Sari la conținut

Motociclisti bucatari? (in bucataria proprie, evident!)


superbec

Postări Recomandate

Acum 1 oră, Nguyen a spus:

 

Cam uleioase gogosile, trebuia sa le pui la scurs pe un gratar si la sfarsit sa pui zaharul. Asa scapi de ulei iar zaharul pudra le da si un aspect mai apetisant plus o alta prezentare. Cum le-ai facut tu sunt bune de dat la pomana...

Am reținut mesajul dar aleg să ignor răutatea gratuită provenită din frustrări. Aștept cu nerăbdare să pui poze cu mâncăruri gătite de tine, poate găsesc ceva interesant.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,8k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Acum 5 minute, Flower-Power a spus:

Aștept cu nerăbdare să pui poze cu mâncăruri gătite de tine, poate găsesc ceva interesant.

 

Eu nu gatesc, am alte aptitudini.

Acum 8 minute, Flower-Power a spus:

Am reținut mesajul dar aleg să ignor răutatea gratuită provenită din frustrări.

 

Poti sa percepi cum vrei mesajele dar totusi ar fi bine sa-mi asculti sfaturile pt ca ma insel foarte rar.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ești simpatic azi..ce cauți la secțiunea asta dacă nu ești interesat de subiect? Doar ca să mai împărtășim o frustrare, două..?

Până la vârstă ta, in jur de 45 estimez, nu ai înțeles că sfaturile sunt bune doar dacă sunt cerute?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 minute, Flower-Power a spus:

Ești simpatic azi..ce cauți la secțiunea asta dacă nu ești interesat de subiect?

 

Pai tocmai ca sunt interesat de subiect, daca nu gatesc nu inseamna ca nu stiu sa apreciez mancarea.  Sau tu chiar credeai ca somelierii produc vinul pe care ti-l recomanda?

 

Acum 2 minute, Flower-Power a spus:

Până la vârstă ta, in jur de 45 estimez, nu ai înțeles că sfaturile sunt bune doar dacă sunt cerute?

 

Din experienta mea pot sa spun ca sfaturi cer de regula oamenii destepti.  

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai sa vedem niste mancaruri foarte rapide.

 

Supa de marar cu zdrente de ou.

Se caleste mararul tocat in prealabil si depozitat in congelator 😁 in orice grasime care va imoregna gustul. Uleiul de masline da un gust, untul alt gust. In tot acest timp se incalzeste apa in ketler. Niste praz verde. Batranii pe vremuri puneau o lingura de faina la prajit. Eu prefer sa scot niste praz verde sa mai bun un pic de smantana, amidon  f putin(cat sa nu fie zeama supa), blender, pus napoi la fiert. Bagat oul sa iasa zdrentrle. Reteta din batrani se acreste fu putin otet, dar merge si lamaia. Sare piper dupa cantitate si gust. Cred ca 10 min e mult la treaba asta 😁

 

Felul 2 mancare de morcovi

Se iau morcovi de aia de sera fara pamant, se clatesc in apa, se arunca in robot cu discup de razatoare, apoi in functir de tigaie la caramelizat cu sau fara unsoare. Se pune maxim unbpolonic de apa, se dezlipesc din tigaie si se fac in aburu ala mai departe, evident capac. Se scoate o mica parte din morcovi, blender, smantana, faiana/amidon sare piper, se pune peste morcovi la fiert un clocot. Gata. Iar acum din nou piper, sa fie tot preparatul usor acoperit de piper. Proaspat macinat multicolor. E bun si alb, iar in lipsa de orice e bun si ala negru.

Se serveste cu ochiuri cu galbenusul moale. 15 min max.

Reteta din batranii din banatul german este morcov fiert mult si bine, apoi in zeama aia pus o lingura de faina. Dureaza prea mult si textura e asa ca de budinca... In ambele cazuri se pot folosi niste cuburi de cartofi. Daca vreti sa scurtati timpul cartofilor, cuburi intrun recipient inchis, de preferabil sticla, in cuptorul cu microunde, 5min cu o lingura de apa, sunt perfecti de aruncat in preparat si se termina de gatit acolo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

49 minutes ago, Flower-Power said:

@cooldeep ce e ketler? Interesantă supa de mărar.

 

Fierbator de apa electric, undeva la 3 mii de wati, pt un litru de apa nu ii ia 2 min sa il fiarba...

Sau ceainic electric.

Englezii au mari probleme la pauzele dintre meciurile de fotbal care sunt dupamasa, cand toti se pun sa isi faca ceai. Cererea de curent creste cu cateva procente bune pt putin timp si apeleaza la tot felu de artificii si predictii pt a suplinii cererea.

 

PS de la Water Kettle romanescu ketler 😁

Editat de cooldeep
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am facut saptamana trecuta. 

 

2 oua intregi, lapte, 500g de faina, neaparat sare cam o lingurita si o lingurita de scortisoara praf. 

