Sari la conținut

Rodaj Husqvarna wr 125


alexul97
 Share

Postări Recomandate

Salut! :)

De curand am pus un piston nou in Motocicleta mea.Acum este in rodaj..Am lasat-o la relantiu cam 2-3 ore iar apoi am luat-o sa ma plimb cu ea asa incet.Ce am observat,in reprizele in care o acceleram mai tare simteam power Valve ca se deschide dar parca motorul nu se tura mereu..Ca si cum ar avea limitator..

Intrebarea mea este daca este normal ca in rodaj sa faca asa sau nu e reglata corespunzaror

Multumesc anticipat :)

» Post actualizat in 26 Oct 2014 20:13

Am uitat sa specific ca este un motor in 2t si ca pistonul a fost schimbat la service.Dar pana sa ajung la service ma mananca curiozitatea :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mda,

Rodajul la 2 timpi din cate stiu eu se face cu un ulei mineral, pentru ca cele semi sau full synt lubrifiaza prea bine. 2 - 3 ora la relanti..... no way. La relanti se sta pana ajunge motorul la temperatura optima de fuctionare si dupa aia se merge cu acel motor pe un drum drept, folosind toate vitezele disponibile si variind ff mult turatia motorului , niciodata nu se merge mai mult de 1 -2 minute in aceeasi plaja de turatii. Vremea de afara e tocmai buna pentru rodaj. Mai mult se va evita folosirea franei de motor.

Daca se observa in timpul mersului mai ales in primii 50 - 100 km ca motorul incepe sa nu mai traga bine, se opreste si se lasa la racit. Oprirea motorului in 2 T este reconadata sa se faca scazand cu 1 km inainte treptat turatiile si sarcina pentru a permite motorului sa se raceasca cat de cat folosind curentul de aer si pentru a nu cauza acel soc termic.

 

Cel mai bine citeste inainte de a te apuca de treburi de astea. Motoarele in 2 T sunt simple dar oarecum pretentioase la cum se merge cu ele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu l-am lasat 2 ore in continuu.La cate 10 minute mergeam si ma dadeam cu el

» Post actualizat in 27 Oct 2014 07:47

Iar cand am mers cu el nu am mers constant.Si l-am lasat si sa se raceasca :)

» Post actualizat in 27 Oct 2014 08:20

In timpul mersului motorul tragea perfect

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...