Sari la conținut

Motociclisti bucatari? (in bucataria proprie, evident!)


superbec

Postări Recomandate

  • 2 weeks later...
  • Răspunsuri 1,8k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Acum 5 minute, Flower-Power a spus:

Ups I did it again..😀20200923_200225.thumb.jpg.af13873559cfabcbc22a77d52ce66fb0.jpg

Sărmăluțe în foi de varză cu coaste afumate..delicioase, după o rețetă de-a Jamillei.

Le-ai facut tu, sau doar le-ai mancat??🤪🤣 Dar oricum, ca conteaza 1000 calorii pe portie (fara mamaliga), cand mori de pofta 😃

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 28 minute, taong_mapagbiro a spus:

Mno...tocmai ce am terminat niste ureci de porc afumate , murate .

Azi ...gasit inca 30 de urechi ...sa fie veselie si voie buna zic 🙈

Da, am vazut din postari anterioare, ca esti priceput la..... “porcarii”.
Totusi trebuie sa gust ca sa cred 🤷‍♂️👍🍻

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Hai ca vad ca poporul a trecut pe cips-uri. 
Ghiceste cineva ce este acest .... gogoloi?

 

 

3C878348-EBEB-44C8-8035-0622C8006E8A.jpeg

Pfff !!! ce liniste pe strada aceasta. Acum inteleg ca in cursul saptamanii nu-i timp de gateli, dar in “vechend”, sa nu aruncam macar un ochi?

Ok, spun eu....


 

 

B0D3F8C8-BF16-456E-A238-F1580F61DFEE.jpeg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se pare ca n am mai facut poze de ceva vreme 😁

 

Incepem cu o supa crema de usturoi. Chestia aia alba este o spuma de lapte mentolata. Daca as bea cafea as fi avut probabil o masinarie de frotat laptele, dar nu am, asa ca metoda e usor barbara, se pune niste lapte intr un pahar inalt in cuptoru cu microunde, se lasa cateva zeci de sec la fiert pana se ridica spuma pana sus. Apoi o data oprit microundele se va lasa toata treaba, dar poti extrage o lingura de spuma din vreo 50 ml de lapte.

2043561244_IMG_20201023_1835442.thumb.jpg.8871840051fffb1fe82bcf4d0e5a0fac.jpg

A se vedea arentia la detaliu cum acea bucata de chives nu a vrut sa stea pe supa 😁😁

 

 

 

Apoi trecem la felul doi. Ceva clasic. Un pireu de cartofi dulce pt cei care prima oara dau furculita cu pireul de pastarnac. Am mai zis la unii, altii, mi a iesit erfect pt ca am scos miezul ala radacinos si atzos din pastarnac. Unii imi zic sa cumpar pastarnac mai proaspat. No ce sa zic, asta i marfa, cu asta gatim, ne adaptam.

Carnea nimic special, muschiuletz flambat intr o crusta fina de praf de mustar, dar aici aparr surpriza. Sosul. Am luat un gem de gutui cu nuca si chilli de la cineva si am incropit un sos. Chilli sub forma de ardei, nu fulgi, nu boia. Deci totul in farfurie relativ monoton. Carnea perfecta efectiv se topea in gura si apoi vine chilli ăsta din sos si te trezeste la realitate 😁

Data viitoare voi incerca flambarea dupa ce iese din cuptor, ceva imi spune ca see va simti si mai tare aroma.

1472596364_IMG_20201023_1900052.thumb.jpg.e435b2582517982971d5756bf3cda52f.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Io-s de la tara, mai putina arta, mancare ceva mai multa si mai consistenta!

Ceva usor, de seara, picant...si nu se vad in poze citronada, socata si berea fara alcool, ca deh...mi-am baut ratia cu alcool de peste 21 ani! ;)

20201024_191254.jpg

20201024_191304.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 49 minute, cooldeep a spus:

Se pare ca n am mai facut poze de ceva vreme 😁

 

Incepem cu o supa crema de usturoi. Chestia aia alba este o spuma de lapte mentolata. Daca as bea cafea as fi avut probabil o masinarie de frotat laptele, dar nu am, asa ca metoda e usor barbara, se pune niste lapte intr un pahar inalt in cuptoru cu microunde, se lasa cateva zeci de sec la fiert pana se ridica spuma pana sus. Apoi o data oprit microundele se va lasa toata treaba, dar poti extrage o lingura de spuma din vreo 50 ml de lapte.

2043561244_IMG_20201023_1835442.thumb.jpg.8871840051fffb1fe82bcf4d0e5a0fac.jpg

A se vedea arentia la detaliu cum acea bucata de chives nu a vrut sa stea pe supa 😁😁

 

 

 

Apoi trecem la felul doi. Ceva clasic. Un pireu de cartofi dulce pt cei care prima oara dau furculita cu pireul de pastarnac. Am mai zis la unii, altii, mi a iesit erfect pt ca am scos miezul ala radacinos si atzos din pastarnac. Unii imi zic sa cumpar pastarnac mai proaspat. No ce sa zic, asta i marfa, cu asta gatim, ne adaptam.

Carnea nimic special, muschiuletz flambat intr o crusta fina de praf de mustar, dar aici aparr surpriza. Sosul. Am luat un gem de gutui cu nuca si chilli de la cineva si am incropit un sos. Chilli sub forma de ardei, nu fulgi, nu boia. Deci totul in farfurie relativ monoton. Carnea perfecta efectiv se topea in gura si apoi vine chilli ăsta din sos si te trezeste la realitate 😁

Data viitoare voi incerca flambarea dupa ce iese din cuptor, ceva imi spune ca see va simti si mai tare aroma.

1472596364_IMG_20201023_1900052.thumb.jpg.e435b2582517982971d5756bf3cda52f.jpg

Supă de usturoi? Nu am gustat niciodată..Arată bine și felul 2.

😁 sunt înfometată..

Acum 3 ore, FlipperCo a spus:

Fasole verde cu rosii uscate, usturoi si bacon. 
Cotletele de berbecut si muschiulet invelit in bacon cu frunze de busuioc 

+ MUST 

5C568688-525F-4CE5-874E-65CE8E2E8F53.jpeg

trebuie să fi fost gustos..

 

Acum 5 minute, ivan pedala a spus:

Io-s de la tara, mai putina arta, mancare ceva mai multa si mai consistenta!

Ceva usor, de seara, picant...si nu se vad in poze citronada, socata si berea fara alcool, ca deh...mi-am baut ratia cu alcool de peste 21 ani! ;)

20201024_191254.jpg

20201024_191304.jpg

Așa se duce cura mea pe apa sâmbetei..noroc că nu ești aproape de mine..nici tu, nici ceilalți.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 minute, Flower-Power a spus:

...

Așa se duce cura mea pe apa sâmbetei..noroc că nu ești aproape de mine..nici tu, nici ceilalți.

 

Pai chestiile de le pap io nu ingrasa, doar mentin! Pacat ca stai departe, dar poti merge la fiica-mea, doar ce salta oala cu sarmale de pe foc...si sta la doar cateva minute de tine! ;)

IMG-20201024-WA0004.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

11 minutes ago, Flower-Power said:

Supă de usturoi? Nu am gustat niciodată..

Juma de usturoi a fost copt, jumate prajit in unt. Cum nu aveam baza de supa si nu folosesc cuburi magice, cel mai mult a durat sa fac supa normala 😁😁 Si cel mai important, nu avea gust sau miros de mujdei 😁

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...