Sari la conținut

Motociclisti bucatari? (in bucataria proprie, evident!)


superbec

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 1,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Acum 11 ore, Clit Eastwood Jr. a spus:

 

 gatita  3:30min pe fiecare parte 

 

 

7C3B1EB1-9B86-43DA-9FBD-EC70772F1870.thumb.jpeg.9667410fe48d5d45c944e6601941aa85.jpeg

voi dupa ce formula calculati timpii de gatire?? E=mc2 ??

...ca eu nu ma descurc deloc...., ori focul nu e potrivit, ori timpul de gatire, ori grosimea antricotului nu o estimez bine...

dracu stie.., ma las pagubas, si las pe altu care se pricepe....

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 15 minute, Tzitzicat a spus:

Fara greseala

Kela-Termometru-carne-Punkto.jpg

Exact, sau orice termometru pt carne, instant, respectabd timpii de mai jos. 
Se invata daca gatesti asa ceva suficient de des, si intr-adevar trebuiesc facute ajustari functie de grosimea halcii. 
OBLIGATORIU carnea trebuie sa fie la TEMPERATURA CAMEREI. 

4B8F58A1-2C1A-46D4-9F90-E99F36209B50.jpeg

Editat de FlipperCo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mersi de sfaturi!

aia cu temperatura camerei o stiam si iarasi chestia aia cu "odihna" de 10 minute o stiam

 

inseamna ca mai am de lucrat la temperatura de prajire si estimarea corecta a grosimii, si implicit a timpului de prajire,  si nici un termometru in dotare nu mi-ar strica...

hai ca se poate, mai incerc :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 minut, Asimplu a spus:

Nu stiu cum reusesti tu, dar al meu mai face fum, in functie de ce gatesc.

Fac doar vita sau burgeri

Il asez preventiv sub o hota

Dar chiar nu e cazul

Fum poate sa iasa daca ajunge ceva gras pe rezistenta si nu vad pe unde

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Haha, de gustibus, dar nici eu nu cred ca o strici cum zice Flipper.

Si btw de reusita, daca puteti s-o lasati in frigider peste noapte cu sare pe ea pe un rastel ceva, iar inainte sa o puneti in tigaie/pe gratar o uscati bine cu prosoape de hartie, sa nu supureze, va apropiati mult succesul. Si trebuie sa fie fonta, sau macar inox cu fundul gros, altfel e destul de dificil.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 minute, WotRU2Me a spus:

Haha, de gustibus, dar nici eu nu cred ca o strici cum zice Flipper.

Si btw de reusita, daca puteti s-o lasati in frigider peste noapte cu sare pe ea pe un rastel ceva, iar inainte sa o puneti in tigaie/pe gratar o uscati bine cu prosoape de hartie, sa nu supureze, va apropiati mult succesul. Si trebuie sa fie fonta, sau macar inox cu fundul gros, altfel e destul de dificil.

Merge si cu mamaliga si cartofi prajiti cu branza rasa, plus ceva dulceata

E doar o varianta de interior

Cu rezultate peste orice fel de tigaie unde nu ai niciun control asupra temperaturii

Nu stie decat trei feluri de vita, dar e acceptabil 

In opinia mea orice este peste sare si piper….strica gustul si se pierde esentialul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 48 minute, WotRU2Me a spus:

Haha, de gustibus, dar nici eu nu cred ca o strici cum zice Flipper.

Si btw de reusita, daca puteti s-o lasati in frigider peste noapte cu sare pe ea pe un rastel ceva, iar inainte sa o puneti in tigaie/pe gratar o uscati bine cu prosoape de hartie, sa nu supureze, va apropiati mult succesul. Si trebuie sa fie fonta, sau macar inox cu fundul gros, altfel e destul de dificil.

