Sari la conținut

Motociclisti bucatari? (in bucataria proprie, evident!)


superbec

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 1,8k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Simplu de tot, o reductie de vin, niste zahar, caci fara zahar viata e pustiu :) Deobicei nu gust reductia in stadiul acela, cumva am uitat de data asta de zahar si cumva am gustat, cred ca aveam fata de Ciorbea la cum ma strambam :) un ochi intr o parte, unu in alta, asa ca am zis noway. Zahar. Mult. Cam o lingura la vreo 150 de ml de vin :) . Acu ca era comestibil, vreo 20 de ml de coniac. Flacara magica sa l aprinda, aroma perfecta de la care sa plecam. Mult, mult piper multicolor, si nu prea fin ca i pacat de el. Urasc piperul negru, dar combinat cu alte culori nu am nimic cu el. un pic de sare si unt. Chestia asta tinuta la frigider se transforma in ceva tare si colorat. Scos vita de pe gratar, bagat in oala cu capac, sare, bagat untura asta peste carne care s a transformat instant in lichid. Asteptat cateva minute. Numa bine zeama de la carne s a scurs in oala, Daca era timp mai dadaeam un clocot la treaba asta, dar asa l am aruncat inapoi in castron, s a mai racit pana a ajuns pe masa si a fost ce trebuie. Culoarea de la vinul redus a facut sa nu arate a acea zeama de carne cruda. Partea faina e pt simandicosi ca atunci cand carnea lasa zeama aia cand o tai, ca na tinta era medium rare, fiiind sosul asta peste, nu observa ca curge lichidul din carne si atunci mananca. E foarte greu sa dai de mancare la oameni mai ales la aia care urla in gura mare, mie sa nu imi dai in sange :) sau eu nu mananc vita. Sau imi facea bunica vita. De unde cumpara bunica ta antricot maturat. Antricot, antricot am mancat toata viata mea.... Bun no ia acest medium rare parfect. Dar e rosie inauntru o vreau mai facuta.....

Ah nu am zis, cumparand carne vidata, e faina de lasat sa ajunga la temp camerei cum s ar spune cu cateva ore inainte de gatire.
No acu retete de sos de piper sunt multe, unele cu smanta altele cu faina. Ce am mancat pe la chermezele cu staif nu am vazut smantana in sosul de piper.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, arată bine..😂 mă pregătesc de grătărel..

O să pun și eu și niște ciuperci..

La 24.06.2020 la 1:24, cooldeep a spus:

Simplu de tot, o reductie de vin, niste zahar, caci fara zahar viata e pustiu :) Deobicei nu gust reductia in stadiul acela, cumva am uitat de data asta de zahar si cumva am gustat, cred ca aveam fata de Ciorbea la cum ma strambam :) un ochi intr o parte, unu in alta, asa ca am zis noway. Zahar. Mult. Cam o lingura la vreo 150 de ml de vin :) . Acu ca era comestibil, vreo 20 de ml de coniac. Flacara magica sa l aprinda, aroma perfecta de la care sa plecam. Mult, mult piper multicolor, si nu prea fin ca i pacat de el. Urasc piperul negru, dar combinat cu alte culori nu am nimic cu el. un pic de sare si unt. Chestia asta tinuta la frigider se transforma in ceva tare si colorat. Scos vita de pe gratar, bagat in oala cu capac, sare, bagat untura asta peste carne care s a transformat instant in lichid. Asteptat cateva minute. Numa bine zeama de la carne s a scurs in oala, Daca era timp mai dadaeam un clocot la treaba asta, dar asa l am aruncat inapoi in castron, s a mai racit pana a ajuns pe masa si a fost ce trebuie. Culoarea de la vinul redus a facut sa nu arate a acea zeama de carne cruda. Partea faina e pt simandicosi ca atunci cand carnea lasa zeama aia cand o tai, ca na tinta era medium rare, fiiind sosul asta peste, nu observa ca curge lichidul din carne si atunci mananca. E foarte greu sa dai de mancare la oameni mai ales la aia care urla in gura mare, mie sa nu imi dai in sange :) sau eu nu mananc vita. Sau imi facea bunica vita. De unde cumpara bunica ta antricot maturat. Antricot, antricot am mancat toata viata mea.... Bun no ia acest medium rare parfect. Dar e rosie inauntru o vreau mai facuta.....

