Sari la conținut

Motociclisti bucatari? (in bucataria proprie, evident!)


superbec

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 1,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Acum 18 minute, WotRU2Me a spus:

S-au prins un pic sau cum? Ca daca nu-s grav schrumate, e faina aroma aia de "putin prins".

Am făcut două greșeli ,una să le ard și a doua am pus apă peste ,înloc să încerc să salvez ce se putea salva și să le pun în altă oală să fiarbă în altă apă. Dar..nu am gândit-o, a fost pe instinct. Mi-am dat seama imediat și am vărsat apa dar .uhm..

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La ce ajuta tabla sub oala in cuptor?

Flower Power, e greseala de incepator, n-o lua in tragic. Trebuie sa tot completezi cu apa, sa nu scada prea mult. Focul pe mic si te mai uiti din cand in cand la ele. (ai cuptor electric sau pe gaz?)

Io zic de ambitie sa mai incerci o data si sigur o sa-ti iasa...

 

P.s. Primu meu gulas a fost afumat. Nu foarte tare, dar dezamagirea a fost maxima. Evident ca s-a mancat tot :P

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu la fac pe aragaz, oala nu cred ca intra in cuptor 😎. Serios, daca nu e cuptor afara, pe lemne sau coceni (am mancat unele asa facute, la o nunta la tara...cele mai bune pe care am avut norocul si placerea sa le incerc), nu e mare scofala sa le faci in cuptor. Le incalzesti acolo eventual. Eu am o tabla de inox de 2mm (cred ca e inox, ca e veche si nu-mi dau seama, cert e ca nu rugineste), e perfecta pentru genul de operatiune. Radiaza caldura uniform pe fundul oalelor, nu-mi lipeste nimic si bolbocesc toate fierturile cuminti si controlat sub capacul lasat un pic pe o parte. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, Flower-Power a spus:

Nu sunteți pregătiți să vă spun adevărul...dar o să îl spun..am ars sarmalele 😣😣😣😥😥😥

Data viitoare, incearca sa schimbi cratita/oala. In emailate, cam tot se lipeste. Sau strat consistent de slana pe fundul oalei/cratitei.

Sau...iti spun cum le fac eu: oala sub presiune, 1.15 h pe aragaz. Succes!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La mine primul strat a fost de varză, după a fost de kaizer..cred că acum e afumat sau ars..si pe urma încă o dată 2 frunze de varză si apoi sarmalele. Poate mai am o șansă, vad diseară.

1 oră în urmă, gabyshor a spus:

La ce ajuta tabla sub oala in cuptor?

Flower Power, e greseala de incepator, n-o lua in tragic. Trebuie sa tot completezi cu apa, sa nu scada prea mult. Focul pe mic si te mai uiti din cand in cand la ele. (ai cuptor electric sau pe gaz?)

Io zic de ambitie sa mai incerci o data si sigur o sa-ti iasa...

 

P.s. Primu meu gulas a fost afumat. Nu foarte tare, dar dezamagirea a fost maxima. Evident ca s-a mancat tot :P

 

 

Eu am uitat să ma uit...😂😂😂

Am cuptor electric.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dacă ai fi avut un XaeL prin preajmă scăpai, sigur trăgea cuptorul din priză! :lol:

Dar agregatele astea parcă au și temporizare... Măcar ai fost angrenată într-o activitate captivantă în timp ce sarmalele se rumeneau? :wacko:

Editat de john17
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 minute, john17 a spus:

Dacă ai fi avut un XaeL prin preajmă scăpai, sigur trăgea cuptorul din priză! :lol:

Dar agregatele astea parcă au și temporizare... Măcar ai fost angrenată într-o activitate captivantă în timp ce sarmalele se rumeneau? :wacko:

Am cuptor electric dar aragazul este pe gaz. Eu le-am făcut,sau am încercat, pe aragaz.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 25 minute, De 3 Lei CuiE a spus:

Data viitoare, incearca sa schimbi cratita/oala. In emailate, cam tot se lipeste. Sau strat consistent de slana pe fundul oalei/cratitei.

Sau...iti spun cum le fac eu: oala sub presiune, 1.15 h pe aragaz. Succes!

Merci, o să schimb oala, era bună aia sub presiune când fierbeam diverse cărnuri de vită, pui de țară, găini, curcani..nu am încercat vreodată să fierb sarmale în ea..în cele două încercări ale mele de până acum. 😂 tind să cred că prima a fost norocul începătorului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, john17 a spus:

Noroc că la mine riscul de astfel de erori culinare e ZERO!

 

Si daca tot nu te pasioneaza subiectu, de ce pierzi vremea aiurea pe aici? Sunt convins ca sunt alte topicuri unde se poate face mai mult misto si-s si mult mai interesante.

Si da, daca ardeai tu sarmalele, as fi avut aceleasi sfaturi.

Acum 3 ore, WotRU2Me a spus:

Eu la fac pe aragaz, oala nu cred ca intra in cuptor 😎.

Eu pana acum n-am auzit de sarmale facute pe ochi la aragaz... Oala in cuptor la 140-150 grade (bonus cand ai cuptor electric ca poti mentine temperatura constanta), cam 2h-2h jumatate si se completeaza apa la nevoie.

Si acu ori ai tu cuptoru mic, ori faci sarmale pentru 50 de persoane, ca altfel nu inteleg cum sa nu-ti incapa oala.

Editat de gabyshor
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...