Sari la conținut

Motociclisti bucatari? (in bucataria proprie, evident!)


superbec

Postări Recomandate

Acum 5 ore, smar2 a spus:

Multumesc pentru aprecieri si pentru criticile constructive :) 

In continuare, ceva tot de nivel incepator ce am facut acum 2 zile:

 

 

Episodul 2:

Paste cu pesto cu peste (somon)

 

IMG_20221219_151405699_HDR.thumb.jpg.0173cb7279c2300de9c129542d61bd79.jpg

 

Ca si in postarea trecuta, voi scrie cateva cuvinte despre preparare, impreuna cu 2-3 poze din cursul (pre)gatirii.

Asadar se spala somonul proaspat (cu piele), se usuca cu servete de hartie si se aseaza intr-un vas (eu am pus si o foaie de copt ca sa imi fie mai simplu ulterior la spalatul vasului). Apoi se taie cu grija astfel incat pielea sa ramana netaiata, se unge cu putin ulei, se introduc niste felii subtiri de lamaie si se presara rozmarin deasupra.

Vasul se baga la cuptor pana se rumeneste frumos somonul. In cazul meu a stat cam 45 de minute la 180 grade (fara ventilatie).

 

IMG_20221219_135519247.thumb.jpg.f79b04850d84c8335661bbc07416c8f6.jpg 

IMG_20221219_140252768.thumb.jpg.87d327ed501e31379a6469f0d23189eb.jpg IMG_20221219_150652157_HDR.thumb.jpg.60339d75eea7cfc417cc218fe1158765.jpg

 

Cu 10-15 minute inainte sa fie gata somonul am pus niste paste intr-un vas cu apa fierband. As fi vrut tagliatele, dar nu aveam prin casa decat ce se vede in prima poza. Cand au fost gata pastele, am scurs apa si am pus jumatate de borcanel de pesto verde peste ele. In farfurie am adaugat jumatate din somonul din cuptor (pielea ramane pe fundul vasului) si parmezan.

Cantitatile folosite la ce se vede in farfurie au fost: 125g paste(uscate), 90g pesto (jumatate de borcanel) si 150g somon (in vasul pt. cuptor sunt 300g, asa ca am mancat si a doua zi somon).

 

 

Daca e sa fiu cinstit, putea fi mai reusit semipreparatul cu pricina. Acum vreun an-doi am facut cu fosta prietena tot ceva cerb sau caprioara in genul celui semipreparat. Adica prajit putin in ulei, apoi tinut la cuptor in fond de vanat (un fel de supa) si vin si nu mai stiu exact ce alte ingrediente, ca eram doar robot de bucatarie la momentul respectiv. Oricum a iesit mult mai bun decat cel semipreparat de acum. Oricum, voi evita sa mai trisez cu semipreparate cand mai postez aici 🍻

 

 

Miejii aia de nuca sunt pentru ceva cozonac? Cand e gata, sa ne faci si noua pofta cu ce a iesit. :D

Arata bine farfuria..eu de obicei când fac Paște cu somon,  fac cu somon afumat ,capere , ardei, călesc, cu puțin ulei cu măsline...după care pun smântână lichida și adaug și parmezan ...fierb basmele și ce e în wok pun peste pastele scurse. Le las sa se odihnească, a se citi răcească, și le amestec. În felul ăsta au și un sos..

La mega ,unele mega nu la toate, au niște paste proaspete la frigider, iau d-alea care nu au umplutura în ele..sunt gustoase.

Sau dacă ești sensibil exista la Naturalia Paște fără gluten...

Sa mai gătești!

Acum 7 ore, WotRU2Me a spus:

Urmeaza toate cele romanesti, o sa fie vai si-amar la urmatoarele analize 😂

Ce bine arata piftia aia...fericire pe capul nevestei cand te apuci sa gătești. Ești o comoara în adâncuri infundata,  vorba poeziei..😅

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,8k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Acum 3 ore, Flower-Power a spus:

Arata bine farfuria..eu de obicei când fac Paște cu somon,  fac cu somon afumat ,capere , ardei, călesc, cu puțin ulei cu măsline...după care pun smântână lichida și adaug și parmezan ...fierb basmele și ce e în wok pun peste pastele scurse. Le las sa se odihnească, a se citi răcească, și le amestec. În felul ăsta au și un sos..

 

Daca-mi permiti o recomandare, incearca invers. Nu mai pune sosul peste paste, fa un pic mai mult sos, fierbe pastele 1-2 minute mai putin si pune-le in sos. Fierberea finala sa fie in sos, astfel ele vor avea cu adevarat gust. Daca e nevoie, mai adaugi un pic din apa in care au fiert pastele. 

