Jump to content

Another American story - Death Valley, Vegas, Mojave, San Diego, Los A

Recommended Posts

Motivul pentru care am impartit o calatorie in mai multe "povesti" este ca am vrut sa fie mai usor de urmarit, si, mai tarziu, sa poti vedea numai partea care te intereseaza, si unde poti pune propriile fotografii sau experiente. Personal m-au obosit intotdeauna povestile gen "calatorie in Italia". Cand ai vreo duzina din astea, nu mai e interesant si e greu de urmarit. Ok, Italia Italia, dar unde anume? Mi-ar place sa merg direct la un topic gen Sardinia, sau Sicilia, sau Toscana, etc, si sa vad numai ce ma intereseaza, sau sa pun acolo ceea ce am vazut eu.

Continui povestea dintr-un alt topic.

Plecam din Yosemite spre sud, prin partea estica a muntilor Sierra Nevada, intr-o zona care se anunta super uscata si calduroasa. Chiar de la plecare, ne oprim intr-o benzinarie si conversam cu doi motociclisti din Nevada. Chiar daca era inceputul lui iunie, era super cald iar directia noastra era spre Las Vegas, Nevada, prin Death Valley, unde este cunoscut ca poti ajunge usor la 50C. Baietii ne arata ca ei au "water vests" (ei o luau inspre nord anyway) si ca e destul de dificil sa rezisti fara ele. Le explicam ca, la noi in Canada, n-am vazut niciodata din alea, si nici nu cred ca gasesti de cumparat :) Ne dau niste sfaturi si decidem sa nu trecem Death Valley chiar prin mijlocul ei, dar sa o luam exact pe marginea nordica.

Am sa incep cu un video, care arata calatoria pana-n Vegas, nu am oprit la poze din cauza ... caldurii. Acuma imi pare rau, dar atunci era ... altceva. Temperaturile au fost undeva in jurul lui 40C, uscaciunea teribila, mi-a dat borsul pe nas de vreo doua ori, iar cand batea vantul, era ca un uscator de par dat la maxim pe fatza, ardea. Inutil sa zic ca trebuia sa mergi cu vizorul inchis si cu o tona de strugurel pe buze, altfel te ardea la propriu.

Poate sunt prieteni prin zona care pot pune poze si sa dea detalii.

Ajunsi in Vegas, am dat de un prea-frumos 44.5C. Ajuns in camera, schimbat, plimbat prin zona Strip-ului, vazut-o pe Céline in concert, baut ceva bere si, a doua zi dimineata, inapoi la drum.

Turnul Eiffel, varianta Vegas.

DSC_9089.JPG

De pe geamul hotelului:

DSC_9090.JPG

Imagini din hotel (Paris):

DSC_9101.JPG

DSC_9102.JPG

DSC_9117.JPG

si din afara:

DSC_9107.JPG

Bellagio:

DSC_9106.JPG

pe Strip:

DSC_9108.JPG

DSC_9112.JPG

Vine noaptea... nani nani, maine e o zi grea:

DSC_9118.JPG

Edited by chif

Nu din pacate, n-am avut timp, a fost un tur cam intens, in doar zece zile. Data viitoare o sa ne axam doar pe anumite zone, sa avem timp sa le exploram.

baga si niste harti. drumurile de "neratat" si drumurile de evitat - aka 2 benzi pe sens / boring highway / etc :D

Cu hartile nu prea stiu cum sa fac, iar cu drumurile, de obicei un Interstate e plictisitor. Pe coasta de vest, Interstate 5 e cel mai important, si merge din San Diego pana la granita cu Canada. Il evit cat pot, dar uneori n-ai ce face, ii dai sa ajungi acasa...

Din Vegas am plecat spre SanDiego. Drumul ne-a dus prin nordul Mojave desert. Din nou, nu ne-am oprit la poze. In desert nici nu prea ai ce poza, probabil din 5 poze ai terminat scenariul.

Am facut insa ceva film, si lucrez la el, sa-l postez.

