Sari la conținut

Motociclisti bucatari? (in bucataria proprie, evident!)


superbec

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 1,8k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Mai e pe fb un navigator,nu știu dacă ai fb..messe Silviu, e haios în felul lui, l-am recunoscut de curând în București, evident ca i-am zis cine sunt și cine îl troleaza 😀

Cred ca merge mai mult pe secțiunea de fun, dar am zis ca poate între voi schimbați o vorba doua, în momentele voastre de rătăcire pe mare..

Screenshot_20221212_183241_Facebook.jpg

Screenshot_20221212_183247_Facebook.jpg

Screenshot_20221212_183253_Facebook.jpg

Screenshot_20221212_183322_Facebook.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vaznd titlul topicului ma gandeam ca se posteaza aici doar de la 3 stele michelin in sus, si un biet amator ca mine nu ar face decat sa se acopere de penibil. De-asta nici n-am avut curaj sa intru aici pana acum. Dar gata, pana aici v-a fost.

De-acum cand mai fac ceva de mancare o sa imi pun gopro-urile si telefoanele de jur imprejur sa imi documentez creatiile.

 

Ma duc sa imi ascut cutitele... :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 9 ore, smar2 a spus:

Vaznd titlul topicului ma gandeam ca se posteaza aici doar de la 3 stele michelin in sus, si un biet amator ca mine nu ar face decat sa se acopere de penibil. De-asta nici n-am avut curaj sa intru aici pana acum. Dar gata, pana aici v-a fost.

De-acum cand mai fac ceva de mancare o sa imi pun gopro-urile si telefoanele de jur imprejur sa imi documentez creatiile.

 

Ma duc sa imi ascut cutitele... :D

go on, be creative!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 11 ore, smar2 a spus:

Vaznd titlul topicului ma gandeam ca se posteaza aici doar de la 3 stele michelin in sus, si un biet amator ca mine nu ar face decat sa se acopere de penibil. De-asta nici n-am avut curaj sa intru aici pana acum. Dar gata, pana aici v-a fost.

De-acum cand mai fac ceva de mancare o sa imi pun gopro-urile si telefoanele de jur imprejur sa imi documentez creatiile.

 

Ma duc sa imi ascut cutitele... :D

Au fost si momente grele cand ne-a mai facut de ras cate un priceput, dar am trecut peste 😁

Acum 9 ore, ENEOS a spus:

N-ai înțeles unde bătea Flower! 

 

Nu ratezi nicio ocazie s-o tzaci 😁

Ce prietenie ati lega voi daca v-ati gasi la o bere pe la vreo intrunire 😂

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 18 ore, WotRU2Me a spus:

Aaa, pai asta-i amuzant rau, mare pehlivan, ce sa discut eu cu el 😁

Am FB, dar nu prea sunt activ.

Nu știu mah, ca de la navigator la navigator...habar nu am ce discutați voi , despre vreme, noduri...rau de mare..habar nu am 😄

Acum 13 ore, smar2 a spus:

Vaznd titlul topicului ma gandeam ca se posteaza aici doar de la 3 stele michelin in sus, si un biet amator ca mine nu ar face decat sa se acopere de penibil. De-asta nici n-am avut curaj sa intru aici pana acum. Dar gata, pana aici v-a fost.

De-acum cand mai fac ceva de mancare o sa imi pun gopro-urile si telefoanele de jur imprejur sa imi documentez creatiile.

 

Ma duc sa imi ascut cutitele... :D

Pai haide ,gătește ceva....ceva select usor..

Acum 11 ore, ENEOS a spus:

N-ai înțeles unde bătea Flower! 

Nici eu nu am înțeles, unde băteam? 

Acum 2 ore, WotRU2Me a spus:

Au fost si momente grele cand ne-a mai facut de ras cate un priceput, dar am trecut peste 😁

 

Nu ratezi nicio ocazie s-o tzaci 😁

Ce prietenie ati lega voi daca v-ati gasi la o bere pe la vreo intrunire 😂

Ne-am găsit dar nu s-a legat mare lucru...ca eu am vicii, el era neviciat 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iaca sa imi fac si eu debutul cu ceva de nivel debutant:

 

Episodul 1:

Cartofi cu rozmarin si gulas de cerb

 

IMG_20221215_212233900.thumb.jpg.e3b2b8b87766706cea15c9ced6d9e80f.jpg

 

Si am facut si poze din timpul prepararii, in caz ca e cineva interesat:

Cartofii se taie ceva mai gros decat pentru cartofi prajiti si se pun la fiert cu putina sare. Dupa ce fierb se tin pe foc inca 5-10 minute, pana incep muchiile cartofilor sa fie ceva mai moi. Se scurge apa si se adauga rozmarin tocat, eu am pus si cimbru tocat, sare, piper si putin ulei, cat sa se umezeasca corespunzator cartofii cu ulei, dar sa nu balteasca. Apoi se pune o farfurie deasupra vasului in care au fiert si se amesteca cu entuziasm. Cartofii se vor zdrentui putin pe margini, si se vor acoperi uniform cu ulei si condimente.

