Sari la conținut

Motociclisti bucatari? (in bucataria proprie, evident!)


superbec

Postări Recomandate

Acum 8 ore, De 3 Lei CuiE a spus:

 

Așa cum spuneam, farfuria arată apetisant. Numai că pe farfurie, tot ce se pune, se presupune că se mănâncă.

Corect! Exceptie fac micile vase cu sos de ex, sau chestii similare. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

La 03.02.2021 la 13:03, ALEX-CRUISER a spus:

Deci asa se numeste 🧐

Am acasa un ceaun de haluminiu,de cand eram flacau singur....

A facut o tona de cartofi prajiti pana acu....

Are un strat de negreala sesoning pe lateral inauntru de numai cu flexu mai iese 😉

Ma duc la astia de fac reclama la produse de curatat vase....

Daca il curata e bun produsul !!

image.jpg

image.jpg

La 05.02.2021 la 8:50, De 3 Lei CuiE a spus:

Înțeleg că diferența de la 9,5 la 10, este cauzată de lipsa vinului.

 

Corect !

Daca se vedea si un pahar din cristal cu picior...cu vin rosu....erai de 10....

Dar mai este vita la magazin....

Poti sa iti iei revansa 😜

Acum 7 minute, ALEX-CRUISER a spus:

Ma duc la astia de fac reclama la produse de curatat vase....

Daca il curata e bun produsul !!

image.jpg

image.jpg

 

 

Editat de ALEX-CRUISER
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din seria da bine in poze, prezint un fail.
Strudel cu mere si sos de vanilie. In timp ce sosul mi a iesit de nota 20, treaba cu strudelul am stricat o din mai multe motive. Am folosit merele stranse in ultima luna de pitic la cresa :) Evident ca aproape toate erau cam vestejite, zemoase mai deloc si seci. Canitatea de pesmet a fost mai putina ca in retete dar mult pt genul de mere avut, drept urmare in loc de un strudel zemos a iesit unul uscat. Apoi foile vietii. De lene sa fac aluatul, am scos din congelator un aluat la dezghetat, apoi cand il desfac vad ca e de foietaj. No nu i treaba cu foi asa subtiri, dar am zis ca rau nu poate sa iasa, dar nu, foile alea subtiri sunt bune la baclava nu la strudel.

image.thumb.png.933cd7b45067535bcf69f5bb79936d5f.png

image.thumb.png.a8af05b7f83d8eab553cebc2cf2ddb9e.png

 

image.thumb.png.cb4d2360c63d04e92ddd5c296be46caf.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, cooldeep a spus:

Din seria da bine in poze, prezint un fail.
Strudel cu mere si sos de vanilie. In timp ce sosul mi a iesit de nota 20, treaba cu strudelul am stricat o din mai multe motive. Am folosit merele stranse in ultima luna de pitic la cresa :) Evident ca aproape toate erau cam vestejite, zemoase mai deloc si seci. Canitatea de pesmet a fost mai putina ca in retete dar mult pt genul de mere avut, drept urmare in loc de un strudel zemos a iesit unul uscat. Apoi foile vietii. De lene sa fac aluatul, am scos din congelator un aluat la dezghetat, apoi cand il desfac vad ca e de foietaj. No nu i treaba cu foi asa subtiri, dar am zis ca rau nu poate sa iasa, dar nu, foile alea subtiri sunt bune la baclava nu la strudel.

image.thumb.png.933cd7b45067535bcf69f5bb79936d5f.png

image.thumb.png.a8af05b7f83d8eab553cebc2cf2ddb9e.png

 

image.thumb.png.cb4d2360c63d04e92ddd5c296be46caf.png

Nu-i rau oricum. Arata bine si cu sosul de 20, cred ca a mers.
Nu-s priceput, nici macar fan dulciuri, insa am in memorie un strudel de mere fantastic, mancat in Austria (nemtii sunt in egala masura campioni la asa ceva).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 hour ago, FlipperCo said:

 strudel de mere fantastic, mancat in Austria (nemtii sunt in egala masura campioni la asa ceva).

cunosc, de aceea sunt si asa de exigent cand vine vb de strudel cu mere :), dar pt cei care nu ajung pana in austria si ies la plimbare prin banat, pe TransSemenic, le recomand un birt in Garana care au un strudel demential.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Am descoperit o tanti care gătește foarte frumos și curat și aici mă refer și la produse și la proces în sine. M-am surprins de câteva ori că îi făceam trafic și pofteam într-un stil mare.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, Flower-Power a spus:

Am descoperit o tanti care gătește foarte frumos și curat și aici mă refer și la produse și la proces în sine. M-am surprins de câteva ori că îi făceam trafic și pofteam într-un stil mare.

