Sari la conținut

Motociclisti bucatari? (in bucataria proprie, evident!)


superbec

Postări Recomandate

Acum 12 minute, ivan pedala a spus:

 

Pai chestiile de le pap io nu ingrasa, doar mentin! Pacat ca stai departe, dar poti merge la fiica-mea, doar ce salta oala cu sarmale de pe foc...si sta la doar cateva minute de tine! ;)

IMG-20201024-WA0004.jpg

😍 și mi-ai trimis și mie o oală mai mică?  Dacă nu, data viitoare..

Acum 7 minute, cooldeep a spus:

Juma de usturoi a fost copt, jumate prajit in unt. Cum nu aveam baza de supa si nu folosesc cuburi magice, cel mai mult a durat sa fac supa normala 😁😁 Si cel mai important, nu avea gust sau miros de mujdei 😁

miammiam sună bine...unde zici că stai?😂

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,8k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Acum 1 minut, Flower-Power a spus:

😍 și mi-ai trimis și mie o oală mai mică?  Dacă nu, data viitoare..

Pai oala aia contine vreo 30 si ceva de sarmale, fiica, ginerica si cele doua nepoate nu le pot dovedi, fiindca mai au si alte bunatati in program...doar au vecinul bucatar sef si sigur au si ceva delicatese in meniu! Nu ma forta sa dau din casa!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 19.09.2020 la 11:12, WotRU2Me a spus:

 

 

 

 

Măi, dar ce mai face colegul? Sau îi e frică de faptul că aș putea să dau o fugă la Cta să mănânc ceva select, ușor și extrem de gustos?😅

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 26 minute, Flower-Power a spus:

Supă de usturoi? Nu am gustat niciodată..Arată bine și felul 2.

😁 sunt înfometată..

trebuie să fi fost gustos..

 

Așa se duce cura mea pe apa sâmbetei..noroc că nu ești aproape de mine..nici tu, nici ceilalți.

Supa crema de usturoi este super, trebuie sa incerci. Poate intai la un restaurant sau delivery. Merita garantez, se face cu usturoi copt👍

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chiar acum, ivan pedala a spus:

Pai oala aia contine vreo 30 si ceva de sarmale, fiica, ginerica si cele doua nepoate nu le pot dovedi, fiindca mai au si alte bunatati in program...doar au vecinul bucatar sef si sigur au si ceva delicatese in meniu! Nu ma forta sa dau din casa!

nu mă provoca, că eu sunt săritoare, ajut oricând , dau o mână de ajutor...😀

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, cooldeep a spus:

Se pare ca n am mai facut poze de ceva vreme 😁

 

Incepem cu o supa crema de usturoi. Chestia aia alba este o spuma de lapte mentolata. Daca as bea cafea as fi avut probabil o masinarie de frotat laptele, dar nu am, asa ca metoda e usor barbara, se pune niste lapte intr un pahar inalt in cuptoru cu microunde, se lasa cateva zeci de sec la fiert pana se ridica spuma pana sus. Apoi o data oprit microundele se va lasa toata treaba, dar poti extrage o lingura de spuma din vreo 50 ml de lapte.

2043561244_IMG_20201023_1835442.thumb.jpg.8871840051fffb1fe82bcf4d0e5a0fac.jpg

A se vedea arentia la detaliu cum acea bucata de chives nu a vrut sa stea pe supa 😁😁

 

 

 

Apoi trecem la felul doi. Ceva clasic. Un pireu de cartofi dulce pt cei care prima oara dau furculita cu pireul de pastarnac. Am mai zis la unii, altii, mi a iesit erfect pt ca am scos miezul ala radacinos si atzos din pastarnac. Unii imi zic sa cumpar pastarnac mai proaspat. No ce sa zic, asta i marfa, cu asta gatim, ne adaptam.