 

IMG_20221215_195301913_HDR.thumb.jpg.08dd38f8f42a8b46d827c9e70d3d56fa.jpg IMG_20221215_200551249.thumb.jpg.4b4570359eef30fcf8179f4713df2a87.jpg IMG_20221215_203550362.thumb.jpg.1256aca0696c2e949fe2841d2ce94e20.jpg IMG_20221215_203710810.thumb.jpg.82a2429565430db05e1afd19635c8e9b.jpg

 

Cartofii se pun apoi intr-o tava pe o foaie de copt si se baga in cuptorul pre-incalzit la 200 de grade, fara ventilatie. Eu i-am tinut 25 de minute, timp in care i-am invartit o data. Tot in cuptor am pus si gulasul de cerb, la care am trisat pentru ca l-am luat din comertul capitalist decadent deja semipreparat. In poze sunt doar 200g de gulas de cerb (alti 200g am mancat deja ieri).

 

IMG_20221215_202951699_HDR.thumb.jpg.fd69d9b1d57e998fd586dc2d00d3eb53.jpg IMG_20221215_204018258_HDR.thumb.jpg.b54ba3f1c3232d72da3471e69c715d8a.jpg IMG_20221215_211633274_HDR.thumb.jpg.4222de08f72a776b3fe95c871c74a457.jpg IMG_20221215_212233900.thumb.jpg.e3b2b8b87766706cea15c9ced6d9e80f.jpg

 

 

Erata: Mai sus am spus ca se amesteca cu entuziasm cartofii, voiam sa spun ca se agita. Asta e si rostul farfuriei deasupra, sa nu sara cartofii din oala de la prea mult entuziasm.

Editat de smar2
scurta adaugire
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 53 minute, marauder a spus:

... SARATELE!!!!!...

Gata, acum stiu cu ce te voi astepta! Face muierea mea niste saratele de iti scapa tava cu totu' pe gat cand le-ai gusta! O sa revin cu poze...si pe tine te solicit sa vii sa le gusti (cred ca iti pot da sa te si satur, ca nu face una-doua, lucreaza la aragaz ca in fabrica)!

Asta ca sa ma platesc pentru surpriza extrem de placuta pe care mi-ai facut-o!

Nu pot ca sa nu ma laud! 😍 Cadoul de la Stefan!

C0F4F7B8.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 15.12.2022 la 23:27, smar2 a spus:

Iaca sa imi fac si eu debutul cu ceva de nivel debutant:

 

Episodul 1:

Cartofi cu rozmarin si gulas de cerb

 

IMG_20221215_212233900.thumb.jpg.e3b2b8b87766706cea15c9ced6d9e80f.jpg

 

 

Îmi place rețeta,apreciez prezentarea ta,felicitări!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai pe bune? Pai cum sa ne tot spuneti ca voi sau doamnele voastre fac SuperSaratele, si nu ne dati o reteta. Riscati maxim, ne organizam si ne mutam la voi (eu aduc berea). Deci aveti de ales, RETETA sau ADRESA! 🍻😄

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stai sa vedem daca se tine de treaba. A fost laudat de o persoana, e suficient caci i se suie la cap. 
A inceput binisor ce-i drept, dar hai sa renuntam insa la semipreparate, zic🍻

Editat de FlipperCo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 10 ore, FlipperCo a spus:

Hai pe bune? Pai cum sa ne tot spuneti ca voi sau doamnele voastre fac SuperSaratele, si nu ne dati o reteta. Riscati maxim, ne organizam si ne mutam la voi (eu aduc berea). Deci aveti de ales, RETETA sau ADRESA! 🍻😄

https://www.auchan.ro/csiki sor?_q=csiki sor&map=ft  🤪

 

Nu stiu cum o fi la alte case dar eu sunt tare pe pozitie si nu zic nimic...nu zic ca am pus parti egale de unt,faina,branza rasa, neste chimen in aluat, apoi dupa ce le-am taiat uns cu ou, pus iar chimen deasupra si neste ceva branza/cascaval tare ras (luat gata ras din magazin)...si apoi la cuptorul incins timp "ochiometric" (verificat culoarea din cand in cand).

 

Nu zic nimic!! Berea poate fi oricare din link

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 17 ore, WotRU2Me a spus:

In fine, s-a indurat cineva sa-l laude. A intrat omul direct in liga mare cu prima reteta si forumul a tacut malc. Rusine, bucatari mobristi! 😂

Sa se apuce Sa gătească și sa posteze aici, eu nu am dat like din 2 motive: 1. Pentru ca cerb și 2 pentru ca semipreparat pe care l-a pus la cuptor. Doar cartofii i-a gatit el și eu cum nu sunt fan cartofi, ma scuzi...

Dar tu de ce nu ai zis nimic pana acum? D-abia acum zici ca e în liga mare...și de ce rușine? Idk...nu datorez nimănui nimic și nimeni nu îmi datorează ceva...cam asa vad eu lucrurile. 

