Sari la conținut

Accident Can Am Pitesti


littlekriminal
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 59
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Daca omul incurca frana cu ambreajul sau spatele cu fata, cu siguranta nu-i da blana in primul perete pe care-l vede inainte. Mai confunda omul rosu cu verde, stanga cu dreapta, motorul cu invizibilul, peretele cu drumul liber ... prea multa vorba de pomana. Toti se uita ca la circ si raman in lumea lor, vb aia: radem, glumim dar nu parasim incinta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

aia de la gigitv ii tot dadeau cu motociclu inainte...

acum nu ma prea pricep la canam ... dar cred ca are macar tot atitia cai cat un logan sau alt pateu de 3 - 4 ori mai greu... daca nu mai mult...

daca nu e masina... nu merita "respect" este ... motociclu...

 

atata vreme cat presa va continua campania asta de a desconsidera un vehicol pe baza lipsei a 1 sau 2 roti... toti riderii pe 2 roti vor continua sa fie expusi unor pericole suplimentare prin lipsa de consideratie a soferilor de pateuri. deci raman la pateu, cutie de conserva, caruta etc atata vreme cat un motor este discriminat, discriminez si eu.

 

accidente vor exista intotdeauna zicea un user pe aici mai de mult.

da este corect... in acest caz casca nu stiu daca ar fi facut mare branza... dar evident nu ar fi "stricat"...

alegerea fiecaruia insa.

 

pentru motociclistii care se "tem" ca unii motociclisti prin comportamenul lor vor face deservicii comunitatii (care o fi aia si daca o exista de fapt)... nu prea e asa. in cazul asta cagerii sut mult mai "vinovati" de comportamente coca, race si pur si simplu moronice care se pare ca nu le aduce nici un deserviciu comunitatii... daca la unii e normal de ce la altii sa fie... altfel?

pentru cagerii care tot comenteaza la accidentele moto... bai ia mai aruncati o privire si pe la voi prin gradina ca e plin de motive de comentat acolo...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

aia de la gigitv ii tot dadeau cu motociclu inainte...

acum nu ma prea pricep la canam ... dar cred ca are macar tot atitia cai cat un logan sau alt pateu de 3 - 4 ori mai greu... daca nu mai mult...

are motor Rotax V2 1000cmc

...cum zicea un coleg mai inainte....., orice maimuta stie sa traga de gaz in linie dreapta....

 

RIP

bine ca nu a mai omorat si alti nevinovati.....

» Post actualizat in 23 Oct 2014 13:19

@ jerry: acum vad semnatura ta..... cum ramane atunci cu 3 roti???? :)

:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

aia de la gigitv ii tot dadeau cu motociclu inainte...

acum nu ma prea pricep la canam ... dar cred ca are macar tot atitia cai cat un logan sau alt pateu de 3 - 4 ori mai greu... daca nu mai mult...

daca nu e masina... nu merita "respect" este ... motociclu...

 

atata vreme cat presa va continua campania asta de a desconsidera un vehicol pe baza lipsei a 1 sau 2 roti... toti riderii pe 2 roti vor continua sa fie expusi unor pericole suplimentare prin lipsa de consideratie a soferilor de pateuri. deci raman la pateu, cutie de conserva, caruta etc atata vreme cat un motor este discriminat, discriminez si eu.

 

accidente vor exista intotdeauna zicea un user pe aici mai de mult.

da este corect... in acest caz casca nu stiu daca ar fi facut mare branza... dar evident nu ar fi "stricat"...

alegerea fiecaruia insa.

 

pentru motociclistii care se "tem" ca unii motociclisti prin comportamenul lor vor face deservicii comunitatii (care o fi aia si daca o exista de fapt)... nu prea e asa. in cazul asta cagerii sut mult mai "vinovati" de comportamente coca, race si pur si simplu moronice care se pare ca nu le aduce nici un deserviciu comunitatii... daca la unii e normal de ce la altii sa fie... altfel?

pentru cagerii care tot comenteaza la accidentele moto... bai ia mai aruncati o privire si pe la voi prin gradina ca e plin de motive de comentat acolo...

Ai fi uimit,dar trage destul de tare.In primavara m-am "dat" intre 2 semafoare cu exact exemplarul implicat in accident si s-a tinut langa mine.Eu aveam un TL 1000

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am mers pe asa ceva, vreo 4 zile. E destul de racheta(pentru cineva care nu este obisnuit cu viteza) si nu are frana de mana, ca la motocicleta, are doar la picior.

Primul instinct e sa tragi levieru', cand iti dai seama ca nu exista si in fata ta e un zid...ai cam pus-o.

