Sari la conținut

Motociclisti bucatari? (in bucataria proprie, evident!)


superbec

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 1,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

1 oră în urmă, Flower-Power a spus:

Whaaat? Cu zahar ? Nu știu ce sa zic, cred ca nu aș încerca.prefer sarea în bucate. 😆

Se foloseste pentru caramelizare (inclusiv la legume). Incearca morcivi sau ceapa caramelizate, ai sa te indragostesti…. de ele😄

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, Supa La Plic a spus:

Pulpe de pui dezosate cu zahar brun

Cred ca e tare buna reteta. Eu fac destul de des pulpe de pui, dar nu pun zahar brun, ci amidon. Lasate la macerat in otet de orez si sos de soia cam 2 ore, dupa care le amestec cu amidon si le gatesc stir fry cu legume.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 10 minute, De 3 Lei CuiE a spus:

Cred ca e tare buna reteta. Eu fac destul de des pulpe de pui, dar nu pun zahar brun, ci amidon. Lasate la macerat in otet de orez si sos de soia cam 2 ore, dupa care le amestec cu amidon si le gatesc stir fry cu legume.

Daaaa….bun asa. Cu zahar e varianta mult mai rapida si buna pentru oricine. Tu intri in alta categorie 🍻

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, FlipperCo a spus:

Se foloseste pentru caramelizare (inclusiv la legume). Incearca morcivi sau ceapa caramelizate, ai sa te indragostesti…. de ele😄

Si cât se pune...alta belea, eu nu consum zahar prea mult.

😀

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 30 minute, Flower-Power a spus:

Si cât se pune...alta belea, eu nu consum zahar prea mult.

😀

Fiecare reteta este diferita si evident ca diferenta vine si din cantitatea pe care o prepari. Eu nu consum zahar nici la cafea, motiv pentru care pun intotdeauna jumatate din cantitatea recomandata in retete (sau folosesc sirop de agave,miere, etc, sau alte variante- vezi @De 3 Lei CuiE)

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Select ,ușor.. nice. Ești mai mult pe raw vegan.

La salata aia mergea un dressing..? 

Acum 18 ore, FlipperCo a spus:

Fiecare reteta este diferita si evident ca diferenta vine si din cantitatea pe care o prepari. Eu nu consum zahar nici la cafea, motiv pentru care pun intotdeauna jumatate din cantitatea recomandata in retete (sau folosesc sirop de agave,miere, etc, sau alte variante- vezi @De 3 Lei CuiE)

 

Am folosit o perioada sirop de agave ca îndulcitor...mierea la temperaturi înalte nu este buna/sănătoasă.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, Flower-Power a spus:

Select ,ușor.. nice. Ești mai mult pe raw vegan.

La salata aia mergea un dressing..? 

Am folosit o perioada sirop de agave ca îndulcitor...mierea la temperaturi înalte nu este buna/sănătoasă.

De acord cu mierea, de aceea eu nu folosesc, dar e o varianta pt gatire f f rapida. 
 

Acum 14 ore, stege a spus:

Nimic deosebit, aruncat intr-o tigaie de fonta. Legumele (varza si pastaile) sunt doar oparite, restul sunt proaspete.

 

Din aceeasi categorie, peste afumat servit rece si legume. Am fost atat de nehotarat in ceea ce priveste berea, incat le-am baut pe toate. 😇

 

 

IMG_2188.JPG

IMG_3310.JPG

Salutare

Pestele si berea nu prea se iubesc, fa-l fericit si da-i vin alb sec. Altfel e pacat de efortul tau as zice. 
Dar cum gusturile nu se discuta…..
 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt cu munca in Marseilles si astia nu-ti dau cine stie ce sos, dar compenseaza in paine si carne...mult si bun. A, si cartofi prajiti pe langa, nu te poti abtine, orice maghernita face un tun d-asta caloric delicios, chiar e panica! 

Noroc ca stiu si rapide usurele...hm...in fine 😂

Nu ingrasa cus cus asta sperIMG_20220110_203736.thumb.jpg.a05db550c59c640eea800f11b2082b26.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...