Carnea nimic special, muschiuletz flambat intr o crusta fina de praf de mustar, dar aici aparr surpriza. Sosul. Am luat un gem de gutui cu nuca si chilli de la cineva si am incropit un sos. Chilli sub forma de ardei, nu fulgi, nu boia. Deci totul in farfurie relativ monoton. Carnea perfecta efectiv se topea in gura si apoi vine chilli ăsta din sos si te trezeste la realitate 😁

Data viitoare voi incerca flambarea dupa ce iese din cuptor, ceva imi spune ca see va simti si mai tare aroma.

1472596364_IMG_20201023_1900052.thumb.jpg.e435b2582517982971d5756bf3cda52f.jpg


Da, frumos si bun. Bravo!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

2 hours ago, FlipperCo said:

Supa crema de usturoi este super, trebuie sa incerci. Poate intai la un restaurant sau delivery. Merita garantez, se face cu usturoi copt👍

 

Fiecare tara e cu reteta ei. Austriecii sunt pe smantana si faina. Altii sunt pe a ingrosa cu crutoane. Unii sunt doar pe usturoi copt, altii sunt doar pe usturoi in unt. Toti au supa de legume/pui obligatorie in compozitie.

Cele mai mari failuri de supe creme le am mancat culmea la birturi care cu supe se ocupa, un fel de pireu mai lung... Cele mai bune supe la birturi mai elevate un pic. Consider ca unu din preparate daca se regaseste in meniu, supa crema de dovleac, teoretic garanteaza ca birtul e cel putin decent.

Ce am observat pana acum la birturile astea mai elevate si supele lor crema, exista supa, baza, apoi tot felu de artificii in farfurie astfel incat aproape fiecare lingura poate avea alt gust.

 

Si inca o mica observatie, la locurile fitoase accentul se pune pe plating. Farfuria se cladeste in sus pe verticala. Unii exagereaza, microsalate, petale, floricele si ce o mai fi, dar unii fac niste chestii tare faine. Bine ca a mai trecut un pic moda trufelor.

 

2 hours ago, Flower-Power said:

...unde zici că stai?😂

Departe 😁

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 6 minute, cooldeep a spus:

 

Fiecare tara e cu reteta ei. Austriecii sunt pe smantana si faina. Altii sunt pe a ingrosa cu crutoane. Unii sunt doar pe usturoi copt, altii sunt doar pe usturoi in unt. Toti au supa de legume/pui obligatorie in compozitie.

Cele mai mari failuri de supe creme le am mancat culmea la birturi care cu supe se ocupa, un fel de pireu mai lung... Cele mai bune supe la birturi mai elevate un pic. Consider ca unu din preparate daca se regaseste in meniu, supa crema de dovleac, teoretic garanteaza ca birtul e cel putin decent.

Ce am observat pana acum la birturile astea mai elevate si supele lor crema, exista supa, baza, apoi tot felu de artificii in farfurie astfel incat aproape fiecare lingura poate avea alt gust.

 

Si inca o mica observatie, la locurile fitoase accentul se pune pe plating. Farfuria se cladeste in sus pe verticala. Unii exagereaza, microsalate, petale, floricele si ce o mai fi, dar unii fac niste chestii tare faine. Bine ca a mai trecut un pic moda trufelor.

 

Departe 😁

Da, stiu toate astea. Plating-ul are rolul lui, fiinca da, mancam si cu ochii (bine, sunt mancaruri unde n-ai cum oricat te straduiesti).

Apropo de baza pentru supa, la noi lucrurile au cam luat-o razna. Se practica ca in redtaurante, sa se foloseasca aceeasi baza, dupa care se completeaza functie de situatie/meniu.
Dar ca sa merg la o pastravarie si zeama sa nu aiba gust de peste, e mult prea mult. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Și cornulețe...? Wow astea îmi plac nespus dintre toate dulciurile pregătite în casă alături de cozonac , chec pandișpan cu cireșe sau caise..mă rog, iar mă apucă foamea.

