Sari la conținut

Motociclisti bucatari? (in bucataria proprie, evident!)


superbec

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 1,8k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Acum 52 minute, Flower-Power a spus:

"Arde, uite cum arde..."

20230109_201738.jpg

20230109_201736.jpg

20230109_202421.jpg

20230109_202433.jpg

20230109_201943.jpg

Pastele fierte si in sos, asa da! (merita arsura daca au iesit gustoase). 

Ce mai este acolo in afara de paste si rosii?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Permiteti-mi sa va zic: ceapa călită cu carne de porc mărunt, mărunt, ardei capia vreo doua bucăți, sos de roșii,  ciuperci , Paște proaspete...și un deget pârjolit de la flacăra...a fost gustos cica, eu nu am mancat, q trebuit sa ma abțin ca deh, vine vara, am ales motor de 184 kg trebuie sa plece de pe loc...fără sa fie împins sau la vale...

Si parmezan...am uitat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 minute, Flower-Power a spus:

Permiteti-mi sa va zic: ceapa călită cu carne de porc mărunt, mărunt, ardei capia vreo doua bucăți, sos de roșii,  ciuperci , Paște proaspete...și un deget pârjolit de la flacăra...a fost gustos cica, eu nu am mancat, q trebuit sa ma abțin ca deh, vine vara, am ales motor de 184 kg trebuie sa plece de pe loc...fără sa fie împins sau la vale...

Si parmezan...am uitat

Nu-i rau deloc, bravo! Recomand carnea amestec porc-vita, inseamna mai putina grasime (sa poti sa manaci un pic dar nici motorul sa nu sufere)🫢😃 

Chiar, cand vine?

(nu dezvolt aici)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 23 minute, Flower-Power a spus:

Permiteti-mi sa va zic: ceapa călită cu carne de porc mărunt, mărunt

Permiteți-mi să vă întreb: unde se mai găsește un porc mărunt în zilele noastre? 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chiar acum, s_cristi a spus:

Permiteți-mi să vă întreb: unde se mai găsește un porc mărunt în zilele noastre? 

Fac economie de cuvinte ca am gura plina de paste și porc tăiat mărunt...cică exista specii de porc mărunți...eu nu am folosit d-ala, evident...apreciez șarmul și carisma

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Și eu apreciez că îmi permiteți să mă bag în seamă. Oricum îmi arde de glume, ca în rest nu prea îmi arde nimic pe aragaz. 

Totuși, mi se pare intrigant ca un deget pârjolit la flacără să fie gustos. În fine, fiecare cu gusturile lui. 

Parmezan ați uitat sa puneți sau ați uitat să menționați că ați pus? 

 

P. S. Sunt un mare porc, v-am spus că cei mărunți sunt greu de găsit. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 9 ore, Flower-Power a spus:

...

Si parmezan...am uitat

 

Acum 8 ore, s_cristi a spus:

...

Parmezan ați uitat sa puneți sau ați uitat să menționați că ați pus? 

...

Mno...cam multi care uita sau citesc pe sarite!👍

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 10 ore, s_cristi a spus:

Și eu apreciez că îmi permiteți să mă bag în seamă. Oricum îmi arde de glume, ca în rest nu prea îmi arde nimic pe aragaz. 

Totuși, mi se pare intrigant ca un deget pârjolit la flacără să fie gustos. În fine, fiecare cu gusturile lui. 

Parmezan ați uitat sa puneți sau ați uitat să menționați că ați pus? 

 

P. S. Sunt un mare porc, v-am spus că cei mărunți sunt greu de găsit. 

Am uitat de ingredientul secret...usturoi zdrobit pus cu multa dragoste...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu mănânc picant, dar doar eu...asa ca nu am gatit ptr mine... eu îmi iau ardei iute, de preferat rosu, îl usuc su după uscare îl bag în rănită de piper....și mărunțesc când am nevoie ...