 

Neaparat tigaia foarte incinsa si la foc mediu-mare. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu ma impac cu scortisoara si as alege vanilie, dar nu conteaza. Important e sa adaugi si niste apa minerala si sa lasi compozitia sa se odihneasca putin inainte de a te apuca. Cam 20-30 minute.

Si sa pui cu un polonic mai mare in tigaie, ca iar se leaga omul ala de tine, ca-ti ies franjurate 😂

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aaah..ieri am fost la mega, de ce nu mi-ai zis și mie de apă minerală? I am so sad..cu polonicul mai mare, rezolv.

Să nu mai dau motive de răzmeriță.😁

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

prima-nota 6

a patra-nota 7 -pe alocuri pare necoapta, parca ii lipseste auriul ala specific

ciorba-nota 5 spre 6....daca este proaspat scoasa de la frigider ar avea circumstante atenuante

notele sunt acordate privesc prezenta scenica

 

daca ar fi sa aleg intre nr 1 si nr 4, as alege 1

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oh boy ce note mici..parcă sunt la concursul "gătesc pentru tine" 

Încă sper să mă mărit.😂🤣😂 mai pun una.

20200403_181203.jpg

Dacă nici acum...le mânânc și gata,nu le mai fac vedete.😁

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vii tu repede să îmi iei fața și să nu mă mai mărit..😁arată foarte bine by the way. În apărarea mea ,nu mă ajută tigaia..mulțumesc pentru înțelegere😊

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 9 minute, Flower-Power a spus:

Oh boy ce note mici..parcă sunt la concursul "gătesc pentru tine" 

Încă sper să mă mărit.😂🤣😂 mai pun una.

20200403_181203.jpg

Dacă nici acum...le mânânc și gata,nu le mai fac vedete.😁

asta pare uscata mai mult..posibil sa ai probleme cu tigaia, ori nu imprastia uniform caldura ori ochiul aragazului prea mic.....oricum, pare supracopata

Acum 6 minute, cooldeep a spus:

Clatite ziceti ? :)
Clatite sa fie :)

clatite.thumb.jpg.4c3f1823b901bd2bf4c61e9d6508e117.jpg

asta da...9...parca se simte pufosenia in ochi, aurita cum trebuie si uniform, daca era si marginea rotunda parea de 10.

 

apropo, ii mai trebuie cuiva drojdie? 2 degetele sus cui ii trebuie :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca focul e prea tare si nu sta pe mijloc tigaia, dar se poate rezolva invatind clatita in tigaie dupa ce se desprinde.
Cat despre pufosenie, exact :) Au fost mega pufoase. In schimb, fix clatita din imagine era goala pe dinuntru, nu era umpluta, am pus o doar asa de poza sa trimit la cineva :) Asta ca sa intelegem ca ce e in poza nu e neaparat in realitate :)

Dar azi nu se mananca peste ?
Prezint shaorma cu detoate. Bine nu shaorma, dar orez cu ce o fi prin frigider, resturi de ciuperci ce trebuiau gatite, niste morcovei, chestii de astea de primavara ceapa verde, patrunjel :) Orezul e fiert in forma de silicon, dar se poate folosi orez la punga, important e sa nu fie fiert pana sa devina pilaf, astfel fiecare bob nu sta lipit de alt bob. Si daca tot e primavara niste peste copt in foaie de copt la cuptor cu ierburi de provonce si cu niste lamai bio(ca cica numai la astea putem manca coaja) peste niste somon. Aici problema e ca somonul de cultura e gras si pt ca nu am avut chef sa prajesc un pic pielea in tigaie, pt simandicosul din mine pielea nu e comestibila, daca o prajeam inainte si se topea stratul de grasime dintre carne si piele, era alta povestea.
Cat despre sos. E o minunatie. Un pic de sos de portocale cu o zeama de lamaie scazute asa un pic, niste apa de la orez sa recuperam niste amidon, indulcite cu niste sos de artar (se poate si miere, si sa nu aud ca mierea e toxica la caldura ca toti care mancati nuga, mancati sirop de miere fiarta :) ), un strop de sare, piper si pt ca mai toate aromele sunt solubile in grasimi, nelipsitul unt. Daca se serveste la 30-40 de grade sosul, un varf de amidon extra in compozitie (aici merge amidonul de cartof), iar daca vine din frigider pe la 10-15 grade sosul, untul il va ingrosa suficient. Sosul este foarte puternic la gust si se toarna in stropi pe alocuri pe carne sau orez, e foarte interesant, ca poti manca pestele cu zeama de lamaie coapta si la urmatoarea furculita acelasi peste are alt gust de la sosul de citrice cum l am denumit.

115191230_WhatsAppImage2020-03-29at12_48_48.thumb.jpeg.dda336331c700629d3d085374754b70c.jpeg


Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...