Sari la conținut

Motociclisti bucatari? (in bucataria proprie, evident!)


superbec

Postări Recomandate

Acum 23 ore, thesaw a spus:

De ieri, 2 x Tomahawk, garnitura pastai verzi sparanghel si sos hollandaise.

 

Cel mai bun steak pe care l-am mancat acasa, fara discutie. Timp gatire in jur de 25min pentru medium rare, o bucata avea cam 6-7 cm grosime.

 

Poți să detaliezi un pic reteta?

Se face la cuptor?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,8k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Nu e la cuptor, eu le-am facut la un gratar cu gaz Napoleon.

 

Reteta e simpla, le scoti de la rece cu minim 2 ore inainte sa le pui pe gratar sa ajunga la temperatura camerei, altfel nu se gatesc uniform. Le dai un strat generos de sare pe toate partile inainte sa le pui pe gratar. Eu le-am facut 6 min la foc maxim pe ambele parti pe o plita de fonta incalzita bine minim 10 minute in prealabil. Ultimul pas le-am pus in tava din poza si le-am mai lasat la foc indirect cu temperatura in gratar 150 grade inca 10 minute, timp in care am topit jumatate pachet unt cu 5 catei usturoi si doua crengute de rozmarin si cimbru si am uns carnea  din doua in doua minute. E bun si un termometru de carne, pentru medium rare-medium trebuie undeva intre 55 si 60 grade in centrul bucatii. Obligatoriu duba odihnite la temperatura camerei minim 10 min si cam aia e.

 

In principiu am respectat in conditiile dotarilor proprii ce face nenea asta in filmulet:

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu sos de branzeturi (putin parmezan, putin cascaval, branza topita, branza branza etc) topite in lapte si smantana si aromate cu cimbru, oregano etc, calite in foarte putin ulei de masline (in aceeasi tigaie, inainte de incropirea sosului). Apoi, parmezan sau cascalal ras peste, piper proaspat rasnit si putin ulei de masline si aia e! Din ramasite, cum ar veni...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Trebuie să fi fost gustoase pastele..aș vrea să încerc dar trebuie să mă bag la dietă așa că paste nu o să fac prea curând.

In progress fac o ciorbă de pui a la grec..și clasicele copănele la cuptor cu piure de cartofi..salată de roșii sau iceberg după preferință.

20200508_185802.jpg

Screenshot_20200508-193149_Gallery.thumb.jpg.8ee243775629c14e753eb7b942a1c5fa.jpg

Grătărelul de duminică..

Screenshot_20200510-131152_Gallery.jpg

Screenshot_20200510-131201_Gallery.jpg

Screenshot_20200510-131155_Gallery.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 08.05.2020 la 19:03, Flower-Power a spus:

Trebuie să fi fost gustoase pastele..aș vrea să încerc dar trebuie să mă bag la dietă așa că paste nu o să fac prea curând.

In progress fac o ciorbă de pui a la grec..și clasicele copănele la cuptor cu piure de cartofi..salată de roșii sau iceberg după preferință.

 

Asta da dieta cu ciorba de pui a la grec care se face cu smantana...  

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am mâncat fără pâine..ceea ce e mult pentru mine.😁 și greu. 

Azi spaghete..până la urmă..poate apuc să pun și poze😆

20200513_183925.jpg

La 08.05.2020 la 11:24, WotRU2Me a spus:

Cu sos de branzeturi (putin parmezan, putin cascaval, branza topita, branza branza etc) topite in lapte si smantana si aromate cu cimbru, oregano etc, calite in foarte putin ulei de masline (in aceeasi tigaie, inainte de incropirea sosului). Apoi, parmezan sau cascalal ras peste, piper proaspat rasnit si putin ulei de masline si aia e! Din ramasite, cum ar veni...

Până la urmă..am făcut și paste.

Tu ce ai mai gătit?

Cine ,ce mai gătește?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Arata excelent. Musai trebuie sa fac si eu cu sos rosu una din zilele astea. 

N-am mai gatit nimic...de cateva zile imi omor timpul cu reorganizarea si reconditionare de unelte 😁

 

IMG_20200506_184939.jpg

A...am cumparat hamsie proaspata si ne-a prajit mama 😁

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Astăzi ceva iarăși de "dietă"..

Vă prezint patul:

Screenshot_20200514-183521_Gallery.jpg

Coaste de porc afumate

Screenshot_20200514-183514_Gallery.jpg

Garnitura..

Screenshot_20200514-183516_Gallery.jpg

Și lângă o salată verde cu ceapă verde sau usturoi verde...nu mă pot hotărî

Acum 18 ore, WotRU2Me a spus:

N-am mai gatit nimic...

🙄🏁start la gătit, ce facem aici..facem topic sau ne jucăm😋😁

Editat de Flower-Power
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu ce sa mearga kangurul oare. Cred ca cu un pireu de cartof dulce. A fost bunicel, dar find carne dezghetata lasa o gramada de zeama. Kanguru ca si vita e pretentios tare la temperatura. Asa ca se consuma in varianta rare sau medium.

PSX_20200514_222144.thumb.jpg.44a4e8133f766457be51d697db354c79.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am lipsit o perioada însă intre timp am incercat sa trec la următorul nivel, și anume

P_20200515_164024.jpg

 

După ce am băgat.o de 2 ori la cuptor (nu am șters foarte bine surplusul de ulei cand am copt.o a 2 a oară și avea o mica zona care se simțea lipicioasa undeva pe mijloc.) am zis sa incerc ca prim test niste cartofi cu bacon

P_20200515_193458.jpg

 

După ce și.a făcut treaba, am curățat.o, am reîncălzit.o și am dat.o iar cu ulei.

S.a rezolvat pata lipicioasă iar tigaia se simțea pregătită pentru a 2a misiune

P_20200517_162330.jpg

Ceapa, usturoi, ardei, morcovi, cartofi și ciuperci.

P_20200517_163656.jpg

Pentru misiunea 3 am în gând o fripturica ceva, iar pentru echipament am în gând un cuțit santoku (cu alveole)

 

Spor la preparate

Editat de robert23mg
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 20 ore, cooldeep a spus:

Aha, la lidl in congelatoare :)

Uhm..Ințeleg, bine că mi-ai zis să nu iau din greșeală. Nu îmi vine să gust..deși mănânc fructe de mare...ce aș mânca niște scoici cu roșii și usturoi făcute de Scărlătescu.😁

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...