Sari la conținut

Motociclisti bucatari? (in bucataria proprie, evident!)


superbec

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 1,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Cooldeep , ești tatăl clătitelor..am zis.😁

Acum 11 ore, WotRU2Me a spus:

 

N-am mai facut nimic azi (doar mamaliga cu branza 😁). A fost cam frig afara si m-am hotarat sa aman. In casa nici nu ma gandesc sa incerc.

🙂 i see..și azi ce e în meniu? 

Eu am cocoș la tavă și turtă cu untură , azi gătește mama.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

15 hours ago, cooldeep said:

Hai ca mai revin cu o poza la clatite. De data asta poza i facuta acuma seara, si intunericul nu ajuta deloc la a face o poza aspectuasa 😭

PSX_20200404_211429.thumb.jpg.9c0fd85f0d48138dd0669f5c22409306.jpg

 

Si nici flacara de la coniacul flambat nu se vede 😭

Clatit banatene e numele preparatului.

hmm , ca bine zici :). Nu am mai mancat de ceva vreme clatitle la cuptor. Cred ca bag azi. Ce ai pus in/pe ele ? 

De obicei stiu ca se pune branza dulce si stafide, da sigur ai mai pus tu ceva bun. 

Editat de Zven
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

4 hours ago, Zven said:

De obicei stiu ca se pune branza dulce si stafide, da sigur ai mai pus tu ceva bun. 

 

De data asta nu. Clasic, branza stafide smantana, ca altfel zgarie pe gat branza ca nu aluneca :) Nu am facut sosul de vanilie, ca nu i sezonu vaniliei :) , dar m am concentrat pe bezeaua aia. Usor crocanta la suprafata si moale pe clatita, dar coniacul .... deci coniacul ala a fost spectacol, si nu la flacara ci la gust :) Arzatorul ala, face minuni, mai ales unde da de zahar :P  

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va urma...bine, dupa scrumbie 😁

IMG_20200405_192544.jpg

Acum 9 ore, Flower-Power a spus:

🙂 i see..și azi ce e în meniu? 

Eu am cocoș la tavă și turtă cu untură , azi gătește mama.

 

Ciorba gatita de mama, a trebuit sa ies la cumparaturi si n-am mai avut vreme de nimic altceva.

Acum 2 ore, cooldeep a spus:

 Arzatorul ala, face minuni, mai ales unde da de zahar :P  

 

Da, e musai sa fie in bucatarie. L-am pus pe lista impreuna cu tigaile de fonta si inox si wok-ul. 

 

Btw, am vazut in Kaufland o plita electrica de facut clatite (are tot ce-i trebuie tigaie, spatule). Cine se stie cu musca pe caciula la facut clatite, dar nu poate trai fara ele, poate sa considere si optiunea asta. Cam 120 RON...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 04.04.2020 la 18:41, cooldeep a spus:


Dar nu cred ca e la fel de gresit ca atunci cand spui salata de beouf si la partea de carne in loc de vita gasesti piept de pui :)

 

da, ai dreptate 

 

dar ce vreau sa zic despre inventii variatiuni si chestii de genul , daca te duci la gelaterie si comanzi inghetata de vanilie si primesti de fistic ... nu e acelasi lucru, nu?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 58 minute, calin.moto a spus:

@WotRU2Me astai de "uichend" in conditii normale,cu un vinut bun langa:).

Acum am venit de la lucru....foame......!:)

 

Ai dreptate, ar fi mers un vin alb sec, dar nu prea tin in casa si am pierdut din vedere aspectul asta cand am facut ultima piata.

Acum 5 minute, Flower-Power a spus:

Cin cin!

20200406_191251.jpg

 

🍻 Hai ca nu-i asa rau acasa 😀

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu era mai bine scrumbia aia facuta pe un pat de sare grunjoasa  ? Si ori mancata asa uscata cu foarte multa lamaie, ori facuta saramura ....Si neaparat un Aligote de Niculitel langa.......Vai, ce dor de locurile unde am copilarit si de mancarea facuta de mama mi-ai facut!

Adevarul, e ca acum a inceput sezonul la scrumbie, si la Dunare, in aceasta perioada sau chiar putin mai tarziu, se gasea scrumbia la pescari mai ieftin decat litrul de bere... sau cel putin asa stiam eu. Se prindea in cantitati mari, si fiind un peste foarte gras, erau nevoiti sa o vanda cat mai repede deoarece se strica...

Ai bagat batul prin gard cu scrumbia asta ...

Editat de Nooxy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...