Sari la conținut

Motociclisti bucatari? (in bucataria proprie, evident!)


superbec

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 1,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Arata foarte bine! Nu am mai macat carne de ceva timp...și vita aia arata delicios..Sunt la dietă și nu mai gatesc nimic..prin faptul ca întru pe topicul asta îmi dau seama ca sunt un pic sado-maso.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 ore, Flower-Power a spus:

Arata foarte bine! Nu am mai macat carne de ceva timp...și vita aia arata delicios..Sunt la dietă și nu mai gatesc nimic..prin faptul ca întru pe topicul asta îmi dau seama ca sunt un pic sado-maso.

 

Multam! 

Si eu sunt la dieta, dar cand ii dau cu d-astea, ma asigur ca e singura masa pe 24 de ore...ma simt vinovat aproape. Sa nu mai zic ca n-am vazut paine de doua saptamani, cu exceptia unui sandvis.

IMG_20220120_215610.thumb.jpg.917c90d375a477b9da94b78df747d7fd.jpg

 

Cus cus...nu exista niciun motiv sa nu-l faci. Pui ce vrei: legume, fructe, fructe uscate, masline, verdeata, branza, nuci etc. N-are cum sa nu iasa in 10 minute. Singurul regret e ca nu poti sa-l lasi o zi la rece.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E simplu. Il cumperi, fierbi apa, pui cus cus in bolul de salata (o ceasca de cafea e suficient pentru o persoana, chiar e mult). Toni apa fiarta sa acopere cus, acoperi bol cu farfurie si lasi 5 minute sa se faca. Sau cum zice pe ambalaj. Daca pui fructe uscate/confiate, le pui si p-alea la muiat cu cus cusu'. Cat se face, tai legume de care vrei, in cubulete mici, toci patrunjel, ceapa etc...Nuci prajite, naut, alune...ce vrei tu.

Cand esti gata, amesteci ulei de masline in cus, sa se desparta, apoi arunci toate astea, potrivesti de sare si piper si ce mai vrei tu sa pui, stropesti cu zeama de lamaie (poti pune si coaja rasa) si amesteci temeinic pana se combina toate. 

Daca ai rabdare, lasi cateva ore la amestecat arome, daca nu, papi direct.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 12 ore, De 3 Lei CuiE a spus:

Burger 🍔 reinterpretat... 

 

Reinterpretarea asta a fost la ora 23.30, dupa ceva pahare de coniac, cu ce am avut la îndemână. Având o halcă de ceafă inabusita sub capac cateva ore si destinată altor asocieri, am zis ca merge o reinterpretare, motiv pentru care, am caramelizat 3 cepe zdravene si...pe cai... Ce a ieșit? Pfiuuu... 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am incercat si eu ceva, dar n-a prea iesit. Nu am gasit painica potrivita si, neavand cele necesare, am stricat foie gras ca taranu' combinandu-l cu andive ceapa si rosii 🤦 

IMG_20220122_180123.thumb.jpg.d7d9340c07c534b0def460265b71877b.jpg

Bun, dar nu conform asteptarilor.

Mai bine ramaneam la omleta

IMG_20220121_143826.thumb.jpg.a9cc187c531aef63ef7bc159dba52c17.jpg

 

Editat de WotRU2Me
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, WotRU2Me a spus:

Am incercat si eu ceva, dar n-a prea iesit. Nu am gasit painica potrivita si, neavand cele necesare, am stricat foie gras ca taranu' combinandu-l cu andive ceapa si rosii 🤦 

IMG_20220122_180123.thumb.jpg.d7d9340c07c534b0def460265b71877b.jpg

Bun, dar nu conform asteptarilor.

Mai bine ramaneam la omleta

IMG_20220121_143826.thumb.jpg.a9cc187c531aef63ef7bc159dba52c17.jpg

 

Buna asta! 🤦🏻‍♂️🤣

Acum 8 ore, De 3 Lei CuiE a spus:

 

Reinterpretarea asta a fost la ora 23.30, dupa ceva pahare de coniac, cu ce am avut la îndemână. Având o halcă de ceafă inabusita sub capac cateva ore si destinată altor asocieri, am zis ca merge o reinterpretare, motiv pentru care, am caramelizat 3 cepe zdravene si...pe cai... Ce a ieșit? Pfiuuu... 

Nu-i rau dar n-am vazut acolo niste castraveti murati, varza sau orice altceva, murat sa fie. La atata grasime cred ca era “must have”🤷‍♂️

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, FlipperCo a spus:

Nu-i rau dar n-am vazut acolo niste castraveti murati, varza sau orice altceva, murat sa fie. La atata grasime cred ca era “must have”

Asa este. Numa' ca n-a avut nimeni curaj sa iasă dupa castraveți murați. La - 10 grade afară (pe Valea Ierii), a mers fără. Sa nu mai spun ca după atâta coniac... 

🍺

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Prânzul de ieri : piept de rață, piure de pastarnac, varză roșie caramelizata, morcovi. 

IMG_20220122_162319.jpg

Prânzul de ieri : piept de rață, piure de pastarnac, varză roșie caramelizata, morcovi. 

Prânzul de ieri : piept de rață, piure de pastarnac, varză roșie caramelizata, morcovi. 

Prânzul de ieri : piept de rață, piure de pastarnac, varză roșie caramelizata, morcovi. 

Scuze de repetare mesaj, așa s-a încărcat. Lipsă net. 

🍺

Acum 18 minute, De 3 Lei CuiE a spus:

Prânzul de ieri : piept de rață, piure de pastarnac, varză roșie caramelizata, morcovi. 

IMG_20220122_162319.jpg

Scuze de repetare mesaj, așa s-a încărcat. Lipsă net. 

🍺

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 20 ore, WotRU2Me a spus:

Stii tu ce stii, e un "in sange" fortat. Pen'ca in sange nu inseamna musai crud.

M-am mai uitat o data. Retrag cele spuse.

Acum 9 ore, De 3 Lei CuiE a spus:

Scuze de repetare mesaj, așa s-a încărcat. Lipsă net. 

🍺

 

Nu putea sa se incarce poza de trei ori...😁

 

Am mai bagat niste paste cu crevetiIMG_20220123_193208.thumb.jpg.7f88763e7c1d090120e59268df0088aa.jpg

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 50 minute, robert23mg a spus:

Intrebarea de baraj.
Santoku sau cutitul bucatarului?
https://www.petrom.ro/ro-ro/persoane-fizice/campanii/royal-vkb a venit momentul sa fac un gol de portofel si cred ca o sa merg la baietii astia.

Salut, euu am fost cu un set de puncte pentru unul, si am ajuns sa iau toata seria :))))

la pret redus. Eu sunt total neindemanatic, dar ma inteleg suuuuper bine cu ambele, dar mai ales cu cel mai mare :) Taie singure. Sa vedem si cat or sa tina...

Adica santoku, nu le mai stiam care cum sunt :))

Mare insemnand lat, ca i putin mai scurt decat cutitul bucatarului. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 16 ore, robert23mg a spus:

Santoku parca lipea totul de el

Santoku se foloseste mai mult la legume, tocat, maruntit.

Cutitul bucatarului, asa cum spunea si @WotRU2Me, e mai versatil.

 

Acum 6 ore, WotRU2Me a spus:

Al bucatarului e mai versatil. 

IMG_20220126_120030.thumb.jpg.531eeee1be497a04f398820bca9e611f.jpg

 

IMG_20220126_235928.thumb.jpg.bfb0d73bed4674b1fee4f4d676e5441e.jpg

 

 

Ce avem aici?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...