Ajunsi in estul Los Angeles, inainte de San Diego, am iesit de pe autostrada sa facem plinul si sa rontaim ceva. Ne-a lovit spiritul de ghetto si ne-am simtit un pic ciudat. Plin de negri, cu masinile lor extravagante, muzica hip-hop, si mersul leganat, se uitau la noi ca la zoo. Cu tipa de la benzinarie aveam dificultati sa ne intelegem din cauza accentelor. In fine, ne-am luat talpasita si am ajuns in curand in San Diego. Cazarea noastra era pe Coronado Island, asa ca am trecut podul.

DSCN0855.JPG

DSCN0856.JPG

DSCN0858.JPG

Ajunsi in fata hotelului:

DSCN0861.JPG

DSCN0868.JPG

DSCN0869.JPG

Schimbat, dusuit si plecat la explorat.

DSCN0862.JPG

Spiritul mexican e predominant, ne-a placut grozav. E Mexic in USA.

DSCN0864.JPG

Hotel la ocean

DSC_9121.JPG

Plaja si literele CORONADO. Daca dati pe google maps, vedeti pe plaja scrisul urias.

DSC_9123.JPG

DSC_9124.JPG

San Diego e un puternic centru naval militar, iar in momentul ala se faceau aplicatii. Am vazut un elicopter care a stat nemiscat deasupra apei vreo 2 ore.

DSC_9141.JPG

DSC_9145.JPG

DSC_9153.JPG

DSC_9194.JPG

DSC_9197.JPG

DSC_9200.JPG

DSC_9206.JPG

DSC_9217.JPG

Vine seara

DSC_9245.JPG

Cine castiga?

DSC_9254.JPG

DSC_9259.JPG

DSC_9269.JPG

Ne ducem la somn

DSCN0867.JPG

parca din romania nu te uram atat...

cel mai mult sufar ca n-am motor. de fapt nici casa, nici chiar in chirie nu m-am mutat, ...

da las' ca scot eu parleala.

@dandan: Merci.

@Tsunami: unde ai ajuns?

Plecam de dimineata de la hotel spre plaja, sa ne luam ramas bun.

DSCN0872.JPG

Si ne indreptam bidiviul spre Mexic. Chiar daca nu intram, vrem sa atingem cel mai sudic punct al Coastei de Vest. Am atins acu 3 ani cel mai nordic, acu a venit timpul sa inchidem cercul.

DSCN0880.JPG

DSCN0883.JPG

Primul gard, si steagul Mexicului. In spate, Tijuana.

DSCN0887.JPG

DSCN0888.JPG

DSCN0889.JPG

Capat de drum. Trist, dar trebuie sa ne intoarcem. Directia Los Angeles, mai exact Long Beach.

Un mic stop la Queen Mary cruise ship:

DSC_9271.JPG

DSC_9276.JPG

Urmatorul stop la Long Beach:

DSC_9277.JPG

DSC_9278.JPG

DSC_9279.JPG

DSC_9281.JPG

DSC_9283.JPG

DSC_9284.JPG

Trebuie sa ne bagam butzii in apa:

DSC_9288.JPG

Long Beach e tare lunga, asta e doar capatul sudic. Am mai fost anul trecut o data.

DSCN0908.JPG

DSCN0909.JPG

» Post actualizat in 28 Oct 2014 21:11

dealul Hollywood

DSC_9292.JPG

si Griffith Observatory, chiar vis-à-vis

DSC_9295.JPG

L.A. de sus

DSC_9310.JPG

DSC_9316.JPG

DSC_9296.JPG

de prin oras

DSCN0925.JPG

DSCN0930.JPG

si o poza de prin zona Beverly Hills

DSCN0933.JPG

» Post actualizat in 28 Oct 2014 21:14

Am parasit L.A.-ul si am luat-o spre nord, pe malul Pacificului, pe 101, spre Santa Monica, Malibu, Santa Barbara...

Am sa pun si un film curand cu zona asta :)

• 1 month later...