Ce apreciez la el, sinceritatea... asa ca nu pot decât sa îl susțin. 

 

 

Anyway, ca în bancul ala, tu să fii sănătos!

 

 

Domnul cu saratelele mi-a făcut pofta, în schimb...dar îngrașă ca naiba...

Editat de Flower-Power
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sincer, am pierdut conexiunea cand am vazut prima data, apoi am uitat putin de topic.

Haha, am glumit cu rusinea...aoleu, cata seriozitate!

O sa revin cu ce pregatiri de sarbatori facem pe aici, ca sa-mi mai spal pacatele. Cu mentiunea ca este un efort comun, nu sunt singurul responsabil de ce va urma 🤘

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Probabil sunt eu cu sechele...asta cu rușine! Sa iti fie rușine! Cred ca am eu o sensibilitate...adică de fiecare data când auzeam asta sau asocieri de tipul, sa nu ma faci de rușine, sa nu te faci de rușine

..eu am considerat ca ma limitează o astfel de abordare si ca am fost incorsetata și constransa plus ca au incercat sa imi induca acest sentiment pentru a putea fi controlata...ceea ce detestat și alegeam sa îmi bag plua...so, ca să fiu sincera, nu tu ești de vina, eu sunt..😂 ma duc la terapie..ca vad ca e cazul. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pentru aprecieri si pentru criticile constructive :) 

In continuare, ceva tot de nivel incepator ce am facut acum 2 zile:

 

 

Episodul 2:

Paste cu pesto cu peste (somon)

 

IMG_20221219_151405699_HDR.thumb.jpg.0173cb7279c2300de9c129542d61bd79.jpg

 

Ca si in postarea trecuta, voi scrie cateva cuvinte despre preparare, impreuna cu 2-3 poze din cursul (pre)gatirii.

Asadar se spala somonul proaspat (cu piele), se usuca cu servete de hartie si se aseaza intr-un vas (eu am pus si o foaie de copt ca sa imi fie mai simplu ulterior la spalatul vasului). Apoi se taie cu grija astfel incat pielea sa ramana netaiata, se unge cu putin ulei, se introduc niste felii subtiri de lamaie si se presara rozmarin deasupra.

Vasul se baga la cuptor pana se rumeneste frumos somonul. In cazul meu a stat cam 45 de minute la 180 grade (fara ventilatie).

 

IMG_20221219_135519247.thumb.jpg.f79b04850d84c8335661bbc07416c8f6.jpg 

IMG_20221219_140252768.thumb.jpg.87d327ed501e31379a6469f0d23189eb.jpg IMG_20221219_150652157_HDR.thumb.jpg.60339d75eea7cfc417cc218fe1158765.jpg

 

Cu 10-15 minute inainte sa fie gata somonul am pus niste paste intr-un vas cu apa fierband. As fi vrut tagliatele, dar nu aveam prin casa decat ce se vede in prima poza. Cand au fost gata pastele, am scurs apa si am pus jumatate de borcanel de pesto verde peste ele. In farfurie am adaugat jumatate din somonul din cuptor (pielea ramane pe fundul vasului) si parmezan.

Cantitatile folosite la ce se vede in farfurie au fost: 125g paste(uscate), 90g pesto (jumatate de borcanel) si 150g somon (in vasul pt. cuptor sunt 300g, asa ca am mancat si a doua zi somon).

 

 

La 21.12.2022 la 23:46, FlipperCo a spus:

dar hai sa renuntam insa la semipreparate, zic🍻

Daca e sa fiu cinstit, putea fi mai reusit semipreparatul cu pricina. Acum vreun an-doi am facut cu fosta prietena tot ceva cerb sau caprioara in genul celui semipreparat. Adica prajit putin in ulei, apoi tinut la cuptor in fond de vanat (un fel de supa) si vin si nu mai stiu exact ce alte ingrediente, ca eram doar robot de bucatarie la momentul respectiv. Oricum a iesit mult mai bun decat cel semipreparat de acum. Oricum, voi evita sa mai trisez cu semipreparate cand mai postez aici 🍻

 

Acum 1 oră, WotRU2Me a spus:

Urmeaza toate cele romanesti, o sa fie vai si-amar la urmatoarele analize 😂

 

Miejii aia de nuca sunt pentru ceva cozonac? Cand e gata, sa ne faci si noua pofta cu ce a iesit. :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 18 ore, marauder a spus:

https://www.auchan.ro/csiki sor?_q=csiki sor&map=ft  🤪

 

Nu stiu cum o fi la alte case dar eu sunt tare pe pozitie si nu zic nimic...nu zic ca am pus parti egale de unt,faina,branza rasa, neste chimen in aluat, apoi dupa ce le-am taiat uns cu ou, pus iar chimen deasupra si neste ceva branza/cascaval tare ras (luat gata ras din magazin)...si apoi la cuptorul incins timp "ochiometric" (verificat culoarea din cand in cand).

 

Nu zic nimic!! Berea poate fi oricare din link

Vine berea cu prima ocazie🍻   Multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...