Sari la conținut

Motociclisti bucatari? (in bucataria proprie, evident!)


superbec

Postări Recomandate

La 13.03.2021 la 14:46, WotRU2Me a spus:

Mi s-a facut o poooftaaa!

Da, și eu sunt la fel. Cred ca fac burgeri în ultimul timp cam 2-3 zile pe săptămână, ca se fac și repede și sunt și buni. 

Vizavi de masca, înainte nu-i înțelegeam pe aia care purtau masca singuri în mașină, dar acum uit s-o mai sau jos, mai ales dacă merg cu mașina la mai multe magazine. 

La 13.03.2021 la 13:31, Flower-Power a spus:

Ce alte mâncăruri ai mai pregătit în ultima vreme?

Tocmai ce mi-am transferat pozele pe laptop (aveam telefonul plin). 

Cred ca am strâns ceva rețete. 

Am făcut acum ceva timp una dintre preferatele mele, Tartiflette. În mod normal se pune o brânză speciala (Reblochon), dar poți sa înlocuiești și cu altceva (trebuie ceva cremos, gen camambert). Eu am pus ambele tipuri de brânză. E bomba calorica, dar gustul ala...sa moara gibi! Plus ca dacă mai ai și un vin pe măsură, pici în comă profunda.

 

IMG_20200315_200431.jpg

IMG_20200205_220937.jpg

Acum 16 ore, Flower-Power a spus:

Ce am gatit azi..😂 aveam poftă

20210314_154718.jpg

Sunt de la sibieni..

No, le-o sarit mustaru'? 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,8k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Acum 17 ore, Flower-Power a spus:

Și foame dar poftă mai mult...

am mâncat 1..de restul s-au ocupat alții.😀am avut și musafiri, i-am servit cu ceva select ușor.😂

mda...si eu cred ca e ușor supraevaluate treaba.


Doar informativ! Cat despre sibieni, nu mai e de mult ce-a fost...

 

529D2D81-6155-4DA1-B105-DB647D9EDC8E.jpeg


Si daca vreti sa incercati o mancare interesanta, cautati reteta de “Jambalaya”. 
Aduce cu Paella oarecum, dar e clar altceva. Se face usor si e f buna. 
Am o poza, dar nu arata bine fiinca am folosit orez negru (am vrut sa scap de el)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 10 ore, littlekriminal a spus:

Da, și eu sunt la fel. Cred ca fac burgeri în ultimul timp cam 2-3 zile pe săptămână, ca se fac și repede și sunt și buni. 

Vizavi de masca, înainte nu-i înțelegeam pe aia care purtau masca singuri în mașină, dar acum uit s-o mai sau jos, mai ales dacă merg cu mașina la mai multe magazine. 

Tocmai ce mi-am transferat pozele pe laptop (aveam telefonul plin). 

Cred ca am strâns ceva rețete. 

Am făcut acum ceva timp una dintre preferatele mele, Tartiflette. În mod normal se pune o brânză speciala (Reblochon), dar poți sa înlocuiești și cu altceva (trebuie ceva cremos, gen camambert). Eu am pus ambele tipuri de brânză. E bomba calorica, dar gustul ala...sa moara gibi! Plus ca dacă mai ai și un vin pe măsură, pici în comă profunda.

 

IMG_20200315_200431.jpg

IMG_20200205_220937.jpg

No, le-o sarit mustaru'? 

Tartiflette suna interesant.

Am luat cu muștar, nu am mai mâncat prostitoare de ceva timp și am simțit nevoia. 😀

La 13.03.2021 la 20:24, cooldeep a spus:

dupa 7 ani cu acest cuptor a venit vremea sa folosesc toate accesorile lui :) E mult prea mult de munca si se face prea multa mizerie, mai bine puiu rotisat de la kaufland :) dar cand nu cumperi puiu si il primesti parca ii sta bine la rotit :)

iar despre omlete, imi place foarte mult metoda aceasta :) 1:48
 

 

arată bine puiul, voiam să îți zic deși mie nu îmi place neapărat puiul. După o asemenea sesiune cred că te apuci de spălat cuptorul..

La 14.03.2021 la 20:17, john17 a spus:

Uitându-mă la forma lor înclin să te cred :crack:

simpaticule..

Acum 9 ore, FlipperCo a spus:


Doar informativ! Cat despre sibieni, nu mai e de mult ce-a fost...