Ce voiam să vă zic, mi-am băgat netflixul și eu, am ajuns în rând cu lumea bună😄 și m-am uitat la Flavours of România.. episodul 5 și era un bucătar care gătea cu spor și mi-a făcut poftă să reinterpretez o rețetă de-ale lui în care să fie carne de vită și gutui, că tot este sezonul lor. Aveți vreo rețetă bună care să conțină aceste două ingrediente? Am dat și peste rețeta lui jamie dar..nu mă încântă prea mult..o reinterpretez și p-asta dacă e nevoie. O postez doar pentru lămurire dar eu caut altceva , cu sos de gutui separat care să completeze friptura de vită. Vă aștept cu propuneri și sugestii. Reclamațiile nu le primesc, ghișeul fiind închis.😀

https://retete.acasa.ro/mancare-35/friptura-de-vita-cu-gutui-a-la-jamie-oliver-140228.html

 

Editat de Flower-Power
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 46 minute, Flower-Power a spus:

Și cornulețe...? Wow astea îmi plac nespus dintre toate dulciurile pregătite în casă alături de cozonac , chec pandișpan cu cireșe sau caise..mă rog, iar mă apucă foamea.

Ce voiam să vă zic, mi-am băgat netflixul și eu, am ajuns în rând cu lumea bună😄 și m-am uitat la Flavours of România.. episodul 5 și era un bucătar care gătea cu spor și mi-a făcut poftă să reinterpretez o rețetă de-ale lui în care să fie carne de vită și gutui, că tot este sezonul lor. Aveți vreo rețetă bună care să conțină aceste două ingrediente? Am dat și peste rețeta lui jamie dar..nu mă încântă prea mult..o reinterpretez și p-asta dacă e nevoie. O postez doar pentru lămurire dar eu caut altceva , cu sos de gutui separat care să completeze friptura de vită. Vă aștept cu propuneri și sugestii. Reclamațiile nu le primesc, ghișeul fiind închis.😀

https://retete.acasa.ro/mancare-35/friptura-de-vita-cu-gutui-a-la-jamie-oliver-140228.html

 


https://www.google.ro/amp/s/www.petitegourmets.com/recipes/tenderloin-with-quince-sauce/amp

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca 5 min pt usturoi la fript va fi cam scrum. 10 min la carnea aia o vor face o talpa veritabila, imi e foarte greu sa cred ca oliver baga asa timpi mari si am citit ceva retete de ale lui, da la el pe site nu traduse.
 Iar cele 2 kg de carne sunt cam pt un batalion nu pt o casa relativ normala 😁, doar zic 😁

Editat de cooldeep
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 17 ore, cooldeep a spus:

Cred ca 5 min pt usturoi la fript va fi cam scrum. 10 min la carnea aia o vor face o talpa veritabila, imi e foarte greu sa cred ca oliver baga asa timpi mari si am citit ceva retete de ale lui, da la el pe site nu traduse.
 Iar cele 2 kg de carne sunt cam pt un batalion nu pt o casa relativ normala 😁, doar zic 😁

Da..așa mă gândeam și eu , că e ceva greșit. Oricum, cantitățile aveam de gând să le micșorez.

merci!

Acum 17 ore, FlipperCo a spus:

sună foarte bine! Gracias.

Acum 17 ore, john17 a spus:

Unde? 

pe TV, laptop și telefon..pe tabletă, nu.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 24.10.2020 la 20:32, Flower-Power a spus:

Măi, dar ce mai face colegul? Sau îi e frică de faptul că aș putea să dau o fugă la Cta să mănânc ceva select, ușor și extrem de gustos?😅

 

Am trecut pe tamplarie, fac birouri pentru copii.

Bag kebap si mai scap cate o vita ocazional, nimic spectaculos.

 

IMG_20201024_035136.thumb.jpg.9676741799c876d3f6484a91db80816b.jpg

 

IMG_20201026_131204.thumb.jpg.8f7b53b3994fe2af9124585272777636.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca tot e vineri sa fie zi de gratar.

