Sari la conținut

Motociclisti bucatari? (in bucataria proprie, evident!)


superbec

Postări Recomandate

Acum 2 ore, FlipperCo a spus:

Nu-s cam pres multe ingrediente?

Trăiesc 'pă bogăție'. 

Unele le-am pus ca să nu le arunc, erau de câteva zile in frigider și nu îmi place să fac risipă alimentară. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,8k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Acum 14 ore, Flower-Power a spus:

 

Pentru ca nu l-ai aclimatizat, honey

 

nu ma prea pricep la agricultura, nu am pamanturi...., ghinionul meu si al plantei de ardei iute :)

 

PS. ....totusi am un ghiveci de cactus acasa, ala vad ca rezista destul de bine, planta serioasa :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu daca sa intru in gura lupului sau sa stau cuminte daaaar...

IMG_20230104_181245.thumb.jpg.3e1415fce10954472e78fe3dec12cc66.jpg

Dupa ceva vreme am mai bagat o fisa, ultima data nu prea mi.a placut, a fost extra rare :))) ca sa zic asa.

 

IMG_20230104_190011.thumb.jpg.f616ebe0bb40a4468e7e530db393fd43.jpg

Am bagat sare/piper, tigaia de fonta pusa la incins, cuptorul la fel, i.am dat forja pe o parte, am intors, am astepat, am bagat la cuptor vreo 8-9 minute, am scos tigaia inapoi pe ochi, putin unt, jbang jbang baitza, am intors, jbang jbang baitza pe partea cealalra. Si a iesit pe gustul meu, desi puristii am vazut ca baga doar rare.

IMG_20230104_192028.thumb.jpg.b02bc5bd67f5ad274e4cb92084077cd0.jpg

Mai tre sa lucrez la crusta :)

 

Inca aveti mancare de la craciun? Vine pastele imediat :)))

Editat de robert23mg
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, Flower-Power a spus:

Mai pe crud ar fi fost mai bine dpmdv, adică,  blasfemie...😅🥺

 

Tot pe crud sunt și eu azi, am gătit..😊🫣😅

20230116_192821.jpg

20230116_192815.jpg

20230116_210605.jpg

Crud, crud dar totusi putintica descrierebnu strina pentru cei nestiutori ca mine🤷‍♂️

Deci piure, morcovi caramelizati pare si ce mai avem? Par friganele (un pic arse), dar sunt si alte multe variante posibile. 
 


La desert nu ma bag, totusi copt era alta dreaba. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 8 ore, FlipperCo a spus:

Crud, crud dar totusi putintica descrierebnu strina pentru cei nestiutori ca mine🤷‍♂️

Deci piure, morcovi caramelizati pare si ce mai avem? Par friganele (un pic arse), dar sunt si alte multe variante posibile. 
 


La desert nu ma bag, totusi copt era alta dreaba. 

Somon , piure de cartofi ,morcovi , salata verde...somonul a ieșit foarte bine, nu uscat, deși în poza arata cam ars?!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iarasi m-am luat la întrecere cu mine însămi și am câștigat o ciorba de vacuta ..reteta simpla, legume congelate de ciorba de vacuta și pe lângă asta am mai pus eu un morcov ai fix un cartof, borș.. sare si patrunjel .

O zic ca să o tin minte eu...nu pentru voi 😅

20230121_215309.jpg

Si evident întâi am fiert cubulețe de vita vreo 5 ore...

Trebuie sa imi iau o oala sub presiune sa fiarbă vita mai repede..dar mi-e cam frica de oala sub presiune la ce abilități de gospodina am sigur explodează aia ...cel mai deștept cedează primul de obicei...🤣

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 23 ore, Flower-Power a spus:

Iarasi m-am luat la întrecere cu mine însămi și am câștigat o ciorba de vacuta ..reteta simpla, legume congelate de ciorba de vacuta și pe lângă asta am mai pus eu un morcov ai fix un cartof, borș.. sare si patrunjel .

O zic ca să o tin minte eu...nu pentru voi 😅

20230121_215309.jpg

Si evident întâi am fiert cubulețe de vita vreo 5 ore...