Ca sa nu mai zic că am și obiceiul de a avea o sa planta în casa, ardei iute la ghiveci...in rest câteva orhidee primite..dar ca să ajungi la sufletul meu trebuie sa imi dai ardei la ghiveci..mama știe treaba asta.😅🤣😂

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, Flower-Power a spus:

.... ardei la ghiveci...

am incercat toamna asta treaba, am cumparat din piata un ghiveci, vreo 35 ron, am recoltat in total sa zicem cat un borcanas, apoi planta a murit....

de banii aia mai bine luam 2 borcane mari de astea:

image.thumb.png.be3575af4bc44e6a47da0e95f0709e9e.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 minute, apriliacluj a spus:

am incercat toamna asta treaba, am cumparat din piata un ghiveci, vreo 35 ron, am recoltat in total sa zicem cat un borcanas, apoi planta a murit....

de banii aia mai bine luam 2 borcane mari de astea:

image.thumb.png.be3575af4bc44e6a47da0e95f0709e9e.png

 

Voi, in Cluj, aveti multe bunatati d-astea unguresti și nu numai. Eu unul, nu m-as stresa sa mai stau in bucatarie sa prepar.

Si carmangeriile, sunt altfel. Cu titlu de ex: Moldovan.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

32 minutes ago, apriliacluj said:

apoi

Am si eu un ghiveci de asta. Ardeiul se face de max 3 cm lungime. Da', iute! Si is multi pe ramuri. Se inrosesc repede in ghiveci, daca ai planta afara ai verzi foarte mult timp. De cand l-am bagat in casa i-au picat toate frunzele. Nu stiu daca a murit, ca inca are ardei (rosii), dar noi (verzi) nu mai apar. Insa, am pus seminte de la el in alte ghivece. Mi-au iesit 6 plantuțe, is cam la 2 cm momentan. Daca le merge bine, cu 6 plante mature, imi iese recolta de n-am ce face cu ea. Nu stiu cum faci tu, eu am pretentia ca mananc destul de iute, un borcan cu astia de care iti vorbeam ma tine binisor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mă expun cu o simplă salată făcută de soție. 

Ton, ou fiert, salata iceberg, roșii, castraveți, rucola, ceapă, porumb fiert, cașcaval ras, lămâie, pătrunjel. 

La care se adaugă crutoane prăjite cu ulei de măsline și praf de usturoi, plus un sos 'Cezar' 

Collage_20230110_124741.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se baga tare aici asa ca tin sa va felicit.

Ma inscriu si eu cu ceva daca mai e loc

IMG_20230107_161709.thumb.jpg.23004745d760d6f1f90d8e5e5dec0ceb.jpgIMG_20230107_162109.thumb.jpg.3090e024a254148e68ce74a844e9ff3a.jpg

 

Putin ulei cu ceapa fura startul dar imediat din spate apare morcovul in peisaj, ardeiul rosu cand aude ca se strange lumea, nu mai sta pe ganduri si se auto-invita. Separat la casele lor se pregatesc ciupercile fara graba, ca programarea lor e mai tarziu, timp in care pieptul de curcan se uita la ceas si tacticos ca un star gatit pleaca din tigaia lui si ajunge in mijlocul petrecerii, dar nu vine cu mana goala, aduce cu el niste sare, coriandru, piper, si niste chilli flakes. Daca la inceput amestecarea era din incheietura, pe masura ce se adunau participantii s-a trecut la lingura de lemn. Nu se poate sa stai pe uscat, asa ca fiecare a luat un shot de sos de soia. Niste susan presarat cu stil si pastele udon au prezentat biletele ultimele si showul a putut sa inceapa.

Editat de robert23mg
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da' voi pe-aci nu prea mancati de fel?! La mine biata muiere sta zilnic in bucatarie si nu ma satura! Gateste cu oale sau cratite de la 5 litri in sus, si parca se evapora mancarea! La fel si dulciurelele!

Iar iute, ma lupt cu un borcanel de praf de ardei (vreo 50-70grame) adus din India, il am de vreo trei ani si inca nu-l pot dovedi! Iute ca dracu'...zicea aia care mi l-a dat ca este pe la 7...8 pe scara iutelii (care se termina la zece, am inteles tot de la indianca). Mno, uite ceva mostre de zilele astea, ca am lipsit de-acasa si muierea s-a plictisit si a mai gatit cate ceva, subtire...🤭

IMG_2930.jpg

IMG_2856.jpg

IMG_2854.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 7 ore, Nguyen a spus:

 

Mai ales daca iti cade pe picior...

Atunci simți cel mai bine...altfel nici nu conștientizezi...decât când trebuie sa îl ridici și nu poți...și nu știi la ce sa te uiti mai întâi, la piciorul tău sau la ce pagube ai produs motorului..😂

Dar sunt multitasking și de obicei fac 3 lucruri în același timp printre care sa înjur printre dinți fără sa ma repet 10 minute...

