Sari la conținut

Motociclisti bucatari? (in bucataria proprie, evident!)


superbec

Postări Recomandate

Acum 2 ore, john17 a spus:

Noroc că la mine riscul de astfel de erori culinare e ZERO!

 

Si daca tot nu te pasioneaza subiectu, de ce pierzi vremea aiurea pe aici? Sunt convins ca sunt alte topicuri unde se poate face mai mult misto si-s si mult mai interesante.

Si da, daca ardeai tu sarmalele, as fi avut aceleasi sfaturi.

Acum 3 ore, WotRU2Me a spus:

Eu la fac pe aragaz, oala nu cred ca intra in cuptor 😎.

Eu pana acum n-am auzit de sarmale facute pe ochi la aragaz... Oala in cuptor la 140-150 grade (bonus cand ai cuptor electric ca poti mentine temperatura constanta), cam 2h-2h jumatate si se completeaza apa la nevoie.

Si acu ori ai tu cuptoru mic, ori faci sarmale pentru 50 de persoane, ca altfel nu inteleg cum sa nu-ti incapa oala.

Editat de gabyshor
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,8k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Acum 1 oră, gabyshor a spus:

Sunt convins ca sunt alte topicuri unde se poate face mai mult misto si-s si mult mai interesante.

Si da, daca ardeai tu sarmalele, as fi avut aceleasi sfaturi.

S-a supi mastărșefu'? 😈

Și eu sunt convins, for sure... NOT! :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, gabyshor a spus:

Eu pana acum n-am auzit de sarmale facute pe ochi la aragaz... Oala in cuptor la 140-150 grade (bonus cand ai cuptor electric ca poti mentine temperatura constanta), cam 2h-2h jumatate si se completeaza apa la nevoie.

Si acu ori ai tu cuptoru mic, ori faci sarmale pentru 50 de persoane, ca altfel nu inteleg cum sa nu-ti incapa oala.

Pe ochi, pe tabla vietii. Uit de ele acolo cu orele (mai completez). Scot prima serie in vas de sticla si le tin in cuptor pana se rumenesc (cam 20 minute, dar nu mereu). Restul, la frigider dupa ce se racesc. Apoi le reincalzesc pe masura ce le consum (fie la cuptor fie in oala mica, depinde de organizare si de foame). 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Raportez ,jumătate din sarmale au fost salvate, cele de deasupra..celelalte sunt ușor compromise. Am ars stratul de varza și kaizer.

20191126_191042.jpg

Așa că nu mă mărit prea curând.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

On 17.10.2019 at 20:17, Flower-Power said:

Știe cineva să gătească caracatiță?

Sa stii ca  sunt multe teorii-ca cea mai buna e aia data cu capu de pietre cind e inca vie,sau ca musai altfel trebuie marinata si apoi fripta.

Insa daca esti atent cu gratarul,poate sa iasa foarte buna si direct ,nemarinata;am facut eu de doua ori asa,din caracatite de la Carrefour

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 7 ore, mihai c a spus:

Sa stii ca  sunt multe teorii-ca cea mai buna e aia data cu capu de pietre cind e inca vie,sau ca musai altfel trebuie marinata si apoi fripta.

Insa daca esti atent cu gratarul,poate sa iasa foarte buna si direct ,nemarinata;am facut eu de doua ori asa,din caracatite de la Carrefour

 

Ceva sfaturi Mihai? Cum o prepari tu?

76900743_10218239242345358_3746240698010042368_n.thumb.jpg.f2b75c5d53100729d15944cffacda398.jpg

 

de pe net...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 19 ore, gabyshor a spus:

Ce-i cu sarma aia? Nu-mi zi ca-i termometru ca ma stric de ras.

Fix aia e. 

Gratarul afiseaza temperatura din interior si in carne. Are un control al temperaturii destul de precis. Versiunile mai noi si mai scumpe au wifi si o aplicatie pt tel. 

IMG_20190908_084747.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 11 ore, gast a spus:

Fix aia e. 

Gratarul afiseaza temperatura din interior si in carne. Are un control al temperaturii destul de precis. Versiunile mai noi si mai scumpe au wifi si o aplicatie pt tel. 

IMG_20190908_084747.jpg

 

Stiu ce face un termometru, da se foloseste la bucati groase de carne, un tbone sau rib eye de 5-6 cm grosime, nu la ce ai pus tu acolo.

😁😀:P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 6 ore, gabyshor a spus:

 

Stiu ce face un termometru, da se foloseste la bucati groase de carne, un tbone sau rib eye de 5-6 cm grosime, nu la ce ai pus tu acolo.

😁😀:P

Se foloseste la orice. E de preferat sa pastrezi gratarul inchis si sa il deschizi doar cand temperatura a ajuns aproape de nivelul dorit. 

De fiecare data cand deschizi sa te uiti afecteaza temperatura din gratar. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...