Sari la conținut

Motociclisti bucatari? (in bucataria proprie, evident!)


superbec

Postări Recomandate

Acum 6 ore, Clit Eastwood Jr. a spus:

In tigaia de fonta, mediu in sange cum imi place, sa miste 

Langa am pregatita nenorocirea asta de 1.5 litri :)))

 

 

IMG_3293.jpg

Marfa, s-aveti pofta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,8k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Acum 5 ore, Clit Eastwood Jr. a spus:

Bun, ai gasit fripturi de grosimea potrivita! Arata bine si asa, banuiesc ca a fost si gustoasa.

 

Eu am cautat ieri de nebun niste bucati de carne, la concept store am gasit doar T-bone dar erau foarte subtiri, anvergura mare dar aveau doar vreo 300g, stiam ca nu are cum sa imi iasa in sange asa.

Da, un pic prea facuta, mie imi place “in sange”. Totusi nu arata rau deloc, cred ca a fost f gustoasa. Acum, cum spuneam anterior, la Mega Store Concept nu gasesti chiar mereu asa incat sa poti sa si alegi. 
Exista in Corbeanca o macelarie cu produse f bune “Ferma din sat”
https://goo.gl/maps/eU6uGHAZqEqTWyca6

Acolo am mai gasit niste bucati minunate de vita. Poti sa si comanzi (îi sun, le spui ce vrei si cand treci sa iei). 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 15 ore, Clit Eastwood Jr. a spus:

Aah, pai stai ca am fost la concept store la Piata Sudului, un fel de mega image dupa 1 luna in vaslui :).

 

😃ce-i drept pe acela nu-l stiu, eu cumpar de la cel din Baneasa. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
Acum 10 minute, FlipperCo a spus:

Dupa cum arata, sunt paste chinezesti din orez, mai putin calorice

 

Cine stie, cunoaste. 👍

Daca se refera la ale mele. Iar daca le mananca cu bete chinezesti, poate si doua portii.

Editat de De 3 Lei CuiE
completare
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 11 ore, De 3 Lei CuiE a spus:

La ce gătești, așteptam anunțul 🤭

Dar, noi sa fim sănătoși. 

Si eu, tot pe chinezesc... 

IMG_20220227_152750.jpg

Nu se poate sa slabesti la munca asta de birou...vin hamesit acasa, bag portii de Fomila, n-am vointa sa duc trai sanatos, abia apuc o plimbarica scurta cine stie cum. Nush cum fac unii asta o viata intreaga. Macar merg pe jos la servici...abia astept sa ajung acasa sa pun si eu wok-ul pe foc!

Acum 8 ore, Flower-Power a spus:

Mă refeream la pastele lui WotRU2Me,  deși îmi surâde și farfuria lui De 3 Lei Cuie. 😅

 

Teoretic nu te ingrasi de la ele daca mananci cum se mananca, adica putintel, sa ramana loc si de alt fel. Dar na...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Nu neapărat de sănătate...

Eu fac dimineața scrambled eggs în care pun branza câteva feliuțe care se topesc și o lingura de ulei, poti sa pui și avocado bucăți, iese magnific. Folosesc branza d-asta:

20220318_180809.jpg

Sau dacă nu îți place avocado, înlocuiești cu șuncă..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

😂

Pai nu e același lucru.

 

Am mancat recent la un hotel 4 stele o omleta din albușuri cu niște ierburi..aia a fost super..mie nu îmi place gălbenușul în omleta. Omleta mi se pare fără gust.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

😂 ma faci sa te invit sa iti arat despre ce vorbesc.. glumesc.

Nu. Omleta e ca o placinta, la scrambled eggs amesteci ouăle în continuu cu ce ti-am zis ca pui, branza ,avocado, sunca ,o lingura de ulei și din cauza ca le amesteci pana sunt gata nu va ieși o placinta la sfârșit. Are și alt gust , mai bun zic eu decât omleta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 18.03.2022 la 17:19, Flower-Power a spus:

Fără ulei..am încercat și mi se pare că au alt gust.

Recomand uleiul de cocos. In camara se pastreaza in stare solida. Eu folosesc un servetel, iau pe el un pic de ulei si ung tigaia usor, atat. E o varianta perfecta, si cum are temperatura de ardere mai mare decat uleiul de floarea soarelui, e mult mai sanatos. Incearca, la slabit sau chiar mentinut, totul conteaza! https://vegis.ro/pachete-alimentare/niavis/24281-pachet-ulei-de-cocos-extra-virgin-ecologic-bio-450g-500ml-plus-200ml/?gclid=CjwKCAjw_tWRBhAwEiwALxFPoSM5noE7FH-RtFyAyUXKAVoZ4SjohUxxj1lpBXDYN94EBTgXKhtynRoC9mQQAvD_BwE

Editat de FlipperCo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, Flower-Power a spus:

Hai ,merci! O sa încerc și eu. Sper doar sa nu ii dea alt gust mâncării.

Gracias!

Deloc,retine insa ca m-am referit la prajit. In special la ce nu necesita decat putin ulei. 
Eu unul, intotdeauna folosesc cat mai putin ulei. De ex la o mancare unde trebuie calita ceapa, nu e clar suficient doar sa ungi tigaia. Dar chiar si asa, nu am avut probleme cu modificarea gustului mancarii. 
Acum nu stiu cum sta treaba in cazul celor care pentru doua oua ochiuri, pun in tigaie un deget de ulei 🤷‍♂️
Oricum, o idee este sa gusti uleiul de cocos, sa-ti dai seama exact de gust. 
Succes!

Editat de FlipperCo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...