Niste cartofi ca s asa buni de nu ma pot abtine sa nu i fac din cand in cand. Si pt ca ardeiul copt e bun, de ce nu 😁

1552358537_IMG_20201030_1223402.thumb.jpg.88febf80a2a38abbf0f282db753e2761.jpg

 

1191407458_IMG_20201030_1257282.thumb.jpg.8e862c05018f1126484cd7b1c2053a18.jpg

 

Si cum #niciUnGratarFaraMici , 3 kg nu strica, sa fie la gramaj 😁

 

1316930416_IMG_20201030_1316062.thumb.jpg.7782a5366a0060043a4381f330e24cf0.jpg

 

Si cum vedeta trebuia sa fie pieptul de curcan intreg. Am nimerit 1 piept fain si 3 intinsi, mai naspa asa. Asa ca ne tre si scula de masurat temperatura.

 

1648822865_IMG_20201030_1358482.thumb.jpg.3286fedf9a020963774c0f9b2c84c57b.jpg

 

Ca apoi dupa ce a stat destul de mult pe gratar sa fie perfect.

 

1784399338_IMG_20201030_1434482.thumb.jpg.69a78c00cd8572c72b5cef6df13375fe.jpg

 

Apoi a fost transat si imbibat in sosul de visine. Data trecuta le facusem oamenilor astia cu ierburi de provonce, asa ca am zis sa le dau alt gust. 

Ce sa zic. Dureaza mult sa se faca. Cred ca 1 ora a durat si 75 de grade pe termometru asta a iesit un pic uscat, pt gusturile mele. Important e ca pt toti a  fost un succes inclusiv pt un simandicos care pieptu nu i de el. Voi testa data viitoare cu vreo 5 grade mai putin sa vedem ce iese. In plan sunt si niste chipsuri de lemn pt afumat sa vedem daca se simte sau nu diferenta. Sosul de visine a fost perfect, dar fiind dulce nu e chiar pt toata lumea. Exceptand clasicul usturoi sau ierburi voi cu ce sos bun ati mai mancat curcanul ?

IMG_20201030_150908~2.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu butter lemon sauce. Nu e greu de facut si lasa loc si de improvizatii. Bine, era pui, dar tot pe acolo ne situam. 

Poate ar iesi mai zemos daca l-ai parpali pe gratar iute pentru crusta si ai termina gatitul in cuptor, sub folie. Problema e ca pasarea trebuie bine gatita, sa nu ramana "rare" din motive de igiena. Cum ti-a iesit tie, pare perfect.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 10 ore, cooldeep a spus:

Daca tot e vineri sa fie zi de gratar.

Niste cartofi ca s asa buni de nu ma pot abtine sa nu i fac din cand in cand. Si pt ca ardeiul copt e bun, de ce nu 😁

1552358537_IMG_20201030_1223402.thumb.jpg.88febf80a2a38abbf0f282db753e2761.jpg

 

1191407458_IMG_20201030_1257282.thumb.jpg.8e862c05018f1126484cd7b1c2053a18.jpg

 

Si cum #niciUnGratarFaraMici , 3 kg nu strica, sa fie la gramaj 😁

 

1316930416_IMG_20201030_1316062.thumb.jpg.7782a5366a0060043a4381f330e24cf0.jpg

 

Si cum vedeta trebuia sa fie pieptul de curcan intreg. Am nimerit 1 piept fain si 3 intinsi, mai naspa asa. Asa ca ne tre si scula de masurat temperatura.

 

1648822865_IMG_20201030_1358482.thumb.jpg.3286fedf9a020963774c0f9b2c84c57b.jpg

 

Ca apoi dupa ce a stat destul de mult pe gratar sa fie perfect.

 

1784399338_IMG_20201030_1434482.thumb.jpg.69a78c00cd8572c72b5cef6df13375fe.jpg

 

Apoi a fost transat si imbibat in sosul de visine. Data trecuta le facusem oamenilor astia cu ierburi de provonce, asa ca am zis sa le dau alt gust. 