Acum 8 minute, apriliacluj a spus:

prea in spate e Pierre Patou....., si e cam plina....

trebuia sa pui o poza si dupa ce ai terminat de gatit, sa vedem cat a ramas in sticla :)

Corect! 😃

Editat de FlipperCo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, FlipperCo a spus:

Daca-mi permiti o recomandare, incearca invers. Nu mai pune sosul peste paste, fa un pic mai mult sos, fierbe pastele 1-2 minute mai putin si pune-le in sos. Fierberea finala sa fie in sos

Asa fac si eu in cazul pastelor cu sos rosu cu carne. Nu stiu daca asta e varianta corecta, dar mi-a placut cum au iesit, asa ca am ramas la metoda asta.

 

Acum 4 ore, Flower-Power a spus:

fac cu somon afumat ,capere , ardei, călesc, cu puțin ulei cu măsline...după care pun smântână lichida și adaug și parmezan ...fierb basmele și ce e în wok pun peste pastele scurse.

Interesant. Cred ca o sa incerc si eu ceva similar cand revin acasa. Smantana nu are tendinta sa se "taie" cu uleiul de la calire sau sa se branzeasca? Nu mai stiu ce am incercat sa gatesc mai demult si a capatat o consistenta tare ciudata smantana :D

Legat de pastele proaspete, am luat si eu de cateva ori (nu de la Mega) si mi-au placut. Doar ca trebuie tinute la frigider si facute in cateva zile de la cumparare. Si nici nu sunt la toate magazinele...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 6 ore, FlipperCo a spus:

Daca-mi permiti o recomandare, incearca invers. Nu mai pune sosul peste paste, fa un pic mai mult sos, fierbe pastele 1-2 minute mai putin si pune-le in sos. Fierberea finala sa fie in sos, astfel ele vor avea cu adevarat gust. Daca e nevoie, mai adaugi un pic din apa in care au fiert pastele. 

Corect! 😃

Da, am mai făcut și asa...dar atunci când fac sos rosu cu cărnuri de vita sau porc după ce au fiert alea în wok pana se topeau în gura, pe urma am amestecat cu paste...

La astea cu smântână, se aplica chestia de se temea colegul @smar2,  dacă le ții prea mult la fiert, se taie smântână aia..de asta ,la sos alb prefer sa le fac separat și sa le amestec când sunt gata amândouă...nu sunt atât de profi sa știu în ce moment scot pastele aldente ca să le amestec cu sosul alb astfel încât sa nu se taie minunăția.. 

Acum 4 ore, smar2 a spus:

Asa fac si eu in cazul pastelor cu sos rosu cu carne. Nu stiu daca asta e varianta corecta, dar mi-a placut cum au iesit, asa ca am ramas la metoda asta.

 

Interesant. Cred ca o sa incerc si eu ceva similar cand revin acasa. Smantana nu are tendinta sa se "taie" cu uleiul de la calire sau sa se branzeasca? Nu mai stiu ce am incercat sa gatesc mai demult si a capatat o consistenta tare ciudata smantana :D

Legat de pastele proaspete, am luat si eu de cateva ori (nu de la Mega) si mi-au placut. Doar ca trebuie tinute la frigider si facute in cateva zile de la cumparare. Si nici nu sunt la toate magazinele...

Are tendința asta dar înseamnă că ai fiert prea mult la ea...de asta e bine sa folosești somon afumat, e deja semi făcut, se poate manca ca atare...nu necesita fierbere îndelungată...paste proaspete găsești și la Carrefour,  le ții la frigider și au de obicei 30 zile termen de valabilitate...altfel dacă știi ca nu le folosești prea curând, le congelezi.

FB_IMG_1671812010581.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cand ai pus smantana pe foc nu mai poti sa uiti de ea, trebuie focul mai mic si amestecat continuu. Nu uitati de un cubulet de unt la final, face sosul mai matasos. Asta daca tot tineti musai sa faceti paste cu sos de smantana 😁

 

Acum 10 ore, Flower-Power a spus:

Ce bine arata piftia aia...fericire pe capul nevestei cand te apuci sa gătești. Ești o comoara în adâncuri infundata,  vorba poeziei..😅

 

Acum 7 ore, apriliacluj a spus:

prea in spate e Pierre Patou....., si e cam plina....

trebuia sa pui o poza si dupa ce ai terminat de gatit, sa vedem cat a ramas in sticla :)

 

Acum 16 ore, smar2 a spus:

Miejii aia de nuca sunt pentru ceva cozonac? Cand e gata, sa ne faci si noua pofta cu ce a iesit.

 

Colegii, simt ca trebuie sa repet, e un efort comun, suntem mai multi implicati in pregatiri. 

