zice. Eu personal alt miar nu am testat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

gsxr k5 merita, dar e alta moto decat k4, total alta. si alt pret sincer, am cautat si eu :)). oricum daca iti cauti zx10 grija la cadru, iti spun din propria experienta. honda arata mult mai bine, dar mie personalimi place cum arata si zx10, mai ales cat de util e facut rezervorul, te pliezi pe el intr-un mare fel :)). per total honda e mai rider friendly, kawa mai turbat, te cam trezeste la viata. aaa si repsolul arata intr-un mare fel :D.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De ce nu iei care o gasesti in starea cea mai buna la banii cei mai convenabili? Crezi ca daca iti spune unul ca motocicleta x e mai marfa...si gasesti numai jafuri din respectivul model la preturi astronomice o sa fi mai castigat?

Totusi daca reusesti sa faci diferenta intre 5 cai in plus....2 grade in plus sau minus a unghiul furcii...etc etc...jos palaria. Trebuie testate

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De ce nu iei care o gasesti in starea cea mai buna la banii cei mai convenabili? Crezi ca daca iti spune unul ca motocicleta x e mai marfa...si gasesti numai jafuri din respectivul model la preturi astronomice o sa fi mai castigat?

Totusi daca reusesti sa faci diferenta intre 5 cai in plus....2 grade in plus sau minus a unghiul furcii...etc etc...jos palaria. Trebuie testate

Pentru ca nu iei o motocicleta asa :)

 

O iei cu sufletul , nu cu logica.

:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tu ai putea merge pe amândouă?

Ai chef de misto, vad. Te duci la una, lasi banii garantie, te dai cu ea, platesti omului deranjul (te intelegi imrealabil asupra sumei), dupaia incerci al doilea model. Pe sistemul asta poti incerca si mai mult de 2 modele. Nu cred ca 3-400ron cheltuiti pe incercari ar fi prea mult, e mult mai indicat sa testezi inainte sa cumperi. Ideea e sa ai deja banii pregatiti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai chef de misto, vad. Te duci la una, lasi banii garantie, te dai cu ea, platesti omului deranjul (te intelegi imrealabil asupra sumei), dupaia incerci al doilea model. Pe sistemul asta poti incerca si mai mult de 2 modele. Nu cred ca 3-400ron cheltuiti pe incercari ar fi prea mult, e mult mai indicat sa testezi inainte sa cumperi. Ideea e sa ai deja banii pregatiti.

 

Vezi ca omu nu-i in Ro. Daca in Italia e ca in Elvetia nici nu trebe nimic. Cauti pe net unde sunt de vanzare, daca sunt la firme, dai permisu, dai un card ca sa aiba de unde sa iti ia fransiza in caz de accident si meri si faci teste.

Poti sa testezi 100 de modele daca vrei.

 

Dupa aia daca no cumperi nu se supara nime .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...