Ce sa zic. Dureaza mult sa se faca. Cred ca 1 ora a durat si 75 de grade pe termometru asta a iesit un pic uscat, pt gusturile mele. Important e ca pt toti a  fost un succes inclusiv pt un simandicos care pieptu nu i de el. Voi testa data viitoare cu vreo 5 grade mai putin sa vedem ce iese. In plan sunt si niste chipsuri de lemn pt afumat sa vedem daca se simte sau nu diferenta. Sosul de visine a fost perfect, dar fiind dulce nu e chiar pt toata lumea. Exceptand clasicul usturoi sau ierburi voi cu ce sos bun ati mai mancat curcanul ?

IMG_20201030_150908~2.jpg

Interesant curcanul, dar din poze pare ca vedetele sunt micii😆🍻


 

La mine astazi este pe leneveala, probabil Cordon-Bleu🤷‍♂️

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asta e scopul graturului cu capac, inlocuieste cuptorul, iar caldura poate fi directa sau indirecta in el, in functie de cum asezi carbuii sau in functie de cat de departe sunt carbunii de suprafata de grilat (ca sa ma exprim asa). La bucati normale imi iese perfect de fiecare data si nu este rare si ramane foarte foarte zemos. Aici textura a fost ok, gustul foarte bun, dar pt gustul meu nu destul de zemos, nu s a plans nimeni :) dar nu despre ei e vb, ci eram doar obiectiv intre cum iese felii subtiri si cum iese gros, mai exact cum imi ies mie. Oricum faptul ca termometrul arata 70 de grade sa zicem nu inseamna ca sunt intr adevar 70, poate avea si el o eraore. Plus de asta conform termodinamicii care spune ca temepraturile se egaleaza, e clar ca o data luat de pe foc, partiile alea mai calde adica primii cm de carne for incalzi mai departe partile mai reci alea mai adanci. Acu Jamei zica ca 70 de grade e gata, siteurile americane insinsta cu 74 de grade. Vom vedea data viitoare si sper ca voi gasi mai mult de o bucata faina. Si sa nu uitam ca este foarte importanta temperatura la care este carnea cand incepe procesul de coacere. Una e sa pleci cu carnea de la 4 grade si alta e sa pleci cu ea de la 20, vara chiar 30.
Oricum asta e marea diferenta intre pui si curcan, adica puiul tot timpul la piept va fi atos in comparatie cu curcanul, si poti folosi ce pui vrei, crescut la sol. crescut in gradina, crescut bio, alimentat cu porumb, asa e adnul lui :) si spre deosebire de miel unde mielu de romania cu ala de irlanda sau de noua zeelanda sau grecia nu are nici o treaba nu au absulut nimic in comun, la pui, puiul e cam pui.
Si inca un mic aspect. Bucatiile astea de carne sunt fara piele si fara grasime. E clar ca se prepara diferit si lipsa grasimii afecteaza gustul.


Cat despre mici, ei sunt vedete tot timpul :) Mai ales pe gratatul acesta unde pot muta carbunii mult mai jos si am timp destul sa pun toti micii pe gratar fara sa se arda :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 9 minute, cooldeep a spus:

asta e scopul graturului cu capac, inlocuieste cuptorul, iar caldura poate fi directa sau indirecta in el, in functie de cum asezi carbuii sau in functie de cat de departe sunt carbunii de suprafata de grilat (ca sa ma exprim asa). La bucati normale imi iese perfect de fiecare data si nu este rare si ramane foarte foarte zemos. Aici textura a fost ok, gustul foarte bun, dar pt gustul meu nu destul de zemos, nu s a plans nimeni :) dar nu despre ei e vb, ci eram doar obiectiv intre cum iese felii subtiri si cum iese gros, mai exact cum imi ies mie. Oricum faptul ca termometrul arata 70 de grade sa zicem nu inseamna ca sunt intr adevar 70, poate avea si el o eraore. Plus de asta conform termodinamicii care spune ca temepraturile se egaleaza, e clar ca o data luat de pe foc, partiile alea mai calde adica primii cm de carne for incalzi mai departe partile mai reci alea mai adanci. Acu Jamei zica ca 70 de grade e gata, siteurile americane insinsta cu 74 de grade. Vom vedea data viitoare si sper ca voi gasi mai mult de o bucata faina. Si sa nu uitam ca este foarte importanta temperatura la care este carnea cand incepe procesul de coacere. Una e sa pleci cu carnea de la 4 grade si alta e sa pleci cu ea de la 20, vara chiar 30.
Oricum asta e marea diferenta intre pui si curcan, adica puiul tot timpul la piept va fi atos in comparatie cu curcanul, si poti folosi ce pui vrei, crescut la sol. crescut in gradina, crescut bio, alimentat cu porumb, asa e adnul lui :) si spre deosebire de miel unde mielu de romania cu ala de irlanda sau de noua zeelanda sau grecia nu are nici o treaba nu au absulut nimic in comun, la pui, puiul e cam pui.
Si inca un mic aspect. Bucatiile astea de carne sunt fara piele si fara grasime. E clar ca se prepara diferit si lipsa grasimii afecteaza gustul.


Cat despre mici, ei sunt vedete tot timpul :) Mai ales pe gratatul acesta unde pot muta carbunii mult mai jos si am timp destul sa pun toti micii pe gratar fara sa se arda :)

Ce fel de gratar ai? E din acela profi cu tot felul de gaselnite utile (loc pentru lemn aromat, sau lichide aromate, deschiere dubla, caldura indirecta, etc)?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acesta e gratrul ce se gaseste la hornbach branduit Landmann cu 1100 de lei care la metro e branduit cu marca lor de ustensile de grill si e doar 450 lei parca.
O suprafata de gatit gen fonta, un otel rugos care este acoperit de o vospea chiar rezistenta. Cu capac care are un termometru. Iar tava cu carbunii o poti muta sus jos vreo 20 de cm, dedesubt fiind tava de cenusa. Aerisiri 4.
O constructie simpla si foarte eficienta la un pret mai mult decat corect. Faptul ca e dreptunghi cu unghiuri drepte il face foarte stabil spre deosebire de gratare rotunde tip butoi care sunt cam subrede (inclusiv alea de 3-4 mii lei). Briz brizul acestui gratar este gratarelul de aripioare de ala cromat (total inutil) ce s ar monta cumva de capac, dar e o prostie, caci in momentul in care deschizi capacul ghici unde curge tot zamalaul, exact acolo unde se imbina capacu de cutie, respectiv va curge pe tot spatele cutiei...

Editat de cooldeep
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, cooldeep a spus:

Acesta e gratrul ce se gaseste la hornbach branduit Landmann cu 1100 de lei care la metro e branduit cu marca lor de ustensile de grill si e doar 450 lei parca.
O suprafata de gatit gen fonta, un otel rugos care este acoperit de o vospea chiar rezistenta. Cu capac care are un termometru. Iar tava cu carbunii o poti muta sus jos vreo 20 de cm, dedesubt fiind tava de cenusa. Aerisiri 4.
O constructie simpla si foarte eficienta la un pret mai mult decat corect. Faptul ca e dreptunghi cu unghiuri drepte il face foarte stabil spre deosebire de gratare rotunde tip butoi care sunt cam subrede (inclusiv alea de 3-4 mii lei). Briz brizul acestui gratar este gratarelul de aripioare de ala cromat (total inutil) ce s ar monta cumva de capac, dar e o prostie, caci in momentul in care deschizi capacul ghici unde curge tot zamalaul, exact acolo unde se imbina capacu de cutie, respectiv va curge pe tot spatele cutiei...

Credeam ca e cel rotund, sunt unele profi, foarte misto, dar cu banii aia iti iei mobra 😄

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...