 

👍
 

 

Cred c-am mai pus aici aceasta omleta mediteraneana pe pat de salata, dar cum e foarte buna, m-am gandit sa va fac pofta. 
- oua, mozzarella, pesto, rosii cherry, busuioc proaspat

- salata verde si frunze de spanac

(are insa un secret la gatire ca sa iasa ce trebuie)

 

C4FB0FCD-5031-497A-8A6E-AD65CF7C2C99.jpeg

8154CA41-6762-4C90-BAA1-5FDA3368F029.jpeg

Editat de FlipperCo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dacă e cu din astea, luați și de la mine!

IMG_20210311_183044.jpg

IMG_20210311_183057.jpg

In a doua poza am apăsat pe ca să-l aduc într-o formă mai ok și a curs galbenusul din oul poșat. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 7 ore, Flower-Power a spus:

Arată bine! Păi și nu ne zici și nouă secretul?

- tigaia rece unsa cu ulei, pusa la incins, si cand e fierbinte pus ulei dar nu mult

- se pun ouale batute (cu un pic de lapte) dupa care se lasa focul catre mic

- rosiile cherry se lasa intregi (alegeti din cele mai micute)

 

Si acum secretul.

Cand arata ca in prima poza, cu toate ingredientele adaugate si se desprinde frumos de fund, procedam astfel:

- pregatim o foaie de hartie de copt si varsam pe ea omleta, avans grija sa o ‘impaturum” in doua cu compozitia in interior

- inchidem apoi bine foaia de copt pe lungimea omletei, strangand bine aceste laturi (cum inchid/ambaleaza la cofetarie prajiturile)

- capetele ramase se strang bine prin rasucire ferma de multe ori (grija sa nu curga pe nicaieri compozitia- ar trebui sa arate ca un salam mai gros si putin plat)

- chestia asta se pune din nou in aceeasi tigaie cu focul la mediu

- se mai intoarce, dar se lasa pana cand nu mai vedem lichid in  interior (grija ca se arde hartia daca focul e tare)

Se desface (atentie la abur) se taie felii si se serveste pe pat de salata cu vinegreta. 
Succes!

(e mult mai simplu decat pare)

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 23 ore, WotRU2Me a spus:

Stati cu masca in casa? 😁

Hahaha, a venit consoarta de la munca si s-a asezat direct la masa (dupa ce s-a spalat pe maini). Nu cred ca si-a dat seama ca o avea agatata de ureche, iar eu ma chinuiam sa fac o poza decenta (cat de cat). Eram pe fuga, ca trebuia sa mancam repede si s-o tulim.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 17 ore, FlipperCo a spus:

- tigaia rece unsa cu ulei, pusa la incins, si cand e fierbinte pus ulei dar nu mult

- se pun ouale batute (cu un pic de lapte) dupa care se lasa focul catre mic

- rosiile cherry se lasa intregi (alegeti din cele mai micute)

 

Si acum secretul.

Cand arata ca in prima poza, cu toate ingredientele adaugate si se desprinde frumos de fund, procedam astfel:

- pregatim o foaie de hartie de copt si varsam pe ea omleta, avans grija sa o ‘impaturum” in doua cu compozitia in interior

- inchidem apoi bine foaia de copt pe lungimea omletei, strangand bine aceste laturi (cum inchid/ambaleaza la cofetarie prajiturile)

- capetele ramase se strang bine prin rasucire ferma de multe ori (grija sa nu curga pe nicaieri compozitia- ar trebui sa arate ca un salam mai gros si putin plat)

- chestia asta se pune din nou in aceeasi tigaie cu focul la mediu

- se mai intoarce, dar se lasa pana cand nu mai vedem lichid in  interior (grija ca se arde hartia daca focul e tare)

Se desface (atentie la abur) se taie felii si se serveste pe pat de salata cu vinegreta. 
Succes!