Omul care a murit era preost si avea un chopper. Deocamdata asta e cauza la care ma gandesc, nu s-a asteptat sa nu fie levier de frana...

» Post actualizat in 23 Oct 2014 13:40

Cand a facut un coleg de munca un test drive in masina mea cu cutie automata, la un viraj dreapta, zicea cu gura lui "a, ce fain, ce nu trebuie sa apes pe ambreiaj si sa schimb viteza", si exact dupa ce a terminat ce avea de spus, a calcat puternic cu piciorul stang pe frana.

Reflexe sunt lucruri deseori utile, uneori fatale.

da' de ce schimba viteza in curba? asta cu automata e clasica, trebuia sa ii zici sa tina piciorul stang indoit si cat mai aproape de scaun

» Post actualizat in 23 Oct 2014 13:42

Tampita comparatie fac si eu, dar si mie imi venea sa trag ambreiajul la scuter mai tot timpul... Daca tu traiesti si povestesti inseamna ca totusi ai avut destula minte cat sa nu ii rupi fasu' incat sa nu mai poti opri...

Si eu era sa ma intind pe jos cu scuterul intr-o benzinarie cand am vrut sa trag sanatos de ambreiaj ca sa opresc, desi stiam ca aia e frana. nah, reflexul.

Editat de jinxy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

http://www.romaniatv.net/media_239968_accident-grav-de-motocicleta-la-pitesti-video_178639.html

 

Cand te mananca in kur, te scarpini...

» Post actualizat in 23 Oct 2014 09:29

Acum am aflat ca unul dintre ei a murit...

 

Am mai vazut faza asta undeva.

https://www.youtube.com/watch?v=FaWA2nxlxD4

 

In cazul de fata insa, avansul tehnologic si-a spus cuvantul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Apropo, casca e pentru fraieri, nu pentru aia care o ard in basini ca sa vada lumea "cine e ei"

 

Avea un user semnatura de genul "castile e pentru oameni urati".

Cu casca pe cap nu se mai vede parul dat cu gel si ochelarii armani. Asa ca ne urcam pe jucarie fara casti.

Sa le fie tarana usoara.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da' de ce schimba viteza in curba? asta cu automata e clasica, trebuia sa ii zici sa tina piciorul stang indoit si cat mai aproape de scaun

Pentru ca era curba de 90 de grade.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Da, ai dreptate, dar Can Am-ul ala iti da o senzatie de masinarie "grozava", genul ala care pare foarte safe si usor de condus.

Eu cand am mers cu el, chiar si dupa a 4-a tentativa de franare, tot cu mana imi venea sa franez, efectiv nu m-am putut obisnui imediat(asta insemnand aprox. 5 minute de mers).

Stiind niste prieteni de-ai lor, ma gandesc ca poate bagasera si vreo bere, sau vreun pic mahmuri...si toate astea sa fi dat rezultatul asta...

daca tot cunosti niste prieteni de-ai lor ar trebui sa fi mai rezervat in aceste declaratii "gratuite", pana la proba contrara,sigur n-au vrut sa moara si nici s-o arda in basini noaptea pe o strada pustie,eu stiu un lucru:nu cunosc,nu comentez.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Prima data cand m-am uitat la video am crezut ca e in slow-motion, nu am intelegeam cum a ajuns unul din ei sa moara la viteza aia si nu facea legatura cu ce zicea initiatorul topicului. Apoi aud de casti... Nasol! Daca aveau casti pe cap acum aveau doar contuzii, maxim fracturi.

 

Era o vorba: "Meseria si prostia se platesc".

 

Si cu riscul de a parea nesimtit, ma bucur ca nu au intrat intr-un pieton, masina sau motciclist.

 

RIP

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pacat de familiile distruse , care au ramas in urma. Cat despre ei, au gasit exact cea ce au cautat. Cum sa te sui pe un motor fie el si cu trei roti, fara sa porti casca ? Trebuie sa fii total inconstient sa mai si alergi cu el in aceste conditii. Nu mai vorbesc de echipament complet.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cand a facut un coleg de munca un test drive in masina mea cu cutie automata, la un viraj dreapta, zicea cu gura lui "a, ce fain, ce nu trebuie sa apes pe ambreiaj si sa schimb viteza", si exact dupa ce a terminat ce avea de spus, a calcat puternic cu piciorul stang pe frana.

Reflexe sunt lucruri deseori utile, uneori fatale.

Si te-a bagat in parbriz? Cu siguranta conducatorul tipului asta de vehicul n-a stiut sa gestioneze bine situatia si din pacate s-a intamplat tragedia.Asa-i cand pui picioru',mana pe ceva nou.Dar macar o iei usurel nu te arunci in viteza..Ai zice c-a incurcat frana cu acceleratia..Au luat-o in derizoriu si soarta le-a pus capac..Pacat.