Ah nu am zis, cumparand carne vidata, e faina de lasat sa ajunga la temp camerei cum s ar spune cu cateva ore inainte de gatire.
No acu retete de sos de piper sunt multe, unele cu smanta altele cu faina. Ce am mancat pe la chermezele cu staif nu am vazut smantana in sosul de piper.

Vii să mă asiști și pe mine?..că le zici bine!

Editat de Flower-Power
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 10 ore, ALEX-CRUISER a spus:

Ciuperci cu ceapa,sunca si carnat macelaresc afumat. 

M-am tampit...am citit marinaresc 😂

 

Ti-au iesit foarte bine ciupercile (mult Mai bine dacat imi ies mie).

 

Eu voi face osso buco...pana de inspiratie.

Editat de WotRU2Me
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, WotRU2Me a spus:

M-am tampit...am citit marinaresc 😂

 

Ti-au iesit foarte bine ciupercile (mult Mai bine dacat imi ies mie).

 

Eu voi face osso buco...pana de inspiratie.

Ma straduiesc.

Nu am rabrare sa toc ceapa marunt ,dar oricum nu am invitati la masa care sa comenteze 😩

Acum 3 ore, Flower-Power a spus:

Da, arată bine..😂 mă pregătesc de grătărel..

O să pun și eu și niște ciuperci..

Vii să mă asiști și pe mine?..că le zici bine!

Sa ai pofta 👍🏻

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O rulada din piept de porc condimentat (sare, piper, boia dulce afumat, cimbru), coapta 5 ore in vas cu capac la 140 de grade, cu glazura (miere, suc portocala, mustar, nuci pisate)

 

1.thumb.jpeg.8bd92bd20746b783c62eee38b056a038.jpeg

2.thumb.jpeg.fb95a42d913a2270e49e29e884b9fecd.jpeg

3.thumb.jpeg.0f372d7692647513a8169fc632ec59a4.jpeg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 28.06.2020 la 0:17, Altair a spus:

Mai are ceva umplutura sau e doar plin de el? 😁

Foaaaaarte plin de el :D

 

PS. Inca mai facem sendvish-uri cu felii din dansul :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare gurmanzi!

Am tot stat departe de acest topic, am zis ca-i riscant la ce bunatati am vazut postate aici. 
E si motivul pentru care am decis sa incep usurel....

iata!

 

2AD5548C-B5FA-4B64-AD44-752A86F630C9.jpeg
 

O bunatate facuta din zuchinni (ceapa, usturoi, oua, faina, rosii, smantana, mozarela).

Nu mai arata asa bine fiindca intai m-am infipt in ea (partea ce nu se vede) si apoi m-am gandit s-o fotografiez😃

Editat de FlipperCo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu e bine la drum cu burta goala😩

Am facut acum repede,inainte de plecare...ceva usor de seara🤪

 

image.jpg

Acum 6 ore, FlipperCo a spus:

Salutare gurmanzi!

Am tot stat departe de acest topic, am zis ca-i riscant la ce bunatati am vazut postate aici. 
E si motivul pentru care am decis sa incep usurel....

iata!

 

2AD5548C-B5FA-4B64-AD44-752A86F630C9.jpeg
 

O bunatate facuta din zuchinni (ceapa, usturoi, oua, faina, rosii, smantana, mozarela).

Nu mai arata asa bine fiindca intai m-am infipt in ea (partea ce nu se vede) si apoi m-am gandit s-o fotografiez😃

😍

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 28 minute, Flower-Power a spus:

Mmmm...cu ardei iute 😍

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Odata pe saptamana ii vine randul omletei de tip taranesc cu de toate. 
4 oua ,3 cepe verzi ,cascaval,rosii si salam. 
Se serveste cu paine prajita in tigaie 😜 

 

C1333C21-99A7-4D3A-807B-517A9F117032.jpeg

DCB39EC3-9491-466F-B5A5-8995506500D8.jpeg

Editat de ALEX-CRUISER
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...