(e mult mai simplu decat pare)

 

Pfff...complicat pentru mine dar merci pentru explicații. Poate îmi iau inima în dinți vreodată și mă apuc.

La 12.03.2021 la 14:59, littlekriminal a spus:

Dacă e cu din astea, luați și de la mine!

IMG_20210311_183044.jpg

IMG_20210311_183057.jpg

In a doua poza am apăsat pe ca să-l aduc într-o formă mai ok și a curs galbenusul din oul poșat. 

vai ce bine arată...😋

Ce alte mâncăruri ai mai pregătit în ultima vreme?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, littlekriminal a spus:

Hahaha, a venit consoarta de la munca si s-a asezat direct la masa (dupa ce s-a spalat pe maini). Nu cred ca si-a dat seama ca o avea agatata de ureche, iar eu ma chinuiam sa fac o poza decenta (cat de cat). Eram pe fuga, ca trebuia sa mancam repede si s-o tulim.

 

Venisem de pe topicul cu vaccinul...dap, devine treptat obisnuinta masca asta. Ni se intampla sa stam cu ea pe bot la nava minute bune dupa ce nu mai e nevoie (Pilotul deja debarcat sau autoritati care au parasit deja nava, deci nu ar mai trebui purtata). De obicei o tinem pana isi da unul seama de cat de fraieri suntem, inca nu am dat-o jos 🤔

Revenind la burger, arata senzational...mi s-a facut o poooftaaa!

Editat de WotRU2Me
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, Flower-Power a spus:

Pfff...complicat pentru mine dar merci pentru explicații. Poate îmi iau inima în dinți vreodată și mă apuc.

Cum am spus, doar pare complicat, asa e in cuvinte. 
Dar daca-ti pregatesti toate ingredientele si ai salata facuta, omleta merge repede. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dupa 7 ani cu acest cuptor a venit vremea sa folosesc toate accesorile lui :) E mult prea mult de munca si se face prea multa mizerie, mai bine puiu rotisat de la kaufland :) dar cand nu cumperi puiu si il primesti parca ii sta bine la rotit :)

iar despre omlete, imi place foarte mult metoda aceasta :) 1:48
 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 20 minute, cooldeep a spus:

dupa 7 ani cu acest cuptor a venit vremea sa folosesc toate accesorile lui :) E mult prea mult de munca si se face prea multa mizerie, mai bine puiu rotisat de la kaufland :) dar cand nu cumperi puiu si il primesti parca ii sta bine la rotit :)

iar despre omlete, imi place foarte mult metoda aceasta :) 1:48
 

 

Arata bine puiul.
Cat despre omleta, treaba functioneaza daca faci omleta simpla, dintr-un ou sau poate si doua. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 hour ago, FlipperCo said:

Arata bine puiul.
Cat despre omleta, treaba functioneaza daca faci omleta simpla, dintr-un ou sau poate si doua. 

3 si da in tigaia aia de la tefal, depinde cat e de groasa tigaia si ce inertie termica are, dar nu e bai ca se poate regla din opritul focului mai tarizu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 14 ore, Starcream a spus:

Eu am făcut bezele.

Moama ce îmi place zahărul 😃La fel și pereților din bucătărie F28DF850-2C6D-40ED-9C8E-A3D3DEF925CA.thumb.jpeg.fd2c92b912d8110f39b13b119ec8a07c.jpeg6F979A6D-D0F2-49FB-91D8-1D3C05D7C338.thumb.jpeg.472573fe43113db74ded072344c02ae4.jpeg

 

Cică avea nevoie de zahăr pudra, iar eu aveam doar zahăr brut in casă.

L-am băgat in chopperul delimano și s-a făcut pudra in vreo 20 min 😀

Te-a salvat berea....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...