Sari la conținut

Motociclisti bucatari? (in bucataria proprie, evident!)


superbec

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 1,8k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

E simplu, il ungi cu ulei de masline il condimentezi cu Sare si Piper (si ce mai vrei tu) si il pui pe grill (eu am o tigaie d-aia cu nervuri). Il lasi cat vrei pe fiecare parte (cat sa prinda niste urme de gratar e suficient pentru mine). Sau il pui Fara nimic si il stropesti cu ulei si presari condimentele direct pe grill, obtii aceeasi treaba. Sa nu ai focul prea tare, ca sa nu arzi piperul, dar nici moale caci apoi se moaie sparanghelul pana se face. In rest, nu e nimic de considerat...a, sa mearga hota 😁

 

Si sa fie grill-ul incins bine inainte sa pui pe el.

Si se pupa bine cu parmezan ras...

Acum 1 oră, einstein1984 a spus:

risotto merge facut si cu un cub de vita (nu as sta sa fierb vita pentru asta nici platit) chiar daca are si Euri

Sincer, nici mie nu-mi arde de fiert oase, mai ales ca e de durata. Poti sa faci cantitate mare odata, cand si timp si chef, apoi congelezi cativa litri pentru ocazii viitoare, altfel, pentru stuatii ad-hoc, e foarte incomod, intr-adevar. Nu moare nimeni de la cateva e-uri ocazional ingerate 👍

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Să caut în dulapul de bucătărie tigaia grill pe care nu am folosit-o niciodată pentru că nu am găsit capac pe măsura ei..are și o formă pătrată și nu mă ajută..merci de sfaturi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Astăzi fac niște ceafă la cuptor cu salată iceberg și avocado,ulei,lămâie sare..dacă iese pun poze, deocamdată ceafa e la fezandat cu zeamă de portocală ulei și mirodenii. Să pun și niște vin în ea..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vaaaaai cum arată carnea aia și ciupercile, aș mânca delicat ca o doamnă cu mâinile acea carne.😁

Friptura mea e la cuptor am pus-o acum mai am până se face.

Omleta, am calit cu puțin ulei ingredientele, șunca avocado și ceapa și pe urmă am adăugat ouăle fără sare că are șunca. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De-asta nu am folosit niciodată tigaia grill ,că deși am hotă mi-e teamă că o să fie nevoie de zugrăveală după o masă copioasă. Prefer să le bag la cuptor.

Am făcut ceafa și salata dar nu am mai avut timp de poze 😁 să-mi fie de bine și cu scuzele de rigoare sper să pozez alte mâncăruri, să mă revanșez.

 

Ce mai gătiți azi?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Drojdia asta e noua cocaina, cred că iei câțiva ani de parnaie daca te prinde cu drojdie la tine.

 

P_20200324_120307.thumb.jpg.1179d50ba2e022839a1b2b24bcddbefe.jpgP_20200324_125328.thumb.jpg.eb7179d4e0ae3e74443feeaf649268b5.jpg

 

Nivel bucătar: începător

Orez cu legume + fingers

Din păcate/fericire lucrez de acasa, deci pauzele de prânz se întind pe o durată mai mare de timp.

Editat de robert23mg
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Arată bine orezul ăla..cu fingers nu sunt fan, am făcut o dată sau de două ori și nu mi-au plăcut.

Am drojdie ,dau anunț.

Tânără cu drojdie și ouă de țară caută tânăr cu făină și caviar.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Haha, eu le fac, dar nu e asa mare scofala. Acum mi-e si rusine sa mai spun ca arata mai bine in realitate 😀

Daca a facut cineva mamaliga si i-a ramas, uite idee de mic dejun. In interiorul bulzului se ascunde un ou crud (fara coaja, care se coace cat timp se rumeneste bulzul in cuptor). Hartia de copt nu e necesara daca se folosesc forme din silicon (d-alea pentru briose). Si astea au aratat mai bine decat in poza 😂

 

IMG_20200318_101146.jpg

Ca tot nu am ajuns anul acesta la shaorma

 

 

IMG_20200325_144423.jpg

IMG_20200325_144519.jpg

IMG_20200325_150942.jpg

IMG_20200325_151005.jpg

IMG_20200325_151136.jpg

IMG_20200325_145107.jpg

IMG_20200325_153316.jpg

Veni, in final, ziua de paste. Saptamana trecuta au iesit astea:

 

 

 

IMG_20200321_191419.jpg

IMG_20200321_190054.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aoleu, tu esti ca nevasta aia tanara a lui Benny Hill, de l-a bagat in groapa cu mancarea 😂

Sa inlocuim maioneza, nucile si ouale cu putin ulei de masline si alte legume, iar vita in sange cu doua oase cu maduva, ramase dupa ce si facut ciorba de vacuta si puse un pic in cuptor. 

Te cam ridici flamand de la masa, dar viu. 

 

 

IMG_20200326_165102.jpg

1 oră în urmă, robert23mg a spus:

Se încearcă zilnic

received_882777758840926.thumb.jpeg.4c63a247386c5e7ad6dfaa2e7ef18b61.jpeg

 

Nivel bucătar: junior

Pulpe superioare cu sos roșu, piure și salată.

S.a ras tot.

Nu mă pricep la cantități, cele mai mari cantități ajung maxim pt încă o masa a2a zi.

 

Toti suntem juniori aici colegu. Dar nici nu trebuie sa fii Chef pentru a incropi ceva bun. Cum pare sa fie ce ai gatit tu acolo...cred si eu ca s-a ras tot. 

Profi tigaia aia, nu? (mi-a ramas mie in cap, vorbind cu un bucatar, ca astea nituite sunt ce trebuie). 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...