Trebuie sa imi iau o oala sub presiune sa fiarbă vita mai repede..dar mi-e cam frica de oala sub presiune la ce abilități de gospodina am sigur explodează aia ...cel mai deștept cedează primul de obicei...🤣

Incearca leustean proaspat in ciorba, e ca si aroma mult peste patrunjel (practic dedicat ciorbelor). Patrunjel sau marar in mancaruri.

Tips: in tocanita de cartofi cu afumatura, musai marar proaspat, mult😆

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De unde ai luat tu rib eye de cerb...

 

Am mancat cerb o singura data în viata fără sa știu ce mănânc, undeva în alta tara și după ce am mancat și m-am declarat foarte mulțumită am avut dualitate.. dacă înțelegi.. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, Flower-Power a spus:

Imi place salata cum arata...și carnea arata bine, nu zic dar alpaca nu servesc 😅

20230127_185318.jpg

Chifteluțe...😁


Ce-i drept e un animalut dragut, probabil de acolo retinerea. Dar si mielul este si e minunata o friptura facuta cum trebuie🤷‍♂️

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

😄😁

20230129_142759.jpg

20230129_142647.jpg

20230129_142640.jpg

Am pus verdeață la șnițele...bune, as putea sa ma gândesc ce mirodenii sa bag în afara de verdeață sare ,piper..ceva idei?

Legumele au fost congelate, mărturisesc tot , le-am tras la wok în unt și soia, sare ,piper..

 

Mama cum arata mielul ala...😊

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 ore, stege a spus:

Ca tot veni vorba de miel..

 

Toate legumele sunt crescute in gradina unui vecin, iar rozmarinul si piperul sunt pescuite de pe strada, unde cresc salbatic mai peste tot.

 

Mielul este halal. Cu ce se deosebeste (dincolo de teorie) de oricare alt miel, greu de spus.

 

Grozav ar fi fost sa am si niste menta, pentru un sos de iaurt...

 

a.thumb.jpg.c25393aa46db3d518143c4f4ccfbabf3.jpg

 

b.jpeg

 

c.jpeg

 

 

 

Yum

 

Buna treaba! Dar unde esti tu de creste rozmarinul si piperul pe strada? 

Acum 7 minute, Flower-Power a spus:

😄😁

20230129_142759.jpg

20230129_142647.jpg

20230129_142640.jpg

Am pus verdeață la șnițele...bune, as putea sa ma gândesc ce mirodenii sa bag în afara de verdeață sare ,piper..ceva idei?

Legumele au fost congelate, mărturisesc tot , le-am tras la wok în unt și soia, sare ,piper..

 

Mama cum arata mielul ala...😊

Daca pui prea multe mirodenii, iese o “varza” si il strici, nu mai intelegi aromele. Dupa mine 2 maxim 3 sunt suficiente. Poti pune si putin usturoi granulat daca iti place gustul si chiar un oic de menta. 
Poti testa mai multe variante de amestecuri cu prima ocazie, fiecare snitel dat prin alta compozitie. Asa le poti compara cel mai bine. 
Succes!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 20 ore, ENEOS a spus:

Tânăr?

Desigur...sa meargă faza cu găină bătrână.. 😅

Acum 6 ore, stege a spus:

Nu cred ca la genul asta de bugs se refereau cei de la World Economic Forum, apropos de recomandarea lor culinara. In orice caz, ii doresc lui Claus Schwab cancer anal si hemoroizi in inima! 🤗

 

Revenind insa, a trebuit sa beau o caldare de apa dupa masa asta, cred ca ori mi-au scapat fulgii de chilli, ori m-a auzit Schwab 🤬 - inghiti-l-ar pamantul! 😁

 

 

11.jpeg

11-2.jpeg

Reteta, please...cu tot cu timpi și temperaturi, pas cu pas...please

Orezul era prefiert?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se da o supa crema de legume în making procese cu evident dovleac...îmi place la nebunie, o sa fac și crutoane.

Si acest vițel pe care vreau sa îl fac friptura, cum se face? Ăștia de ati mai făcut și sunteți meseriași.. 

20230204_142242.jpg

20230204_142249.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...