Acum 6 ore, apriliacluj a spus:

am incercat toamna asta treaba, am cumparat din piata un ghiveci, vreo 35 ron, am recoltat in total sa zicem cat un borcanas, apoi planta a murit....

de banii aia mai bine luam 2 borcane mari de astea:

image.thumb.png.be3575af4bc44e6a47da0e95f0709e9e.png

Eu am primit planta de la mama, la fel, ardei mici pana în 3 xm dar de o iuteala de nu puteai sa mananci 5 la o ciorba...ca te înroșeai și pierderi orice gust de mancare...

Acum 6 ore, Krimh a spus:

Am si eu un ghiveci de asta. Ardeiul se face de max 3 cm lungime. Da', iute! Si is multi pe ramuri. Se inrosesc repede in ghiveci, daca ai planta afara ai verzi foarte mult timp. De cand l-am bagat in casa i-au picat toate frunzele. Nu stiu daca a murit, ca inca are ardei (rosii), dar noi (verzi) nu mai apar. Insa, am pus seminte de la el in alte ghivece. Mi-au iesit 6 plantuțe, is cam la 2 cm momentan. Daca le merge bine, cu 6 plante mature, imi iese recolta de n-am ce face cu ea. Nu stiu cum faci tu, eu am pretentia ca mananc destul de iute, un borcan cu astia de care iti vorbeam ma tine binisor.

Variațiile de temperatura nu sunt preferate plantelor, de orice fel...trebuie aclimatizat ,asta se face treptat, dintr-o camera călduroasă on alta cu 5 grade mai puțin, sta o luna acolo apoi în alta camera cu 5 grade mai puțin sta o luna acolo samd.

Pana în camera finala...

Acum 6 ore, apriliacluj a spus:

mda, cum a dat frigul, l-am bagat in casa, si atunci a murit....

Pentru ca nu l-ai aclimatizat, honey

Acum 5 ore, s_cristi a spus:

Mă expun cu o simplă salată făcută de soție. 

Ton, ou fiert, salata iceberg, roșii, castraveți, rucola, ceapă, porumb fiert, cașcaval ras, lămâie, pătrunjel. 

La care se adaugă crutoane prăjite cu ulei de măsline și praf de usturoi, plus un sos 'Cezar' 

Collage_20230110_124741.jpg

Te-ai expus, noroc cu nevasta...tu ce gătești, maximum ?

Oricum mie nu îmi place dressingul, și urăsc restaurantele care pun dressing la salate și nu îmi aduc mie separat dressingul sa îmi pun cât consider eu.

 

De obicei ei ma zăpăcește cantitatea dressingului...prefer mai puțin spre deloc..

1 oră în urmă, robert23mg a spus:

Se baga tare aici asa ca tin sa va felicit.

Ma inscriu si eu cu ceva daca mai e loc

IMG_20230107_161709.thumb.jpg.23004745d760d6f1f90d8e5e5dec0ceb.jpgIMG_20230107_162109.thumb.jpg.3090e024a254148e68ce74a844e9ff3a.jpg

 

Putin ulei cu ceapa fura startul dar imediat din spate apare morcovul in peisaj, ardeiul rosu cand aude ca se strange lumea, nu mai sta pe ganduri si se auto-invita. Separat la casele lor se pregatesc ciupercile fara graba, ca programarea lor e mai tarziu, timp in care pieptul de curcan se uita la ceas si tacticos ca un star gatit pleaca din tigaia lui si ajunge in mijlocul petrecerii, dar nu vine cu mana goala, aduce cu el niste sare, coriandru, piper, si niste chilli flakes. Daca la inceput amestecarea era din incheietura, pe masura ce se adunau participantii s-a trecut la lingura de lemn. Nu se poate sa stai pe uscat, asa ca fiecare a luat un shot de sos de soia. Niste susan presarat cu stil si pastele udon au prezentat biletele ultimele si showul a putut sa inceapa.

Aprob pozitiv...😅

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 6 ore, s_cristi a spus:

Mă expun cu o simplă salată făcută de soție. 

Ton, ou fiert, salata iceberg, roșii, castraveți, rucola, ceapă, porumb fiert, cașcaval ras, lămâie, pătrunjel. 

La care se adaugă crutoane prăjite cu ulei de măsline și praf de usturoi, plus un sos 'Cezar' 

Collage_20230110_124741.jpg

Nu-s cam pres multe ingrediente?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...