Sari la conținut

Ducati Panigale - Noua mea motocicleta


ono
 Share

Postări Recomandate

La cum arata, as tine-o cu mine in dormitor pe timpul iernii. Nu glumesc.

 

Felicitari pentru achizitie si sa te bucuri de ea cat mai mult.

 

Editat de FBogdan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 63
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Bmw-ul e mult mai prietenos, m-am inteles mult mai repede si cred ca a fost mult mai usor de manevrat si datorita setarii suspensiei facut de proprietar. Andrei Enescu pilot rosbk. Ducati are franele mai bune. NU sunt vreun profesionist si nu stiu sa-ti raspund exact sau mai amanuntit dar dupa ce voi face mai multe ture probabil ca o sa ma inteleg mai bine.

 

PS Cu bmw am facut 1.36 pe circuitul de la Adancata iar cu Ducati doar 1.40 dar am mers mult mai multe ture cu bmw-ul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Esti constient ca nu au nici o legatura dar o sa incerc sa-ti explic ca masina de curse e mai rapida decat motocicleta:

 

Week trecut a fost etapa de time attack la Adancata unde best-ul castigatorului a fost 1.26 si nu a mers foarte multe ture iar aderenta zilele trecute a fost extrem de scazuta datorita asfaltului RECE. Best-ul castigatorului rosbk a fost 1.27 si sunt sigur ca a mers mult mai multe ture decat Ferrari iar aderenta a fost mult mai buna pt ca era mai cald afara

 

Eu in ultimii 2 ani am participat la doar doua etape in Campionatul National De Viteza in Coasta iar la una din cele doua cel mai bun timp al meu a fost mai rapid decat Ferrari cu aprox 1 sec/1km

Editat de ono
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai stiu cum iti mergea masina acum vreo 2 ani, daca nu ma insel, din punctul meu de vedere era f tare. Eu te intrebam mai mult din punct de vedere al senzatiilor... cum ti se pare tie pe Panigale, avand mai multa experienta pe 4x4 cu multi, multi cp :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In masina sunt senzatii nebune datorita puterii/aderentei cu mult mai mari, imagineaza-ti cam cum pleaca o masina de 1000 kg cu 700+ CP care mai e si 4x4 cu autoblocanti si cum accelereaza la iesirea din viraje. Cu motocicleta nu accelerezi aproape deloc pentru ca nu ai aderenta in comparatie cu masina. In masina ai viraje de 5 plin pe care le ataci cu 200+ km/h pe traseu montan, unde daca gresesti risti sa te faci K.O intr-un pom, glisiera, cap de pod sau prapastie, asa ca senzatie e un pic cam nebuna :))

 

PS. In concurs cu moto e altfel, spre ex eu am participat la o singura cursa in viata mea pe circuit, mai exact la serres in Grecia, iar in calificari m-am clasat pe locul 4/6 (nu mai stiu exact) din vreo 40 de bikeri. La un moment dat unul din prietenii mei ma anunta ca am foarte multi piloti in spate si ma incuraja, si cand m-am uitat in spate si am vazut cati nebuni sunt mi s-a facut groaznic de frica pentru ca imi imaginam ca daca unul din ei nu franeaza cand trebuie intra toti in mine :))) Pe linie dreapta in schimb, cu moto ajungi la viteze de 270/280 km iar pe spatiul de franare e un pic cam ..... :D Cu masina nu faci viteze atat de mari pe linie dreapta pentru ca nu ai unde in munti si oricum masina mea face un top speed de doar 220 km/h

post-3404-0-65298800-1414523217_thumb.jpg

post-3404-0-75456100-1414523694_thumb.jpg

Editat de ono
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai avea un raport greutate-cp mai bun pe Panigale... dar da, la capitolul aderenta, nu se compara cu evo. Oricum, e o motocicleta superba si potenta, sa o stapanesti fara evenimente neplacute. Si nu, nu e de tinut la terasa...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Masina face 0/90km cu start de pe loc in 1.7 sec. Nici o motocicleta nu pleaca atat de tare


» Post actualizat in 28 Oct 2014 19:27

sa o stapanesti fara evenimente neplacute.

Multumesc frumos

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vin si eu cu "s-o stapanesti sanatos!".

Am tot admirat-o pe viu, prin cartier, stau pe langa tine. Am admirat-o si la Adancata, chiar eram curios ce timp ai scos cu Bmw si cu Ducati. Te tii bine, inca, la 1:36 si cu asa putine intrari pe circuit in ultimul timp :P .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1.36 e un timp foarte bun, am reusit acest timp datorita Campionului moto Ionut Mistode, am fost elev la cursul lui de pilotaj iar pe traseu a stat in fata mea si m-a tras dupa el.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

poate vii la anul spre Mures.ne-am intalnit in urma cu ceva ani,veneai de la un raliu cu un evo rosu si la Petromul de la iesire spre Sighisoara eram cu Mircea Simon,am mers pana la Sighisoara la o forja daca mai tii minte.eram cu fetele in spate noi. La Sighisoara ai spus ca nu suntem sanatosi la cap.Poate la vara vii sa vad motoreta, cat a stat la Alex nu am apucat.Toate bune !