Asa a fost ultima postata de mine, tinuta 2h cu sare peste tot. Cum zici, trebuie stearsa/uscata ff bine, dar mai e ceva. Trebuie folosita sare cu granulatie mare, ca  sa sa nu-si traga carnea prea multa si sa devina prea sarata. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, Tzitzicat a spus:

Merge si cu mamaliga si cartofi prajiti cu branza rasa, plus ceva dulceata

E doar o varianta de interior

Cu rezultate peste orice fel de tigaie unde nu ai niciun control asupra temperaturii

Nu stie decat trei feluri de vita, dar e acceptabil 

In opinia mea orice este peste sare si piper….strica gustul si se pierde esentialul

Da, nu te contrazic la gust, dar cu tigaia de fonta, dupa ce o inveti putin, nu e chiar asa. Oricum, te intereseaza mai mult temperatura la interior, la exterior vrei reactie maillard si crusta, care la vita e de preferat sa se intample relativ repede, deci la temperatura mare ca sa nu te trezesti cu halca in balta. Iar fonta e cea mai capabila sa retina temperatura mare cand trebuie sa cedeze destul de multa carnii. Asta ajuta enorm, sa nu se raceasca brusc suprafata.

Interiorul se controleaza apoi diferit si chiar prinde bine termometrul ala daca insisti pe perfectiune. O halca precum a lui @Clit Eastwood Jr., multi o termina in cuptor la temperatura joasa pana ajunge interiorul la nivelul dorit. El, ca prefera cat mai cruda, a zis ca e suficient si atat. 

Experienta e destul de importanta, in functie de grosime si de preferinte, nu ai nevoie decat de o tigaie de fonta la un moment dat 👍

Si la chestia cu sarea, @FlipperCo are dreptate.

Spor la bucatarit!

Am zis sa mai fac o ciorba de vita si, pentru ca e zeama de oase destula si oricum nu apucam sa mananc in seara asta, am bagat un risotto cu niste creveti care stateau cam singuri prin congelator. Pe graba, dar bun 😊

IMG_20220201_221408_1.thumb.jpg.eeba57b842841c96d1241bee9dcd0f85.jpg

 

Tot ciorba de vita, dar sunt tare mandru de ea, asa ca...

IMG_20220202_005332.thumb.jpg.e6eb481aeb35cf57176306d2e23a9359.jpg

 

IMG_20220202_005432.thumb.jpg.408026955748a24d5876d3a9ec87f2e4.jpg

Editat de WotRU2Me
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 7 ore, WotRU2Me a spus:

la exterior vrei reactie maillard si crusta

Tocmai ca pentru asta iti trebuie o temperatura ridicata, care ulterior trebuie sa scada pentru a nu produce daune

In mod normal se foloseste un gratar cu doua zone, dar probabil tigaie si cuptor dupa e un substitut

Mie personal mi-ar fi greu ca la tigaie si cuptor sa fac  2, 5, 7 fripturi identice si nu ce iese 

Pana la urma carnea e cea mai importanta.

Ce folositi?

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 ore, WotRU2Me a spus:

Nu, o dreg de sare mai pe final, ca sa fiu sigur 

Singurul minus e ca nu gasesc leustean in France, in rest e buna

Pfff !!! Fara leustean? Pacat de ea! Dar e idee de afacere, le faci la francezi cateva cazane de ciorba adevarata si apoi te apucu de cultivat leustean 👍🤣🤣

(ei oricum in afara de 3-4 supe nu au habar de altceva).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mananca diferit de noi. Imi aduc aminte, la un bbq pe nava, a facut un baiat o saramuraa...aveam pasageri francezi, austrieci, elvetieni...unii nici nu au vrut sa auda, altii doar au gustat putin, de politete. Echipajul francez, la fel, nici nu s-a atins de "degueulasse", au zis ca a stricat pestele 😂

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 17 minute, WotRU2Me a spus:

Mananca diferit de noi. Imi aduc aminte, la un bbq pe nava, a facut un baiat o saramuraa...aveam pasageri francezi, austrieci, elvetieni...unii nici nu au vrut sa auda, altii doar au gustat putin, de politete. Echipajul francez, la fel, nici nu s-a atins de "degueulasse", au zis ca a stricat pestele 😂

Pai la cat sunt ei de fițosi si traditionalisti excesiv, nici daca le place nu ar recunoaste 🤦🏻‍♂️

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...