 

529D2D81-6155-4DA1-B105-DB647D9EDC8E.jpeg


Si daca vreti sa incercati o mancare interesanta, cautati reteta de “Jambalaya”. 
Aduce cu Paella oarecum, dar e clar altceva. Se face usor si e f buna. 
Am o poza, dar nu arata bine fiinca am folosit orez negru (am vrut sa scap de el)

nu mănânc atât de des..mă apucă o dată la un an.

Ai uitat să pui poza cu ce ai făcut.🙂

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, Flower-Power a spus:

Tartiflette suna interesant.

Am luat cu muștar, nu am mai mâncat prostitoare de ceva timp și am simțit nevoia. 😀

arată bine puiul, voiam să îți zic deși mie nu îmi place neapărat puiul. După o asemenea sesiune cred că te apuci de spălat cuptorul..

simpaticule..

nu mănânc atât de des..mă apucă o dată la un an.

Ai uitat să pui poza cu ce ai făcut.🙂

N-am uitat, de aceea am mentionat ca  nu arata apetisant, ca sa justifice lipsa pozei. Jambalaya se face cu orez alb cu bob lung. Din cauza celui negru folosit de mine, nu se mai intelegea nimic in poza. Dar a fost foarte buna, merita sa cautati reteta.

Editat de FlipperCo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 14.03.2021 la 17:30, Flower-Power a spus:

Ce am gatit azi..😂 aveam poftă

20210314_154718.jpg

Sunt de la sibieni..

Fac sibienii cremvurşti? nu ştiam,dar am văzut că vînd babic de Buzău,pardon de Sibiu.Cu o şepcuţă pe cap şi cu un accent stricat sunt negustori cinstiţi sibieni.Nu-s ce vor să pară.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dar cata lume de pe acest topic sta dincolo de carpati 😀 Asta pe principiul ca romania incepe si se termina dincolo de carpati, depinde doar de care parte a lor te afli. 😀😁😀

Nu inteleg ce cauta n postari cu referire la pozitionarea geografica. Unul din farmecul mancarii este ca peste tot mancarea e diferita. In germania exista cateva sute de modele de carnati acreditati multi chiar si cu nume de origine, iar noi ne mandrim cu un salam de sb sau un carnat de plescoi...

 

Aveti ceva cu fata cu cremvustii? scrietii in privat, dar lasati topicul acesta curat, bascalia si altele sunt pe ala de fun.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Uite aici frăția regiunilor, kaizer de la sibieni, cârnați de la olteni și varza de la Profi, răbdarea din Ardeal, pofta din Dobrogea și băutura din Moldova

 

PS: Și prima a fost acu 2-3 luni, asta e a 2a

Editat de robert23mg
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, marauder a spus:

ca tot se vorbeste de scrumbie

image.thumb.png.663c2fae4a3147e607fa526c0df18f91.png

Ce oameni...

Acum 48 minute, robert23mg a spus:

Uite aici frăția regiunilor, kaizer de la sibieni, cârnați de la olteni și varza de la Profi, răbdarea din Ardeal, pofta din Dobrogea și băutura din Moldova

N-are cum sa iasa rau 😁

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 12 ore, ninel60 a spus:

Fac sibienii cremvurşti? nu ştiam,dar am văzut că vînd babic de Buzău,pardon de Sibiu.Cu o şepcuţă pe cap şi cu un accent stricat sunt negustori cinstiţi sibieni.Nu-s ce vor să pară.

Eh, 😂 fac de toate. Măcar la nivel declarativ. Oricum, prețul este de parcă ar fi fost plimbați buc Sibiu 😁

Acum 11 ore, WotRU2Me a spus:

Pai au "reprezentate" in toata tara, probabil ca nici Motul contrafacut nu se pune cu produsele traditionale ale "sibienilor", mai are de-nvatat :)

😀 întotdeauna 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 37 minute, apriliacluj a spus:

cam asata..., ca-i weekend....

image.thumb.png.bc61ac088d72f4f6c366089197a7c0f2.png

Lasa poza de pe net, baga rom (eu pun cam 100ml), lime, zahar, menta multa, ceva zahar (lichid daca se poate), sprite(sau apa minerala) si pune poze cu sticla goala :)). Am fost fan mare mojito, dar acum intra mai bine caipirinha. Cheers!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...