Editat de otto.tun
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

poate vii la anul spre Mures.ne-am intalnit in urma cu ceva ani,veneai de la un raliu cu un evo rosu si la Petromul de la iesire spre Sighisoara eram cu Mircea Simon,am mers pana la Sighisoara la o forja daca mai tii minte.eram cu fetele in spate noi. La Sighisoara ai spus ca nu suntem sanatosi la cap.Poate la vara vii sa vad motoreta, cat a stat la Alex nu am apucat.Toate bune !

Ce frumos a fost atunci si cat ma bucur ca mi-ai adus aminte de ziua aceea frumoasa, as mai vrea sa calatoresc prin tara calare pe motocicleta dar din pacate pasiunea s-a cam dus, probabil si datorita varstei. De cand am luat motocicleta asta s-a reaprins dar s-a reaprins mai mult pentru circuit nu si pentru strada. Daca vi prin bucuresti da un semn si ne vedem oricand

» Post actualizat in 30 Oct 2014 18:03

Da, 1:36 e blana! Am zis sa fiu subtil cand am zis mai sus treaba cu timpul.

Felicitari si pentru mers si pentru motoreta!

Multumesc frumos kriminalule mic :))

Editat de ono
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am incercat si alt tip de motocicleta dar nu-mi place, prin 2005 am avut un harley davidson v rod cu care am mers doar cateva sute km in 2 ani. Anul acesta am incercat iar sa-mi iau altul (model 2014) care arata super bine dar ....... Oricum as da-o tot motocicleta de viteza e ce-mi place

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Masina face 0/90km cu start de pe loc in 1.7 sec. Nici o motocicleta nu pleaca atat de tare

» Post actualizat in 28 Oct 2014 19:27

Multumesc frumos

Nu crezi ca e gresita masuratoarea ta cu 1.7 sec 100 km/h? Totusi recordul mondial pt masina de strada din cate stiu eu este de 2.3 sec ... si este realizat de Boba si al sau Golf 1 4x4 cutie crabotata 1000+ hp si 800 kg .... masina aia rupe in 2 Bugatti Veyron SS (+1200 hp) si Nissan GTR Alpha 12+ (1700 hp) ....stiu masina ta ... stiu cum tragea dar sincer e departe de acesti monstrii.... parerea mea.

Editat de calimero2003
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Timpul acesta a fost masurat de un inginer din Ungaria cu datele luate de pe electronica Motec a masinii de curse. Eu cred ca cel care mi-a setat electronica timp de 2 ani la rand stie sa citeasca datele oferite de un computer.

 

PS. Calutii astia nu cresc pe camp, iti spun asta din propria experienta si stiu cat de greu din punct de vedere financiar si tehnic sa obtii peste 600 CP asa ca ceea ce aud in legatura cu acest Golf e greu de crezut. Iti dau doar un exemplu real, cu ceva ani in urma am fost la o liniuta legala in Braila iar acolo am dat de un localnic, posesor de evo8 care spunea ca are peste 700 HP, eu in acel moment aveam 384 HP masurati pe Dyno, diferenta intre noi a fost de peste 50 m la final si nu in ultimul rand iti mai spun ca la acea liniuta masina mea intrerupea.

Editat de ono
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Timpul acesta a fost masurat de un inginer din Ungaria cu datele luate de pe electronica Motec a masinii de curse. Eu cred ca cel care mi-a setat electronica timp de 2 ani la rand stie sa citeasca datele oferite de un computer.

 

PS. Calutii astia nu cresc pe camp, iti spun asta din propria experienta si stiu cat de greu din punct de vedere financiar si tehnic sa obtii peste 600 CP asa ca ceea ce aud in legatura cu acest Golf e greu de crezut. Iti dau doar un exemplu real, cu ceva ani in urma am fost la o liniuta legala in Braila iar acolo am dat de un localnic, posesor de evo8 care spunea ca are peste 700 HP, eu in acel moment aveam 384 HP masurati pe Dyno, diferenta intre noi a fost de peste 50 m la final si nu in ultimul rand iti mai spun ca la acea liniuta masina mea intrerupea.

In electronica poate sa vada un 0-90 in 1.7 secunde ... pentru ca probabil a rupt aderenta ... asa se justifica spusele tale.O masina care scoate pe strada un 1.7 sec 0-90 este super bomba ... si evo`ul tau era tare dar nu de nivelul asta. Stiu ca sunt multi posesori de EVO care arunca cu sutele de cai pe masina lor iar ei nu au decat un filtru sport/evacuare si un soft.