Reteta de cozonac e de pe net, cozonac imbatat, ceva de genul...ca nu prea e convenabil sa-l crestem traditional, avem si altele de facut si bucatarul filipinez nu stie romanesti. Crema se face cu troasca, pentru asta l-am cumparat, noi nu avem voie tarie pe nava 😐

Restul preparatelor sunt facute dupa retetele mamei unuia dintre participanti. Dupa ce la fiecare preparat a zis cum face mama sa, m-am gandit ca macar unul dintre noi sa aiba un Craciun cu adevarat fericit mancand ca la mama acasa. Deci punem in aplicare retetele batranei 🤘

De retinut reteta cu somon a lui @smar2, desi o sa-l combin cu ceva cartofi natur sau alte legume fierte siiii date prin unt cu usturoi si alte condimente...si lamaie 😂

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 ore, Flower-Power a spus:

Poate nu va dați seama și trebuie subtitrare...sarmale mfk

20221223_195342.jpg

Sper sa nu le ard, deși e dificil...adică pana mea...

Foc mic, tabla si la urma la cuptor. Sper ca au si ceva afumatura printre ele (prajita un pic inainte). 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pt marinelul bucatar...vazut poze cu carnataraie proaspata...asa-i ca materia prima a fost porcul viu, fugarit pe nava, decedat la bordul navei cu cutitoiul de juma de metru, parlit cu arzatorul cu motorina sau la butelie? Si normal, toti in jurul lui, mancat din urechi si gustand doar trascaul :) . Ca na, traditiile trebuie respectate

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 9 ore, ninel60 a spus:

Așa arată o oală cu sarmale?

E a treia încercare...la mine...

😂

Acum 8 ore, FlipperCo a spus:

Foc mic, tabla si la urma la cuptor. Sper ca au si ceva afumatura printre ele (prajita un pic inainte). 

Aoleu...am uitat...sa pun afumatura..fuck...

Tabla de unde mai băieți? 

Acum 9 ore, WotRU2Me a spus:

Trebuie o tabla sub oala, foc mic si nu se mai ard. 

S-a mai facut cate ceva

IMG_20221223_175436.thumb.jpg.ec91e88565a37b6ca09070bb222cd616.jpg

 

IMG_20221223_152802.thumb.jpg.c1447769c71ecac5480015169708a413.jpg 

 

IMG_20221223_175528.thumb.jpg.433f2c224ca0e538f0bf30f59da4825c.jpg

 

IMG_20221223_175354.thumb.jpg.3648527aaa98c40bb838d5d3e95f5a5d.jpg

 

IMG_20221223_151909.thumb.jpg.c2efb122aa250849b65d6d1e7aaadd17.jpg

 

IMG_20221223_160122.thumb.jpg.e98c7da2418eb8edc8e0b4e51b6a57d5.jpg

 

IMG_20221223_180933.thumb.jpg.e60265e73bc5cefef00c51170263348f.jpg

 

IMG_20221223_175023.thumb.jpg.690e45255ea812b29c7df8c28a5be7c9.jpg

Auzi, începi sa îmi faci pofta..voi chiar va pricepeți.. 🫠

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 ore, marauder a spus:

Pt marinelul bucatar...vazut poze cu carnataraie proaspata...asa-i ca materia prima a fost porcul viu, fugarit pe nava, decedat la bordul navei cu cutitoiul de juma de metru, parlit cu arzatorul cu motorina sau la butelie? Si normal, toti in jurul lui, mancat din urechi si gustand doar trascaul :) . Ca na, traditiile trebuie respectate

De pe coverta verde l-am luat, facea treburi porcesti printre vinciuri si se scarpina de lantul de ancora. Traia intr-un container frigorific pe care invatase sa-l conecteze singur 😁

Acum 5 ore, De 3 Lei CuiE a spus:

Daca tor suntem cu preparatele de sarbatori si nu știe românești, nu va face un "ulo ng baboy"? 

Atunci sa vezi "concurență".

 

 Un cap l-am luat noi pentru racitura si guanciale. Cred ca mai e unul, dar sunt mai chititi pe suckling pig, probabil il facem la protap de revelion (ii lasam pe ei, ca se pricep mai bine).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Au trecut deja vreo 3 zile de inactivitate pe topicul asta, asa ca o sa continui serialul din bucatarie cu ceva facut acum vreo 10 zile, dar nepostat la momentul respectiv, ca sa nu monopolizez topicul :) Asadar:

 

Episodul 3:

Ficatei de pui cu ceapa si morcovi (si garnitura de piure de cartofi)

 

IMG_20221217_005843943.thumb.jpg.39cb7dbebc4390013f487171ad4355a1.jpg

 

Acum vreo 15 ani mai mergeam din cand in cand la restaurantul LaMama (din Orhideea) la masa, si una din mancarurile care imi placeau de acolo erau ficateii la tigaie. Acum cativa ani mi-am adus aminte de ei si am incercat sa reconstitui reteta lor din amintirile din tinerete. Dupa vreo 2 tentative am ajuns la reteta pe care o fac si acum.