Editat de iulia_boris
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

daca tot cunosti niste prieteni de-ai lor ar trebui sa fi mai rezervat in aceste declaratii "gratuite", pana la proba contrara,sigur n-au vrut sa moara si nici s-o arda in basini noaptea pe o strada pustie,eu stiu un lucru:nu cunosc,nu comentez.

Da, pai n-am zis ca stiu sigur, am zis ca ma gandesc. Cunoscandu-i pe prietenii lor, ma gandesc ca era posibil, pentru ca stiu ca ei merg destul de des bauti. Nu merg la genu' sa se dea in spectacol, sau tare. Sunt toti cam trecuti de 40 de ani, sau in jurul varstei de 40.

Aseara am fost pana in Pitesti si m-am intalnit cu cineva care-l cunoastea bine pe om si a zis ca toti spun ca amandoi erau bauti. NU este o certitudine, dar banuiala mea are/avea o supozitie...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tragic eveniment .

Nu vreau sa intru in polemici cu nimeni , dar cred ca ar fi cazul sa nu fim noi (motociclistii ) cei care judecam .

Pe Andrei Saplacan il cunosc , am fost cu el la mai multe intruniri Senior Riders . Avea o motocicleta de 1800 cc si pot sa va spun ca era un baiat ponderat caruia nu-i placea viteza . Ce s-a intamplat acolo numai Dumnezeu poate sti , un singur detaliu va pot da . Inainte sa se indrepte veriginos spre zid , au trecut peste o bucata de beton care a modificat traiectoria vehiculului .

Condoleanțe familiei preotului si gânduri de incurajare celor apropiați lui Andrei (a iesit din coma si începe sa-si revină la viata ).

O mare tragedie .

 

Va pun o poza . post-48189-0-58147700-1414136963_thumb.jpgCel implicat in accident este unul din cei doi motociclisti cu casca .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Se tot vorbeste ca aveau/nu aveau casti..la ce viteza aveau si cum au intrat frontal in peretele ala cu capul inainte castile erau de pomana!

Intr-un impact ca ala iti rupi coloana vertebrala instantaneu iar toate organele interne se rup si se deplaseaza de la locul lor datorita fortei G generata de impact..

 

Dumnezeu sa-l ierte!

Nu am mers pe asa ceva, dar am inteles ca este foarte puternica, iar virajul il iei destul de greu, este cu totul alta senzatie decit la moto sau auto.

Editat de l.u.v
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se tot vorbeste ca aveau/nu aveau casti..la ce viteza aveau si cum au intrat frontal in peretele ala cu capul inainte castile erau de pomana!

Intr-un impact ca ala iti rupi coloana vertebrala instantaneu iar toate organele interne se rup si se deplaseaza de la locul lor datorita fortei G generata de impact..

pe trike-ul ala sau ce o fi eu unu nu as merge fara casca... din cauza vantului in primul rand. + muste/albine/viespi/gandaci de mai, chestii probate personal pe chopper cu casca nazi si destul de neplacute... desi-s si eram barbos si am ceva protectie naturala...

si desi si eu cred ca sansele ar fi fost micute si in cazul in care aveau casti... ceva sanse in plus poate erau.

 

pacat ca o joaca poate avea asemenea conseinte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

.....................

Iata si un filmulet cu Andrei . El este cel care apare primul in filmare . Pentru cunoscatori , este insotit de sotia sa si apare si fratele sau (cel cu Hayabusa) .

 

Asa cum va spuneam , pentru mine este straniu faptul ca au intrat direct in parapet fara sa schiteze vre-un gest . Ceva s-a intamplat acolo .

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, pai n-am zis ca stiu sigur, am zis ca ma gandesc. Cunoscandu-i pe prietenii lor, ma gandesc ca era posibil, pentru ca stiu ca ei merg destul de des bauti. Nu merg la genu' sa se dea in spectacol, sau tare. Sunt toti cam trecuti de 40 de ani, sau in jurul varstei de 40.

Aseara am fost pana in Pitesti si m-am intalnit cu cineva care-l cunoastea bine pe om si a zis ca toti spun ca amandoi erau bauti. NU este o certitudine, dar banuiala mea are/avea o supozitie...

declaratiile voluntare,de bine sau de rau, fara sa fi in cunostinta de cauza iti pot restrange randurile de prieteni,ex:daca cineva iti spune ca ti-a vazut prietena cu altcineva,te duci si o iei la omor,o certi,etc?fara sa sti sigur?

 

asemena vorbe arata foarte mult caracterul tau,ZIC.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...