Boba este unul dintre cei mai buni ingineri auto din Europa ... cu el colaboreaza grupul VAG si Ford ...omul refuza sa lucreze angajat la cineva pt ca este prea bun (si salariul ar trebuii sa fie enorm) si isi permite luxul sa poata colabora cu giganti din industria auto. El a setat electronica pentru motorul de 1.0 L FOX de la Ford care a luat 3 ani la rand premiul de cel mai bun motor din lume (nici un alt motor in istorie nu a reusit sa fie 2 ani la rand cel mai bun motor iar acesta a reusit de 3 ori).

In lumea tuningului din Europa, Boba este considerat unu dintra cei mai buni ingineri capabili sa faca o masina de la 0 ... si cand zic de la 0 ma refer la motor ,caroserie, cutie, transmisie. Im zilele de azi accesul la informatie este destul de mare si oricine poate verifica unele afirmatii .... incearca sa scrii Boba pe youtube/google si o sa intelegi.

P.S. - uite ce inseamna masina de 2.3 sec 0-100 km/h.

» Post actualizat in 05 Nov 2014 15:47

Cutie DSG gandita de la 0 ... sa mearga montata pe un motor care nu a avut niciodata o asemena cutie sau o cutie automata ... proiectata sa fie compatibila 4x4 ... si cel mai important sa tina peste 1000 hp (retine ca up-grade`ul la cutia de GTR ca sa tina peste +1000 hp costa 90.000 euro si acolo pleci de la o cutie care deja exista).

Editat de calimero2003
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Golf-ul asta e extrem de tare dar atat cat m-am uitat eu la filmulet nu vad nici un start de pe loc. Una peste alta chiar nu conteaza in cat timp face masina mea 0/100 pentru ca nu asta e scopul ei ci maxim atac pe traseele din romania si cat mai putine secunde oricunde concurez. Ideea e ca electronistul mi-a spus 1.7 si avand in vedere ca a fost cel mai bun electronist cu care am lucrat eu am incredere in spusele sale.

 

PS. Iti mai dau un exemplu real si cu asta inchei pt ca nu asta e subiectul acestui topic: Producatorii motocicletelor de 1000 cc zic ca motoreta x sau y prinde 100 km/h in 3 sec. Eu in calitate de pilot profesionist in Campionatul National de Viteza pe Traseu Montan sunt 100% sigur ca masina mea pleaca cu mult mai tare decat toate motocicletele pe care le-am avut pana acum si crede-ma ca le-am cam avut pe toate si toate au fost de 1000cc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Boba este unul dintre cei mai buni ingineri auto din Europa ... cu el colaboreaza grupul VAG si Ford ...omul refuza sa lucreze angajat la cineva pt ca este prea bun (si salariul ar trebuii sa fie enorm) si isi permite luxul sa poata colabora cu giganti din industria auto. El a setat electronica pentru motorul de 1.0 L FOX de la Ford care a luat 3 ani la rand premiul de cel mai bun motor din lume (nici un alt motor in istorie nu a reusit sa fie 2 ani la rand cel mai bun motor iar acesta a reusit de 3 ori).

In lumea tuningului din Europa, Boba este considerat unu dintra cei mai buni ingineri capabili sa faca o masina de la 0 ... si cand zic de la 0 ma refer la motor ,caroserie, cutie, transmisie. Im zilele de azi accesul la informatie este destul de mare si oricine poate verifica unele afirmatii .... incearca sa scrii Boba pe youtube/google si o sa intelegi.

 

Cred ca exagerezi putin :) Asa descriere i-ai facut, de zici ca el e cel putin la nivel cu Christian von Koenigsegg. In realitate, marea realizare e un golf modificat care scoate peste 8 secunde pe sfertul de mila. Sunt o multime de masini in europa capabile sa scoata timpul asta. Masini de strada. Si in Romania.

Asta ca refuza sa lucreze pt altcineva, ca e prea bun, si ca el colaboreaza doar cu marile uzine, suna mai ceva ca legenda cu Dracula. Nicio uzina din lumea asta nu lucreaza cu un singur om, ca sa spui tu ca el a facut electronica la Ford. Nu stiu detalii, o fi fost si el implicat, dar in niciun caz nu e doar meritul lui, stai linistit.

 

Si apropo, atat de renumit e, incat la cautare pe google/youtube dupa numele "boba" imi apare o bautura din lapte, ceai, iaurt, etc. :laugh: Nici macar un website de Doamne ajuta nu are.

 

Nu contest pasiunea si experienta sa in domeniul asta, dar l-ai descris ca pe un supererou, si am simtit nevoia sa las un comentariu ;)

 

Cei mai buni ingineri auto din Europa, ii gasesti in marile competitii, nicidecum pe youtube.

Editat de Jorge Lorenzo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...