Am folosit 300g ficatei de pui, 2 cepe, 2 morcovi, cativa catei de usturoi, 100g vin rosu sec.

Ficateii i-am lasat in apa rece vreo ora-doua, schimband de vreo 2 ori apa, ca sa se scurga sangele si bila sau ce mai e pe-acolo. Am taiat ceapa ca in poza (pestisori ii zice?), dupa ce am curatat morcovii i-am facut "taietei" cu "chestia" de curatat legume, si am curatat cativa catei de usturoi.

 

Am pus putin ulei (vreo lingura cred) in wok, cand s-a incins am pus ceapa, apoi dupa vreo 2 minute si morcovii. Dupa vreo 5 minute am adaugat si ficateii, amestecand din cand in cand. Cand aproape s-a dus toata apa pe care si-au lasat-o ficateii am adaugat cateii de usturoi taiati feliute subtiri. Dupa cateva minute am adaugat si vinul si am continuat sa amestec din cand in cand pana s-a dus excesul de lichid. La final am adaugat sare si foarte putin piper si gata masa.

 

IMG_20221217_000938313.thumb.jpg.5d2ec6e26478783c82014f48d98316ea.jpg IMG_20221217_001548774_HDR.thumb.jpg.50cca3de9a9d76d1f8d17e4e9698c9d8.jpg IMG_20221217_003319529_HDR.thumb.jpg.e94821dc07da0057117accf775b8eb50.jpg IMG_20221217_005530004_HDR.thumb.jpg.6331fa767086679e8c421c7dea128dc2.jpg

 

A iesit suficient pentru 2 persoane, dar am facut un efort si am mancat singur ficateii. Noroc ca nu facusem prea mult piure, asa ca am izbandit in lupta cu mancarea.

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu fac miscarea cu lasatul in apa (pun si sare) dupa care-i scurg bine si-i tamponez. Parca se gatesc mai usor si raman mai fragezi. Dupa ce iau tigaia de pe foc nu ma pot abtine de la a topi putin unt, amestecand cubuletul in sos. 

Nu exista ficatei fara piure 🍻 (si-n asta pun unt 😁).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 20 ore, smar2 a spus:

Ficateii i-am lasat in apa rece vreo ora-doua, schimband de vreo 2 ori apa,

 

Acum 19 ore, WotRU2Me a spus:

Si eu fac miscarea cu lasatul in apa (pun si sare)

 

Nevasta-mea ii lasa in lapte sa se fragezeasca si-i face inabusiti, sunt mult mai buni fata de cei prajiti. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 36 minute, Nguyen a spus:

Nevasta-mea ii lasa in lapte sa se fragezeasca si-i face inabusiti, sunt mult mai buni

 

Am incercat si eu acum vreo 2 ani varianta cu laptele, dar n-am sesizat vreo diferenta la resultatul final. Poate sunt eu mai insensibil la variatia de gust... asa ca am revenit la apa.

 

Care e procedura sau șpilul la cei inabusiti? Eu am cautat acum pe net 2-3 retete, si pareau ca se fac cam la fel cu ce am facut eu... Sau se pune vinul de la inceput si intai fierb in vin pana se mai duce din el? Daca imi dai cateva hint-uri, promit ca data viitoare incerc asa.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 minute, smar2 a spus:

Care e procedura sau șpilul la cei inabusiti?

 

O sa intreb, nu stau langa nevasta-mea cand gateste, prefer alte activitati.

Acum 3 ore, smar2 a spus:

Am incercat si eu acum vreo 2 ani varianta cu laptele

 

Zice asa:

 

1. ficateii se lasa o ora in lapte, se scot din lapte si se scurg de lapte pe un servetel sau pe o paleta mare cu gauri

2. se pun intr-o cratita cu capac la foc mic si se vor face in zeama pe care o lasa ei, se amesteca/intorc din cand in cand

3. de regula sunt gata cand dispare zeama lasata de ei de pe fund, la sfarsit se adauga unt si se mesteca astfel incat untul sa ajunga pe toti ficateii

4. se adauga sare dupa gust doar la sfarsit cand sunt gata

 

Cam asta am retinut, oricum in mod clar sunt mai buni fata de cei prajiti si se pastreaza moi si a doua zi. Reusita probabil ca depinde si de experienta fiecaruia in ale gatitului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 55 minute, smar2 a spus:

plus untul de la final.

 

Trebuie sa stea pe foc si in unt 1-2 minute. Da, posibil capacul sa fie diferenta... incearca si vezi, daca stii sa gatesti ar trebui sa te descurci si sa "simti" reteta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...